Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

Am inteles. Credeam ca se reface mai repede. Merci de info.

I-am citit tot ceea ce ai scris. Dulciuri nu mananca, in afara de zaharul (fructoza) continut de fructe.

Tocmai ce voia o mancare de cartofi, pentru ca s-a saturat de spanac, insa nu a mai vrut dupa ce i-am citit ceea ce ai scris despre ei si glicemie. I-a facut mama o ciorba de legume, cu praz, rosii, morcovi, ardei gras etc

Asa ! Corect ! Da-i dracu' de cartofi ! Si eu tot cu cartofii bat si cred ca sunt multi altii la fel fiindca e o mancare ieftina, rapida si usoare dar adevarul ca nu-s asa de sanatosi cum credem noi. Eu de la o vreme nu mai mananc cartofi fiindca aia prajiti cel putin dau constipatie si eu am probleme (hemoroizi sangeranzi) si pot sa spun ca de cand bag in mine legume, tocana de legume si cat mai putina carne prajita pur si simplu nu mai am probleme ca de fiecare data era un chin cand trebuia sa ma duc la WC si imi curgea sange suroi (stiu ca sunt doar hemoroizi si mi-a facut consult ca asa trebuie sa faci si sa vezi atunci placere cand iti face tuseu rectal sau cand ti se face chiar si de doua ori tuseu rectal sau de trei ori, prima oara rezidentul care nu prea a inteles, pe urma doctorul ca sa infirme parerea rezidentului si pe urma, cu rugaminte, iarasi rezidentul sa vada daca e asa - o adevarata placere ! :)) ). Si in afara de asta, nu ca as avea eu mari probleme dar am observat ca daca mananc mai natural, fara carne prajita, fara cartofi prajiti, fara salamuri (prajite sau nu), nu stiu cum sa zic, dar se simte pur si simplu asa per total ca e mai bine, nu stiu, ai un tonus mai bun, un chef de viata mai mare, ai mai multa energie (oarecum) dar asa per total chiar se simte desi eu ziceam ca e doar vrajeala sau daca o fi ceva se simte dupa ani de practicat, dar nu-i asa, se simte chiar destul de rapid schimbarea.

Posibil ca omul sa nu fie facut sa consume carne cum zic unii, desi multi doctori spun contrariul si ca avem nevoie de carne ca sunt anumiti aminoacizi pe care doar din carne ii poti lua.

Dar daca stau bine si ma gandesc tot nu am renuntat de tot, porcul e cea mai buna leguma in continuare pentru mine, pestele imi place mult. Mie imi place carnea, cred ca in general face rau mai mult aia prajita si aia cu multe E-uri si/sau conservanti cum sunt salamurile si, mai nou am aflat ca cia si pastrama se spala cu nu stiu ce solutie ca sa tina si sa nu se strice.

In curand nu vom mai putea trai sanatos, sa mancam sanatos din cauza consumatorismului asta nebun si va trebui sa stam sa ne crestem singuri porcul si legumele ca sa fin siguri de ce bagam in gura. O mare prostie dar care tinde sa devina realitate, cica la americani, imi spunea cineva, rosiile nu au gust de rosii ci au un fel de gust de plastic, cauciuc, va dati seama...

Voiam sa te intreb o chestie si nu stiam daca sa te intreb aici sau pe PM si cred ca e mai bine sa te intreb acum si aici ca poate mai au si altii nevoie.

M-am gandit sa mai inghit niste vitamine o vreme.

Sincer nu simt nimic de la ele, nu simt nici un efect, nimic. Si de racit tot am racit si chiar am racit de doua ori consecutiv deci nici de asta nu m-au protejat.

Care complexe de vitamine sunt mai puternice ?

Am incercat pana acum Vitamax si Supradyn. Vad ca de la toate farmaciile iti baga pe gat Supradyn ca cica e mai bun desi mie mi se pare ciudat si parca de la Vitamax ma simteam oarecum mai bine per toatl, dar foarte, foarte putin, putea fi si autosugestie la o adica. De la Supradyn nu simt nimic desi Supradyn are doze mai mari din fiecare vitamina comparativ cu Vitamax-ul.

