Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

I-am cumparat tot ceea ce ne-au spus si am scris mai sus, plus niste paturici pe care le pune sub el, sa nu se murdareasca patul, din cauza operatiei inca nevindecate. Greu se va vindeca, pentru ca el este si grasan.

Maine mai trebuie sa platim 30 de lei, catre medicul lui de familie, taxa pentru scrisoarea de handicap.

Asta inseamna, un total de 4.850 lei, pana acum.

@wildchild luam si asa ceva, daca vor fi bani, insa facem si chimio. Pentru ca se poate raspandi rapid si daca ajunge in alte organe, precum ficatul, este pa.

Discutam cu mama, pana sa se opereze si imi spunea ca degeaba vom avea bani sa-i luam ce-i trebuie, daca nu are si putin noroc. Pentru ca sunt oameni cu foarte multi bani, care au murit cu tot cu ei.

I-am raspuns ca sunt cazuri si cazuri, insa aici sunt multi baieti destepti, care imi pot oferi si informatii folositoare. Cu lucrurile pe care le mai stiu eu, cu lucrurile pe care mi le spuneti voi, sa putem sa avem si planuri de rezerva, in caz ca medicina traditionala nu functioneaza.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Ideea este c? din majoritatea cazurilor pe care le-am citit ?i s-a retras cancerul a fost o loterie f?r? chemo. Odat? ce ai iradiat organismul degeaba încerci s? mai repari cu plante ?i vitamine, c? nu prea mai e ce, riscul acela ?i-l asum? fiecare. E doar ce a? face personal pentru c? e vorba de un risc, ?tiind cât r?u ireparabil î?i face chimioterapia a? prefera s? ?tiu c? am murit pe baza unei decizii personale. Oricum îi doresc mult? s?n?tate tat?lui t?u ?i ?ie, cinste ?ie c? n-ai renun?at ?i te-ai luptat.

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar fi de folos daca as da comanda sa iti vina asa ceva de incalzit: Radiator cu halogen Star-Light HKH-1600W, 1600W, 4 trepte putere, Alb - eMAG.ro ?

Am folosit mai de mult, in studentie, cand faceau niste reparatii si ramasesem fara caldura un astfel de radiator cu halogen si baga o caldura de curgeau transpiratiile pe mine. Se adunau prietenii la mine in camera la povesti ca purceii sub scroafa ca era cald si bine :D

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar fi de folos daca as da comanda sa iti vina asa ceva de incalzit: Radiator cu halogen Star-Light HKH-1600W, 1600W, 4 trepte putere, Alb - eMAG.ro ?

Am folosit mai de mult, in studentie, cand faceau niste reparatii si ramasesem fara caldura un astfel de radiator cu halogen si baga o caldura de curgeau transpiratiile pe mine. Se adunau prietenii la mine in camera la povesti ca purceii sub scroafa ca era cald si bine :D

Daca il dai la 1600w ai grija cat platesti curentul si sa nu ai instalatia pe aluminiu;)

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar fi de folos daca as da comanda sa iti vina asa ceva de incalzit: Radiator cu halogen Star-Light HKH-1600W, 1600W, 4 trepte putere, Alb - eMAG.ro ?

Am folosit mai de mult, in studentie, cand faceau niste reparatii si ramasesem fara caldura un astfel de radiator cu halogen si baga o caldura de curgeau transpiratiile pe mine. Se adunau prietenii la mine in camera la povesti ca purceii sub scroafa ca era cald si bine :D

Mai de graba asa ceva: Calorifer electric TESY CB 2512 E01 R, 2500 W, 12 elementi, 3 trepte de putere, Termostat de siguranta, Termostat reglabil, Protectie anti-inghet - eMAG.ro

Radiatoarele in genul aluia cu halogen tind sa se strice destul de repede, iar pe langa asta, daca incaperea e maricica nu prea face fata.

Am folosit ambele variante si personal mi se par mai eficiente caloriferele.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 Da, te rog. Incaperea este foarte mica si cred ca incalzeste si pe prima treapta. Nu conteaza cat rezista, pentru ca va fi nevoie de el doar pana dau drumul la caldura (?!?).

Daca dai comanda, te rog sa pui optiunea de a-l aduce in aceeasi zi (19 lei). Iti multumesc mult.

