Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

Nu stiu de ce au trecut la diagnostic malign, pentru ca malign nu se poate diagnostica decat prin biopsie... Dar oricum, sansele sa nu fie malign la varsta aia si in conditiile date sunt intr-adevar mici. Insa cunosc persoane care au avut aceeasi boala si au scapat chiar si la peste 70 de ani, deci banii cheltuiti/donati sunt bine veniti.

Cand ti se ia biopsie fara anestezie, e tortura curata. Been there... twice, dintre care una in gat:)

Multa sanatate!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Gushterul Asta am intrebat-o si eu pe mama, ieri, de ce a scris ca este maligna, iar ea l-a intrebat, astazi, pe doctorul care ar trebui sa-l opereze si i-a raspuns un "Eeee...", adica un fel de "Asta este. O fi gresit si doctorita respectiva". Ca nu are de unde sa stie pana primeste rezultatul biopsiei.

Apropo de biopsie: a vorbit mama, astazi, cu doctorita care i-a facut biopsia si i-a spus ca nu stie daca vor iesi rezultatele, ca nu a putut sa-i preleveze cum trebuie, pentru ca a facut fara anestezie.

Daca trebuie sa faca iar, iar este nevoie de 600 de lei si iar trebuie sa astepte 3 saptamani.

Cat despre ceea ce faci prin asigurare, totul dureaza mult. De exemplu, doctorul de astazi ne-a sfatuit sa spunem ca este o urgenta, in cazul tomografiei, altfel te poate programa si peste 3 luni de zile.

Daca vrei sa faci din banii tai tomografia, am inteles ca ar costa cam 1600 de lei.

Sindicatul nu ofera bani decat pentru persoana in cauza, iar de la tata de la munca i-au spus ca-i vor oferi... 300 de lei.

Imi pare rau sa aud ca si tu a trebuit sa treci prin asa ceva.

Bunicul meu (tatal mamei) a avut si el cancer in gat. Cancerul laringian era in stare avansata, i se umflase tot gatul si incepuse sa miroasa a putrefactie.

Nici un doctor din Bucuresti nu dorea sa-l opereze, pentru ca spuneau ca n-au ce sa-i faca. Il trimiteau acasa.

Pana la urma, l-a operat un savant de la Spitalul Coltea, mai mult ca un experiment, pentru ca pe atunci medicina era mai putin avansata.

Operatia a reusit si chiar daca bunicul meu n-a mai putut vorbi niciodata, a mai trait vreo 30 de ani.

Insa bunicul meu fuma si probabil d-asta a facut cancer, insa tata nu mai fumeaza de cand era tanar. De baut nu bea, fiind de multe ori tinta mistourilor colegilor de munca.

Ma gandesc la faptul ca este de la mancarea proasta a zilelor noastre.

Sper sa fie bine, pentru ca el a fost mereu ca o closca pentru noi. A tinut si a avut grija de noi ca de ochii din cap. Iar eu ma simt atat de neputincios...

El e cel care tine familia unita. Fara el se destrama.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild M-ai facut sa zambesc facandu-ma sa-mi reamintesc despre cum m-am inscris aici. Dupa atat de multa tristete, chiar aveam nevoie. Merci.

In 2009, atunci cand m-am inscris pe RST, ma gandeam ca-i forum de hackeri si ca poate voi supara pe cineva si se va razbuna pe mine, imi va sparge casuta de e-mail si asa mai departe.

Dupa ce-am completat testul cu broastele, la inscriere, am pus acea casuta de e-mail, cu un nume la intamplare, care-i folosita doar aici.

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne Iti multumesc mult!

Nu va mai faceti griji in privinta sumei, deoarece orice leu este foarte bun.

Nu cancerul ma sperie cel mai tare, ci lipsa banilor de a lupta cu el.

Sunt o persoana sensibila si nu as suporta gandul ca tata a murit pentru ca n-am avut bani sa-i iau ce-i trebuie.

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne Iti multumesc mult!

Nu va mai faceti griji in privinta sumei, deoarece orice leu este foarte bun.

Nu cancerul ma sperie cel mai tare, ci lipsa banilor de a lupta cu el.

Sunt o persoana sensibila si nu as suporta gandul ca tata a murit pentru ca n-am avut bani sa-i iau ce-i trebuie.

o adresa de btc ar fi mult mai ok ptr donatii si chiar aici pe forum ii poti transforma in cash (spooky are thread la rstmarket), poti vorbi cu el poate iti scade comisionul .

Link to comment
Share on other sites

@Eric nici acum n-am stat de Bitcoin, prentru ca nu stiu ce sa fac mai intai. Merci pentru sfatul cu spooky.

De dimineata, ai mei erau in camera si discutau abatuti despre ceea ce avem de facut in continuare. L-am programat prin telefon pe tata, pentru tomografie, la data de 29 septembrie.

Dupa asta, le-am povestit despre voi si faptul ca ma ajutati, iar fetele li s-au inseninat dintr-o data. Ziceau ca macar de-am putea sa strangem cei 500 de euro pentru tubul respectiv. Am inteles ca nu va fi doar o singura interventie chirurgicala, ci mai multe.

Ambii va multumesc si, impreuna cu ei, si eu... pentru ca am postat peste tot si doar voi, cei de pe RST, ati fost singurii care m-ati ajutat cu bani pana acum.

Am gasit in calculator copia veche, scanata, a C.I-ului meu si l-am pus aici, pentru a inlatura indoielile cu privire la nume.

