Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

@aa7670 Cand am aflat ca are nevoie iar de sange, astazi, i-am spus mamei ca pana la urma o sa iau din banii trimisi de voi si o sa ii platesc pe cei care doneaza sange pentru tata. Nu mai stiu ce sa fac, pentru ca am incercat orice si nimeni nu vrea sa doneze sange si pentru el.

Nu mai stiu cum sa-ti multumesc, pentru ca ai facut deja destul pentru noi.

Chiar ii rog pe cei patru, care vor dona, sa scaneze / fotografieze dovada, adica acea hartie pe care scrie pentru cine donezi sange, pentru a o putea trimite pe adresa de e-mail a spitalului, sa fiu eu sigur ca ajunge acolo.

Link to comment
Share on other sites

Ieri i-au pus o punga de sange, iar astazi inca una, pentru ca are hemoglobina mica, 9, si trebuie sa ajunga la 12.

Mai sughita si acum, dar mai rar. Cred ca de la asta era.

Va rog sa donati sange, luni, doar la Spitalul Militar Central (in spatele Garii de Nord), pana in ora 11:30.

Link to comment
Share on other sites

Fii tare, si ai grija si de tine. Un prieten are probleme similare cu tatal lui, si acum trei zile l-am dus la urgente. A cedat din cauza stresului, nemancatului, nedormitului, samd. L-au pus repede doctorii pe picioare cu cateva injectii. In fine, tatal tau are nevoie de tine puternic.

Spor si sanatate.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu mama la telefon si mi-a spus ca tata s-a simtit rau toata noaptea. Nu are aer, il doare inima, iar doctorii care au grija de el nu lucreaza in weekend. Am inteles ca a si plans. Zicea ca nu mai poate rezista inca o noapte asa...

Pe la 13:30 plec si eu la el, in programul de vizita.

@aa7670 Am scris pe blog despre oferta ta, pentru primii patru care doresc sa doneze sange. Am postat si in grupurile de pe Facebook.

Inainte de a le da banii celor care doneaza, in caz ca se va intampla acest lucru, sa astepti, te rog, sa-ti confirm ca dovada este autentica, pentru ca stiu cum arata hartia respectiva. Voi incerca inclusiv sa sun la spital, sa intreb.

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

De dimineata, doctorul care l-a operat a venit de acasa special sa vada cum se simte, deoarece a auzit ca i-a fost rau toata noaptea. V-am spus ca este un om minunat.

I-a zis ca sunt normale anumite probleme dupa o interventie chirurgicala atat de dificila, insa maine ii vor mai fi facute anumite investigatii, cu substanta de contrast (bariu) pentru a incerca sa vada de ce nu poate sa respire din cand in cand.

Vreau sa va spun ca este bine, in general. Mult mai bine decat credeam eu. Ma speriasem. Sunt destul de rare momentele cand nu are aer, cel putin cand am fost eu la el si sughita mult mai rar.

M-a pupat, ca tot a fost ziua mea, am facut poze, am glumit si l-am ajutat sa se mai miste un pic. M-a intrebat despre ceea ce s-a mai intamplat prin tara, prin afara, ca ei acolo nu au decat radio, setat pe Magic FM. Muzica veche, buna, d-aia care ii place lui, insa nu si stiri.

Doctorul ii spusese mamei ca tata este in regula si ca nu are nevoie de o persoana care sa stea cu el. Nici vorba de asa ceva. Nu-l lasam singur. Cineva sta cu el in continuare, zi si noapte.

Mi-am mai revenit si eu cand am vazut ca este mai bine, mai ales dupa ceea ce s-a intamplat noaptea trecuta.

Ii multumesc lui "Square Projects" pentru ca a donat inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Astazi a facut febra (38,7) insa am inteles ca ar fi din cauza faptului ca au inceput sa-i reduca din medicamentele pe care i le administreaza, deoarece miercuri vor sa-l externeze. Pentru febra i-au dat Eferalgan, iar externarea am inteles ca ar depinde de examenul histopatologic.

