Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

As a side note.

Iarba medicinal? vindec? epilepticii din 29 de state, dar nu ?i din România | VICE | Romania

Eu a? încerca s? procur atunci ilegal, e vorba de o via?? la mijloc. Foarte mul?i bolnavi s-au vindecat folosind exclusiv acest ulei. Evident c? industria farmaceutic? nu dore?te concuren??, ei câ?tig? din chemo ?i nu trebuie s? dea garan?ia c? supravie?uie?ti sau nu. Dac? se poate opera cel mai ok ar fi s? fac? tratament f?r? radia?ii ?i chemo, eu a?a a? proceda.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

1) La plamani are un nodul in LID (Lobul Inferior Drept).

Daca zice ca nu infiltreaza tesutul pulmonar cel mai sigur e ceva bening si nu ai treaba cu el. Oricum, daca era ceva rau (metastaze, ca la asta te gandesti prima oara) se insotea de revarsate pleurale adica plamanul s-a luptat cu celulele canceroase ca sa le omoare, plus de asta tumora erodeaza plamanul in cresterea ei si produce iarasi revarsat. In cazul de fata nu exista asa ceva.

Cancerul de instestin metastazeaza in ficat cel mai des fiindca celulele canceroase se duc in ficat odata cu nutirentii absorbiti in intestin si se blocheaza acolo. Pe urma mai da adenopatii, adica celulele canceroase se duc si produc metastaze (adica alte cancere tot de acelasi tip) in ganglioni. Se descriu niste adenopatii mediastinale <8mm dar astea si daca sunt nespecifice asta nu inseamna neaparat ca nu e cazul fiindca TBC-ul si cancerul sunt cele mai nespecifice in ceea ce priveste simptomele si cum apar ele la analize obisnuite gen CT, RMN, radiografie la plamani etc. Insa nu cred ca e cazul sa te sperii fiindca daca era sa fie cu metastaze ar fi fost cam ilogic sa se duc intai sus, la niveul plamanilor (ganglionii astia sunt la distanta de intestin, in apropierea plamanilor), in loc sa se duca in primul si in primul rand chiar aproape de intestin, adica in abdomen unde sunt o gramada de ganglini limfatici care au rolul de a apara vreo posibila infectie in cazul in care intestinele au vreo problema.

Ar trebui facuta o radiografie pulmonara si daca acel nodul este vizibil si descris ca fiind calcificat atunci poti sa stai linisti fiindca daca e asa inseamna ca o fi fost vreun TBC si a fost neutralizat rapid de organism. Daca nu e descris ca fiind calcificat atunci mai trebuie investigat ce e cu el ca poate fi chiar TBC ca in situatii in care organismul sufera si nu sunt conditii imunitare suficiente atunci, in cazul in care ai facut vreodata inainte TBC, chiar daca nu ai avut absolut nici o problema de la el, acum se poate reactiva. Tuberculoza e foarte aiurea ca nici doctorii uneori nu-si pot da seama daca e sau ce e fiindca poate imita o pneumonie dar poate imita si o alta infectie oarecare sau chiar si cancerul si abia la analize iese ca nu e ce credeai. Alteori poate sa nu te supere deloc si (stiu un caz in care una de 18 ani a descoperit ca are un plaman distrus complet de TBC abia cand a facut acea radiografie ca sa se inscrie la facultate si nu o deranja deloc, nu facea febra, nu obosea, nu nimic, si a ajuns ca i-a scos plamanul respectiv si a ramas doar cu un singur plaman, asa de tare era afectat plamanul ala, si nu a deranjat-o absolut deloc) sa afli intamplator.

2) In abdomen se descrie intestinul ingrosat din cazua tumorii si practic are diametrul ingustat. Se mai descriu, abia aici, despre ce ziceam eu mai sus, niste ganglioni (acei micronoduli sateliti) dar asta iarasi nu are de ce sa te sperie fiindca oricum cand il opereaza il curata si de ganglioni chiar daca sunt mariti (adica au adenopatii) sau nu, fiindca chiar si o singura celula poate sa fuga intr-un ganglion si sa nu-l afecteze atunci dar apare mai tarziu si pe urma e nasol si de asta asa se face standar: leaga arterele si venele locale ca sa nu fuga atunci cand se lucreaza acolo, apoi taie partea de intestin nasoala si apoi taie si scoate si ganglionii din jur chiar daca sunt buni sau nu, preventiv.

