Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

P?i nu, îns? dac? bei pe lâng? alimenta?ia corespunz?toare aju?i mai u?or organismul s?-?i schimbe pH-ul.

Nu afectezi nimic, apa chiar daca ar avea ph-ul mai mare, se combina cu saliva, suc gastric si alte prostii, iar chimia rezultata e ca o picatura de apa in Sahara. Si daca i-ai da organismului alcalin cat China, o sa produca suc gastric automat mai mult sa regleze ph-ul. Poate combinata cu ceva inhibitori de pompa de protoni, dar chiar nu vreau sa ii dau idei lu' Alexu.

Ask a doctor! Nu te mai lua dupa toate bazaconiile scrise pe net de indieni pentru seo/spam

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu aparatul de alcalinizare a apei, cel de 290 de lei, le-am trimis e-mail, duminica, celor de la hunza si inca nu mi-au raspuns.

M-am gandit asa: @Gushterul daca te deranjeaza ca-l iau din banii donati de ceilalti, putem considera ca-l cumpar din suta de dolari de la concursul de denumiri, pentru ca acei bani au fost pusi laolalta cu sumele donate. Nu o spun cu rautate, ci sa nu deranjeze pe cineva. Eu oricum va scriu tot ceea ce fac.

Apropo de ceea ce voi face, maine mergem la oncologie, insa, doar dupa ce vedem daca are in regula hemoglobina.

Atunci cand i-a fost rau, in spital, avea 7 hemoglobina, iar dupa ce a primit sange, concentrat (de abia picura) a crescut la 8. Daca are sub 11, nu-i vor face chimio. Am inteles ca un barbat sanatos are 14.

Vreau sa le multumesc celor care au mai donat pe PP: Liliana V. si Andrei R.R. Ii rog sa-mi trimita mesaj cu numele de pe forum, sa stiu si eu cine sunt.

Am actualizat lista cu donatii. Am trecut si produsele (medicamente & aeroterma) pentru ca uitasem data trecuta.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de bani, e vorba ca inainte sa te apuci de tratamente de orice fel, intreaba totusi un medic... inclusiv despre terapiile alternative. Sa nu ajungi un Steve Jobs "bine informat de pe internet"...

Asta cu medicu' de regula e ca si cum ai intreba un preot ortodox ce crede despre esoterism :)))

Logic ca tine cu tabara lui ...

Link to comment
Share on other sites

Chiar deloc...

Medicul vrea sa te faca bine in general, nu are nevoie de tine pe cap si cu complicatii care sa ii dea si mai mult de lucru... Cel putin ultimii 4-5 medici pe care i-am vazut au fost foarte deschisi la intrebari alternative. Acum desigur depinde si cum pui intrebarea...:)

Link to comment
Share on other sites

V-am scris ca a intrebat despre vitamina C injectabila si nici nu a vrut sa auda doctorita respectiva, chiar daca sunt studii despre asa ceva inca din anii '70. Nu doar ca sunt studii, dar in prezent, in Statele Unite, este folosita intens, in paralel cu tratamentele clasice (chimio).

Cand a venit vorba despre ulei de canabis, a inceput sa rada, chiar daca mi-a dat un baiat de aici un video de pe YouTube, in care un doctor al unui institut din Spania vorbea despre beneficiile acestuia in lupta impotriva cancerului.

A ras si a spus ca Internetul este plin de prostii. De acord, doar ca despre lucrurile de mai sus vorbeau colegi de-ai ei.

Tu imi spui sa ii intreb pe doctori. Corect. Asta am facut si asta o sa fac si maine, cand mergem la oncologie.

Dupa cum observi, nu vad intr-o singura directie. Sunt deschis la orice: atat la tratamentele clasice, cat si la cele alternative.

Incerc orice, pana il vad eu ca este bine.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Aici te love?ti ?i de defectul de profesionalism.