Investigatia cu substanta de contrast a iesit bine, asta insemnand ca nu sunt probleme cu traheea. Nu a mai sughitat, iar noaptea a mai avut probleme cu respiratia de doua-trei ori. Am inteles ca se intampla asta din cauza sucului gastric, deci nu-i ceva critic.

Ideea principala este ca-i bine. Din ce in ce mai bine si sunt foarte bucuros. :)

@aa7670 sa stii ca nu a donat sange nimeni, nici astazi. Eu spun sa mai lasam oferta pana maine, inclusiv, dupa care sa o anulam, deoarece inseamna ca oamenii nu au nevoie de bani, nu sunt interesati de ea. Cum crezi si tu...

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 sa stii ca nu a donat sange nimeni, nici astazi. Eu spun sa mai lasam oferta pana maine, inclusiv, dupa care sa o anulam, deoarece inseamna ca oamenii nu au nevoie de bani, nu sunt interesati de ea. Cum crezi si tu...

Cum crezi tu. Sunt mai multi factori care influenteaza lipsa de interes: thread-ul e la off-topic unde se posteaza fel si fel si nu apare in feed, nu e foarte vizibil; media de varsta scazuta, multi sunt sub limita de varsta; frica (sunt destui care sunt speriati); locatia (altii care ar vrea sa doneze o pot face doar intr-un loc anume), etc. etc. Multi nu stiu ca e sanatos sa dai drumul la "robinet" la anumite intervale.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 nu ma refeream la baietii de aici, pentru ca au fost persoane care mi-au scris in privat ca ar dona, dar nu sunt in tara, la fel ca tine.

Ziceam de cei de pe site-ul respectiv de donatori profesionisti, care oricum se duc sa doneze si unde inca este pus banner pe prima pagina. De blogul meu, de alt blog, de grupurile de Facebook din Bucuresti.

Nu m-am gandit niciodata ca asa ceva va fi misiune imposibila.

Tata a primit doua pungi de sange in aceste zile, care au fost acoperite de mine si cealalta persoana. Plus ceea ce i-au mai pus in timpul operatiei.

Imediat ce se implinesc cele trei luni dupa care poti dona sange iar, vom mai merge sa donam inca o data, sa fie totul in regula si pentru ca mai sunt si alte persoane care au nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Oferta lui @aa7670 tocmai a expirat. Nu, nu a donat nimeni. Voi mai merge eu, inca o data, atunci cand voi avea voie, adica pe la sfarsitul lui ianuarie.

Tata se simte mult mai bine. A mancat azi si a intrebat de Bubu, pentru ca-i este dor de el. Daca a intrebat de Bubu, e clar ca-i bine, deoarece toata lumea tine la brotacul familiei.

Maine va fi externat.

I-am cumparat o cutie intreaga cu lucruri bune, de la Farmacia Tei, pentru ca acolo gasesti cele mai ieftine medicamente, din on-line si off-line. De la vitamina C, pentru a se reface dupa operatie si pana la medicamente pentru vreo eventuala raceala.

Vreau sa-l inzdravenesc pana in chimioterapie.

I-am cumparat si 5 kg de lamai, de la Lidl, pentru ca au adus proaspete, cu 5 lei/kg.

Apropo de raceala: termometrul digital din camera de spital indica 27 C. Acolo este cald, insa acasa-i frig, mai ales noaptea. Ma gandeam sa-i iau o aeroterma, insa mama mi-a spus ca nu-i nevoie, pentru ca vor da drumul la caldura (probabil) zilele acestea.

Link to comment
Share on other sites

Oferta lui @aa7670 tocmai a expirat. Nu, nu a donat nimeni. Voi mai merge eu, inca o data, atunci cand voi avea voie, adica pe la sfarsitul lui ianuarie.

Tata se simte mult mai bine. A mancat azi si a intrebat de Bubu, pentru ca-i este dor de el. Daca a intrebat de Bubu, e clar ca-i bine, deoarece toata lumea tine la brotacul familiei.

Maine va fi externat.