E important sa consume putin, pentru ca au schimbat anul acesta coloanele de apa ale blocului, din bucatarie si baie, asta insemnand ca am platit pe timp de vara intretinerea ca iarna (peste 400 de lei). Si inca platim, deoarece in baie le-au schimbat in urma cu vreo saptamana.

In anii trecuti au schimbat coloanele caloriferelor, iar noi am inlocuit radiatoarele. Este OK ca-si dau interesul sa fie bine blocul, insa nu avem nevoie de cheltuieli in plus, fata de cele multe pe care deja le avem.

@AGSQ daca mai pui inca un calorifer in camera, nu mai ai unde sa te misti. Ideea ta era buna, pentru o camera mare, asa cum ai zis, insa camera lui este foarte mica. In plus, @Gushterul are dreptate in ceea ce priveste consumul, iar instalatia electrica este foarte veche si imi este ca nu rezista.

Done. Nu stiu daca il vor trimite astazi dar pana maine cel tarziu cred ca ajunge. Am pus numarul tau de mobil ca sa primesti notificari prin SMS referitor la status-ul comenzii.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 ca vor aparea persoane care iti consuma timpul si, in unele cazuri, banii.

Intrebari care nu au legatura cu subiectul?Am presupus ca daca ai peste 18 ani poate iti doreai un job in Bucuresti.Din cate se pare,doresti doar donatii,nu si sa muncesti pentru bani.Oferta a cazut oricum.

Link to comment
Share on other sites

@bandna ti-am trimis mesaj privat. A mai fost o persoana care mi-a trimis mesaj pe blog (poti sa-l citesti) astazi, si m-a intrebat aceleasi lucruri, inclusiv varsta tatalui meu. Varsta lui este pe toate documentele, asa ca am zis ca poate face misto.

Mi-au confirmat baietii ca nu esti aceeasi persoana, asa ca imi cer scuze daca te-a deranjat mesajul meu.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@Che daca esti dragut sa ma lamuresti.

1. Ce inseamna hernie hiatala gastrica? Ei nu ne-au zis despre asa ceva. D-aia ii vin tot felul de gaze pe gat si ii taie respiratia?

2. Tumora maligna secundara pulmonara?

3. Chimioterapia se plateste, pentru ca am auzit ca seful tatalui meu i-a zis ceva de 5.000 de lei? Cand ma refer daca se plateste, zic de alte lucruri in afara de atentiile normale, pe care oricum le dai. Eu stiam ca nu, ca este acoperita de asigurare.

Ii multumesc si lui A.A. pentru donatia de pe PP si il rog sa-mi scrie pe privat, pentru a vedea ce nume are pe forum.

1. Gura (Cavitatea bucala) se continua mai departe cu faringele (un segment scurt) si apoi cu un tub mai lung numit esofag.

Iar esofagul se continua cu stomacul.

Asta este traseul mancarii ingerate de la gura si pana in stomac.

Tot acest tub (ca si face parte din tubul digestiv cum ii spune si numele) trece prin torace (acolo unde stau plamanii si inima) si doar stomacul se afla in abdomen (in burta, cum se spune in mod obisnuit).

Plamanii si cu inima sunt despartiti de stomac si de ficat si de intestine de o membrana numita diafragm. De asta nu o sa gasim niciodata intestinul langa inima sau incalcit pe undeva printre plamani. Fiecare sta la locul lui si nici inima nu cade in burta, ea sta pe aceasta membrana (diafragm) ca pe o podea.

Totusi, cele doua incaperi, cavitatea toracica si cu abdomenul comunica, sunt vase de sange care trec din una in alta si este si acest tub digestiv (practic mancarea trece prin torace prin esofag ca sa ajunga in stomac si nu altcumva).

Mai pe scurt hernia hiatala gastrica e atunci cand o parte din stomac "fuge", ca si cum ar fi tras, in torace, prin gaura (hiatus, de unde si numele de hiatala) din diafragm pe unde intra de fapt esofagul si se continua cu stomacul.

Cam asa ceva:

3539.jpg

2. I-au investigat mai in amanunt "chestia" pe care i-au gasit-o la plamani, cea de care ziceai tu ?

Daca da si a rezultat ca e ceva malign atunci inseamna ca e o metastaza. Practic celule din cancerul de la intestin au migrat prin sange si au ajuns in plamani pentru a forma acolo o noua tumora asa cum au facut si in intestin. E grav daca e asa, nu e de joaca !

