Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

- La cati milogi, mincinosi si parveniti sunt pe lumea asta, cam slabe sanse sa te creada cineva (poate doar cei carora le curge scuipat din gura de naivi/prostanaci) fara anumite dovezi care de obicei se ofera in astfel de cazuri

- Sunt mai multe asociatii non-profit care ofera suport si organizeaza strangeri de fonduri pentru astfel de cauze intr-un mod organizat, eficient si transparent. Acela ar trebui sa fie primul pas

- Pe langa IBAN este nevoie si de nume

- Fii creativ si incearca sa organizezi campanii inteligente (alergare, pedalat, slabit, etc.) cum sunt pe https://home.justgiving.com/

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc din suflet. Nici nu stii cat conteaza si o vorba buna.

Nu aveam de gand sa mai dau si replica asta doar asa ca sa ma aflu in treaba insa tin neaparat sa-ti spun un lucru de importanta vitala si maxim de absolut necesar:

1. Dupa operatie sa continue sa ia tratamentul anticoagulant care se da chiar si mai mult decat ii recomanda medicul si sa-si verifice tot timpul acel INR sa fie intre 2 si 3 sau cat i se recomanda de catre medicul respectiv (mai mare, dar nu mai mic in nici un caz).

2. Sa nu doarma niciodata perfect intins la orizontala ci chiar mult ridicat pe perna, chiar daca iti este chiar si tie incomod sa dormi asa. Mai bine sa umble prin casa, pe afara decat sa stea culcat.

3. Daca simte o durere in pulpa piciorului sau daca un picior se umfla atunci de urgenta la spital si sa ia anticoagulantele respective numaidecat si chiar daca si le-a luat tot trebuie sa se duca la spital ca sa-i scoata cheagul de sange din picior. Daca se ajunge cu durere in picior, sta vertical si nu culcat si evita miscarea fiindca fugareste cheagul unde nu trebuie.

De ce toate astea ?

Fiindca pacientii care au suferit o interventie chirurgicala importanta asa cum e operatia asta de cancer de colon sunt predispusi la a face cheaguri de sange (trombi) care migreaza de obicei in plamani si acest lucru le e fatal. Alteori migreaza in venele gambelor si de acolo se duc in plamani, cu acelasi rezultat nedorit.

Stiu ca acuma pare nepotrivit sa te mai sperii si eu cand deja esti deja distrus la aflarea vestii, dar e mai bine sa stii dinainte cum sa previi, decat sa fi aflat dupa, ce anume trebuia facut.

Nu exagerez absolut deloc, daca nu respecta cele de mai sus riscul e MAXIM, e bine sa stii dinainte.

Imi pare rau si sper ca totul sa se rezolve cu bine !

Link to comment
Share on other sites

sa posteze si el o foaie de la spital(cu analize), ar fi mai convingator si ar sari mai multi si cu donati mici si tot e bine.

a770(s-a oferit sa ii ajute si pe cei cu taxiul) l-ar putea ajuta cu contul de btc dar sa puna niste acte doveditoare(alexu), ca putin de aici putin de acolo se astrang.

@alexu

eu nu am bani multi dar pot sa iti dau ce fac intr*o zi sau 3(pe zi fac vre-o 5 dolari)

ca mine sunt si alti poate care au bani mai multi

Edited by luca123
Link to comment
Share on other sites

@luca123 Ce alte acte? Ieri aia i-a dat: foaia respectiva si CD-ul colonoscopiei.

Colonoscopia a fost gratuita, adica pe asigurare, insa trebuia sa plateasca anestezia vreo 400 de lei si nu a avut, asa ca a facut-o fara, inclusiv biopsia.

Biopsia a costat 200 de lei si nu a putut fi facuta in intregime, asa cum scrie si pe biletul de externare, pentru ca-l durea rau si sangera.

Cancerul a acoperit aproape tot colonul si abia mai poate sa mearga la toaleta.

Vreau sa-i multumesc si lui Stachie Alexandru, pentru ca e singurul care a donat pana acum.

Vad ca am primit doua mesaje private, despre donatii Bitcoin, insa nu stiu cum se face, nu-mi sta capul la asa ceva acum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Informatii noi: a fost astazi la spitalul Bagdasar si i s-a spus ca operatia nu poate fi evitata si este gratuita, insa tubul, care va inlocui partea de intestin taiata, costa vreo 500 de euro.

Operatia este urgenta, insa nu poate fi facuta pana nu vin rezultatele biopsiei, adica peste vreo 3 saptamani.

Ma uit acum sa vad care este treaba cu Bitcoin, pentru ca stiu doar in teorie, si actualizez topicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...