Jump to content
sarmulita

Scadere BTC

Recommended Posts

O sa creasca iar, dar trebuie sa stai sa urmaresti zilnic cursul. De cand ma joc cu BTC-ul am observat ca are 2-3 maxim 4 cresteri pe an si inainte de fiecare crestere are loc o scadere brusca gen asta.. de la 280-290 acum 1 luna pana in ziua de azi la 230. Asa oamenii care se ocupa de moneda asta si au resurse mari se pot juca cu pretul. Si uite asa castiga lumea dolareii. Tre' doar sa stai geana pe site-urile de profil si pe forum-uri.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o influenta foarte mare in scaderile recente de pret o reprezinta si faptul ca exista o dezbatere cu privire la o eventuala schimbare in protocolul Bitcoin.

Mai exact, se vorbeste despre un hardfork si parerile sunt impartite. Se vrea marirea block-ului minat de la 1 MB la 8 MB, iar pentru asta va trebui practic creat un nou Bitcoin si toata lumea va trebui sa treaca pe o versiune noua. Pe de alta parte, se spune ca trecerea la "noul BTC" ar avea unele consecinte, mai mici sau mai mari.

Cert este ca versiunea curenta de BTC nu poate continua asa la nesfarsit. Va veni un moment in care tranzactiile zilnice vor deveni prea multe si astfel confirmarea tranzactiilor se va prioritiza incepand cu cele ce ofera o taxa de minare mai mare, iar in schimb cei care platesc o taxa de minare modica vor avea de asteptat pentru ca tranzactiile lor sa fie incluse intr-un block.

Subiectul este unul controversat oricum, eu am prezentat mai sus ce am inteles (un fel de ELI5), dar probabil lucrurile sunt de zeci de ori mai complicate.

Pe reddit, pe pagina /r/bitcoin , moderatorii au decis sa cenzureze absolut orice are legatura cu acest subiect, din motive dubioase, de aceea zic ca este ceva putred la mijloc. Pana acum , orice discutie era considerata benefica, si asa e si normal. Discutiile argumentate pot ajuta ca sa se ajunga la un consens.

Cred ca aceasta incertitudine duce la scaderea sau cel putin stagnarea pretului BTC (traderii se folosesc de aceste informatii in favoarea lor).

Edited by WokenUp
Link to comment
Share on other sites

O sa-si revina. Ajunge inapoi la 300. Eu am cumparat cand era 150$ si inca-i pastrez.

E putin de panic selling inalnit destul de des pe bursa dar mai multi factori m-au determinat pana acum sa lichidez 80% din bitcoin: acordul Greciei de bailout (un Grexit ar fi crescut btc-ul), prabusirea burselor chinezesti (50% din industria btc e China based), discutiile de fork si altbitcoin caci cel clasic nu e sustainable si nu in ultimul rand vanzari masive de btc ce au avut loc. E posibil sa creasca, sa se dubleze, tripleze, who knows... insa e posibil sa ajunga si firmituri caci daca scade sub 170usd multi nu isi vor mai permite sa mineze si vor lichida tot, ceea ce va duce la o prabusire si mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Va dati cu parerea la cand va veni sfarsitul lumii. Totul depinde de Dumnezeu, nu de voi. .... . .. . kkt

Bai fratilor sunteti culmea.

Daca se trezeste vreun fraier sa investeasca miliarde $$ in bitcoin, atunci urca si pretul.

Crypto-Currency Market Capitalizations

In bitcoin sunt investiti: $ 3,189,331,809 (trei miliarde si ceva)

Acand a fost 1200 bitcoinul, atunci erau investiti mai bine de $ 12,000,000,000

Cand au inceput fraierii sa scoat abitcoinii, a inceput sa scada pretul.. Numai eu nu am fost fraier sa retrag bitcoinii.

Link to comment
Share on other sites

Ora 16:49 Grecia: Bursa din Atena cade cu peste 11%

Ora 16:41 Bursa din Londra pierde peste 6%, Frankfurt peste 7%

Ora 16:41 Euro evolueaza la cel mai inalt nivel fata de dolar din ianuarie, fiind cotat la 1,17 USD

Ora 16:40: Wall Street isi accentueaza caderea: Dow Jones -5,75%, Nasdaq -7,98%

Ora 16:35 Wall Street deschidere pe rosu: Dow Jones -0,88%, Nasdaq -7,72%

Ora 16:24 Bursa din Paris scade cu peste 7%

Ora 16.15: Pretul petrolului a scazut luni cu 4 procente, ajungand la minimul ultimilor sase ani si jumatate. Petrolul Brent a ajuns la un minim de 43,28 dolari, cel mai scazut pret din martie 2009 (Reuters)

Ora 15:35 Indicele Bet al Bursei din Bucuresti cadea cu 7,53%, la 6.765,60

Ora 15:26 Deruta se accentua luni dupa-amiaza pe principalele burse europene, in apropierea deschiderii Wall Street.

Cu putin timp inainte de 12,00 GMT, bursele din Paris si Frankfurt pierdeau peste 5%, la fel ca Bruxellesul, Londra scadea cu 4,46%, Madridul cu 4,71% iar Milano 4,70%.

Sursa aici !

P.S: era si cazul, mai ales ca in marile orase iara au inceput preturile la imobiliare sa o ia razna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...