Jump to content
DiabloTM

parere sistem de operare matriux

Recommended Posts

momentan folosesc kali si de asta intreb .. sa ma schimb pe matriux .. am incercat in vmware dar nu este cine stie ce din moment ce nu ai acces la tot
Pentru ce ai nevoie ? Nu cred c? cineva poate s? î?i recomande orice dac? nu spui la ce î?i trebuie .

Nu cred c? mi-ai r?spuns la întrebare.

Link to comment
Share on other sites

off : vreau sa ma joc mario pe el .. ce zici e compatibil?

on : pai pentru ce sunt facute aceste OS-uri , ca sa nu te retin : l-ai testat , ai vazut cum e ?

Pentru mario po?i s? folose?ti orice distribu?ie, instalezi wine dup? te descurci tu.

OS = sistem de operare b.t.w

Acest matriux este o distribu?ie care se bazeaz? pe alta distribu?ie ?i care vine cu o suit? de programe preinstalate. De astea te-am întrebat de ce vrei s? îl instalezi. E?ti sigur c? ai nevoie de o distribu?ie ca s? fii hacker?

Înva?? programare, dac? nu, domeniul securit??ii nu e de tine.

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad, e bazat pe Debian, la fel ca si Kali. De ce ai instala altceva? Pentru interfata?

nu neaparat pentru interfata .. intreb doar daca este vreo diferenta sau ceva de genu .. ce are in plus sau in minus

bai omule, vrei sa joci jocuri pe el sau sa lucrezi pe el?

eram sarcastic

Link to comment
Share on other sites

Pe netestate si bazandu-ma pe putina experienta cu Linux, iti zic ca diferentele intre distributiile cu acelasi nucleu, inafara de partea de interfata, sunt minime.

Daca ai timp si esti curios, iti recomand ArchLinux (sau poti cauta alternative de distributii "goale"). Dupa ce te muncesti sa-ti pui interfata si 2-3 programe, vei intelege mai clar diferentele dintre distributii. De altfel, ajuta si sa arunci o privire pe distrowatch.com. Poate vei ajunge sa vezi Kali doar ca un Debian cu multe tool-uri si o interfata faina.

Link to comment
Share on other sites

momentan folosesc kali si de asta intreb .. sa ma schimb pe matriux .. am incercat in vmware dar nu este cine stie ce din moment ce nu ai acces la tot

Daca vrei o distributie pentru securitate si esti deja familiarizat cu Kali iti recomand sa ti-o construiesti singur.

Ia-ti un Debian net-install fara interfata sau un Arch sau Gentoo (daca esti masochist) si instaleaza-ti programele de care TU ai nevoie.

Majoritatea distributiilor de securitate se bat in piept ca au N'spe mii de applicatii open-source, dar tu s-ar putea sa folosesti 10, 20, 30, 100.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie, iti recomand Kali Linux. Folosesc distributia si acasa si la lucru. E printre raritatile care nu foloseste inca systemd.

Si avand in vedere pe ce forum ai cerut sfatul, e cea mai completa distributie orientata pe securitate.

O distributie gen Arch (rolling-type) o sa iti dea multe dureri de cap.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...