Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

@alexu

Felicitari pentru tot si multumim pentru cantecel ! :D

Mie unul mi se pare foarte emotionant faptul ca a tinut el sa ne cante, si tin minte ca ai mai postat o data ca ne-a multumit in scris, pe un bilet. Ma bucur sa vad asta si in acelasi timp, nu stiu, eu sunt mai sensibil, mie imi dau si lacrimile cand vad asa ceva, mai ales ca ti-am citit topicul de la inceput. Chiar ma bucura faptul sa vad ca e bine si ca e un luptator ! Cancerul e o boala cumplita si cand afli ca ai asa ceva deja te prabusesti si moral si fizic si poate ca unii ar fi mai mult distrusi moral decat fizic dar iata ca in cazul de fata avem de-a face cu cineva tare ! :D

42 de kg a slabit ?! Asa mult ? Oricum, ce a fost, a fost. Vad ca nu mai e palid si pare mai "in forma". Lasa ca o sa treaca si peste operatia de la plamani cu bine, simt eu asta ! :D

Multa sanatate in continuare !

Link to comment
Share on other sites

@1000DotS Atunci cand tu mi-ai zis de cantat, el deja repeta, insa nu am vrut sa-ti spun, sa nu stric surpriza.

Acum ar trebui sa dorm, deoarece ne asteapta multe zile incordate, insa nu pot, din cauza stresului.

Ma pusesem in pat, ceasul sa sune la 6, insa m-am tot zvarcolit, nu am reusit sa adorm.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Am fost acolo, doctorul ne-a spus sa venim la 8:30, pentru a-l interna, insa are putina treaba si nu poate sa ajunga pana la 10:30, asa ca ne-a preluat asistenta lui.

Asistenta ne-a spus ca au control astazi, asa ca poate sa ramana cu el o singura persoana, care trebuie sa poarte o pelerina de 5 lei. In Bagdasar era gratuita, insa ala este un spital modern, iar asta arata precum o grota neprietenoasa.

In timp ce asteptam pe hol, am vazut un afis despre donare sange, care contine si o mica eroare. Nu am avut aparatul la mine, asa ca-l voi fotografia maine, sa-l vedeti si voi, daca va mai fi acolo.

Tata este bine, din punct de vedere fizic. Moralul este un pic scazut, insa trecem noi si peste asta.

Link to comment
Share on other sites

Situatia este in felul urmator: nu poate fi operat maine, deoarece plamanii lui nu sunt in regula. Nu stiu ce trebuie sa ajunga la valoarea 20, altfel operatia este prea riscanta.

Asta inseamna ca va putea fi operat abia saptamana viitoare, pana atunci urmand sa ramana internat si sa faca bicicleta.

Sunt suparat, deoarece doctorul de la Bagdasar ii spusese sa incerce sa faca miscare, sa coboare si sa urce scarile blocului de patru ori, cel putin, pe zi.

La inceput nu putea sa stea nici pe picioare, insa a inceput sa isi revina dupa ce l-am indopat cu vitamine din fructe, deci putea sa se mai miste si el, macar cate putin. Putea sa pedaleze pe bicicleta mea de fitness, asa cum a mai facut si in trecut, nu pe cea din spital, mai ales ca nu-i place deloc sa stea pe acolo.

I-am tot zis sa se miste, insa nu m-a ascultat. Imi zicea ca-l doare operatia.

In plus, prima data fusese vorba despre vreo 7 zile de internare, dupa operatie. Acum, daca il vor opera saptamana viitoare, inseamna alte costuri, plus cele 7 zile dupa operatie.

Apropo de cheltuieli, astazi am dat 15 lei la taxi, 5 lei pe acea imbracaminte de unica folosinta si 10 lei, coplata, in momentul internarii.

Coplata la ce?

Link to comment
Share on other sites

I-am dus medicamentul anti-cancer, pentru ca trebuie sa-l ia in continuare si niste fructe. Marea problema cu spitalul asta este ca nu pot avea grija de el cum am acasa. Nu-i mai pot da apa alcalina si miez samburi caise. In plus, aici nu mai te lasa sa stai cu el.

