Jump to content
PIxelMort

There's no home like 127.0.0.1..and RST :)

Recommended Posts

Salut, Hello, Content de te revoir!

Sunt cunoscut ca si Pix_xiE pe web.

Am fost atras de computere inca de la varsta de 7 ani insa familia mea nu si-a permis un computer pe atunci asa ca le-am acordat putina atentie. In 2006 ai mei mi-au cumparat primul computer intr-o zi de iarna (in apropiere de Craciun). Am fost atras de idee in general, ideea de a avea acces la o baza atat de mare de informatii intr-un monitor atat de mic (acum a devenit ceva mai mare si a facut 2 copilasi, dar nah; pana si monitoarele se maturizeaza :) ).

V-ati gandit vreodata ce-ar putea face un adolescent daca si-ar sincroniza timpul petrecut la computer astfel incat sa se concentreze DOAR pe lucrurile care i-ar putea schimba/imbunatati felul in care gandeste si viata ? Presupun ca da. "knowledge is power" , asa a fost si asa va ramane.

La 15 ani am auzit prima oara de conceptul de bitcoin iar la 16 ani, cand navigand la intamplare pe un forum cineva discuta despre noua moneda virtuala. Am inceput prin a ma interesa pe cat de mult despre felul in care functioneaza acest sistem lovindu-ma de notiuni ample de criptografie, matematica si informatica. Acum 2 ani, intr-o zi oarecare si avand cateva probleme personale si financiare am vazut in bitcoin o portita spre un taram al viselor. Acela a fost momentul in care m-am decis sa ma apuc serios de studiat securitatea sistemelor (cu alte cuvinte daca stii cum functioneaza securitatea unui computer/server stii si cum sa o spargi, ceea ce este adevarat.Ex: Daca stii cum sa inchizi o usa, stii si cum sa o deschizi, e logic.) Am fost atras in mare parte de metodele de criptografie folosite de moneda si de raspunsul la intrebarea: cum pot deschide portofelul x fara o parola, cum pot afla o parola de la sistemul y si cum pot transfera de la x la y fara a lasa vreun log in urma. Asa am pus bazele unui mic grup cu cativa prieteni de facultate. Am aflat mai multe despre diverse metode intr-un loc numit deep web dupa cateva zile de cautare, cei care au auzit stiu despre ce vorbesc. Informatiile pe care le poti gasi acolo sunt mind-blowing. daca stii cum si unde sa cauti. Nu am facut asta pentru bani (moneda Bitcoin este una foarte interesanta) banii sunt un bonus, o recompensa care ne aduce cu un nivel mai sus fata de restul. In primul rand majoritatea o facem pentru ca ne macina o curiozitate si suntem alergici la mistere cand vine vorba de lumea virtuala (sau de fete). Altii o fac doar pentru bani si le inteleg motivele unora, Romania este o tara saraca si ma tem ca va fi pentru mult timp. Hackingul mi-a schimbat viata din mai multe puncte de vedere si mi-a schimbato in bine.

In viata de zi cu zi ma ocup de asigurarea securitatii la o firma de IT renumita, in timpul liber imi fac de cap. In rest, sunt un om simplu si obisnuit la fel ca si voi.

Un singur mesaj pentru micii incepatori in lumea hackingului:

Fiti curiosi, curiozitatea este una dintre cele mai frumoase trasaturi umane.

Folositi-va abilitatile pentru a schimba lumea in ceva mai bun decat azi si luptati pentru a face din visele de azi realitatea de maine

:)

Daca va pot ajuta cu ceva aveti trimiteti-mi un pm, voi raspunde in timpul liber.

SUCCES !

P.S. Joke time: Daca va intalniti cu vreun agent FBI trimiteti-le mesajul asta din partea mea :))

www.youtube.com/watch?v=j5-yKhDd64s

-Pix_xiE is NOT afraid-

Edited by PIxelMort
Link to comment
Share on other sites

Salut. Dupa o scurta analiza a prezentarii tale din punctul meu de vedere:

- RST nu RTS

- pixxie poate if interpretat si ca pixxie - "zana" care aduce a gay. Pe aici sunt multi homofobi, antisemiti si xenofobi deci nu e o alegere inspirata. Nu stiu cine te cunoaste pe tine, insa ma indoiesca ca multi.

- Modul de prezentare si abordare pare unul juvenil.. si anumite lucruri care le spui se bat cap in cap, deci ma indoiesc ca ai trecut printr-o facultate insa daca ai facut-o si ai o anumita varsta nu o dovedesti, ceea ce va fi un impediment in a iti castiga credibilitate online.

- La urma deja dai in SF... As recomanda o studiere a pasajului "whosoever shall exalt himself shall be abased; and he that shall humble himself shall be exalted"

- Lasa niste fapte sa vorbeasca pentru tine, sunt sectiuni pe forum unde acestea pot vorbi pentru tine. Vorba multa - saracia omului.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

-Pix_xiE is NOT afraid-

Hai sa-ti spun o chestie interesanta:

De fiecare data cand vei vizita topicul asta, primul lucru la care te vei gandi este fraza "-Pix_xiE is NOT afraid-" si vei simti cum in spatele tau, in partea stanga, salasuieste o creatura care te pandeste.

Noaptea cand te acoperi cu cearsaful, se muta la picioarele tale si de-abia asteapta sa scoti picioarele de sub cearsaf.

Mai mult, seara cand te duci la baie, te va astepta mereu acolo, gata sa se hraneasca cu cele mai adanci frici ale tale.

Singurul mod de a scapa de acest "dementor" este sa nu mai minti.

</happiness>

Welcome here !

Link to comment
Share on other sites

" Hackingul mi-a schimbat viata din mai multe puncte de vedere si mi-a schimbato in bine. "

Este plin de hackeri aici . Daca te ocupi de securitatea unei firme de IT

Trebuia sa stii ca cel mai bun hacker . Este un om expert in securitate ( Professional Security )

Nu copilasi care copiaza exploit-uri de pe 0day

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca ma impresionati prin prostia voastra sau prin reply-uri si dume d-astea copilaresti, inteleg. Pai gradinita e in cealalta cladire copii, sa fiti cuminti :) Keep going, you're wasting your time.

Ah, si RST/RTS, I don't give a fuck, really :)

-Pix_xiE is NOT afraid-

like-a-sir-gif_fb_526896.jpg

Edited by PIxelMort
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...