Jump to content
aterm

Sfat alegere laptop

Recommended Posts

As dori in viitorul apropiat sa imi iau un laptop. Il voi folosi in general pentru navigare pe net (8-10 taburi deschise cam mereu), office cam rar, mess, CodeBlocks, Visual Studio, rar photoshop si ceva jocuri nu foarte pretentioase (cs go, un nfs, chestii obisnuite). Ce imi recomandati pana in 1600-1800 RON ? Am gasit asa:

1. Laptop TOSHIBA Satellite L50-B-1DH, Intel® Core™ i3-4005U 1.7GHz, 15.6", 4GB, 500GB, Intel® HD Grafics 4400, Free Dos | ALTEX

2. Laptop HP 15-r202nq, Intel® Core™ i3-4005U 1.7GHz, 15.6", 4GB, 500GB, nVidia GeForce GT 820M 1GB DDR3, Free Dos | ALTEX

3. Laptop ASUS X554LD-XX722D, Intel® Core™ i3-4030U 1.9GHz, 15.6", 4GB, 500GB, nVIDIA GeForce GT 820M 1GB DDR3, Free Dos | ALTEX

4. Laptop LENOVO G50-45, AMD Quad Core A8-6410 pana la 2.4GHz, 15.6", 8GB, 1TB, AMD Radeon R5 M230 2GB DDR3, Free Dos | ALTEX

Despre toshiba si lenovo am auzit si pareri mai putin bune, desi nu cred ca mor repede. Asus si HP am avut, HP inca am si desktop si laptop si sunt multumit. Preferinta mea ar fi Dell dar nu am gasit nimic sa imi placa. Astept si parerile voastre. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pe primu loc lenovo (nu asculta prostiile altora ca nus bune, sunt niste pc-uri destul de reusite din punctu meu de vedere)

si pe locu 2 asusu eu am un asus i3 2.3 frecventa 4 gb ram placa video integrata de 4 ani de zile si merge fara probleme (tin sa precizez ca ma joc mult) deci sta deschis pe el 2 3 ferestre metin2 yt fb skype (online 24 din 24)

Link to comment
Share on other sites

Fix de pe laptop-ul pe care l-ai postat vorbesc eu acum. Personal sunt multumit de el. Nu e o racheta dar isi face treaba foarte bine pentru sectorul entertainment. Am incercat putine jocuri pe el dar care le-am incercat au mers bine. Rezolutia este cam mica sau cel putin pentru mine. Ca si autonomie ma tine 3-4 ore vizionand filme. L-am si stresat 24 ore cu mining de cryptocoin sa vad cum sar temperaturile si a fost totul ok, se tine destul de rece dupa o zi de munca, si asta fara cooler suplimentar sau altceva. Are si o chestie inteligenta dar presupun ca e pe mai multe laptop-uri nu doar pe asta, cand nu este prea solicitata placa video trece pe cea integrata intel, iar cand aceasta nu mai face fata trece pe R5. Eu il recomand, de 4 luni n-am avut probleme cu el si e chiar silentios (desi daca il pui la minat decoleaza totusi nu e facut pentru asa ceva). Eu l-am luat la 1780 ron de la DOMO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...