Vezi ca i-a facut si la ficat si zice ca fara determinari secundare hepatice etc. Exact ce ziceam mai sus, nu a migrat nimic in ficat.

Apropo, vezi ca nu descrie tumora cu diamteru de, situata la x cm de cutare chestie, fiindca nu e tumora asa cum e aia clasica, ca o ciuperca ci a crescut si a infiltrat si ingrosat instestinul si de asta se taie preventiv si un segment mai mare de intestin, pana se ajunge in intestin sanatos (se vor face examinari, se ia la microscop intraoperator sa vada ce si cum si unde e sanatos, ca sa taie unde trebuie). Nu are importanta aspectul tumorii ca tot un drac e si asa, si asa.

Colecist bla, bla, bla, - aici nu ai treaba, totul e in regula, un chist renal, dar ala il avea oricum si inainte, nu-ti bate capul cu el.

Mielolipom suprarenalian stang = asta e o tumora de suprarenala stanga formata din grasime si tesut nervos care oricum se gaseste prin zona ei si chiar si ea are la baza ceva de genul. Tunora, vorba vine, asa e denumirea ca sa te sperie dar nu e decat un ghem de grasime si cu ceva tesut nervos, totul benign, nu ai treaba, il avea sigur si inainte.

Adenopatii iliaca comuna dreapta bla, bla, bla => aici e ce ziceam eu ca din intestin in abdomen se duc prima oara celulele canceroase, cum e si logic, nu dupa urechea dreapta. Si se duc in primul rand in jurul lui, a segmentului de intestin afectat dar si exact aici, in iliace (arterele din abdoemn care se duc mai departe spre picioare) dar si chiar sus, la plexul celiac, adica in zona plexului solar unde sunt si artere si nervi si de toate, vad ca nu a ajuns pana acolo.

"Nodul pulmonar LID sugestiv pentru determinare secundara - se recomanda monitorizare imagistica 3-6 luni."

^^Conteaza foarte mult ce i-a iesit la radiografia toracica (pulonara cum se zice). Daca il descrie ca fiind calcificat atunci SALUT ! Nu te mai doare capul ! Dar daca nu, atunci poate fi si metastaze, adica celule canceroase s-au dus acolo in plamani, caz in care mai trebuie operat si acolo ca sa i-l scoata ca daca il lasi asa se imprasite ca dracu' peste tot (sau radioterapie+/- chimioterapie, in functie de ce-i zic oncologii in caz ca ar fi ceva malign, ca se poate sa-i dea radioterapie, nu prea stiu ce si cum), dar poate fi si TBC reactivat in situatia de fata fiindca organismul e slabit.

Daca nu are metastaze in ficat e cam greu sa te astepti sa fie tocmai in plamani, tnand cont ca nici adenopatie celiaca nu are (adica acolo in plexul solar), dar asta NU e exclus, poate fi si cazul rar in care o celula a scapat si s-a dus tocmai acolo. Trebuie investigat mai bine ce e cu nodulul asta si nu trebuie lasat asa. Ei recomanda adica monitorizare imagistica la 3-6 luni ca adica daca mai creste e de rau, dar astepti atata ? Daca in 3-6 luni in loc de un nodul apar 3 sau 5 cu localizari in diverse alte zone ? De asta trebuie vazut, investigat mai bine, si stiut sigur ce e acolo ca poate fi si metastaza izolata dar poate fi si altceva dar mai bine sa excluzi raul mai intai ca sa poti dormi linistit.

..................................................................................................................................................................................

Ce iti zic eu are titlu informativ si are si rolul sa te tina sa fii pe faza ca in caz ca nu i se face ceva tu sa intrebi "da' cutare, nu se face ?" etc. Nu se supara nimeni daca intrebi ca intelege ca in cazuri de astea toata familia e speriata si ingrijorata si e normal sa intrebe.

Te ajut si eu cum pot ca daca de donat nu am donat, macar asa. Ii felicit si am zis-o si o mai zic o data, au tot respectul cei care fac mai mult de atat, ca cu vorbe nu faci nimic. Daca nu erau ei acuma situatia poate era alta ca asa sa vina una ca mine si ca altul si sa-ti ureze sanatate si alte alea, sincer nu prea te ajuta cu nimic la modul practic, doar ganduri bune si cam atat. De asta ce fac ei e important, cei care doneaza, si nu cei ca mine care umplu topicul de texte. E adevarat ca te ajuta si asta din punct de vedere psihic dar la modul practic e cam zero.

