Jump to content
franxu

Probleme cu ruleta

Recommended Posts

Am o problema. Cred ca este grava...joc o gramada de bani la ruleta. Chestia asta ma demoralizeaza. Nu imi mai cumpar haine ca sa bag bani la ruleta. Tot ce produc se duce acolo. Tot ce produc din alte parti bag acolo. Ma distruge incet incet, dureri de cap, m am ingrasat extrem de mult...mi a scazut productivitatea la job.

Link to comment
Share on other sites

Am o problema. Cred ca este grava...joc o gramada de bani la ruleta. Chestia asta ma demoralizeaza. Nu imi mai cumpar haine ca sa bag bani la ruleta. Tot ce produc se duce acolo. Tot ce produc din alte parti bag acolo. Ma distruge incet incet, dureri de cap, m am ingrasat extrem de mult...mi a scazut productivitatea la job.

Apuca-te de cocaina. O sa uiti imediat de ruleta :P

ON : Pur si simplu nu te mai duce. Dependenta in jocurile de noroc consta in refacerea pierderilor si incurajarea in castiguri. Pierzi 100 lei si cand realizezi ca ai pierdut si mai bine pleci acasa castigi 10 lei si iti da impresia ca iti poti reface banii pierduti (poate si un castig).

Edited by spooky01
Link to comment
Share on other sites

Apuca-te de cocaina. O sa uiti imediat de ruleta :P

ON : Pur si simplu nu te mai duce. Dependenta in jocurile de noroc consta in refacerea pierderilor si incurajarea in castiguri. Pierzi 100 lei si cand realizezi ca ai pierdut si mai bine pleci acasa castigi 10 lei si iti da impresia ca iti poti reface banii pierduti (poate si un castig).

Daca aveam pierderi de 100 de ron zilnic eram fericit. Dar pierderile sunt mult mai mari...ma duce la disperare

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a ma apuca de ruleta. Mancam sanatos, imi preparam singur mancarea. Nu consum am alcool in cantitati industriale, faceam sport. Nu fumez, nu am copii, nu am o prietena...am un job in care castig destul de bine. De cand m am apucat de ruleta din aprilie am ajuns sa pierd in 8000 de lire.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Toata problema consta in faptul ca nu ai ambitie :). Eu nu cred in povestile "da sa vezi ca nu pot sa ma las" , "am in sange si nu ma pot lasa" , "Daca nu fac si azi ma doare capu" ,etc UN MARE CACAT. Si eu jucam candva carti (21),incepusem sa joc tot mai intens,de la 1 leu cartea cu prieteni am ajuns sa joc cu tigani pe bani multi, care iti taiau matele in secunda doi.Imi pierdeam noptiile la carti.Ziua munca, seara carti eram ca un vapmir obsedat de sange.Pana am spus "pana aici, de maine nu mai joc" si doamne ajuta am 4 ani de cand nu mai joc...Toata chestia e sa vrei,cauta o fata cu care sa iti petreci timpul, te va ajuta foarte mult.Acuma eu nu stiu daca ai mai avut relatii sau nu,dar face mult o relatie :).

Toata chestia tine de ambitie, gandestete ca iti trec ani si nu faci nimic. Fara viitor,fara bani, fara casa,fara copiii,fara femeie, nu vei avea nimic.In cel mai bun caz vezi ajunge un boschetar oare care prin canele :).

Un jucator de jocuri de noroc, trebuie sa stie cand sa se opreasca,e vezi tu daca nu sti cand sa spui stop vei ajunge RAU....

SUCCES!!

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat sa te duci la un psiholog ?

Psihologul te poate ajuta mai mult decat crezi. Ce inseamna 10-100 lire o sedinta la un psiholog in comparatie cu banii pe care i-ai pierdut ???

Daca chiar vrei sa scapi incearca sa te duci la un psiholog.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Nu mai juca.

Nu mai intra in cazinouri.

Gaseste-ti alte vicii.

Dependenta de jocuri de noroc e ca si dependenta de sex la barbati. Nu exista cu adevarat.