Le iau doar pentru intretinere, dar vreau ceva foarte puternic nu sa iau doar sa sa zic ca iau ceva sau ca sa-mi coloreze urina si atat.

Momentan iau Supradyn si vitamina C 1000 numita cesizin care are vitamina C si Zinc.

Sincer, nu simt nimic, nici tonus mai bun, nici nimic dar nu ma astept sa zbor sau la cine stie ce minune.

Totusi, am vazut ca i-ai luat tatalui tau Vitamina C 1000 de la dr. Haart si cica e foarte buna ca ai observat tu efecte vizibile etc.

Chiar e asa de buna ? Parca nu ma indur sa dau 120 ron pe doar un tub de ala cand pe Cesizin asta dau doar 17 lei iar vitamax sau supradyn sunt maxim 35-45 de lei.

Complexe de vitamine nu a luat ? Care e mai bun dintre toate ? Ce recomanzi ?

Multumesc mult !

PS: In privinta tatalui tau mi se pare ca totul e pe drumul cel bun. Multa sanatate si bafta in continuare ! ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@aa7670 niste vitamine care par capabile si chiar daca mi-a zis sa le iau eu sau mama, deoarece tata nu are voie deocamdata sa le ia, inca nu le-am inceput. I le las lui, deoarece au valabilitate pana in 2017.

De doua zile, sunt rupt de raceala.

Astazi, tata si-a scos firele si a primit si rezultatul biopsiei, care pare unul destul de... de neinteles. Cum adica "probabil metastaza"? Cica nici ei nu stiu sigur. Cum vine asta?

In rest, tata se simte bine. Adica tot ii este greata de la medicamentul ala, insa macar nu a mai avut acele momente in care nu poate sa respire.

Cum ai scris si tu, este pe drumul cel bun. Mananca, este voios si, in general, are o stare de spirit buna.

Acum merg sa-i fac sucul ala de fructe si sa-i dau cei zece samburi de caise. Daca eu uit de ei, el nici nu-mi zice. Nu deschide subiectul, pentru ca imi zice ca-s amari.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa aud vesti bune ! :D

Referitor la asta:

http://www.cik.ro/wp-content/uploads/2015/12/biopsie-plaman-tata.jpg

Scrie asa:

"Adenocarcinom, cel mai probabil metastaze cu punct de plecare colonic. Pacient cu antecedente de neoplasm de colon operat."

Adica este SIGUR adenocarcinom numai ca aia de la anatomopatologie/histologie pun la microscop doar fragemntul de tesut de analizat, ei nu stiu pacientul, ce si cum il doare, de asta la microscop se vede adenocarcinom insa ei nu pot sti de unde a plecat ca nu au pacientul sa-l analizeze din cap pana in picioare si de asta au presupus ca e posibil sa fi plecat de la colon ca i-au vazut diagnostic de neoplasm colonic operat si de asta au zis ca e probabil de acolo.

Gata, de acuma fara griji ! Sa respecte indicatiile lor si sa aiba grija de sanatatea lui !

Multumesc pentru informatii, eu credeam ca un tub de vitamina C din aia e 120 ron si am zis ca o fi posibil din moment ce am vazut in farmacii atat cu 17 lei, cat si cu 53 de lei !

Link to comment
Share on other sites

Am fost sa-i prelungim medicalul, la o policlinica mai aproape de noi si doamna doctor oncolog de acolo i-a dat un medicament mai bun, impotriva silei. A zis ca Emetiral este slab, sa ia d-asta, care a fost gratuit, chiar daca pe cutie scrie ca zece pastile costa 245 de lei.

I-am cumparat iar fructe si broccoli.

Se simte bine, iar acum asculta muzica in sufragerie, la amplificatorul pentru chitara electica.