Doctorii de orice culoare ?i fel se ?tie c? sunt arogan?i pân? în m?duva oaselor ?i cred c? nu pot s? gre?easc? niciodat?. Doar pentru c? au o meserie care necesit? constant s? te perfec?ionezi ?i s? cite?ti(ca ?i avia?ia, IT-ul ?i alte profesii) ?i sufer? de complexe de superioritate. De aceea majoritatea sunt bosumfla?i când aud de ceva complet ciudat pentru c? nu e posibil ca lor s? le fi sc?pat. Dar evident c? nu o s? recunoasc? asta niciodat?, nici nu avem preten?ia.

Ia-o cum o vrei, sunt oameni ?i sunt imperfec?i. Atot?tiutori, nici pe departe. Ca s? nu mai zicem c? majoritatea sunt plini de vicii ?i nesiguri pe ei în deciziile cotidiene în tot ceea ce prive?te altceva în afar? de munc?. Sorry guys, cineva trebuia s? v? plesneasc? una s? v? aduc? la realitate. Nu sunte?i zei ?i constantele pe care le înv??a?i se schimb? de la o zi la alta, odat? cu tehnologia.

?in minte un interviu în care un medic f?cea mi?to ?i o ?inea tot pe a lui c? nu este posibil pân? când i s-a ar?tat descoperirea ?i c? de fapt nu era bluff ce spusese moderatorul care fusese din pu?inii în?tiin?a?i. Meh.

PS: internetul este plin de prostii dar dac? ?tii filtra g?se?ti ?i chestiile utile.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca e recomandat sa intrebi mai intai un doctor, insa cuvantul doctorilor de la noi nu este intotdeauna cuvant de lege. La noi sunt multi inapoiati si ingamfati. E foarte posibil sa te ia la 11 metri cand o sa il intrebi.

Am intalnit de la doctori care raspundeau urat si respingeau complet ideea cand aduceai vorba de tratamente alternative (deci nerecomandate de maria sa), pana la doctori care imi ziceau "mai uitati-va si dumneavoastra pe internet si vedeti ce mai gasiti, pe unde mai auziti...".

Link to comment
Share on other sites

Este complicat cu pacientii... Pentru ca daca nu le inspiri cumva siguranta in ceea ce spui, se prea poate sa nu respecte tratamentul. Desigur, mai sunt si ingamfati si idioti, dar sunt si ok. In general trebuie sa mergi cu cel putin 3 pareri in paralel in cazuri de life&death.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild electrica? Hei, vrei sa nu mai stam prin casa? :))

Iti multumesc mult! Asta este cu adevarat un cadou special. Merg acum sa-i spun.

I-am spus: iar s-a schimbat la fata, de bucurie si uimire. Mi-a zis ca "incercam" sa batem cancerul si iti multumeste pentru ceea ce faci pentru el.

Eu nu eram inca in planuri atunci cand el avea chitara electrica. Nu l-am auzit cantand nici la vioara, pentru ca nu o mai avea cand eram eu mic sau nu mai tin eu minte. Mama l-a auzit, ca doar asa a cucerit-o.

Doar la chitara clasica si stie bine.

Vocea este una medie, insa mult mai buna decat ceea ce se perinda prin "muzica" romaneasca.

Acum este stinsa vocea lui, dupa operatie, dar isi revine el.

Sper sa fie bine si sa va cante la ea.

Iti multumesc si eu pentru frumosul cadou!

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@wildchild eu doream pentru el chitara clasica. El vrea electrica. Si astazi m-a intrebat de ea, in timp ce astepta sa vina doctorul la el. Ma intreba cum face rost de statie pentru ea si microfon.

Ce am facut astazi:

In primul rand, am fost la doctorul care l-a operat.

I-am multumit, inca o data, ca mi-a salvat tatal, iar el mi-a spus ca isi cere scuze pentru ca n-a putut sa-i mai puna acel tub, insa cancerul a fost prea mare si jos si a fost nevoit sa taie mult, pentru a nu se imprastia.

Adica un doctor atat de mare, isi cere scuze in fata unui om caruia i-a salvat tatal. Asta spune multe despre el. Este un om exceptional, modest si priceput, pentru care conteaza doar sanatatea pacientului. Rar mi-a fost dat sa vad un astfel de om.

