Jump to content
ovidelu47

Lamurire facultate!

Recommended Posts

Salut,au inceput inscrierile pentru facultate si nu prea stiu ce sa aleg,vreau sa fac ceva de viitor si nu doar sa obtin o diploma cu care sa nu am ce face.

Pe scurt am luat bacul anul trecut dar nu m-am dus la facultate din cauza ca nu am avut suficienti bani.

Am stat acasa si am gasit un job la o firma mai mica ce furnizeaza TV si Internet prin intermediul unui prieten ce lucra la ei.

Mai exact eu ma ocupam cu ,,montarea"/racordarea la internet si tv a clientilor firmei ,m-am adaptat si integrat imediat deoarece pe mine ma si pasioneaza ,,astfel de lucruri" salariul pentru un incepator fara experienta si studii superioare ca mine era de 1300 Ron +tichete de masa,mai prindeam si masina de serviciu , acceptabil am spus eu deoarece mai primeai si cate un mic bacsis de la unii clienti + ca mai castigam si experienta pe deasupra.

Inca mai lucrez la ei dar directorul firmei mi-a recomandat sa urmez o facultate in domeniu deoarece voi avansa mult mai repede atat pe plan profesional cat si salarial asta daca am de gand sa continui in acest domeniu.

Anul acesta as vrea sa merg la facultate de preferat in Iasi si nu stiu ce facultate sa aleg la care sa studiez ceva gen (job-ul meu),vreau sa precizez ca eu in liceu am studiat profilul stiinte sociale si am dat bac la : Limba Romana,Istorie si la proba la alegere am ales Geografia dar sunt genul ala prind repede daca imi dau silinta.

Astept o recomandare ceva in legatura cu o facultate la care gasesc un astfel de profil deoarece vreau sa studiez ceva care sa-mi placa.

Multumesc frumos,o seara faina!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Cred ca cineva, in trecut, ti-a povestit ceva despre o facultate a viitorului. Daca nu cumva te duci in Londra sau pe la MIT, atunci ia-ti gandu ca in facultate vei invata ceva. In facultate singurul lucru care-l inveti este sa-ti placa un anumit domeniu. Restul, depinde de tine. Nici o facultate din lume nu te soate angajat. Te scoate doar pasionat de anumite lucruri.

Link to comment
Share on other sites

SynTAX nui vorba de facultatea viitorului sau sa ma scoata angajat dar sa fac ceva sa-mi placa si sa-mi accentuieze dorinta de a invata si experimenta lucruri noi in acel domeniu.

Si diploma aia ajuta la ceva ca daca eram calificat in domeniu nu mai luam 1300 ron luam si eu 2000 cam asta este minimul pentru unul calificat la mine la job.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pai tocmai tu te inchizi practic, cum s-ar zice.

Spui ca diploma aia ti-ar fi fost buna pentru a avea salariu mai mare iar mai sus ai spus ca nu vrei sa o faci doar asa, de salariu. Si apoi, de unde sa stim noi ce-ti place tie si ce iti accentueaza tie dorinta de invatare? Eu stiu ca nu stii ce sa alegi, probabil multi am fost in situatia ta, dar daca astepti acea propozitie care sa-ti aprinda interesul pentru o facultate, probabil va fi doar interesul nostru.

Link to comment
Share on other sites

sunt eu la facultate de electronica si telecomunicatii, acum trec anul 4 si pot sa iti spun ca nu mai stiu absolut nimic din ce am facut anii anteriori. nu am facut nimic practic inafara de a masura cacaturi pe niste placute jegoase si a seta osciloscoape futute pentru a vedea nush ce chestii la un semnal. vei rezolva circuite peste circuite cu rezistoare, condensatoare, bobine, diode, n tipuri de tranzistoare, amplificatoare operationale, alte chestii pe care le-am uitat.

ah, am uitat sa precizez, nu am lipit niciodata ceva pe placuta, nici macar nu stiu cum se foloseste/numeste chestia de lipit.

Edited by Byte-ul
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei in Iasi la o facultate din cadrul universitatii Asachi ai nevoie sa stii putina matematica, faci in primii doi ani analiza,algebra,matematica speciala,fizica plus aproape toate obiectele se bazeaza pe formule matematice, sisteme si alte cacaturi. Eu am teminat ac-ul in cazul in care aplici acolo ma contactezi si iti pun la dispozitie cam tot ce iti trebuie ca sa termini.Specializarea: ingineria sistemelor

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Diploma de facultate e buna cand te angajezi ca programator si ai deducere. Cam atat.

Asta era singura intrebare legata de facultate la interviuri.

Deci putin conteaza ce facultate urmezi.

Eu am terminat informatica economica la ase.

Da-mi si mie ceva detalii despre facultatea asta ca am un prieten care vrea sa se inscrie aici si nu stie daca sa aleaga info sau cibernetica. Se face programare hardcore ? Profii sunt ok ?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Nu se face cine-stie-ce programare.

In anul 1 faci bazele programarii, anul 2 algoritmi si putin liste, stive. Anul 3 structuri de date si programare orientata obiect.

Mai faci sisteme de operare, retele etc. Cica au si cursuri de cisco.

Practica din anul 3 poti sa o prinzi la o firma mare de it.

In opinia mea, ase-ul e bun ca are legaturi importante cu firme de it si e putin mai la zi cu ce se intampla pe piata.

E lejer, insa in anul 1 ai obiecte de matematici in economie. Si pe parcurs mai sunt obiecte legate de mediul economic, gen marketing, management, contabilitate, statistica, microeconomie, macroeconomie etc.

Linkul lor e csie.ase.ro.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Nu se face cine-stie-ce programare.

In anul 1 faci bazele programarii, anul 2 algoritmi si putin liste, stive. Anul 3 structuri de date si programare orientata obiect.

Mai faci sisteme de operare, retele etc. Cica au si cursuri de cisco.

Practica din anul 3 poti sa o prinzi la o firma mare de it.

In opinia mea, ase-ul e bun ca are legaturi importante cu firme de it si e putin mai la zi cu ce se intampla pe piata.

E lejer, insa in anul 1 ai obiecte de matematici in economie. Si pe parcurs mai sunt obiecte legate de mediul economic, gen marketing, management, contabilitate, statistica, microeconomie, macroeconomie etc.

Linkul lor e csie.ase.ro.

Mersi pentru informatii. Stii cumva vreo diferenta intre cele doua ? cibernetica - informatica economica ?

Ai mai multe avantaje daca o faci pe una sau pe cealalta ? Si daca da, in ce domenii ? ( de exemplu, ca ce te poti angaja daca termini intr-o parte sau in cealalta )

Ms

Link to comment
Share on other sites

Matematica e doar cea din timpul liceului din care am mai uitat cate ceva si sa reamintesc am fost Stiinte Sociale deci as avea o sansa ceva, daca nu m-as duce la Agronomie sa-mi bag p**a daca stiu ce sa aleg.

Daca vrei in Iasi la o facultate din cadrul universitatii Asachi ai nevoie sa stii putina matematica, faci in primii doi ani analiza,algebra,matematica speciala,fizica plus aproape toate obiectele se bazeaza pe formule matematice, sisteme si alte cacaturi. Eu am teminat ac-ul in cazul in care aplici acolo ma contactezi si iti pun la dispozitie cam tot ce iti trebuie ca sa termini.Specializarea: ingineria sistemelor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...