Apropo de miscare: v-am scris ca un coleg de-al lui a fost si el operat la plaman, cu vreo cateva zile inaintea lui, iar omul respectiv nu a tinut cont de ceea ce au scris doctorii (sa nu depuna efort) si a fost la munca, i s-a rupt operatia... a ajuns iar la spital si vreo patru zile a stat la pat, cu dureri groaznice.

@Che ma intrebai mai demult cam ce stil de viata a avut tata, pentru a ne putea feri si noi, cei mai tineri. Sa reducem posibilitatea de a pati acelasi lucru.

Am vazut in spital si un copil de un an care avea cancer, precum si un om care suferea de aceasta boala si nu putea fi operat, pentru ca era prea batran si cred ca nu-i iesisera analizele cum trebuie.

L-am vazut si pe acel baiat de vreo 35 de ani, care avea si el tot cancer la colon. Asta inseamna ca nu cred ca inca se stie exact cum si de ce apare.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Da, nu stiu de care avea. Ideea este ca poti face cancer la orice varsta si cam indiferent de orice...

Tata se simte bine. I-am facut aseara, pentru prima data, si ceai de somn (coada soricelului, roinita, frunze de mur, flori de levantica, coaja de portocala si fenicul) precum si ceai de tei, ambele de la Sonnentor. Mi-a spus ca a dormit foarte bine de la ele. Se vede ca sunt puternice, de calitate.

Am inceput sa-i pun si foarte putin ghimbir in mancare sau acel suc, deoarece am citit destule lucruri bune despre el si daca tot l-am primit, sa-l punem la treaba. Foarte putin, pentru ca-i varianta mai rea a hreanului, la gust. Iute rau.

Am primit, astazi, si instiintarea ca trebuie sa merg maine sa ridic acel colet din SUA, care contine Oxy E. Sunt curios daca trebuie sa platesc TVA si cat.

Link to comment
Share on other sites

Daca valoarea e sub 10 euro, nu platesti nimic. Daca e peste 10, platesti TVA-ul. Daca e peste 150, presupun ca mai platesti si o taxa vamala, sau ceva de genul.

Trebuie sa te duci cu factura acolo, asa ca daca ai facut comanda online, printeaza pagina cu factura in care sa se vada bine pretul. Daca nu o ai, poti ori sa le spui sa se uite pe colet dupa pret, ori sa declari ce pret vrei tu, pe propria raspundere.

Eu stiu ca, in comformitate cu noile prevederi legislative, daca produsul valoreaza peste 45 EUR se impune adaugarea a 24% TVA.

In caz contrar, nu platesti nimic.

Este bine sa ai si extras de la paypal sau ceva cu care s-a platit, ca sa dovedesti ca n-a costat atat. (sau a costat ?)

Cred totusi, ca le poti spune ca le-ai primit ca si cadou, dar nu-s sigur.

Link to comment
Share on other sites

A ajuns in posesia mea Oxy E.

Am fost la un oficiu postal diferit de al meu, deoarece asta de aici nu are vama, si m-au pus la primul ghiseu sa platesc opt lei. Fericit, credeam ca am scapat de TVA. Nici vorba, am platit 120 de lei, la al doilea ghiseu, deoarece coletul avea valoarea declarata pe el. Chiar daca nu avea, o declaram eu, pentru ca imi e frica de chestii d-astea. Data viitoare voi avea grija sa soseasca din UE.

Data viitoare insemnand peste vreo cinci luni, deoarece un tub are 600 de picaturi. Daca-i dau cate zece, de doua ori pe zi, un tub ar trebui sa-i ajunga o luna, minus vreo cateva zile, deoarece picaturile astea nu iti ajung niciodata cat spun ei.

Prima data, zic ei, trebuie sa iei cate cinci picaturi, deoarece este foarte puternic acest supliment alimentar.

Astazi voi lua eu, sa vad cum te simti de la el, prima data cu apa simpla, dupa cu apa alcalina, iar maine cu ceai concentrat din catina, facut cu apa alcalina, exact asa cum vreau sa-i dau lui.