Si atat cat am stat cu el, imi spuneau sa-mi iau un halat de unica folosinta, ca le vin controale dar, intre timp, s-au terminat. I-am spus ca de unde sa-mi iau, daca nu mai sunt si mi s-a raspuns ca atunci sa astept jos, sa-mi iau o cafea.

Pai de cafea am eu nevoie? Eu merg in spital de placere sau de nevoie? Imi e sila de spitale si daca as putea, nu as mai pune piciorul pe acolo.

Ni s-a repetat faptul ca daca nu isi imbunatateste capacitatea de efort in cateva zile, nu il va opera, deoarece riscul este prea mare, iar acest doctor nu doreste sa si-l asume.

Daca nu-l vor putea opera, va fi nevoit sa faca si radioterapie. Radioterapie, plus chimioterapie si il vor distruge de tot.

Deocamdata, a inceput sa mearga pe banda, pentru a-si reface capacitatea de efort, sa ajunga la acel indice 20 de care au nevoie ei pentru operatie.

L-am si certat pentru ca nu a vrut si el sa se miste, deoarece i-am tot zis, pentru ca poate acum se putea opera. A zis ca nu mai vorbeste cu mine.

Au inceput iar atentiile de zi cu zi, ca in orice spital.

Daca il vor opera si vor mai ramane bani dupa, din cei 1,900 care mai sunt acum in cont, vreau sa-i mai iau niste lucruri.

Mi-a trimis, mai devreme, o americanca un articol foarte interesant si bine documentat, despre cum apare cancerul din cauza faptului ca multe celule normale nu se mai oxigeneaza asa cum trebuie.

Este ceea ce discutam noi, pe aici, mai demult, despre castigatorul premiului Nobel, Otto Warburg, care spunea "Celulele canceroase nu pot exista intr-un mediu alcalin".

De asta i-am luat acel aparat de alcalinizare apa, iar impreuna cu fructele si legumele pe care le mananca, ar trebui sa creeze acel mediu alcalin. Se spune despre apa alcalina ca oxigeneaza de trei ori mai bine celulele. Nu stiu de cate ori le oxigeneaza, dar v-am scris ca te simti super de la ea.

Tot pentru oxigenarea celulelor, cel mai bun tratament este cu un medicament denumit Oxy E, despre care am citit in acel articol. Oxy E costa, pe Amazon, 31,38$. Ii voi lua asa ceva, daca mai raman bani dupa eventuala operatie.

Daca se va opera, vreau sa-i mai iau si un aparat de purificare/umezire aer. Au dat drumul la caldura, iar in cameruta lui mica este un aer uscat.

Am avut un astfel de aparat si, cu ajutorul lui, dormi excelent. Anionii aia isi fac treaba. Ii voi pune apa filtrata in el, pentru a mai reduce din calcar, deoarece nu-i bun la sanatate.

Am vazut un astfel de aparat, cel mai ieftin, la eMag, dar nu-l mai gasesc acum. Nu stiu cat este de bun, fata de cel pe care l-am avut eu si s-a stricat.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

Asteapta sa vina BF poate prinzi ceva la reducere si asa mai faci economie si la bani, daca poti si nu e chiar urgent.

Doctorul respectiv stie el ce face ca doar nu e pus degeaba acolo. Nu stiu sigur dar cred ca este vorba de VR (volumul rezidual) care trebuie sa scada si daca scada va creste implicit volumul respirator curent. La el capacitatea pulmonara totala este normala ca doar nu are plamanii subdezvoltati ca la nou-nascutii prematur de exemplu, chestia e ca nu-si foloseste tot plamanul la respirat si asta e ceva normal ca nimeni nu face asta fiindca exista acel volum rezidual la orice om, numai ca la unii acel volum rezidual e mai mic (lucru bun) sau mai mare. Trebuie sa faca antrenament, sport, ca sa isi antreneze organismul sa isi foloseasca cat mai mult din plaman ca daca nu face asta iti dai seama este risc de a se sufoca daca el nici nu respira cu tot plamanul dar ii mai si tai din el, ca si cum ar avea prea mult.

Sport: mers pe jos, pe urma alergat usor, pe urma mai rapid, ca sa-si forteze plamanii sa respire.