In spital, ii spunea mamei: "Doamna, nu va faceti griji. Este bine, bateti cuba!", iar cand tatal meu ii zicea ca este taticutul lui, pentru ca i-a salvat viata, doctorul ii raspundea ca bine ca l-a facut tata, pentru ca daca-i spunea bunic se supara.

De cealalta parte, doctorita de la oncologie este pe cat de tanara si frumoasa, pe atat de rea.

Ii place sa aiba ea mereu cuvantul, sa te obrazniceasca si sa se desfasoare totul dupa cum vrea ea. Nu pe mine, ci pe mama, careia ii spunea ca nu poate sa o si asculte si sa si citeasca ceea ce are de citit.

Este o scorpiuta doctorita aceasta, insa daca-l face pe tata bine, pentru mine este in regula.

Am intrebat-o daca putem incerca tratamente alternative si mi-a raspuns scurt: ea nu este de acord cu asa ceva. Doar cele testate si aprobate.

O inteleg, deoarece ea asta trebuie sa-ti raspunda, pentru ca altfel isi poate pierde meseria sau si mai rau.

Maine, tata va fi internat din nou. Asta inseamna un chin pentru el, care se simte cel mai bine langa noi, nu in spital.

Va fi internat, va fi vazut de alt doctor, sa vada daca se ocupa prima data de problema de la plamani si tot asa.

Alergatura dupa alte acte, iar multi doctori, iar internat, iar alti bani de dat, drumuri cu taxiul...

Deocamdata, nu mai cumpar acel aparat de alcalinizare apa, sa vad ce si cum trebuie dat pe acolo, dupa ceea ce am cheltuit astazi.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie de sta?ie, se leag? direct prin cablu la un cub ?i scoate ?la sunet. Dac? zice de sta?ie probabil se gânde?te la un amp care o s? fac? s? sar? acoperi?ul de pe bloc.

Genul meu de vecin pe care vreau s?-l am, ca s? am cu cine jam-ui cu tobele. \m/

Mult? s?n?tate ?i curaj în continuare!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@wildchild cred ca la acel cub se referea. Nu amplifica? O trimiti si cu acel cub? Daca nu, cat costa? Eu nu ma pricep la asa ceva.

Iti multumesc mult de tot.

Este diferen?? între un amp pur ?i unul care are integrat ni?te difuzoare ?i e mai mic(combo). Dar pentru apartament este suficient ?i unul de 15 W care iese undeva la 300 de RON. Din p?cate l-am dat deja ?i singurul pe care-l am e unul f?r? boxe, de concert.

Link to comment
Share on other sites

Este diferen?? între un amp pur ?i unul care are integrat ni?te difuzoare ?i e mai mic(combo). Dar pentru apartament este suficient ?i unul de 15 W care iese undeva la 300 de RON. Din p?cate l-am dat deja ?i singurul pe care-l am e unul f?r? boxe, de concert.

Ai cantat cu Katy Perry ? :>

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa initiativa lui @alexu

Uite, ca sa fie frumos, alege o chitara normala, pe langa cea de la wildchild si iti trimit eu bani sa o cumperi acum. De asemenea, daca mai ai cheltuieli referitoare la sanatatea tatalui tau, te rog sa faci o lista si te ajut cum pot.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

@sudo Iti multumesc mult mult mult, pentru ca stiu faptul ca tatal meu o sa se bucure, iar, enorm. Eu nu ma pricep la chitare, asa ca-l voi ruga pe tata sa-si aleaga una. Cu ocazia asta, il mai fac si sa uite de problema lui, macar pentru o perioada.

Cat despre bani... am cheltuit si astazi. Spital, taxi, mancare, reteta si asa mai departe.