A venit la fix, deoarece astazi termina cele doua saptamani de luat acel medicament anti-cancer, iar de maine are zece zile de pauza, pana la urmatoarea sedinta de chimio.

Se simte bine si se va simti si mai bine, de maine, daca nu mai trebuie sa ia medicamentul ala. Sper sa fie in regula si cu Oxy E.

Link to comment
Share on other sites

Am luat Oxy E doar de doua ori, cu apa normala si alcalina. Nu am simtit nimic, nici de bine, nici de rau.

Pentru ca nu mi-a fost rau, i-am dat si lui astazi, de doua ori. A doua oara un pic mai devreme, cu ceai concentrat de catina, facut cu apa alcalina.

Se simte foarte bine, mai ales ca nici nu mai ia medicamentul ala.

El este singurul din casa care nu a racit, de la cate lucruri ii dau. Sper sa nici nu ia raceala de la noi, ca asta ii mai trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Stiu, nu pentru asta l-am luat. Camera este zugravita anul asta, nu este mucegai ca in spital, insa tot mai sunt particule de praf, iar ionii negativi (anionii) pentru ele sunt. Se lipesc in aer de acele particule, acestea ajung pe jos, iar mai apoi le poti aspira/sterge.

Link to comment
Share on other sites

Nu am mai scris nimic in ultimul timp, pentru ca nu s-a mai intamplat nimic important si pentru ca s-a simtit bine.

Astazi a fost sa faca analize, inainte de a treia sedinta de chimio. Rezultatele le primim maine. Sunt curios daca si-a mai revenit cu anemia, mai ales ca nu mai este atat de palid la fata, asa cum era dupa cea de a doua operatie.

Tot astazi i-a facut si o fiola de vitamina C. Ne-au cerut si data trecuta, insa nu am avut la noi.

Link to comment
Share on other sites

Astazi a fost la cea de a treia sedinta de chimio.

Am primit si rezultatul analizelor de ieri. Spre deosebire de cele din noiembrie, acestea arata ceva mai bine: hemoglobina a crescut de la 10,2 la 10,4 iar calciul este si el acum in regula.

@Che ai avut dreptate ca hemoglobina creste incet si este nevoie de timp. Cat despre calciu, a luat doar cateva zile pastile, iar dupa nu a mai vrut, deoarece a spus ca nu se simte bine de la ele. De asta ii cumpar broccoli, pentru ca am vazut ca are mult calciu si, oricum, ii place. Il consuma crud.

Che poti sa te uiti si pe aceste analize, sa-mi spui cum arata, in mare? Inca sunt probleme cu glicemia?

I-am cumparat astazi fructe, broccoli si rodii.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

N-ai treaba, analizele sunt bune avand in vederea situatia in care se afla si prin ce a trecut. Anemia este acolo si este explicabila. Glicemia nu ai treaba cu ea atat timp cat este in interval insa e bine ca preventiv sa nu faca abuz de paste fainoase si de dulciuri, cartofi si alte alimente ce contin zahar. Chiar si multe fructe cresc glicemia dar in cazul de fata este recomandat ca sa-si mai revina fiindca nu este cazul sa-si faca griji de o problema care nu exista, glicemia fiind in interval, deci buna.

Acidul uric e scazut de la dieta bogata in legume si fructe si saraca in carne, ceea ce e un lucru bun ca asta nu-i decat un deseu si e mai bine sa fie scazut decat crescut.

Link to comment
Share on other sites

Tata este bine, insa, pentru a vedea acest lucru, m-am gandit ca un video cu el face mai mult decat o mie de cuvinte, asa ca m-am apucat de taiat si editat.

Videoclipul nu era de pus pe Internet, ci pentru noi, deoarece il filmez mereu atunci cand ne strangem cu totii, asa cum s-a intamplat si de Craciun, atunci cand l-am inregistrat, insa aici suntem in familie, asa ca nu ma feresc de voi.