Mers usor cat poate el. Pe urma sa incerce sa mearga o statie, pe urma doua statii de autobuz.

Pe urma mers rapid o statie, pe urma mers rapid doua statii de autobuz (uneori este mai obositor decat alergatul insa nu solicita asa tare respiratia ci mai mult musculatura).

Pe urma alergat usor o statie, pe urma alergat usor doua statii (nu distanta conteaza ci efortul depus ! ).

Pe urma sprint, viteza maxima, cat poate el. Pe urma o distanta impusa de sprint, sa zicem o statie. Pe urma doua statii.

Cand simte ca trebuie sa faca sprint pe mai mult de doua statii pentru ca altfel nu oboseste, nu i se accelereaza respiratiile, atunci e BINGO ! Punct ochi !

Pasii de mai sus se iau treptat si fara sa te suprasoliciti si sa patesti ceva. Asta e daca vrei tu sa faci de unul singur. Altfel exista energoterapeut/fizioterapeut, te pune ala sa alergi pe o banda ca la sala, dozeaza exact efortul, te observa el sa vada cat poti si te opreste daca el crede ca poti fi in pericol.

Link to comment
Share on other sites

@Che Da, pentru ca anul trecut, de BF, am stat toata noaptea treaz, pentru a-i cumpara o tableta Serioux, de 100 de lei. Eu sunt mai "old school", nu-mi este drag si nici nu am nimic din ceea ce are touch (tableta sau smartphone), insa lui ii place tehnologia noua, deoarece imi spune ca pe timpul lui nu se gasea asa ceva.

Cand era in spital, in partea cealalta, i-am dus tableta, sa se joace pe ea, insa imi spunea sa nu i-o las acolo, pentru ca ii era frica sa nu-i fie furata, chiar daca era cineva din familie in permanenta cu el.

Tableta functioneaza bine, insa i s-a stricat incarcatorul. Cred ca s-a intrerupt firul pe undeva, deoarece o mai incarca atunci cand vrea el. Am incercat cu alt incarcator si functioneaza perfect. Trebuie sa-i cumpar un incarcator.

Cat despre alergat, degeaba il cert eu, pentru ca lui ii curge si acum lichid de la operatie. Ce sa alerge, deocamdata...

Cu vreo cativa ani in urma, am incercat sa-l ajut sa slabeasca. I-am spus sa faca bicicleta, in timp ce se uita la niste videoclipuri cu muzica, si a inceput treptat, cu 5 minute, 10, 15. Imi spunea ca urca mai usor treptele scarilor, atunci cand schimba becuri pe la munca. Din pacate, a renuntat sa mai faca, atunci cand i s-a parut prea greu.

Sper sa poata face operatia la plamanul drept.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Astazi: va fi operat abia miercuri, pentru ca atunci este doctorul de garda si vrea sa fie linistit, ca e operatie grea. Am inteles ca-i departeaza doua coaste, sa poata sa aiba loc sa opereze.

Ma supara situatia asta, deoarece ideea de la inceput a fost sa-l opereze cat mai repede, in ideea de a fi apt pentru urmatoarea sedinta de chimio, de pe 23. Este clar ca nu va mai ajunge la aceasta, ca va intarzia. Atunci cand merge la chimio, ii da si medicamentul acela pentru doua saptamani.

Cheltuieli: 1,400 de lei

Mai sunt vreo 500 de lei in cont. Din acestia, pentru zilele de spitalizare si mai trebuie sa-i cumpar mancare (iaurt dietetic si niste grapefruit) ceaiuri, pentru ca i se termina, vreau sa-i iau si niste catina uscata, sa-i pun in ceai, reteta cu pansamente si micile atentii, pentru drumul la chimio (o data la 3 sapt) si ce mai dai pe acolo etc.

Daca voi avea bani, vreau sa-i iau si un aparat de purificare aer, sa poata respira mai usor si sa mai omoare din bacteriile din camera, precum si 3-4 flacoane de Oxy E.

Nu mai stiu daca-i mai trebuie si altceva, pentru ca m-au enervat cu operatia. :(

Edit: mai trebuie sa merg la Casa de Asigurari, sa fac cerere pentru a fi pansat si la noua operatie.

