Jump to content
luca123

Afla cum sa iti duce pc la performante maxime

Recommended Posts

Pasul 1. Deconectezi toate cablurile de la unitate.

Pasul 2. Desfaci carcasa din suruburi

Pasul 3. Ia o pensula si incepe sa stergi procesorul rami si toate ventilatoarele pe care le vezi.Daca poti sa le desfaci fa-o o sa le cureti mai bine. Sufla in sursa daca nu ai curaj sa o desfaci, pana nu mai iese praf.

Pasul 4. Nu uita sa inchizi totul la loc si sa pui cablurile la locul lor.

Am facut acest post deoarece: Am un procesoar care necuratat transfera cu 25 de mb/s dupa ce a fost curatit iar frecventa procesorului data la jumatate transfera 50 mb/s

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ce cacat e asta ma?

Ba in ultimul timp numai posturi aiurea vad. Ba, asta e un fourm de securitate. Folositi-va capul ala.

Meriti ban doar pentru ca existi. Daca vrei sa postezi, trimite-mi mie un pm si-ti dau eu site-uri cu stiri de securitate. Nu mai umple forumul de cacat, posteaza lucruri utile.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Sfatul e bun :D, dar motivele sunt mai multe. Da, praful e un "inamic" al pc-urilor si nu numai, pentru ca in anumite cazuri poate deveni conductor pentru curent intre diferiti pini si nu e ok. Dar mai e un alt efect al prafului si anume ca el incetineste disiparea temperaturii, fie pentru ca astupa radiatoarele/gaurile de ventilatie sau afecteaza motorasul coolere-lor.

Iar temperatura, e cel mai mare inamic al lor. Problemele tale cu viteza de transfer sigur au problema cu temperatura, doar ca, din cate stiu hdd-ul ar fi mai afectat de ea decat cpu-ul.

Link to comment
Share on other sites

Pasul 1. Deconectezi toate cablurile de la unitate.

Pasul 2. Desfaci carcasa din suruburi

Pasul 3. Ia o pensula si incepe sa stergi procesorul rami si toate ventilatoarele pe care le vezi.Daca poti sa le desfaci fa-o o sa le cureti mai bine. Sufla in sursa daca nu ai curaj sa o desfaci, pana nu mai iese praf.

Pasul 4. Nu uita sa inchizi totul la loc si sa pui cablurile la locul lor.

Am facut acest post deoarece: Am un procesoar care necuratat transfera cu 25 de mb/s dupa ce a fost curatit iar frecventa procesorului data la jumatate transfera 50 mb/s

Merge perfect.Este incredibil.

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...