Jump to content
WIK

PRIMA ZI DE SCOALA

Recommended Posts

Stiind ca sunt multi copii pe aceasta comunitate ma gandeam ca le-ar fi util un "tutorial" despre prima zi de scoala, mai ales despre cum sa se comporte sau cum sa chiuleasca.

Ce trebuie sa faci acasa!

Trezitul de dimineata este o problema des intalnita in prima saptamana de dupa orice vacanta (Obijnuinduse multi sa stea la calculator pana la ora 3-4 dimineata) un remediu foarte util este sa tai firul de la internet!

Igiena persoanala este foarte importanta sanatatii dumneavoastra (Nu ramane la stadiu: Nu fumez is sanatos), spalatul pe fata de dimineata, nu numai ca iti improspateaza fata, dar si te scapa de somn foarte rapid (Mai rapid decat cafeaua).

La fel de important este si spalatul pe dinti, doar daca nu vrei sa-ti dai toti colegii pe spate in prima ta zi de liceu!

Micul dejun este principalul factor care te ajuta sa te concentrezi mai bine la ore, organizmul luandu-si vitaminele din mancare, in felul acesta economisesti niste bani care oricum i-ai fi cheltuit in timpul programului scolar pentru diverse sandwich-uri total nesanatoase (In cazul in care nu fumezi)

Hainele trebuie sa fie mereu curate deoarece trebuia sa iasa in evidenta firma de la pantaloni, tricou / camasa!

Ghiozdanul si caietele trebuie mereu sa fie pregatite in ordinea orelor pe care le ai in ziua respectiva este un amanunt foarte important din lucrurile pe care trebuie sa le faci acasa zilnic (Daca nu, baga-ti toate cartile, si toate caietele in ghiozdan ca sa scapi de aceasta problema dimineata)

Timpul este foarte pretios mai ales atunci cand nu te trezesti la ora stabilita, si-ti spui somnoros "mai dorm 5 minute".

Ce trebuie sa fac la scoala?

In prima zi de liceu, frumos ar fi sa-i cumperi dirigintelui tau un buchet de flori (Doar daca este de sex feminin, in caz contrar o sa-ti faca coronita ca la clasa 1-a)

Odata ajuns la scoala se va tine careul unde directorul scolii va tine un discurs despre scoala / liceul respectiv ulterior un preot va veni sa va sfinteasca.

Daca ai colegi noi, nu fa misto de ei deoarece s-ar putea sa ai surprize ca acei colegi au frati mai mari, sau ca sunt campioni la nu stiu ce sport de contact, deci cunoaste-i mai bine!

Fumatul poate interveni oricand mai ales daca esti boboc intr-un liceu, unde iti faci prieteni / colegi noi care fumeaza, ulterior dorind si tu sa experimentezi senzatia. (daca inca nu fumezi, ramai asa, n-are rost sa cheltui bani pe tigari.)

Orele de curs pot fi cate odata plictisitoare, asa ca incearca sa gandesti problemele pe care le prezinta profesorul intr-un mod mai "neplictisitor"

Iti este lene sa scrii? multora le este lene sa scrie, asa ca si mie cand imi era lene sa scriu, si vroiam sa am lectia aceia, o inregistram pe telefon!

Pauzele pot fi cate odata prea scurte sau cel putin asa va se pare voua, ideea este sa nu faci prea multe in pauza ca asa le faci sa treaca mai rapid, mai exact in mintea voastra.

Invatatul la teste in timpul pauzei nu ajuta la nimic, mai exact, creerul nu poate invata in stres, fiind in pauza esti stresat de mai multi factori, (Mai am 3 minute sa invat 2 lectii, daca nu invat ce trebuie, daca ne da din alt ceva, daca nu am scris bine la ore...etc) in conditiile astea alege sa chiulesti (daca nu esti fraier).

Profesorii insuportabili cred ca toti avem in liceu / scoala cate un profesor pe care nu il suportam, avand in vedere ca prin neprezentare la ora lui de curs, ramanem cu media neincheiata care duce la corijenta, trebuie sa dam ochii cu el chiar de vrem chiar de nu vrem, eu cand eram in liceu am abordat un stil foarte interesant sa fac orele cu profesorii insuportabili placuta.

Stateam in ultima banca si nu scoteam o vorba doar daca eram intrebat. A functionat de minune!

Nu iti bate joc de profesori! Profesorii sunt cadre foarte intelegatoare, si inteligente (unii) avand in vedere ca in spatele profesiei sunt si ei oameni. Priviti un profesor cum te privesti pe tine, si oferai ce ti-ai oferi si tu tie!

Cam atat, daca sunt intrebari in legatura cu topicul acesta, va voi raspunde toate. Lasa-ti doar comentariu!

Edited by WIK
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Orice om care are nevoie de guideline sa se spele pe ochi nu are ce cauta aici. Nu stiu cui ii este destinat topicul asta, dar nu stiam ca avem fiinte chiar atat de subdezvoltate pe aici.

Altii ar avea nevoie si de instructiuni desenate pe un billboard despre cum sa foloseasca o unghiera in tara in care traim, Gecko. Pentru noi ar fi utopica ideea de a trai intr-o tara in care omul n-ar face un tutorial despre cum sa te trezesti si sa mergi la scoala in clasa a 5-a pentru un thumbs-up pe un forum. E trist.

PS: Unu' pentru facult? n-ave?i? C? mi-ar trebui un tutorial video despre cum s?-mi sp?l singur chilo?ii dup? saltul ?sta considerabil din puful p?rin?ilor.

Link to comment
Share on other sites

Salut @WIK scuze ca te deranjez dar nu stiu unde sa postez, sunt disperat. Ma numesc Mihnea, am 15 ani si ieri am facut dragoste cu o fata neprotejat, iar ea la sfarsit a inghitit tot. Care sunt sansele ca ea sa ramana gravida? Pls nu rade de mine nu stiu ce sa ma fac te rog ajuta-ma.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...