Jump to content
roxorlol

Recomandare HDD sata 7200 rpm

Recommended Posts

Presupun ca nu dispui de buget pentru SSD dar ai nevoie de capacitate mare, cel putin 1 TB.

In situatia asta cea mai potrivita solutie e sa-ti iei 2,3,..n hdduri pe care le legi in RAID0.Cu cat mai multe cu atat viteza creste.

Vezi Western Digital Black/Red.

Daca vrei 1 TB iei 2x500

Daca vrei 1.5 TB iei 3x500 GB

Daca vreo 2 TB iei 2x 1TB

Daca vrei 3 TB iei 3x 1TB .De vazut si alte configuratii RAID pentru ca se schimba datele problemei daca rei backup etc.Dar probabil vrei home use ,caz in care 2 TB is suficienti

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca nu dispui de buget pentru SSD dar ai nevoie de capacitate mare, cel putin 1 TB.

In situatia asta cea mai potrivita solutie e sa-ti iei 2,3,..n hdduri pe care le legi in RAID0.Cu cat mai multe cu atat viteza creste.

Vezi Western Digital Black/Red.

Daca vrei 1 TB iei 2x500

Daca vrei 1.5 TB iei 3x500 GB

Daca vreo 2 TB iei 2x 1TB

Daca vrei 3 TB iei 3x 1TB .De vazut si alte configuratii RAID pentru ca se schimba datele problemei daca rei backup etc.Dar probabil vrei home use ,caz in care 2 TB is suficienti

Pot sa-mi cumpar SSD dar am auzit ca daca se foloseste SSD-ul la download in fiecare zi nu o sa reziste mult.

Trebuie sa fac backup aproape zilnic,ma gandeam sa descarc in ram dupa care pe un HDD sata 7200.

Dar cred ca o sa aleg totusi SSD-ul de la samsung 850 evo,sa ma lamuresc daca este adevarat sau nu (este SSD-ul bun pentru download zilnic s-au nu).

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca nu dispui de buget pentru SSD dar ai nevoie de capacitate mare, cel putin 1 TB.

In situatia asta cea mai potrivita solutie e sa-ti iei 2,3,..n hdduri pe care le legi in RAID0.Cu cat mai multe cu atat viteza creste.

Vezi Western Digital Black/Red.

Daca vrei 1 TB iei 2x500

Daca vrei 1.5 TB iei 3x500 GB

Daca vreo 2 TB iei 2x 1TB

Daca vrei 3 TB iei 3x 1TB .De vazut si alte configuratii RAID pentru ca se schimba datele problemei daca rei backup etc.Dar probabil vrei home use ,caz in care 2 TB is suficienti

Am eu WD Caviar Blue, ?i nu recomand nim?nui HDD de la WD. Nici green, nici blue, nici black, red, etc.

Este adev?rat, dac? scrii mult pe SSD îl "uzezi", download=scris pe disk, deci îi scazi durata de via??.

Edited by Rickets
Link to comment
Share on other sites

Eu am WD de cand ma stiu si nu am avut treaba cu el

Eu am avut. Si nu de-ala pentru home-usage ci WD Enterprise.

Dintr-un storage cu 24 HDD-uri, la inceput toate WD, mai am doar 7. Pe restul le-am inlocuit cu Seagate.

Crapa in prostie, nu sunt bune deloc pentru intensive usage.

Link to comment
Share on other sites

La cazurile cu HDD iti recomand un SCSI de 10k rotatii si o racire buna - asta pt ideea ta ca tine in timp la ce vrei sa faci cu el

Pentru cazurile cu SSD - mergi pe Intel fara probleme, eventual daca vrei mai multe detalii cauta un SSD pe tehnologie SLC. Tin de 2-3 ori mai mult.

Ca de exemplu - eu folosesc SLC-uri de la Intel pe PCI-E express si pe zi cam 5 TB trec prin asa ceva cu viteze bune fara probleme. Bineinteles cu RAID 0 mirror etc.

Link to comment
Share on other sites

Un Seagate din seria Surveillance e suficient sa iti satureze banda de 1Gbps. Sunt ieftine si fiabile.

Test download pe Seagate Surveillance, in port SATA2:

/test/x.x                    100%[===================================================>]   1000M   111MB/s   in 9.1s

2015-08-08 02:42:50 (110 MB/s) - â/test/x.xâ saved [1049000000/1049000000]

@sicilianul

Te referi la SAS, care normal ca satureaza si el un link de 1Gbit. E scump si iti trebuie controller pentru el.

Un SCSI nu mi-a scris mai mult de 80MB/s, aceeasi poveste si la RAID0.

Test download pe SCSI @15k, cu controller fara write cache:


/test/x.x 100%[==============================================>] 1000M 64.9MB/s in 17s

2015-08-08 02:42:33 (60.3 MB/s) - â/test/x.xâ saved [1049000000/1049000000]

Cum sa recomanzi SCSI cand nici nu stii cum arata asa ceva? Sunt si vechi, si scumpe, necesita si controller si au capacitati foarte mici.

Explica mai detaliat treaba cu SLC-urile cu RAID0 mirror.

In concluzie recomand Seagate Surveillance pentru download casnic.

Link to comment
Share on other sites

Explica mai detaliat treaba cu SLC-urile cu RAID0 mirror.

Am Gigabyte-uri Z97X cu cate 8 Sata legate la SSD-uri intel gama Business. Modelele pe SLC ( Single-level cell ) sunt construite pentru timp de utilizare indelungat. Sunt mai scumpe decat cele MLC ( Multi-level Cell ) dar scrierea fiind scrisa doar pe cate un layer celula cu celula, se evita coruperea in timp a spatiilor neumplute. Considerabil se simte si viteza pentru ca accesarea / citirea / scrierea se face mult mai rapid cand ai celule pe un singur nivel decat cele "aglomerate" pe mai multe nivele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...