Cam asta e adevarul.

Sa auzim numai de bine !

PS: Niciodata sa nu iei ceva sau vreo decizie in legatura cu santatea ta sau a altcuiva in functie de ce zice unul sau altul pe un forum. Sunt doctori specializati in diferite domenii ca oncologie, chirurgie, imagistica etc. care stiu ei mai bine ce e de facut decat unul si altul de pe internet care nici macar nu stiu cum arata bolnavul respectiv si asta e absolut necesar.

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

@Che Ai dreptate, banii sunt importanti, insa si sfaturile / informatiile pretioase. Am citit tot ceea ce ai scris si le voi citi si lor. Ai clarificat anumite lucruri, pentru ca eu oricum ma uitam la tomografie precum vitelul la poarta noua, neintelegand termenii de specialitate. Nu neaparat ca trebuie sa fie litera de lege ceea ce ai scris tu, insa macar sa descifrezi ceea ce a fost trecut acolo, pe foaie. Asta inseamna informatii utile si iti multumesc pentru ele, asa ca nu-ti mai face griji.

Link to comment
Share on other sites

@alexu: Eu as recomanda sa stai departe de asa zisii vindecatori. In momente de genu' nu ai nevoie de false sperante. Cat timp iti mentii lucididatea, o sa poti sa te ocupi de toate; Scamatorii astia vindecatori, mai mult strica la nivel psihologic decat sa ajute.

Link to comment
Share on other sites

As a side note.

Iarba medicinal? vindec? epilepticii din 29 de state, dar nu ?i din România | VICE | Romania

Eu a? încerca s? procur atunci ilegal, e vorba de o via?? la mijloc. Foarte mul?i bolnavi s-au vindecat folosind exclusiv acest ulei. Evident c? industria farmaceutic? nu dore?te concuren??, ei câ?tig? din chemo ?i nu trebuie s? dea garan?ia c? supravie?uie?ti sau nu. Dac? se poate opera cel mai ok ar fi s? fac? tratament f?r? radia?ii ?i chemo, eu a?a a? proceda.

Asa ceva? Nu cred ca ar opri pachetul daca ar fi sa trimit prin posta europeana:

Organic Hemp Seed Oil | Higher Nature

Biona Organic Hemp Seed Oil (250ml) | Other oils | Planet Organic

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 Iti multumesc mult si pentru acesti bani. I-am spus ca ai donat iar si iti multumeste si tata.

Ceea ce ai pus tu mai sus, este ulei de canepa, care se gaseste si pe la noi. Este facut din seminte, este legal si nu trateaza cancerul.

Uleiul de canabis este facut din muguri si costa mult mai mult, deoarece sunt necesare vreo 8 grame de Maria, pentru a obtine un gram de ulei. Uite un site din Canada, care vinde legal ulei de canabis, iar acolo costa 210$ - 3,5 grame. Problema este ca nu ai cum sa faci in Romania rost de documentele necesare pentru a putea cumpara legal.

Pe piata neagra, uleiul de canabis costa ~250 de euro, pentru 3 grame.

Pana la ulei, trebuie sa vedem care sunt costurile cu operatia, spitalizarea, tot ce trebuie sa dai pe acolo etc

De asta fiecare leu este important si va multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

Bou' de Steve Jobs a avut "norocul", daca putem spune asa, sa faca un tip de cancer pancreatic care ERA PERFECT TRATABIL prin operatie, zic "noroc" fiindca 90% sau chiar mai mult din cancerele pancreatice cica (nu stiu care e procentul real, asta zic de prin auzite) sunt neoperabile si produc moartea intr-un timp aproape fulgerator, asta operabil e mult mai rar si te tine mai mult in viata pana sa mori, dar poti scapa prin operatie.

