Jump to content
Silviu

Cum ne găzduim website-urile pe un server cu sistemul de operare FreeBSD

Recommended Posts

Nevoia tot mai mare de g?zduire a site-urilor mele într-un mediu mai sigur ?i cu un randament bun de performan??, m-au condus spre sistemul de operare FreeBSD. Dup? ce am testat majoritatea distribu?iilor am ajuns la concluzia c? acest sistem este cel mai optim în organizarea ?i partajarea resurselor serverului, încât s? nu existe probleme de îngreunare a sistemului atunci când este *supra-solicitat.

Pentru aceasta, am creat un mic script. Ce face acesta? Ei bine, el instaleaz? componentele FEMP (Combina?ia de FreeBSD, Nginx, MySQL ?i PHP) pentru noi ?i ne d? posibilitatea de a ad?uga u?or un website pe server, f?r? a fi nevoie s? scriem de fiecare dat? fi?ierele de configura?ie pentru acestea.

Nu spun c? nu este ok s? instal?m un panou de control care s? fac? toate acestea, dar, pe parcursul timpului mi-am dat seama c? nu are rost ca resursele s? fie irosite (un panou de control consum? destule) ?i în plus putem înv??a cum func?ioneaz? sistemul, cum putem aduce îmbun?t??iri ?.a.

Proiectul ?i descrierea lui le pute?i g?si aici: GitHub

Acesta a fost testat pe un fresh droplet de la DigitalOcean.

Succes!

*Not?: sunt mai mul?i factori care pot influen?a performan?ele serverului. (band?, memorie, CPU, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...