Ce s-a mai intamplat astazi:

Vreau sa va spun ca nu sunt multumit de conditiile acestui spital (Sf Luca). Facand o comparatie, in Bagdasar a fost mult mai in regula, in sensul ca si daca trebuia sa cumparam noi toate medicamentele pentru perfuzii, macar aveau grija de tata, in timp ce aici a stat tata astazi pe scaun 5 ore, pentru a fi primit. Si el nu poate sa stea nici 5 minute in fund, pentru ca-i operat. Abia se misca, asa, cate un pas.

Am ales Sf Luca pentru ca este chiar langa Bagdasar si relativ aproape de noi, tinand cont de distantele din Bucuresti, pentru a nu mari sumele pentru drumuri, pentru a ajunge rapid si asa mai departe.

Il durea, ne spunea ca ii este rau...

I-au facut o perfuzie si i-au luat sange pentru analize. Tata are venele subtiri, iar mainile lui sunt ciuruite, vinetii, de la aceste perfuzii.

Maine s-ar putea sa inceapa chimioterapia. A fost internat o singura zi, pentru ca asa am inteles ca este legea, in cazul salariatilor, in ideea de a-i putea oferi medical.

Dupa, trebuie sa mergem cu el la alt spital (Marius Nasta), sa vedem sigur ce-i cu problema de la plaman. Daca este tot cancer malign sau benign. Am inteles ca-i vor baga un ac prin spate si vor lua o bucatica din acel tesut pentru analize. Daca-i malign si acela, trebuie sa mergem la Coltea sau Fundeni, pentru radioterapie.

Vreau sa va mai spun ca nu credeam ca sunt atat de multi oameni care au asemenea probleme. Chiar doamna doctor oncolog ne spunea ca o sa o ia razna pana la urma, ca nu mai rezista. Cred ca d-asta este si atat de iritata, stresata.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

L-am ajutat pe tata sa mearga la calculator, sa-si poata alege chitara care ii place. Cu toate ca nu prea poate sta mult pe scaun, a luat de cateva ori la rand cele doua pagini de chitare clasice de pe musicandmore.ro, pana a ales-o pe cea care i-a placut. S-a bucurat precum un copil pus sa-si aleaga jucaria.

El a ales-o, iar @sudo i-a cumparat-o (Merci mult!), donand pentru a doua oara (860 de lei - 438 chitara & husa, iar 422 pentru celelalte cheltuieli).

Daca tata a fost internat doar o zi, i-am dat comanda si de aparatul pentru alcalinizarea apei + pH-metru.

Imi pare bine ca n-a fost internat pentru o perioada mai mare, pentru ca internarile astea il distrug psihic. Nu-i place in spital. Cel mai bine se simte langa noi, acasa. In plus, aici pot avea eu grija de el asa cum trebuie si dispar si cheltuielile alea mari din spital.

Desigur, maine de dimineata iar cu taxiul pana la spital, iar atentii, insa nu ca si cand ar fi acolo permanent.

Am actualizat si lista cu donatii.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Salut,am citit 25 de pagini si am ramas blocat!! Nu credeam niciodata ca niste oameni necunoscuti pot oferi un ajutor atat de mare fie el financiar sau moral,imi pare foarte rau ca nu te pot ajuta cu bani pentru ca si eu am o situatie materiala destul de slaba dar pot doar sa ma rog pentru tine,pentru tatal tau si pentru toti acesti oameni cu sufletul frumos care au ajutat un om la necaz si la disperare!!!

Bunicul meu a fost operat de o banala hernie si vreau sa va spun ca am suferit ingrozitor, chiar daca nu au fost probleme cu banii eram la pamant pentru ca imi imaginam ce voi face daca il voi pierde.... nici nu vreau sa ma gandesc ca il voi pierde candva pe tatal meu care si-ar da viata pentru mine!!!!

Imi cer scuze inca o data ca nu te pot ajuta financiar... dar ii urez tatalui tau insanatosire grabnica!!

Link to comment
Share on other sites

@wildchild te rog sa-mi recomanzi un astfel de cub, de pe musicandmore.ro, care sa coste peste 400 de lei, pentru a nu mai plati transportul, dar nu mai mult de atat. Eu nu ma pricep.