Idiotul si tampitul de Blow Jobs a zis ca e naspa sa fie el taiat/decupat/ciopartit de un chirurg si desi era om cu bani foarte multi si cu studii, si destept, s-a dovedit a lua o decizie foarte proasta: el s-a gandit ca mai bine se duce la fitoterapeuti care sa-l trateze cu plante si alte leacuri decat sa se duca la un chirurg. Medicina se bazeaza pe dovezi. Fitoterapia e undeva la granita si cand le spui de dovezi ti-o arunca intre ochi pe aia cum ca multe medicamente se fac din plante. Un cacat ! Se faceau din plante multe medicamente dar acum nu se mai fac potiuni magice, acum se sintetizeaza in laborator exact numai substanta de care e nevoie pentru a reduce efectele secundare date de celelalte substante. Nici antibioticele nu se mai fac asa clasic, acum se "injecteaza" gene in bacterii, se produc vectori etc. Plus de asta daca iti faci un ceai de coada calului sau a soricelului sau ce animal o mai fi, de unde stii tu cat sa pui ca sa ai fix 100 mg din substanta x ? Nu poti.

Jobs a ales calea mai usoara si a apelat la plante, rezultatul il stie toata lumea care a fost.

Chimiterapia si radioterapia sunt niste tratamente chinuitoare (pot da leucemii, anemie, distrugerea maduvei osoase, greturi, varsaturi, lipsa poftei de mancare, arsuri la nivelul pielii, scaderea imunitatii etc.) si daca exista vreo sansa cat de mica doar de la ele o poti avea si nu de la leacuri babesti si buruieni tamaduitoare pe care daca te bazezi sigur nu mai ai nici o sansa. Multi, desi se crede ca mai au o sansa, pur si simplu nu mai au fiindca li s-a evaluat/apreciat gresit ca ar mai avea vreo sansa, si daca e sa moara mor ca asa se intampla, nu mai rezista organismul dar daca mor in timp ce fac chimio/radioterapie nu inseamna ca e din cauza asta, e ca si cum ar muri in somn si ar zice ca somnul le-a produs moartea si ca n-ar trebui sa mai doarma.

Link to comment
Share on other sites

@Che Am inteles ce ai vrut sa-mi transmiti. Stai linistit, ca nu vad doar intr-o singura directie. Daca trebuie sa faca si chimioterapie, va face si asa ceva. Deja am vorbit cu el, ieri, despre cele mai in regula medicamente folosite la chimioterapie, despre care am citit pe un forum medical. Cazuri reale de cancer la colon, pacienti si doctori.

Asta nu inseamna ca voi exclude tratamentele alternative, atat timp cat au fost testate de catre medici, au dat rezultate si daca voi avea bani pentru ele.

Link to comment
Share on other sites

@sudo iti multumesc mult pentru donatie si pentru urarea de bine.

Nu pot nici sa accept plata, nici sa o refuz, pentru ca primesc urmatoarea eroare: "Sorry — your last action could not be completed".

Am incercat orice, insa, mai mult ca sigur, este vorba despre o problema din partea PayPal, deoarece am observat ca si altii primesc aceeasi eroare.

Le-am trimis mesaj si sper sa o rezolve.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

PayPal inca da eroare si nu pot accepta suma trimisa de sudo. Daca face asa in continuare, ii voi suna pana la urma.

Vineri am sunat sa vedem daca a sosit rezultatul biopsiei si ne-au spus sa revenim astazi. Astazi, ne-au spus sa nu mai sunam pana la data de 13 octombrie, deoarece trebuie sa asteptam 21 de zile lucratoare.

In regula, asta inteleg, dar sunt alte lucruri pe care nu le inteleg.

Cum ar fi faptul ca tata s-a programat pentru a realiza colonoscopia la data de 1 septembrie, iar cand a fost acolo, i s-a spus ca doctorita a plecat in concediu. Asta dupa ce a consumat si vreo 4 plicuri de nu stiu ce, necesare inainte de colonoscopie si care costa 40 de lei.

In alta tara, se lasa cu proces si nu cred ca si-ar fi permis nimeni sa faca asa ceva. La noi, nici nu avem bani, nici nu suntem procesomani si, oricum, spunem ca tata sa se faca bine. Ne concentram toata atentia asupra lui.

Si uita asa, tata a realizat colonoscopia la data de 14 septembrie, atunci cand a fost nevoit si sa cumpere alte pliculete.

Daca o facea atunci cand trebuia, pana acum iesea si biopsia si se putea opera.

Maine va merge la doctorul care il va opera, deoarece vrea sa vada tomografia. Nu cred ca poate sa-l opereze fara biopsie... sau nu stiu. Vedem maine.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la doctorul respectiv, a vazut tomografia si dorea sa-l interneze de astazi, insa nu avem toate lucrurile pregatite.

Se va interna maine, atunci cand ii vor mai face niste investigatii (inima) si este posibil ca poimaine sa-l opereze, fara sa mai astepte rezultatul biopsiei.