Ce nervi am din cauza amanarii operatiei...

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Ce am mai facut, in ideea de a strange niste bani:

In urma cu vreo cateva luni, am scris o melodie. Pentru a o promova, m-am inscris in multe grupuri de Facebook, din afara tarii, de muzicieni. M-am gandit ca daca tot sunt inscris acolo, sa postez videoclipul cu tatal meu si sa le cer ajutorul. Rezultat zero.

Am postat videoclipul, inregistrat de tata pentru voi, si pe LiveLeak. Acolo, daca ti-l adauga moderatorii la "Recent Items", face cateva mii de vizualizari, are vizibilitate si poate ajunge pe prima pagina, daca primeste voturi suficiente, adica de la zeci de mii de vizite, pana la sute de mii. Pana acum, toate videoclipurile mele au fost adaugate cel putin la "Recent Items". Cel cu tatal meu nu doar ca nu a fost adaugat acolo, dar mi l-au editat si mi-au scos adresa de PayPal, si pe cea de Bitcoin, desi ai optiune special creata pentru asa ceva.

Si nici macar nu este prima piedica de care ma lovesc in afara tarii.

In inocenta mea, nu m-am gandit niciodata ca exista atat de multa rautate impotriva romanilor.

Mai mult de atat: fiind pasionat de securitate informatica si avand cont pe forumul Kaspersky din 2007, am zis sa-i cer ajutorul singurului meu amic de acolo, richbuff. Cand spun "amic", ma refer ca noi discutam pe privat despre toate lucrurile, de la fete si pana la vacantele pe care le primesc din partea companiei, ei nefiind angajati acolo.

L-am contactat, pana sa se opereze tata prima data, si mi-a raspuns sec, in vreo trei randuri, ca niciodata, la solicitarea mea de a posta pe acolo mesajul meu de ajutor. Desigur, inainte era doar moderator, iar acum face parte din "Global moderators".

Nu m-am asteptat niciodata sa fiu primit cu atat de multa raceala, in afara tarii, de oameni pentru care as fi jurat ca ma vor ajuta.

Vorbind si despre romani, dintre toate vedetutele alea care au facut concerte si s-au dat cu curul de pamant ca vor ele sa-i ajute pe cei din Colectiv, una nu mi-a raspuns pe Facebook, desi stiu ca multe isi administreaza singure conturile.

Mai mult de atat, o persoana din Romania, care are legatura cu tata si il punea pe drumuri pe care el nu era obligat sa le faca, deoarece avea incredere in el ca nu bea, a promis ca-l ajuta si nu s-a mai tinut de cuvant. L-a sunat dupa ce a aflat ca are cancer si i-a spus sa revina peste trei zile, dupa care tot asa, pana s-a ajuns la operatie. Mai apoi, i-a spus sa-l sune dupa operatie si tot asa.

I-am spus sa nu se mai umileasca, pentru ca ne descurcam cu voi, insa nu m-a ascultat. L-a sunat ieri si i-a zis ca nu are bani, desi este milionar in euro.

M-a rugat sa nu spun despre cine este vorba, insa, daca pateste ceva, ii voi scrie numele fara probleme. Omului asta i-a murit o ruda de cancer si ar fi trebuit sa inteleaga cel mai bine situatia. Si alta persoana, tot asa.

Pe oamenii astia nu-i voi ierta niciodata, mai ales ca-l cunosc si puteau sa-l ajute. Nu erau niste persoane care nu te cunosc si care te pot ajuta sau nu.

Va scriu aceste lucruri pentru ca ma gandesc la ele si nu am cui sa i le zic.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@alexu, scrie orice, orice te face sa te linistesti si sa gandesti la rece problemele.

Suntem multi aici care doar citim, care ne gandim la tine. Spre exemplu, ma trezesc dimineata, beau cafeaua si ma uit ce-ai mai postat si care e stadiul tatalui tau. Iti scriam mai sus, de bunica mea, care a suferit de aceeasi boala. Din pacate, ea sambata a pierdut lupta cu boala. Poate ca ar fii fost bine sa nu iti scriu randurile astea, sa nu te sperii si sa nu te intristez, insa tu trebuie sa intelegi ca trebuie sa lupti alaturi de el, si sa il incurajezi.