I-am cumparat o cutie intreaga cu lucruri bune, de la Farmacia Tei, pentru ca acolo gasesti cele mai ieftine medicamente, din on-line si off-line. De la vitamina C, pentru a se reface dupa operatie si pana la medicamente pentru vreo eventuala raceala.

Vreau sa-l inzdravenesc pana in chimioterapie.

I-am cumparat si 5 kg de lamai, de la Lidl, pentru ca au adus proaspete, cu 5 lei/kg.

Apropo de raceala: termometrul digital din camera de spital indica 27 C. Acolo este cald, insa acasa-i frig, mai ales noaptea. Ma gandeam sa-i iau o aeroterma, insa mama mi-a spus ca nu-i nevoie, pentru ca vor da drumul la caldura (probabil) zilele acestea.

Daca mai este nevoie de sange, sa imi dai grupa sanguina (pe aici nu o vad, poate sunt eu obosit) si discut cu cateva cunostinte in Bucuresti care cred sunt capabile sa mobilizeze cateva persoane.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670: AB4 e grupa. Daca mai e nevoie vorbesc si eu cu niste oameni din bucuresti.

//

Later edit, am dat de cineva la ora asta din dimineata, mi-a promis vorbeste mai departe si incearca sa aduca donatori. Oricum, o sa mai intreb.

Edit2: Pe langa 25euro ai lui aa7670 ofer si eu inca 25eur de persoana pentru donator cu dovada. Primiti 50euro in total ca sa ajutati un om.

Edited by sudo
Link to comment
Share on other sites

@ENCODED tata se va externa astazi, asa ca nu stiu daca mai poate dona cineva in numele lui. De asta spun ca nu mai are rost atat de tare sa va zbateti, sa cautati persoane si sa oferiti bani. Cineva vrea sa doneze, sa doneze si pentru alti oameni care au nevoie, asa cum o voi face si eu, inca o data, in luna ianuarie.

Sa nu cheltuim banii aiurea. Ofertele celor de mai sus nu mai sunt valabile.

Mai stau un pic si plec la tata, pentru ca la 13:30 incep externarile.

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Tata a ajuns acasa. Abia se misca, insa este destul de bine. Inca ii mai vin pe gat acele gaze. I-am facut un ceai de galbenele si mi-a spus ca i-au trecut deocamdata.

Am facut calculul cheltuielilor din spital, suma fiind in jur de 4.200 de lei.

Astazi, i-am cumparat un blender, pentru ca ne-au dat o lista cu toate fructele si legumele pe care trebuie sa i le cumparam, pentru a i se reface sangele. Inca are hemoglobina mica.

Pe langa blender, i-am luat o saltea, pentru ca din a lui ieseau arcurile, si perne.

Acestea au costat 431 de lei + 50 de lei transportul. Vedeti aici chitanta.

Asta inseamna, in total, ~ 4.700 de lei. Mai trebuie sa-i luam acele fructe si legume (sfecla rosie, grapefruit, mere, portocale. Lamai avem).

E frig in casa. Daca aud un singur stranut, maine ii iau o aeroterma. Nu mai astept pana dau astia drumul la caldura.

De maine trebuie sa vina o asistenta, "gratuit", pentru a-i schimba pansamentele. Pansamente pe care trebuie sa le cumparam noi, alea normale, plus unele speciale (plastifiate) sa nu-i intre apa acolo, plus Betadine. Si, normal, atentiile cuvenite.

De miercurea viitoare, trebuie sa mergem la chimio. Chimio va face la Spitalul Sf. Luca, care se afla langa Bagdasar, pentru ca la Bagdasar nu au sectie de oncologie. Taxiul a costat, astazi, 30 de lei. Asta inseamna ca, la chimio, dus-intros, vom plati ceva de genul 60 de lei + ce mai dam pe acolo.

In total, de la voi am strans, pana acum, ~6.000 de lei. Si va multumesc inca o data.

Daca puteti sa donati in continuare, va rog sa o faceti.

Hai sa va spun o chestie de astazi, care m-a pus pe ganduri.