PayPal vad ca si-a revenit abia acum si am putut sa accept / retrag si cele 50 de lire de la @sudo.

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Ieri ne-au spus sa nu-i mai sunam pana la data de 13 octombrie, deoarece nu iese biopsia pana atunci, iar astazi ne-au chemat sa ridicam rezultatul biopsiei.

Maine se interneaza, iar doctorul care il va opera ne-a spus ca va face acest lucru si fara biopsie, insa cu o anumita doza de retinere in voce. Mai bine ca avem acum si rezultatul ei.

@Che o traducere, te rog.

Link to comment
Share on other sites

Ieri ne-au spus sa nu-i mai sunam pana la data de 13 octombrie, deoarece nu iese biopsia pana atunci, iar astazi ne-au chemat sa ridicam rezultatul biopsiei.

Maine se interneaza, iar doctorul care il va opera ne-a spus ca va face acest lucru si fara biopsie, insa cu o anumita doza de retinere in voce. Mai bine ca avem acum si rezultatul ei.

@Che o traducere, te rog.

A luat tesutul recoltat prin biopsie si l-a pus la microscop. Atipii celulare/nucleare si mitoze atipice -> asa se vad celulele canceroase la microscop si apar asa fiindca se inmultesc mai rapid decat celulele normale. Apoi si zice ca e vorba de o tumora care practic inflitreaza tesutul intestinal normal de asta apar acele zone distorsionate, fiindca tumora creste mai repede si "sugruma" tesutul normal. Chestia cu "tesut fibroconjunctiv si tesut necrotico-inflamator" arata practic o reactie de aparare a organismului care produce fibrina ca sa izoleze "ce i se pare lui strain sau ca trebuie eliminat". Partea cu "necrotico-inflamator" se refera la parti din tumora care cresc mai repede decat vasele de sange care le hraneste si astfel se necrozeaza si mor.

Referitor la G2, mai bine ca aici nici ca se poate:

Vezi ca e la "Clasificarea TNM" dar si imediat dupa.

Cancer colorectal - Tratamente Naturiste pentru Cancer

Nu pot da copy/paste ca nu da voie situl.

Poti citi tot articolul ca are multe raspunsuri medicale la intrebarile tale.

Link to comment
Share on other sites

Ieri s-a internat, maine s-ar putea sa-l opereze. Dupa electrocardiograma, am inteles ca trebuie sa-l vada si un cardiolog, deoarece are si niste probleme cu inima.

Insa nu asta este marea problema in acest moment, ci faptul care are nevoie de sange.

Daca sunteti din Bucuresti si doriti sa donati sange, va rog sa o faceti, doar la Spitalul Militar Central, acolo unde spuneti ca este pentru Dorel Tanase - internat la Bagdasar-Arseni, chirurgie generala.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Ieri s-a internat, maine s-ar putea sa-l opereze. Dupa electrocardiograma, am inteles ca trebuie sa-l vada si un cardiolog, deoarece are si niste probleme cu inima.

Insa nu asta este marea problema in acest moment, ci faptul care are nevoie de sange.

Daca sunteti din Bucuresti si doriti sa donati sange, va rog sa o faceti, doar la Spitalul Militar Central, acolo unde spuneti ca este pentru Dorel Tanase - internat la Bagdasar-Arseni, chirurgie generala.

Specifica si grupa sangvina

Link to comment
Share on other sites

@Wav3 AB4 are, asta inseamna ca poate primi de la oricine, insa nu conteaza grupa, deoarece am inteles ca el va primi din alta parte, iar sangele donat pentru el va merge inspre altii care au probleme. Trebuie refacut stocul.

Va rog sa donati si sa spuneti ca este pentru el.

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi si am donat sange.

Din opt persoane, sase au fost respinse. Mama pentru ca are 55 de ani si dupa varsta de 53 ai nevoie de avizul doctorului cardiolog, o vecina pentru ca are venele prea subtiri, alta vecina pentru ca a luat nu stiu ce medicament, un prieten pentru ca a baut ieri, un vecin pentru ca a avut hepatita B si o fata de acolo, care dorea sa ne ajute, pentru ca nu au trecut cele trei luni de cand a donat ultima data.

Este prima data cand donez si va pot spune ca nu patiti nimic daca faceti si voi acelasi lucru. Nu imi e rau, nu simt nimic special.