Daca nu l-au investigat sa vada ce e acolo atunci inseamna ca au pus un diagnostic doar prezumtiv caz in care era normal sa treaca pe bilet "Obs. tumora maligna secundara pulmonara". Obs. = observatie.

3. Sincer habar n-am. Nu stiu, nici eu nu am auzit sa se plateasca dar nu pot baga mana in foc ca da sau ca nu fiindca nu am de la cine sa aflu de acest lucru dar totusi se auzea pana la urma ca 5000 de lei nu e 2 lei sa treci cu vederea. Si chiar de s-ar plati tot trebuie facut daca asa i s-a zis. Asta mai omoara din posibilele celule care e posibil sa fi migrat si sa fi dat metastaze atat de mici incat sunt nedetectabile, dar sunt si daca sunt cresc si se fac ca aia de la plamani daca asta are la plamani.

Link to comment
Share on other sites

@Che I-am citit acum si m-a rugat sa te intreb:

1. Hernia hiatala gastrica se poate sa fi aparut ca urmare a operatiei sau, asa, in timp, pentru ca este bolnav?

2. L-am intrebat daca i-au investigat mai in amanunt problema de la plaman si mi-a spus ca nu stie. Ce inseamna "investigatii"? Cum puteau afla daca este tot cancer malign, plecat de la colon, nu tot prin biopsie? Sau iti poti da seama si prin alte metode? De exemplu, atunci cand i-au facut radiologie pulmonara?

Cat despre chimio, sper sa nu se plateasca mai mult de obisnuitele atentii.

Apropo de chimio: i-au spus ca are hemoglobina mica si daca nu-i creste, nu ii pot face.

Doctorul care a venit astazi acasa, sa-i schimbe pansamentele, si care va veni si maine, ne-a spus ca operatia se va reface in aproximativ o luna, daca ia anumite medicamente.

Avea nevoie cam de patru cutii de Nolpaza, insa medicul lui de familie i-a dat doar 20 de pastile (8 lei). A spus ca sa vada cum evolueaza situatia.

Are un doctor de familie cam ciudatel. I-a bagat pe toti inainte astazi, ca la tata "este mult de scris". Scrisoarea pe care ai citit-o mai sus, care a costat 30 de lei.

Cred ca e cazul sa-l mutam de la el.

Link to comment
Share on other sites

Intrebari care nu au legatura cu subiectul?Am presupus ca daca ai peste 18 ani poate iti doreai un job in Bucuresti.Din cate se pare,doresti doar donatii,nu si sa muncesti pentru bani.Oferta a cazut oricum.

Cu zero rep power si 2 post-uri in mod sigur aveai tu mega oferta de job exact in topicul asta...

Eu zic ca il puteai contacta pe privat daca voiai.

Link to comment
Share on other sites

Ce s-a mai intamplat:

Astazi, trebuie sa-mi vina un spray cu piper (29 lei, de la military-shop.ro, eficienta maxima - 5m). Nu am avut niciodata asa ceva, insa, dupa ceea ce s-a intamplat alaltaieri, mi s-a facut un pic de teama. Il voi purta in permanenta la mine, in buzunarul din dreapta al gecii. Pe langa asta, voi avea mai multa grija pe langa banca, pentru ca nu stau tocmai intr-o zona buna a Bucurestiului si ii voi urma sfatul lui @aa7670.

In total, s-au strans, impreuna cu suta de dolari castigata de mine la concursurile de creativitate, 6,620.86 lei.

Cheltuieli totale: 5,150 lei.

Va multumesc pentru ca faceti posibile aceste lucruri.

Inainte de operatie cu vreo saptamana, am tot incercat sa-i fac rost de o chitara clasica, pentru ca pe a lui i-a aruncat-o mama, deoarece era rupta. V-am scris ca a facut scoala de muzica, in paralel cu scoala generala.

Doream sa-i fac o surpriza, sa-i ridic moralul inainte de operatie, sa am si eu o filmare cu el cantand, pentru ca nu stiam ce se va intampla si sa va cante si voua, pentru a nu fi donatiile chiar degeaba.

