Jump to content
dany_love

Invata HTML sau NU?

Recommended Posts

Salut baieti.

Am niste idei de afacere si niste "portite" de care as vrea sa profit ,asa ca m-am hotarat sa invatat Web Design(HTML,java script,CSS etc).

Totusi....vad pe net din ce in ce mai multe pareri cum ca este o prostie si o pierdere de timp sa inveti HTML sa fii (geek) !doctype HTML etc cand poti sa folosesti Wordpress sau alte generatoare de cod si sa devii "businessman" fast.

Eu nu lucrez in domeniu de asta parerea vostra este mult mai competenta si reala decat ce pareri gasesc pe net scrise de Nustiucine.

Din punct de vedere al unei afaceri si nu a dorintei sa te angajezi la Google in Webdesign varianta cea mai potrivita care ar fi?

Pareri Pro si Contra sunt binevenite.

Mersi frumos.

Link to comment
Share on other sites

html reprezinta un limbaj de markare si in acelasi timp webdesignul nu inseamna doar html/java/css. Acum, webdesign nu inseamna sa instalez un cms, (wordpress/ drupal, joomla).

Daca vrei sa te apuci sa inveti webdesign, incepe cu chestiile elementare, invata ce este un browser, un server, protocoalele , http/ mail/ ftp, apoi html/css/php/javascript/design. Gasesti multe lucruri interesante aici pe forum, vezi ceva necunoscut -> copy/ paste pe google si vezi ce e, ce face, cum face, cand te impotmolesti, vi si intrebi.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.

Am niste idei de afacere si niste "portite" de care as vrea sa profit ,asa ca m-am hotarat sa invatat Web Design(HTML,java script,CSS etc).

Totusi....vad pe net din ce in ce mai multe pareri cum ca este o prostie si o pierdere de timp sa inveti HTML sa fii (geek) !doctype HTML etc cand poti sa folosesti Wordpress sau alte generatoare de cod si sa devii "businessman" fast.

Eu nu lucrez in domeniu de asta parerea vostra este mult mai competenta si reala decat ce pareri gasesc pe net scrise de Nustiucine.

Din punct de vedere al unei afaceri si nu a dorintei sa te angajezi la Google in Webdesign varianta cea mai potrivita care ar fi?

Pareri Pro si Contra sunt binevenite.

Mersi frumos.

O spui asa urat, legat de wordpress, fara HTML / CSS / PHP nu poti face teme wordpress, in caz nu stiai asta. ( cel putin, nu una buna )

Edit :

Daca ai o idee de afacere, wordpress, simplu, e rapid, perfect pentru un MVP ( daca stii ce e ala ).

Edited by Robert1995
Link to comment
Share on other sites

@bDyds bootstrap este un web framework, ce sa invete de acolo?

Oare sa pun si print de la un `programator in html si css`?

.

Chill down, doar incercam sa ajut. Pe mine m-a ajutat bootstrap, nu am mai stat sa fac toate chestiile de la 0 si mi-a salvat fundul de multe ori.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci "afaceri", nu trebuie neaparat sa inveti un limbaj de programare, daca tu crezi ca cu o tema default wordpress ii poti minti pe idioti, bravo tie.

Dar daca vrei sa faci ceva mai avansat,eventual landing pageuri sau alte chestii, ai nevoie de cel putin baza html/css/js

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa te ocupi de business? Angajeaza-ti persoane sa faca tot ce-ti lipseste pentru tine.

mie imi displac persoanele ca tine, care vor sa faca totul de unii singuri si se zgacesc la bani, dupa mentalitatea clasic romaneasca.

P.S. Doar HTML nu te face web developer sau designer.

Ma bucur ca iti creez un disconfort cu mentalitatea mea.

Sunt roman si nu sunt curios sa ma schimb.Fiind roman trecut prin multe cacaturi in Romania am sansa sa ma feresc de probleme in alte state,gen:

"nu te duce la un web disigner sa ii spui planul tau de afacere pentru ca o sa iti fure painea"

Nu are nici o legatura cu banii,pur si simplu am fost furat de foarte multe ori si eu din greselile trecului invat spre deosebire de altii.

ONTOPIC:

Multumesc frumos baieti pentru raspunsuri,dau de baut cand ne vedem.

Salutari.

Link to comment
Share on other sites

KafyCIq.png

Pe langa faptul ca nu inteleg ce legatura am eu cu ce ai pus tu acolo (forum de cs ce sa le ceri?!), nu ti-a convenit ca i-am spus sa se uite peste un web framework, dar tu ai facut acelasi lucru spunandu-i despre UIKit. V-a luat caldura de cap sau ce pula mea v-a venit? Vedeti-va in pula mea de treaba voastra si nu mai comentati daca nu puteti fi de ajutor.

//Sper ca nu esti Terra de pe mygarage.

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi, poti face bani din web design, chiar daca nu stii mare lucru ( stiu cazuri concrete ). Mai furi una alta, mai combini cu altceva si faci bani. Daca vrei sa devii web designer si n-ai experienta in cod, poate fi cam greu. Html si Css sunt doi prieteni buni, care fac treaba doar impreuna, apoi mai vin si alti amici de-ai lor sa ii mai ajute. In web design, poti face proiecte relativ bune, chiar si ca incepator, comparativ cu limbajele de programare (c++/c# etc) . Problema este ca trebuie sa inveti constant si chiar si un senior, poate ramane in urma cu materia. In web sunt multe framework-uri, coduri embeded folositoare pentru incepatori si A LOT OF FREE SHITS foarte folositoare. Cred ca asta e avantajul limbajelor de markup, comunitatea e foarte mare si apar resurse zilnic moca.

IDEE PRINCIPALA : Orice limbaj e bun, toate sunt cam la aceeasi calitate, DAR DEPINDE MULT DE PREFERINTE. Daca iti place sa faci web, fa web, daca iti place software, fa software and so on...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...