Jump to content
WIK

Vrei sa stii ce vorbesc pilotii, sau ce vede un cosmonaut?

Recommended Posts

AVIOANE

Salut, m-am gandit ca ar fi util pentru unii sa postez niste site-uri pe care poti vedea / urmari/ asculta / in timp real cursul avionelor de pe orice aeroport din lume chiar si cele militare.

Se poate face si de pe calculatorul personal, dar si de pe mobil, stiind oameni care au o pasiune pentru aceste conversatii.

  1. flightradar24.com: Pe site-ul acesta poti vedea in timp real, cursul avioanelor, pozitia in timp real, viteza, inaltimea etc, este foarte interesant, m-am jucat si eu cu site-ul si este si foarte simplu de utilizat.
  2. liveatc.net: Aici poti asculta in timp real conversatiile pilotilor cu turnul de control, daca te mai si pricepi putin in termenii folositi de piloti poate fi destul de distractiv sa ii asculti.

Site-ul are disponibil si un soft care poate fi folosit pentru telefoanele cu Android cat si pentru cele cu iOS

Este foarte usor de folosit cu toate ca eu mi-am cam prins urechile in gasirea aeroportului dorit de mine, in rest este foarte simplu, va las si cate-va linkuri rapide.

SATELITI

Probabil multi oameni vor sa vada pamantul din exterior, mai exact imagini cat mai autentice din sateliti, dar acum se poate totul chiar in timp real.

Transmisia se face de pe statia spatiala ISS claritatea este HD, cate odata se mai schimba camerele dar nu cred ca este o problema chiar asa de mare.

Ca sa puteti vedea traiectoria, distanta, viteza, pozitia tuturor satelitilor din jurul pamantului in timp real

puteti folosi site-ul acesta

Inca un soft interesant care l-am folosit acum ceva timp, se numea Celestia cu ajutorul lui puteam sa vad toate stele / planete / constenatii / comete / meteoriti / galaxii / nebuloase / sateliti / sateliti naturali / satelitii trimisi de nasa inclusiv pozitia lor in timp real, axul de rotatie a planetelor, posibilile eclipse fenomene astronomice + orbitele lor estimate pe aproximativ 10 ani + sau -

M-am jucat cu ceva timp in urma, mi-a placut foarte mult acest softulet.

Mult success

Edited by WIK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum reusesc cei de la LiveATC.net sa aiba acces la conversatii ?

Audio streams may not be used in any third-party products.

Use on third-party web sites is limited to single streams and must be coordinated with LiveATC.net.

LiveATC.net is not affiliated with the FAA or any other aviation authority.

Link to comment
Share on other sites

Cum reusesc cei de la LiveATC.net sa aiba acces la conversatii ?

Feeder Site Volunteers

If you are within listening range (10-15km/6-10 miles) of an airport and have an airband-capable (VHF 118-136 MHz) receiver, please consider becoming a LiveATC air traffic control feeder site. If you live close but don't have equipment you may qualify for loaner equipment from LiveATC.net.

Besides the scanner, you need:

- always-on Internet connection

- external or attic antenna (for optimum reception)

- audio cable (connects receiver to sound card)

- PC w/ Windows, Mac OS X, or Linux - or a Raspberry Pi

- free software we provide and help you set up

Note: We also sell and loan pre-configured Raspberry Pi feed systems - inquire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...