Jump to content
albertynos

[Tutorial] Cum sa iti hostezi siteurile pe un VPS

Recommended Posts

O multime de membrii au pus intrebari pe forum despre cum sa iti hosteze siteul / blogul pe un vps cumparat de la o firma anume sau acasa pe un pc amarat care il au si sta degeaba.

Ei bine a fost un moment cand am trecut si eu prin toate acestea, si am gasit o multime de tutoriale dar se cam bateau cap in cap sau nu erau destul de explicite. La un moment dat am gasit unul si acesta s-a dovedit a fi bun pentru ca m-am jucat cu el de mai multe ori pe mai multe VPS-uri.

Voi explica in cele ce urmeaza pas cu pas cum sa iti hostezi site-ul pe un VPS, a se intelege ca acest tutorial ar trebuii sa functioneze si pe pc-ul vostru de acasa.

De ce sa hostam site-ul pe un VPS ?

 

 

  • Viteza pentru site-ul tau
  • IP Dedicat
  • Full Control
  • Aproape acelasi pret ca si la shared hosting

 

Ca sa va faceti o idee, eu hostez 2 websiteuri ale mele la ovh pe un vps cumparat de la ei la pret de 3 $ / luna care imi da urmatoarele facilitati :

 

  • 1 vCore
  • 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • 10 GB SSD

 

Pro si Con-uri sunt sigur ca mai exista insa nu ma pot gandi la tot acum :D

Instalare Sistemului de operare :

 

Presupun ca pana in momentul de fata va-ti achizitionat deja un VPS, daca nu, sunt o multime de site-uri de unde o puteti face, o lista ar fi aici : CompareVPS unde puteti face si anumite comparatii intre planurile ce se ofera, sau puteti lua legatura cu baietii de pe forum, vezi MarketPlace.

Recomand ca VPS-ul sa aibe macar 750 Mb Ram ca totul sa functioneze usor si repede, 1 GB ar fi perfect.

 

Pentru cele ce urmeaza asigurate ca ai la indemana :

- IP-ul VPS-ului tau - acesta iti este dat dupa ce achizitionezi un VPS

- Parola

De obicei dupa ce te loghezi pe site-ul de unde ti-ai achizitionat VPS-ul o sa te intrebe ce sistem de operare vrei instalat, fii sigur ca alegi CentOS 6 x86 ca totul sa mearga perfect dupa acest tutorial, pentru alte OS-uri sau versiuni nu promit ca o sa fie la fel.

Conectare la VPS

 

Mai exact ne trebuie un client SSH, cel mai cunoscut si utilizat este Putty pe care il vom folosi si noi, poate fi downloadat de aici :

 

 
http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

 

Dupa download il vom deschide si ne vom conecta la VPS.

La Host Name sau IP Adress vom scrie adresa serverului nostru VPS si vom apasa OPEN.

Acum ar trebuii sa vezi o fereastra CLI sau un terminal mai pe romaneste cu textul login as unde va trebuii sa scrii "root" fara ghilimele, apesi ENTER si apoi parola, daca este autogenerata de server, o poti copia, iar paste se face dand click dreapta in terminal.

PS: cand tastezi parola nu va arata nimic in terminal, este ceva normal.

UwgY66k.jpg

Instalarea Control Panelului pentru Hosting

Stiu ca majoritatea cunoasteti sau ati vazut doar vestitul CPanel insa sunt alternative gratuite care arata exact la fel.

Noi ne vom folosi de Sentora (Zpanel) care este gratuit si arata exact la fel ca CPanel.

In cele ce urmeaza puteti copia fiecare comanda dand paste in terminal chiar daca nu stiti ce inseamna. Vom incepe intai cu un update al CentOS-ului.

 

 
yum update

 

Apasati ENTER, dupa cateva secunde va trebuii sa validati comanda si va va cere sa apasati y sau n, intodeauna apasati y daca va cere.

Uty0OgO.jpg

 

 
yum erase httpd httpd-tools apr apr-util

 

Apasati Enter si din nou validati cu Y cand va cere, exact ca in imaginea de mai sus.