Se rezolva toate. Fii pozitiv! Orice ai face, gandeste-te ca o sa fie bine, si asa o sa fie.

Link to comment
Share on other sites

@alexu , cum zice si UnUser, e bine sa scrii si sa te descarci, este terapeutic :) iar noi citim.

Pe oamenii astia nu-i voi ierta niciodata, mai ales ca-l cunosc si puteau sa-l ajute.
- Nu tine suparare si/sau ura ori ciuda, chiar daca e greu. Iti strici doar sanatatea-ti proprie. Iar, personal, sunt sigur de cel putin doua lucruri in viata: ca "valar morghulis" si ca omul culege, mai devreme sau mai tarziu, ceea ce a semanat.

Ca sa privesti si o parte plina a paharului, poate ca aceste situatii devin si un proces de maturizare pentru tine, who knows? :) As putea sa incep sa iti descriu cum vad eu lumea si situatia actuala insa te-as plictisi si demoraliza cu cinismul meu insa doar o mentiune, pentru ca vorbeai de "vedetele" ce se dadeau in ceasul mortii in "afacerea Colectiv": citisem pe undeva, nu mai tin minte unde, o afirmatie de genul "o revolutie e intotdeauna inceputa de naivi, continuata de intriganti si exploatata de escroci".

Important e sa pretuiesti ce ai, cand ai, si sa te bucuri de putinele clipe de fericire; restul e irelevant... :)

Link to comment
Share on other sites

@sudo, care a donat pentru a treia oara. I-am cumparat 5 tuburi de Oxy E.

De fapt, nu eu i le-am cumparat, ci eu am trimis banii pentru ele, acestea fiind achizitionate de catre o doamna din SUA, deoarece doar pe acolo se gasesc. Am aflat si eu ca Amazon.com nu livreaza in afara SUA si Canadei, iar la Amazon UK nu erau in stoc.

Trebuie sa le primeasca luni, pe undeva prin Arkansas, dupa care le va trimite catre mine. Au costat, cu taxele Paypal, 540 de lei. Mai trebuie sa platesc TVA-ul pentru ele, cred, cand vor sosi, in jur de 120 de lei, fiind din afara UE.

Cam asa mi-am petrecut dimineata de astazi, incercand sa gasesc o modalitate de a i le cumpara din SUA, pentru ca prin Europa nu am gasit.

Sper sa-l ajute si sper sa treaca si peste operatia asta.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

L-au trimis acasa pe tata, ca a facut toate analizele, ca nu au locuri in spital si trebuie sa vina alti pacienti. Mai bine spuneau ca s-a internat astazi Oprescu acolo si intelegeam.

Maine trebuie sa mearga sa-l vada anestezistul, cu o zi inaintea operatiei. In Bagdasar, a mers la el chiar in ziua operatiei.

Alte drumuri, alti bani. Ciudat spital este asta.

Pe de alta parte, imi pare bine ca a ajuns acasa, pentru ca pot avea eu grija mai bine de el. Este cam palid la fata dupa zilele de spitalizare. Deja a baut o cana cu apa alcalina si vitamina C 1000. Mai tarziu ii prepar si acel suc din fructe. Doar fructe, fara samburi caise, sa nu-i iasa aiurea analizele pe care i le mai fac.

Cum se apropie operatia, cum incep si eu sa ma gandesc din ce in ce mai mult la ea. Sper sa trecem cu bine si peste asta.

Ii multumesc lui @AGSQ, care a donat si el pentru a treia oara.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Tata s-a internat iar, astazi. Maine, la ora 11, il opereaza la plamanul drept. Mor pe aici de emotii. Daca trece cu bine si peste acest pas, ii dam noi tot ceea ce trebuie sa fie bine.

Mi-ar fi placut sa ramana si azi acasa, sa pot sa-i mai dau eu fructe si toate cele, sa reziste la cea de a doua operatie importanta.