Am actualizat lista cu donatii.

Ce s-a mai intamplat astazi:

A venit timpul citostaticelor. La "Tratament administrat" scrie asa: Dexamethasone, Metoclopramid, NaCl, Oxaliplatin. Pe langa acestea, i-au mai pus in perfuzie si Granisetron Teva.

Acasa, i-a dat sa ia Capecitabina Glenmark (gratis) tot pentru cancer. Trei pastile dimineata si trei seara. Nu stiu cum sunt acestea, pentru ca inca nu le-a luat, dar de la citostatice inca nu-i este rau. S-au mirat si doctorii.

Pentru a-l ajuta sa suporte tratamentul, incepand de astazi i-am facut o cana mare cu: afine (Scumpe, 80 de lei/kg!) aloe vera, mar, grapefruit, vitamina C 1000 (Dr Hart) si i-am dat pentru prima data si 5 samburi de caise, pe care i-am pisat, dupa care i-am pus si pe ei in blender.

Se simte bine, deocamdata, si vreau sa ramana asa in continuare.

Problema mare este cu parul. A avut mereu parul mare, cret, ca rockerii. In plus, mie a inceput sa-mi cada, sa-mi albeasca, de la stres, insa el are si acum parul mai mult negru decat alb si m-a intrebat ieri daca o sa-i cada.

Astazi trebuie sa-l tund la zero, asa ne-a zis doamna doctor, deoarece ii va cadea si o sa ramana smocuri.

Ii voi face o poza pana sa-l tund, amintire, pentru ca oricum nu-i convine situatia. Stiu ca-i va creste el loc, dupa ce inceteaza tratamentul.

El sa se faca bine, ca parul este ultima grija pentru mine.

Va multumesc pentru ca faceti posibile toate aceste lucruri scumpe.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@wildchild te rog sa-mi recomanzi un astfel de cub, de pe musicandmore.ro, care sa coste peste 400 de lei, pentru a nu mai plati transportul, dar nu mai mult de atat. Eu nu ma pricep.

Am actualizat lista cu donatii.

Ce s-a mai intamplat astazi:

A venit timpul citostaticelor. La "Tratament administrat" scrie asa: Dexamethasone, Metoclopramid, NaCl, Oxaliplatin. Pe langa acestea, i-au mai pus in perfuzie si Granisetron Teva.

Acasa, i-a dat sa ia Capecitabina Glenmark (gratis) tot pentru cancer. Trei pastile dimineata si trei seara. Nu stiu cum sunt acestea, pentru ca inca nu le-a luat, dar de la citostatice inca nu-i este rau. S-au mirat si doctorii.

Pentru a-l ajuta sa suporte tratamentul, incepand de astazi i-am facut o cana mare cu: afine (Scumpe, 80 de lei/kg!) aloe vera, mar, grapefruit, vitamina C 1000 (Dr Hart) si i-am dat pentru prima data si 5 samburi de caise, pe care i-am pisat, dupa care i-am pus si pe ei in blender.

Se simte bine, deocamdata, si vreau sa ramana asa in continuare.

Problema mare este cu parul. A avut mereu parul mare, cret, ca rockerii. In plus, mie a inceput sa-mi cada, sa-mi albeasca, de la stres, insa el are si acum parul mai mult negru decat alb si m-a intrebat ieri daca o sa-i cada.

Astazi trebuie sa-l tund la zero, asa ne-a zis doamna doctor, deoarece ii va cadea si o sa ramana smocuri.

Ii voi face o poza pana sa-l tund, amintire, pentru ca oricum nu-i convine situatia. Stiu ca-i va creste el loc, dupa ce inceteaza tratamentul.

El sa se faca bine, ca parul este ultima grija pentru mine.

Va multumesc pentru ca faceti posibile toate aceste lucruri scumpe.

You've transferred 1,00 EUR to adi@cik.ro

Te voi ajuta cu mai mult doar sa ai putina rabdare, sa imi intre ceva banii. Fii tare! ve-ti invinge in final ai sa vezi

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...