Jump to content
theandruala

Agent vanzari rds

Recommended Posts

Salut

Azi am fost la interviu pt agent vanzari bla bla bla bat din usa in usa pentru abonamente.

A mai lucrat cineva ca asa ceva?Sau macari ati auzit de asa ceva?

Inca nu m-au angajat, doar mi-au spus sa pregatesc dosarul cu anumite acte.

Din ce mi s-a spus, voi lucra initial 2 ore pe zi, salariul fiind de la 170 lei, in cazul in care nu fac nici un abonament, el crescand proportional cu cate abonamente fac(sper sa fac :( )

Ceva pareri?Sau din auzite?Sfaturi?Experienta in asa ceva?

Multi mi-au zis ca e un job de tot cacatul, ca nu castig nici un ban, si ca o sa fiu injurat la fiecare usa.

Link to comment
Share on other sites

Prin 2013 am incercat o aventura la RDS care s-a sfarsit prost .

Trebuia sa ma angajez pentru partea de suport tehnic la telefon , dar dupa ce am luat cu brio testele pe calculator a urmat interviul colectiv.

24 de subiecti 3 posturi vacante - 8 oameni / interviu

Okey , ajuns acolo am vazut 2-3 fugiti de acasa care nu pareau sa aiba treaba cu tehnologia si 2-3 doamne care vazandu-le femei ..am crezut ca sunt slab calificate .

Dupa ce ne-am prezentat cu totii am constatat ca din cei 8 eram doar 2 care faceam facultatea restul aveau doar liceu si/sau urmau sa se inscrie la facultate desi pareau sa aiba deja varsta doctoratului .

In urma interviului de grup am aflat ca o doamna ( zic doamna desi era de varsta mea 21 de ani , dar era maritata si avea si 1 copil ) a lucrat ca receptionera la un hotel si ca a mai vandut vopseluri . Un alt domn la vreo 32 de ani a lucrat pirotehnist . Altcineva a vandut tigai . S-a terminat interviul si eram foarte increzator in sansele mele . Ma gandeam in sinea mea "Easy GG"

Timpul trecea , si eu asteptam telefonul confirmarea , asteptam sa imi spuna "Felicitari" . Insa nu mai suna nimeni . I-am sunat eu si in urma insistentelor mi-au zis ca am picat interviul le pare rau . Ulterior am aflat ca din interviul meu de grup fusesera angajati doar "doamna" de 21 de ani maritata si inca un tip dubios .

Un timp m-am tot intreba oare doamna respectiva a mai configurat la viata ei tigai wireless de au ales-o tocmai pe ea ?

STITI VORBA AIA TIMPUL LE REZOVA PE TOATE ?

la vreo luna dupa interviu m-am gasit intamplator printr-un Pub cu unul dintre cei care au participat din partea RDS la interviul nostru . Am mers la el l-am salutat si l-am intrebat prieteneste de ce am picat interviul si raspunsul lui a fost unul sec "Pai tu vroiai sa angajam un tanar care are tot viitorul in fata sa-l formam si apoi sa plece pentru un salariu mai mare ? "

De atunci am tras concluzia ca tinerii nu prea au sanse sa se dezvolte in societatea asta bolnava in care traim.

La 20 de ani - Esti inca nepregatit

La 30 de ani - Nu ai experienta necesara (de unde experienta daca la 20 nu eram inca pregatit)

La 40 de ani - Deja esti prea batran

Postul este lung si pentru asta cine a avut rabdare sa-l citeasca merita un cartof

75.jpg

Edited by WerBF
Link to comment
Share on other sites

PS: Sfatul meu este sa incerci cu totul altceva . Mai ales in Bucuresti unde RDS detine monopolul pe piata serviciilor de internet o sa iti fie foarte greu sa aduci noi contracte in firma . Cel putin asta este parerea mea . Mai bine decat sa stai sa muncesti pentru 170 de lei ai lor , pui mana si inveti putina programare si citesti niste ghiduri cpa / ppd si din ele castigi lunar fara sa stai din scara in scara de bloc 50-100E lejer .

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ca un fost angajat rds î?i recomand s? î?i vezi de treab?. Rds-ul este o companie unde marea majoritate a func?iilor mai importante sunt ocupate de "pile". Problema nu-i asta, problema este ca nu sunt în stare s? î?i fac? treaba ?i totul vine ca un domino c?tre func?iile de jos ?i mai ales pe cei de la vânz?ri. Ai s? vezi ca or s? te pun? s? vinzi f?r? s? î?i ofere posibilitatea s? faci asta ( pliantele sunt când vor aia de sus, iar actele tipizate sunt limitate). Apoi tot ce înseamn? instal?ri este la p?mânt, problema este ca din nou totul se sparge la ?ine în cap pentru ca minunatul client ce l-ai convins din greu pe tine te suna.

Maxim pe cartea de munc? vei avea 4ore, ce ti-a zis aia e vr?jeal?. Comisioanele se pl?tesc când ?i cât au ei chef, nu ai o dat? fixa ?i indiferent ce ai face î?i da câ?i bani au ei chef. Cunosc un caz în care omul a semnat aproximativ 200de servicii ?i absolut toate au fost instalate, dar comision a luat doar 1.700ron înloc de 5000 ?i ceva. ?i multe altele. Î?i recomand din nou s? stai departe de astfel de joburi.

Link to comment
Share on other sites

Cei care ati lucrat in domeniul asta, nu v-a violat nimeni? Nu va e frica?

Ce vina au ei ca isi indeplinesc atributiile din fisa postului ? Fara sa te jignesc , nu cred ca toti sunt dezaxati ca sa se ia de bietul agent care le bate la usa

Edited by WerBF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...