Am realizat si o adresa de Bitcoin, pe Blockchain: 1DJqBoozS5VJrVaugWiDdzib8tPWm28dtB

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@Eric WOW, iti multumesc mult de tot! Mi-a mai venit inima la loc pentru ca vad ca nu sunt singur. La inceput, eram tare disperat cand am vazut ca nimeni nu ajuta cu nimic.

Stiu ca pe blogul meu intra cativa oameni cu bani... si nu le pasa. Mai stiu si ca intra prietenii mei si nici ei nu vad nimic.

V-am spus, in afara de voi, cei de aici, nu m-a ajutat nimeni cu nimic pana acum.

In fine...

Vreau sa-i multumesc si lui old66, care a donat si el mai devreme pe PayPal.

Link to comment
Share on other sites

@luca123 Da. Fara carne, doar alimente, lichide, care distrug celulele canceroase. Cum ar fi ceaiul verde. Vitamina C (injectabila) favorizeaza si ea distrugerea celulelor canceroase, prin sintetizarea de hidrogen peroxid, care este nociv pentru celulele canceroase si benefic pentru cele sanatoase. Am scris anul trecut pe blog despre asta. Sunt studii vechi in acest sens.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

De dimineata, ai mei erau in camera si discutau abatuti despre ceea ce avem de facut in continuare. L-am programat prin telefon pe tata, pentru tomografie, la data de 29 septembrie.

Cam tarziu, normal ca e bine ca ai prins gratis pentru ca RMN-urile s-au dat, dar incearca sa le zici ca e putin urgent, poate...

Link to comment
Share on other sites

Ce s-a mai intamplat: de la sindicat, tata a primit 300 de lei, de la seful lui direct 100 de lei si de la director tot 100.

I-am cumparat un tub de vitamina C 1000 + Zinc, pentru a-l mai pune pe picioare pana la operatie, sa reziste. Cancerul slabeste sistemul imunitar.

Vreau sa va scriu ceea ce sa nu faceti, daca va aflati intr-o situatie asemanatoare, pentru a nu pierde timpul:

Luni, marti si miercuri au fost cele mai grele zile din viata mea. Plans, nedormit, nemancat si actionat haotic, in incercarea de a face rost de bani.

Am incercat pe GoFundMe si am pierdut destul timp pana mi-am dat seama ca Romania nu face parte dintre tarile acceptate acolo. Romania nu-i acceptata, insa ei mi-au trimis pana acum cel putin patru newslettere, desi am dat unsubscribe de fiecare data.

Dupa GoFundMe si alte cateva site-uri la fel, am incercat la asociatii non-profit din afara tarii, foarte bogate si care au ca scop exact ajutorarea persoanelor bolnave de cancer.

Dintre acestea, American Cancer Society are un program denumit "Donations or Event-Related Need", asa ca am completat formularul de pe site si le-am solicitat ajutorul.

Mi-au raspuns ieri ca nu ma pot ajuta cu bani, insa ma pot sustine moral, imi pot oferi sfaturi, sa am ganduri pozitive.

Desigur, sfaturile sunt foarte bune, primind si aici cateva extrem de ajutatoare, insa, realist vorbind, este nevoie in primul rand de bani.

Nu cred ca merge sa merg la spital si sa-i spun ca in loc de 500 de euro, cat costa acel tub, ii voi oferi niste ganduri pozitive.

Stau si ma intreb: daca organizatia asta primeste donatii IMENSE, pentru a-i ajuta pe cei bolnavi de cancer, oare ce face cu banii, daca nu-i ofera celor care au cu adevarat nevoie? De ce sa donezi la ei?

Mi-au mai si trimis, in timp ce scriam acest mesaj, un e-mail sa le spun care a fost experienta mea in legatura cu ei.

In toate aceste zile, m-am convins ca tot omul de rand te ajuta. Nici organizatii, nici vedete, nici altii care au bani foarte multi. Organizatiile astea cred ca sug bani pentru ele, nu pentru bolnavi.

Revenind la donatii, vreau sa-i multumesc si lui Malinescu Marius pentru banii trimisi. Daca este de aici si nu vrea sa-i scriu numele, ci nick-ul, sa-mi spuna.

Pentru transparenta, m-am gandit ca-i cazul sa scriu ce donatii am primit pana acum:

Banca: 169 de lei (dintre care, 20 de euro de pe PayPal)

PayPal: 155 de euro

Bitcoin: 158 de dolari

Print Screen aici.

Cred ca ii voi retrage in banca, pentru ca au inceput sa scada. Trebuie sa-i trimit mesaj lui zooky, asa cum m-a sfatuit Eric, sa vedem cum procedam.

Va multumesc mult de tot!

Link to comment
Share on other sites

Stiu, dar vreau sa le multumesc tuturor. Chiar vreau sa fac o lista pe blog, mai incolo, si sa-i trec pe toti. Pe unii ii voi trece cu numele reale (cei despre care stiu eu ca-s cunoscuti si arhicunoscuti de catre toata lumea, cum este tex, sa nu le fac probleme) iar pe ceilalti cu nick-urile.

Chiar ii rog pe cei care trimit prin PayPal sau prin banca si sunt de aici, sa se semneze la mentiuni cu numele de pe forum, pentru a le putea retine.

Vreau sa fie cadoul meu pentru ei, pentru ajutor si imi doresc sa fac asta.

Daca este cineva care nu doreste sa fie trecut, imi poate spune. Nu cred ca deranjeaza pe nimeni ca este trecut cu o donatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...