Am fost sa scot bani de la banca, pentru a cumpara cele de mai sus.

La intoarcere, in tramvai, un nene se uita, discret, inspre mine. Nu am bagat prea tare de seama, atunci, pentru ca nu mi s-a parut dubios.

A coborat in statie cu mine, acasa, pe la aceeasi usa.

Eu am mers pe stanga strazii, el pe dreapta, incet, la fel ca mine, sa nu ma depaseasca.

Cum am ajuns in dreptul blocului meu, a traversat si el, in spatele meu. Atunci, eu am traversat inspre magazinul din fata si am intrat in el.

El, nu avea de gand sa se opreasca in fata primei scari, insa a facut acest lucru, pentru a ma astepta pe mine. Se tot uita inspre mine.

Am intrat in magazin, dupa niste lazi cu paine, si, in vreo 20 de secunde, a disparut din fata primei scari. Nu stiu unde s-a dus.

Nu l-am mai vazut. Am fost atent cand am intrat in scara si nu era pe acolo. Avem interfon si am inchis usa repede dupa mine.

Este prima data cand ma urmareste cineva. Nu stiu daca m-a urmarit de la banca, pentru ca nu-mi amintesc sa-l fi vazut in statie. Nu stiu daca era hot sau vreun securist.

Eu sunt mic de inaltime. El avea cam 1.75, slab, mustata, geaca albastra (parca) blugi inchisi la culoare si o caciula pe cap.

Daca era securist si a vazut ca tot discutam noi pe aici despre canabis si alte alea, ii rog sa nu ma mai urmareasca, pentru ca erau niste simple discutii, despre metode alternative de tratament pentru tata. Nu am cumparat si nici nu voi cumpara asa ceva deocamdata. Nici macar nu stiu pe nimeni care sa vanda. Este pur si simplu o solutie de rezerva, in caz de ceva si doar daca medicamentele pot fi achizitinate legal.

Hotii umbla mai multi si sunt mari, nu ca asta. Daca, totusi, era hot, trebuie sa-mi iau anumite masuri pentru viitor.

Vreau sa va spun ca umblu in permanenta cu aparatul foto dupa mine, obisnuit pentru blog, insa nu mi-a dat prin cap sa-l pozez, din cauza stresului.

@aa7670 mi-a lasat cineva mesaj pe blog ca ar fi donat sange un prieten, luni. L-am rugat sa-mi trimita dovezile.

Link to comment
Share on other sites

Exist? re?ete raw-vegan, cocktail-uri potente de fructe, legume, leguminoase care-i fac foarte mult bine. Personal a? refuza ferm chimioterapia ?i m-a? baza pe o alimenta?ie u?or alcalin?, dar succesul depinde foarte mult ?i de psihicul bolnavului. Pe lâng? asta vezi s? fie tot timpul super bine hidratat. Po?i treptat s? încerci s?-i dai ?i ap? alcalinizat?.

Link to comment
Share on other sites

Exist? re?ete raw-vegan, cocktail-uri potente de fructe, legume, leguminoase care-i fac foarte mult bine. Personal a? refuza ferm chimioterapia ?i m-a? baza pe o alimenta?ie u?or alcalin?, dar succesul depinde foarte mult ?i de psihicul bolnavului. Pe lâng? asta vezi s? fie tot timpul super bine hidratat. Po?i treptat s? încerci s?-i dai ?i ap? alcalinizat?.

Problema nu este asa simpla. Daca urmeaza aceasta cale si moare? Eu zic sa urmezi ce zice medicul.

Link to comment
Share on other sites

Problema nu este asa simpla. Daca urmeaza aceasta cale si moare? Eu zic sa urmezi ce zice medicul.

Wild cred ca a fost destul de clar:

Personal a? refuza ferm chimioterapia ?i m-a? baza pe...

Vorbea la modul singular si era o sugestie. Fiecare e liber sa faca cum crede cu corpul lui. Orice argument cu "daca" poate fi folosit si in sens opus.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...