 

 
yum remove bind

 

Enter si Y cand va cere

 

 
bash <(curl -L -Ss http://sentora.org/install)

 

La fel, Enter si Y cand va cere.

OnScreen Steps

 

Nu e doar de copy/ paste si enter, acum trebuie sa urmati comenzile de pe ecran, adica sa cititi !

Prima data va va pune sa selectati un continent si/sau un ocean

QLlaVbq.jpg

Apasati cifra corespunzatoare locatiei voastre si apasati Enter.

Dupa acest pas va va intreba care este tara voastra, procedati ca la pasul anterior, selectati cifra dorita si apasati Enter.

Apoi va va intreba care este subdomeniul care sa fie instalat in CP :

Aici o sa trebuiasca sa treci numele domeniului sau subdomeniului pe care planuiesti sa-l hostezi pe acest VPS, de exemplu subdomeniu.siteulmeu.com si apasati din nou Enter.

Apoi va va intreba de IP, aici apasati doar enter pentru ca il va detecta singur sistemul. O sa va atentioneze cum ca nu ati scris nici un IP care sa pointeze catre domeniu, apasati "y" si enter.

Dupa toti acesti pasi, asteptam ca totul sa se instaleze si sa se configureze !

Dupa ce se termina de instalat, copiati log-ul (informatiile) si salvati-le intr-un fisier text inainte de a da restart, exact ca in imaginea urmatoare :

6cQrYTM.jpg

Daca le-ati copiat, apasati Y pentru restart.

Dupa restart daca puneti ip-ul vps-ului vostru in browser, ar trebuii sa va arate interfata de administrare, unde va logati cu datele copiate anterior.

Felicitari, tocmai ati instalat un Cpanel.

Ridicare Limita Upload php.ini

Logati-va pe VPS-ul vostru cu ajutorul lui Putty cum am facut la inceputul acestui tutorial, dupa care trebuie sa va instalati un editor text in linux, va recomand Nano, acest lucru il puteti face cu ajutorul comenzii :

 

 
yum install nano

 

Apasati ENTER si mai apoi cand va intreaba daca continuati, apasati "Y".

Ok, acum poate deveni putin mai complicat, trebuie sa editam fisierul php.ini, executam urmatoare comanda in continuare :

 

 
nano /etc/php.ini

 

Apasati Enter, apoi tastati CTRL+W acestea le apasati din tastatura, nu le scrieti, unde o sa va apara "Search" si voi o sa scrieti : ”upload_max_filesize” fara ghilimele si dati Enter.

rwXJVYG.jpg

In continuare schimbati upload_max_filesize = 2mb in cat doriti, puteti pune 1000mb, desi recomand sa lasati 100, nu cred ca o sa aveti fisiere mai mari de 100 de mb.

yNjvpKI.jpg

Cand terminati de editat, apasati CTRL + O si ENTER, apoi CTRL +X si ENTER ca sa esiti.

 

Instalarea unui Manager de Fisiere si a Platformelor (Wordpress, Joomla etc)

 

Logativa din nou in Putty ca si turele precedente si urmati fiecare comanda, apasati enter si "Y" cand vi se cere :

 

 

 
zppy repo add zppy-repo.mach-hosting.com

 

 

 
zppy update

 

 

 
zppy install Monsta_FileManager

 

Acum sa instalam modulele :

 

 
zppy repo add zppy-repo.mach-hosting.com

 

 

 
zppy update

 

 

 
zppy install sentastico

 

Acum sa ne logam sa activam modulele, ne logam ca si mai devreme, pe baza ip-ului in browser cu datele copiate mai devreme.

Dupa ce va logati, pe dreapta sus, o sa aveti categoria Admin -> Module Admin

gb0VoT6.jpg

 

Aici cautam Monsta File Manager si bifam "Administrators"

ggCwtJp.jpg

 

Tot in aceasta lista cautati si "SENTASTICO" si la fel bifati "Administrators" apoi va duceti jos si dati SAVE CHANGES!Daca ai terminat, hai sa ne ocupam de un client FTP.Din pagina principala a CPanelului (adica apasam butonul HOME din meniul de sus), mergem pe FTP Accounts (e mai jos, pe stanga).

