Jump to content
LPK

Comunicare proces verbal contraventie.

Recommended Posts

Buna ziua, in cazul in care am refuzat sa semnez un proces verbal emis de un agent de la circulatie, care ar fi ordinea legala a metodelor de comunicare a acestui proces verbal? Mentionez ca doresc sa fac contestatie, iar procesul verbal a fost gasit lipit de usa blocului dupa 16 zile de la emiterea acestuia, fara sa contina o data de afisare. Agentul constatator nu a pus PV la posta tocmai pentru a ma lipsi de dreptul de a face contestatie si a plati amenda intreaga. Va rog sa-mi spuneti ce cai de atac am la aceasta problema. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Procesul verbal nesemnat de tine este NUL daca nu este trimis prin posta, teoretic cel putin.

Daca nu-l semnezi sunt obligati sa-l trimita prin posta, insa ce te faci daca pe copia lui apare o "semnatura"? Pai cam nimic, esti bun de plata. Da, abuz bla bla bla. Acum avantajul tau este ca ai si copia ta si poti dovedi ca nu ai semnat. Insa cum dovedesti ca nu l-ai primit in ziua respectiva, ci in ziua a 16 lipit pe usa?

Aaa da,

Nesemnarea procesului verbal de contraventie nu are ca efect asumarea ori recunoasterea culpei mentionat in acesta, ci doar luarea la cunostinta.

Daca vrei sa contesti fapta o poti face, daca vrei sa contesti ca nu ai primit pv-ul mai greu.

Edited by mariuss615
Link to comment
Share on other sites

Procesul verbal nesemnat de tine este NUL daca nu este trimis prin posta, teoretic cel putin.

Daca nu-l semnezi sunt obligati sa-l trimita prin posta, insa ce te faci daca pe copia lui apare o "semnatura"? Pai cam nimic, esti bun de plata. Da, abuz bla bla bla. Acum avantajul tau este ca ai si copia ta si poti dovedi ca nu ai semnat. Insa cum dovedesti ca nu l-ai primit in ziua respectiva, ci in ziua a 16 lipit pe usa?

Aaa da,

Nesemnarea procesului verbal de contraventie nu are ca efect asumarea ori recunoasterea culpei mentionat in acesta, ci doar luarea la cunostinta.

Daca vrei sa contesti fapta o poti face, daca vrei sa contesti ca nu ai primit pv-ul mai greu.

Pai legal nu pot contesta fapta pentru ca PV nu are data afisarii ci are data emiterii care este cu 1 zi peste termenul limita de depunere contestatie (15 zile). Acest tip de comunicare ma pune in imposibilitatea de a ma folosi de dreptul de contestatie. Nu am fost in nici un moment interesat sa contest ca nu am primit PV ci pur si simplu nu l-am semnat pentru ca "organul" nu a bienvoit sa treaca la ''alte mentiuni" ce i-am specificat. Ulterior am aflat ca semnatura Pv este de primire si nu de recunoastere a faptei.

Link to comment
Share on other sites

Contestatie la tribunal . Daca nu are data si semnatura ta de primire ,castigi la prima infatisare . Invoci faptul ca ai fost privat de dreptul de a achita jumatate din minimul amenzii in termenul prevazut de lege.

Tocmai am castigat un proces cu rovinieta ,amenda primita prin posta ,fara data .

Link to comment
Share on other sites

Contestatie la tribunal . Daca nu are data si semnatura ta de primire ,castigi la prima infatisare . Invoci faptul ca ai fost privat de dreptul de a achita jumatate din minimul amenzii in termenul prevazut de lege.

Tocmai am castigat un proces cu rovinieta ,amenda primita prin posta ,fara data .

Fara data postei sau fara data intocmirii e o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

1)Tu iei amenda=>nu semnezi=>obligatoriu trebuie sa semneze un martor.

2)Amenda vine prin posta=>nu ridici=>se intoarce inapoi la politie

3)Amenda iti vine lipita pe adresa de pe buletin/scara blocului=>refuz sa semnezi trebuie sa semneze un martor ca a fost lipita.

Amenda se plateste in 48 de ore pe jumatate de la data LUARII la cunostiinta nu de cand ai savarsit fapta.

PV se contesta in 15 zile de la data PRIMIRII nu data savarsirii faptei.

"(6) În situa?ia prev?zut? la alin. (5) procesul-verbal se consider? comunicat în termen de 2 luni de la data expedi?iei, dac? nu este returnat? coresponden?a sau nu este confirmat? primirea acesteia într-un termen mai scurt.”

In 2 luni daca nu venea pa si pusi.

sursa:Anun? pentru ?oferi: Nu pute?i sc?pa de amend? dac? nu ridica?i procesul-verbal de la po?t?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...