Link to comment
Share on other sites

@alexu, am citit printre franturi omule, am patit si eu cu mama..cancer la san..operatia facuta la Fundeni..dupa operatie citostatice, incredibil de greu..mental, vizual...insa mama ma facut pe mine, pe ea, pe toti sa depasim asta, chiar ne incuraja ea la un momentdat pentru ca era mental puternica, daca un om e stabil mental si stie sa depaseasca asta..trece/treci peste orice.

Oricum, respect si de apreciat ce faci...pana la Dumnezeu. Felicitari, am depus si eu pentru binele tatalui tau, si speram sa fi trecut bine peste operatia la plaman.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Operatia a inceput la 11:20 si s-a terminat la 14. Doctorul ne-a spus ca nu i-a indepartat tot lobul cu probleme, ci doar o parte din el. I-a luat si o proba pentru biopsie, sa stim sigur daca este malign, adica daca este plecat de jos sau benign. I-a luat acum pentru ca in timpul operatiei este mult mai usor de prelevat cantitatea necesara, decat prin procedura normala. Nici acum nu stim exact daca problema de la plaman este plecata de jos. Sper sa nu fie.

Tata este bine, atat cat poate fi dupa operatie. Cu probleme de respiratie si la terapie intensiva, unde nu te lasa sa stai, doarece (teoretic) este un mediu fara bacterii, iar el este vulnerabil in acest moment. Si la Bagdasar ne spunea o doamna doctor ca degeaba ii mai face ea antibiotice, daca noi stam cu el in camera, la terapie intensiva. Avea dreptate.

Mi-a fost frica de aceasta operatie.

Sper sa nu existe complicatii si sa fie bine in continuare.

Ii multumesc si lui @urs_02918473 pentru donatie.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

De dimineata, ne suna un coleg de-al tatalui meu si ne spune ca i-a transmis tata sa mergem de urgenta la spital, ca-l opereaza iar. A plecat mama de la munca, din timpul unui test psihilogic si cand am ajuns acolo, l-am gasit pe tata in salonul normal, deoarece fusese scos de la terapie intensiva. Il doare operatia, respira cu dificultate, adica niste chestii destul de normale dupa o astfel de interventie chirurgicala, insa nimic grav.

Cine stie ce o fi inteles colegul tatalui meu, deoarece nu ai voie cu telefoane la terapie intensiva si tata o fi rugat-o pe o asistenta sa-l sune.

Daca voi mai avea parte de surprize d-astea "placute", cred ca voi muri pe aici.

Ii multumesc lui @GarryOne, care a donat pentru a doua oara.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Imi spunea tata, astazi, ca-l doare operatia de la plaman mai tare decat l-a durut ceva vreodata. Este o durere intensa, mult mai puternica decat cea pe care a simtit-o in cazul primei operatii, cea de la colon, chiar daca, teoretic, aceasta a fost mai usoara.

Ii zicea o asistenta ca poate a fost atins vreun nerv, ceva, ca nu poate sa se ridice din pat, singur, iar atunci cand il ajuti urla de durere. M-am chinuit cu el sa-l duc pana la cabinet, sa-i schimbe nu stiu ce doctorul care l-a operat.

Din aceasta cauza nu prea mananca. Este mult mai slab decat in videoclipul melodiei pentru voi. Acolo arata bine.

Trebuie sa-l punem pe picioare, iar, cand vine acasa... pentru ca in spitalul ala este cam greu, cu mucegai pe peretii camerei unde este el acum. Am filmat, insa nu vreau sa pun pe Internet, deocamdata, sa nu-i fac probleme.

I-am luat multe lucruri, inclusiv niste ceaiuri, azi. Maine voi merge sa-i iau si catina plus macese, adica vitamina C de calitate, de la Organic Bio, dealer Sonnentor, despre care mi-a spus @Nemessis poate-mi spui si mie cateva metode de raspandire, ca tu esti taticul ideilor bune. Metode legale. M-am gandit si eu la unele, cum ar fi YouTube sau Facebook. Nu prea ma descurc eu cu Facebook, deoarece nu-mi place si nici nu stau pe acolo in afara de atunci cand am treaba.

Si videoclipul cu

. Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...