Daca te plangi in stanga si in dreapta nu inseamna ca vrei sa rezolvi problema asta. Doar vrei sa te victimizezi si sa atragi atentia asupra ta. Fii sincer cu tine si gandeste-te la urmatoarele: nu-i asa ca joci mai agresiv si mai riscant cand langa tine se afla si alte persoane? Daca raspunsul este da inseamna ca simti nevoia de atentie.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai juca.

Nu mai intra in cazinouri.

Gaseste-ti alte vicii.

Dependenta de jocuri de noroc e ca si dependenta de sex la barbati. Nu exista cu adevarat.

Daca te plangi in stanga si in dreapta nu inseamna ca vrei sa rezolvi problema asta. Doar vrei sa te victimizezi si sa atragi atentia asupra ta. Fii sincer cu tine si gandeste-te la urmatoarele: nu-i asa ca joci mai agresiv si mai riscant cand langa tine se afla si alte persoane? Daca raspunsul este da inseamna ca simti nevoia de atentie.

SIGUR CA DA !

Ai mare dreptate in ceea ce spui, exact asa, cuvant cu cuvant cum ai spus tu asa faceam si eu.

Ma duceam jucam la pacanele nu la ruleta, dar sume mari, bet numai de la 200 in sus. Cand erau mai mult pe langa mine mai aruncam 50-100 lei in masinuta si dadeam pe 500, vedeam ca spiritele se incing ma aruncam pe 1000-2000. Si intr-un final nici bani de tigari sau de taxi nu mai aveam in buzunar. Mai rau ma agatam cand incepeam sa torn bere pe gat.

Din cauza asta pierdusem si femeia si tot..munceam o luna si la servici si acasa pentru cateva ore cum se spune.

Da, raspunsu este ca nu am mai jucat , le vedeam tremuram langa ele. Am cautat sa-mi fac alte vicii.. pasiunea mea sunt fiarele si IT-ul asa ca am zis sa investesc in astea 2. Si de atunci am renuntat si la tigari.

Link to comment
Share on other sites

Nici psihologii de duzina nu vor spune lucrurilor pe nume vreodata pentru ca nu sunt implicati in mod activ in problema asta. Jucatorii care se declara dependenti se impart in doua categorii care de multe ori se completeaza reciproc:

1. Cei care au vazut ca exista persoane care castiga in mod constant si isi doresc sa li se intample si lor acelasi lucru. Cand vad ca ei nu au acelasi noroc incearca in continuare. De obicei in categoria asta intra cei care joaca haotic, fara o schema de limitare a pierderilor si fara o schema de joc progresiv. Eu ii numesc fara jena "saracii de oameni" si "fomisti", pentru ca sunt tipul de oameni care muncesc pe un salariu de cacat, dar isi doresc sa o arda ca in filme.

2. Cei care joaca din necesitatea de atentie. Daca vor pierde vor avea motive sa se victimizeze in fata cunoscutilor. Simt nevoia ca cei din jur sa ii bata pe umar si sa ii consoleze. Daca vor castiga vor putea sa se umfle in pene ca niste cocosi ca au dat lovitura. Dar starea asta trece, lumea ii felicita doar pe moment, asa ca iar vor baga bani si iar vor astepta sa fie felicitati sau consolati. Pe astia ii numesc "attention whores". Am in cercul de cunostinte niste amici care baga bani in nestire la ruleta si pacanele. Cand ne plictisim si nu avem de cine sa facem misto ne punem in spatele lor cand au cash mult in casa si ne uitam cum maresc miza sau pariurile si apoi pierd. De multe ori ajungem langa ei cand vor sa scoata banii si ei nu mai dau cash out pentru ca suntem noi acolo.

Nu am fost niciodata un fan al ruletei, dar am avut perioade cand ma jucam zilnic 100-200 lei pentru ca imi permiteam si mai stateam la o caterinca cu tovarasii care se jucau si ei la aceeasi masa. In schimb joc la pacanele de la 12 ani si tot de atunci ma invart in cercurile astea cu jocuri de noroc.