Aici o sa trebuiasca sa creem un user si o parola. Salvati-le si intr-un fisier text dupa ce le completati, pentru orice eventualitate.

F7Y7DpY.jpg

! La acces type selectati FULL ACCES, iar la Home Directory, trebuie sa bifati Set Mater Home Directory.

Asta e tot, avem instalat tot ce ne trebuie pentru a ne apuca de hostat site-uri.

 

Cum hostam un Website

 

Pentru acest lucru aveti nevoie bineinteles de UN DOMENIU !

Daca il aveti deja, mergem din Cpanel in categoria Domain Management -> Domains, scrieti numele domeniului vostru cu tot cu extensie (ex: .com, .ro) si apasati CREATE !

Acum va trebuii sa ne ocupam de DNS-uri.

Din meniul principal mergem la Management> DNS management, aici iti selectezi domeniul creat anterior si apasam EDIT.

In meniul urmator ce ne va aparea vom apasa singura optiune disponibila si anume CREATE RECORDS.

In urmatoarea fereastra, ne ducem pe NS-uri, exact ca in imagine :

MsCruJR.jpg

Default, nameserverele vor fi NS1.domeniu.com si NS2.domeniu.com, acestea va trebuii sa le schimbati manual.

Adica mergeti pe siteul de unde va-ti achizitionat domeniul si in categoria NameServers va editati acelea in functie de ip-ul dvs.

faceti la fel pentru ns1 cat si pentru NS2.

Dupa ce le schimbati pe site le schimbati si in categoria NS din Cpanel. Propagarea poate dura pana la 48 de ore.

Dupa ce schimbati acestea, sunteti gata, mergeti in Cpanel si din meniul principal, intram in Sentastico sa ne instalam ce ne trebuie :

7LQ2mSO.jpg

Felicitari !!!

Puteti hosta site-uri cat va duce hardware-ul.

Scuzati eventualele greseli.

Numai Bine.

Edited by albertynos
  • Upvote 11
Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca si eu am incercat sa pun un webpanel pe VPS prima data cand mi-au cazut ghearele pe unu de la DigitalOcean.

Aveam de hostat 2 sau 3 site-uri doar.

Dupa ce m-am saturat sa caut paneluri decente, am trecut la Apache/Nginx si a fost mult mai usor.

Oricum, e bine de stiut ce si cum se face cand vrei web panel.

Link to comment
Share on other sites

Merge! Mersi mult...apropo exista vreo modalitate sa nu mai dau 10E/luna si sa iau un VPS freE?
Vrabia malai viseaza.

Un VPS este (de obicei, unii folosesc foarte "loose" termenul) un calculator virtual/simulat pe un sistem fizic, ceea ce necesita mult mai multe resurse (putere de procesare / RAM / spatiu HDD) decat ai avea nevoie pentru shared hosting de exemplu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee de ce nu ma lasa sa fac update, dupa ce adaug repositorul pentru Monsta_FileManager ?

 

# zppy repo add zppy-repo.mach-hosting.com
Added 'zppy-repo.mach-hosting.com' to list of repositories!
Remember to execute 'zppy update' to grab the latest list of packages.
# zppy update
Updating package list..
  Connecting to store.sentora.org/repo
  Getting list from store.sentora.org/repo
  Failed to contact the URL 'store.sentora.org/repo'
  Connecting to zppy-repo.mach-hosting.com
  Getting list from zppy-repo.mach-hosting.com
  Failed to contact the URL 'zppy-repo.mach-hosting.com'
Local package cache is now up-to-date!
# 

L.e.: cred ca da cineva in ei, la ping imi da si din vps si din local, timeout... :(

 

Rezolvat :

@albertynos : Au facut update la repo:

 

zppy repo add zppy-repo.mach-hosting.com/repo

 

 

Edited by Church
rezolvat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...