Jump to content
fLr^

Interviu tehnic pentru internship

Recommended Posts

Vreau sa aplic pentru un post de internship pt ASP.NET. Firma a specificat ca doreste cunostinte solide in OOP si engleza buna.

Am primit un mail in care mi s-a spus ca nu vor fi intrebari de .NET pentru ca e greu de acumulat experienta fara sa lucrezi.

In schimb mi s-a spus ca ma vor intreba din materiile de la facultate.

Eu la facultate mananc matematica (as fi prea norocos sa primesc exercitii la interviu), si mai putina programare. Tocmai am terminat primul an si la programare am facut doar C si nu prea multa algoritmica.

C++ il invat de vara asta pentru ca e usor sa treci de la C la C++. Mai am o saptamana sa-mi consolidez cunostintele de OOP (materie pe care o fac in anul 2, am invatat deja jumatate de materie + laboratoare).

Ei vor OOP. Eu-l fac anul asta, dar il invat si singur fara nicio problema.

La interviul tehnic ar trebui sa ma astept la intrebari din OOP sau trebuie sa rezolv eu probleme pe foaie acolo?

Cei care au fost la interviuri tehnice, cum s-a desfasurat? Foaie si pix? A decurs totul verbal?

//Am citit celelalte topicuri referitoare la interviuri.//

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu am experienta mare dar o firma care se respecta iti va pune o problema pe tabla si o rezolvi cu ei de fata. De obicei un interviu, fie el internship sau angajare, este compus din 3 parti.

EDIT: ?i-am trimis pm cu un link, poate te ajuta.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Vor fi intrebari legate de algoritmi si optimizari.

Mai mult ca sigur te vor intreba niste metode de sortare pentru liste; Pentru oop ii intereseaza de constructori/mosteniri (strong inheritance, etc).

Suprascrierea de metode, multiple inheritance (nici nu stiu daca se practica in alte limbaje decat python, lol), si..algoritmi.

Erau pe filelist niste cursuri de la Lynda.com despre OOP. Foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

La interviul tehnic ar trebui sa ma astept la intrebari din OOP sau trebuie sa rezolv eu probleme pe foaie acolo?

Cei care au fost la interviuri tehnice, cum s-a desfasurat? Foaie si pix? A decurs totul verbal?

Pe scris sau nu, asta cred ca depinde de la firma la firma, sau pur si simplu de la cel care e prezent la interviu. Oricum nu pune mult accent pe asta, tu trebuie sa fi pregatit indiferent.

La partea de OOP trebuie sa stii cateva reguli, o sa intalnesti concepte precum encapsulation, abstractization sau polymorphism.

Asa ca va trebui sa citesti despre clase / obiecte / instante si diferentele dintre ele, campuri si metode de tip public, private, protected + regulile specifice, clase abstracte, interfete + diferentele dintre ele, mostenire.

Daca urmaresti un tutorial, fie el video sau nu, incearca sa si faci cateva exemple. Eventual le mai modifici, te mai joci cu ele, gaseste o problema asemanatoare, obiecte din lumea reala pe care sa le modelezi. Pana la urma aste e OOP-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...