Am avut perioade in care pierdeam intr-o luna sume maricele si perioade in care scoteam pierderile inzecit. Dar niciodata nu m-am considerat dependent pentru ca ma opream atunci cand doream sa ma opresc. M-am oprit de multe ori cand eram in gaura, dar m-am oprit si cand eram pe plus. Prefer sa joc singur, fara spectatori, de cand am realizat ce influenta au oamenii din spatele meu atunci cand joc. Ma joc pentru relaxare, nu din dorinta de castig.

De enervat nu ma enervez niciodata, iar daca vad ca merg in pierdere ma opresc. Nu scrie nicaieri mai balalailor ca trebuie sa va recuperati pierderile. Cand bagi banii in aparat nu trebuie sa te gandesti la cat vei castiga, trebuie sa te gandesti ca banii aia sunt ca si pierduti, iar apoi sa te bucuri de gameplay. Asa limitezi pierderile si joci doar cat iti permiti. In ultima jumatate de an de exemplu am bagat maxim 300 lei pe luna si uite ca pamantul tot se invarte, iar soarele tot rasare in fiecare zi.

Parerea mea despre cei care se plang ca niste pizde ca ii distrug jocurile de noroc, e ca ar trebui sa inceteze sa mai fie penibili. Nu sunt dependenti de jocurile de noroc, sunt niste attention whores care se simt prea nesiguri pe propria lor persoana. Daca nu ati fi attention whores nu ati merge in salile de jocuri pline de cunoscuti, dar unde nu se castiga niciodata multi bani, ci v-ati duce in cazinouri mari unde exista rulaj urias si sansele voastre de castig sunt mult mai mari.

Deci @franxu, daca tot nu intelegi ca tot ce trebuie sa faci e sa nu mai intri in cazinouri, atunci meriti coaie sa pierzi tot ce faci si eventual sa iti tai si venele. Nu mai cauta consolare de la oameni pentru ca nu o meriti. Cersesti atentie pentru ca ai o viata trista si de cacat. Din partea ma esti un lake incapabil sa cladeasca ceva pentru el si pe care nu as consuma nici o flegma.

Mars de aici jegosule ca asta e forum de securitate, nu de cazinoisti plangaciosi.

Edited by Nemessis
Link to comment
Share on other sites

Daca nu poti sa te opresti brusc (limite neurologice ale dependentei), atunci incearca sa te lasi in pasi mici.

Incearca sa inlocuiesti pariatul cu altceva cu dependenta la fel de mare dar fara pierderi financiare:

-anime

-filme

-jocuri video

-etc

-veniti si voi cu idei de hobby-uri care ocupa timp .... pariezi doar daca ai timp de frecat barbunga ...

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2015 at 8:08 PM, franxu said:

Inainte de a ma apuca de ruleta. Mancam sanatos, imi preparam singur mancarea. Nu consum am alcool in cantitati industriale, faceam sport. Nu fumez, nu am copii, nu am o prietena...am un job in care castig destul de bine. De cand m am apucat de ruleta din aprilie am ajuns sa pierd in 8000 de lire.

Sa zicem ca "un prieten" a/m pierdut 7.000 de lire in 2 saptamani, ideea e ca erau veniti pe `ciumag` si tot acolo s-au dus.

Din cate imi dau seama esti in Uk, ceea ce inseamna ca joci online !?

 

1. Self-exclusion

2. GAMSTOP

Orice alt site mai gasesti, direct self exclude, everywhere.

 

Simplu, self exclude, nu intelegi acest lucru? super, ai sa ajungi sa vinzi tot de pe tine, sa o gafezi la munca (si automat ai sa pierzi job-ul) iar dupa ceva timp vei ajunge in fata unui supermaket cerand 1 leu, nu crezi? continua asa si in cateva luni cand voi face cumparaturi sa-mi spui la care supermakert sa vin. btw, nu dau bani la cersetori.

 

Chiar nu inteleg ce e asa greu sa te opresti? Nu inteleg de ce lumea recomanda psiholog, mintea aia a ta e asa de greu sa o controlezi singur ?

 

  

1 minute ago, spider said:

Ar fi interesant de aflat un update al tipului dependent.. poate s-a lasat, totusi au trecut 6 ani :D 

 

Oh, nici macar nu m-am uitat la data la care s-a creat post-ul, am venit direct cu palma peste fata, #stupidme :))

Edited by p3tru
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...