De asta am tot incercat sa castig inca un concurs pe squadhelp, insa am reusit abia cand v-am scris, nu cand am vrut eu. Creativitatea nu vine la comanda, din pacate.

Nu am reusit, asa ca am contactat mai multe magazine care au chitare clasice si le-am spus ca le voi da link pe blog, insa nu mi-au raspuns.

Nu v-am mai zis voua, deoarece eram sigur ca se va gasi cineva care sa-i ia, insa nu ar mai fi fost surpriza si, oricum, nu am mai vrut sa va deranjez. Nici nu am vrut sa iau din banii donati, pentru ca nu am stiut daca ajung in spital si, oricum, mi-ar fi dat mama cu ea in cap, chiar daca nu costa mai mult de vreo 350 de lei. Nu cred ca mai poate canta acum la ea, in starea in care este.

Trecand mai departe, tata m-a asteptat de dimineata cu un biletel pentru voi. Il scriu asa cum l-a scris el, cu mentiunea ca, desi sunt si eu crestin, nu prea sunt o persoana bisericoasa, spre deosebire de tata, care statea cu Noul Testament langa el, atunci cand i-a fost rau in spital, in acea noapte. Cu toate astea, m-am rugat si eu pentru el in timpul operatiei.

Biletul de la tata: "Dragii mei, in primul rand tin sa va multumesc din suflet pentru ceea ce ati facut pentru mine. Dumnezeu sa va dea tot ceea ce este mai bun si sa va fereasca sa treceti prin ceea ce am trecut eu. Nu am crezut ca persoane necunoscute te pot ajuta mai bine decat rudele tale. Prima faza de care am trecut cu greu, este o victorie la care ati contribuit si voi, dragii mei.

In aceste doua saptamani de internare am vazut atata suferinta, durere si speranta, cat n-am vazut in 60 de ani. Eu am un suflet deosebit, am facut 8 ani de scoala de muzica. Cant la vioara, chitara, contrabas, voce. Toate ororile vazute m-au marcat profund, am empatizat cu cei in suferinta. As fi dorit sa-i ajut cumva (multi tineri ca voi) dar nu am puteri supranaturale.

Sfatul meu pentru voi este urmatorul: protejati-va sanatatea, pentru ca ea este, intr-adevar, bunul cel mai de pret al omului. Constati asta destul de tarziu...

Dorinta de viata o ai si la 10 si la 100 de ani.

Daca ma voi face bine macar 80%, va promit ca am sa inregistrez pentru voi, pe scena teatrului unde lucrez (este electrician) o piesa de multumire. Nu stiu ce stil va fi, dar va fi ceva deosebit.

Cu tot respectul si dragostea parinteasca, in veci, al vostru, Dorel Tanase".

Si poza cu mesajul.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Doctorul care il panseaza pe tata i-a spus ca trebuie neaparat sa cumpere "Actovegin Unguent", pentru ca a inceput sa i se irite operatia, insa nu prea se gaseste. Este ceva din sange de vitel (?!?) si vad ca iti trebuie reteta pentru el. Maine, cand vine iar, ii vom cere reteta, insa nu stiu daca voi putea face rost de el.

Schimbam si medicul de familie, pentru ca nu ne aflam pe aceeasi lungime de unda cu actualul, de la medicale si pana la orice ii ceri este un chin. Inainte, trebuia sa iti iei dosarul de la el, insa acum am aflat ca totul se face din calculator, fara sa fii macar nevoit sa treci pe la fostul.

Link to comment
Share on other sites

Intrebari care nu au legatura cu subiectul?Am presupus ca daca ai peste 18 ani poate iti doreai un job in Bucuresti.Din cate se pare,doresti doar donatii,nu si sa muncesti pentru bani.Oferta a cazut oricum.

Te-a lovit simtul afacerist, manca-ti-as ochii tai de antreprenor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca samburii trebuie sa ii cam faci praf, altfel nu stiu cat de bine este sa ii mestece si sa treaca prin intestin, ca stomacul nu o sa ii dizolve 100% si o sa il zgarie pe interior.

Eu când eram mic sp?rgeam cu ciocanul crusta groas? ?i în?untru g?seam miezul comestibil. Era pu?in am?rui la început dar îmi pl?cea enorm gustul, p?rea c? m?nânc nuci. Deci nu cred c? ?i coaja se consum?.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...