Daca donati, primiti si o zi libera de la munca, 50% reducere pentru abonamentul de transport in comun si sapte tichete de masa, a cate 9,41 lei fiecare.

Astazi nu mai au program, deoarece este pana la 11:30, insa daca puteti saptamana viitoare, va rog sa mergeti si sa donati si voi. Pentru tata si pentru alti oameni care mai au nevoie.

In alta ordine de idei, tata va fi operat astazi. Imi e atat de frica... Sper sa iasa totul bine.

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi si am donat sange.

Din opt persoane, sase au fost respinse. Mama pentru ca are 55 de ani si dupa varsta de 53 ai nevoie de avizul doctorului cardiolog, o vecina pentru ca are venele prea subtiri, alta vecina pentru ca a luat nu stiu ce medicament, un prieten pentru ca a baut ieri, un vecin pentru ca a avut hepatita B si o fata de acolo, care dorea sa ne ajute, pentru ca nu au trecut cele trei luni de cand a donat ultima data.

Este prima data cand donez si va pot spune ca nu patiti nimic daca faceti si voi acelasi lucru. Nu imi e rau, nu simt nimic special.

Daca donati, primiti si o zi libera de la munca, 50% reducere pentru abonamentul de transport in comun si sapte tichete de masa, a cate 9,41 lei fiecare.

Astazi nu mai au program, deoarece este pana la 11:30, insa daca puteti saptamana viitoare, va rog sa mergeti si sa donati si voi. Pentru tata si pentru alti oameni care mai au nevoie.

In alta ordine de idei, tata va fi operat astazi. Imi e atat de frica... Sper sa iasa totul bine.

Chiar incurajez pe toti sa doneze sange in mod regulat. Am inceput sa o fac acum cativa ani din motive un pic mai egoiste: este bine pentru sanatatea mea. Si aici inca nu se da nimic in schimb, doar niste biscuiti de halit si suc pentru a avea putin zahar in sange.

5 Health Benefits of Donating Blood

4 Unexpected Benefits of Donating Blood - Health News and Views - Health.com

Donating blood is as good for YOUR health as it is for the receiver | Daily Mail Online

@alexu - nu te ingrijora, totul va fi ok :) ingrijorandu-te iti strici doar sanatatea si nu poti schimba nimic.

Link to comment
Share on other sites

@alexu si eu am trecut prin aceeias situatie, taicameo a avut cancer de piele. S-a operat la Viena, i au scos ganglionii , medicamente si alte balarii. A tinut-o 6 ani asa. Dar, din pacate s-a dus. Ce pot sa iti spun, fii tare, ca daca nu, pici si tu.

Link to comment
Share on other sites

Operatia a durat vreo cinci ore. L-a taiat pe toata burta. Tumoarea a fost mare cam cat doi pumni. Acum este la terapie intensiva.

Vorbeste cu greu, ca dupa operatie. Spunea ca ii este sete, ca nu a baut apa de ieri, insa nu are voie nici acum. I-a udat putin buzele, in rest se hidrateaza cu ajutorul perfuziilor.

Mi s-a mai luat o piatra de pe inima, pentru ca am depasit cat de cat si acest prim pas important.

Toate cheltuielile de pana acum, sunt in jur de 2.500 de lei.

Nimic nu se misca daca nu dai. In plus, trebuie sa-i cumperi tot felul de lucruri utilizate in spital, cum ar fi niste scutece pe care le aseaza sub el.

Vreau sa tin socoteala tuturor cheltuielilor, pentru a sti si altii, care se afla intr-o situatie asemanatoare, la ce sa se astepte, insa si pentru cei (putini ce-i drept) care inca mai cred ca faci totul cu asigurarea.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai bani de laparoscopie, te taie astia ca pe porc... Iar recuperarea e hardcore.

Nenorocita rau boala asta si dupa cum putem vedea guvernul/UE nu face absolut nimic in a proteja populatia. Dimpotriva. In loc sa crestem animalele care le halim 100% natural, legumele, fructele, apa de la robinet sa fie curata sa nu mai cumpere lumea la pet, noi ne batem joc cu buna stiinta de oameni si sanatatea noastra... Tinem copii in blocuri/scoli unde concentratia de telefonie mobila e super-high, wifi-uri. Fumatul il acceptam si il inhalam...

Suntem o "civilizatie" de dobitoci care si-au pierdut spiritul de conservare.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...