Incercam sa-i pun un fes, sa vad cum ii sta. Sper sa nu radeti de vocea mea :))

Video:

Tata este bine, in mare parte si datorita voua, asa ca nu ratez ocazia de a va multumi inca o data pentru tot ceea ce ati facut pentru el.

La multi ani!

Link to comment
Share on other sites

Astazi a fost la inca o sedinta de radioterapie, asa cum merge in fiecare zi, in afara de weekend si de momentele in care aparatul ala se strica, pentru ca s-a mai defectat de cateva ori.

 

Mai are inca vreo sapte sedinte. Eu ziceam ca-s multe 25, insa am discutat astazi cu un om care era si el acolo pentru tratament si el avea de facut 75. Nu arata deloc bine omul ala, probabil avea ceva si mai grav.

 

Tata este bine in continuare, in afara de acele momente cand ii este sila de la citostatice si mai este usor deranjat la stomac de la radiatii. A inceput si sa-i cada parul, insa nu asta-i vreo mare problema.

 

A venit o ruda din provincie pe la noi si nu i-a venit sa creada cat de bine arata. Se astepta sa fie cu mult mai rau, mai ales ca ne spusese ca nu stiu cine a murit la doua luni de la operatia de cancer de colon.

 

Normal ca este bine, ca-l indop in fiecare zi cu o multime de lucruri bune, luate cu ajutorul vostru.

 

Apropo de lucruri bune: imi pare rau ca a disparut tot ceea ce am scris, incepand cu ianuarie, deoarece ati schimbat platforma (care arata bine) pentru ca poate anumite lucruri le erau de folos si altora care se afla intr-o situatie asemanatoare.

 

Doua chestii importante pentru cei bolnavi de cancer, pe care i le-am luat tatalui meu:

 

1. Uleiul de cocos, despre care cercetatorii Universitatii din Adelaide afirma ca, in testele de laborator, a omorat 93% dintre celulele cancerului de colon, in doua zile. Prima data i-am pus in ceaiul de somn, insa nu i-a placut, asa ca acum ii pun doua lingurite, in fiecare zi, pe o felie de paine buna (fara E-uri sau conservanti).

 

2. BioGreens, pentru ca graul verde, zic ei, "Reduce toxicitatea asociata radiatiilor si chimioterapiei". Ii pun un plic intr-o cana mare (350 ml) de ceai concentrat de catina.

 

Pe langa toate astea, ii dau in continuare OxyE (a inceput al treilea tub) apa alcalina, Omega 3,6,9, fructe.

 

De la chestiile de mai sus se simte si arata bine, pentru ca altfel il distrugeau radiatiile si chimicalele, mai ales ca era slabit rau dupa cele doua operatii importante.

 

Apropo de operatii: se refac bine. Cea de la plamanul drept este o taietura de vreo 10 cm, la subsuoara, insa este mica in comparatie cu operatia de la colon.

 

Sper sa termine cu radioterapia si sper sa termine si cu chimicalele alea puternice. La cinci luni de la incepera tratamentului va face iar tomograf, adica prin martie. Atunci, sper sa spuna ca-i bine si ca nu mai trebuie sa ia nici un fel de tratament. Sa continue cu lucrurile astea naturiste.

Edited by alexu
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@sleed i-am luat multe lucruri si nu doar dintr-un singur loc. Le scriu pe aici poate sunt de folos si pentru altii si pentru a nu uita ce i-am cumparat, asa cum am uitat si acum sa scriu si de miez samburi caise, amari.

 

BioGreens, uleiul de cocos, catina si alte lucruri, le-am luat de la Farmacia Tei, pentru ca au cele mai mici preturi din online si offline. De multe ori au preturi mai mici chiar si decat daca ai cumpara direct de la producator. De exemplu, la producator BioGreens costa 99 de lei, iar la FT 77,5. La doua cutii am scutit 43 de lei. O cutie de Hepatoprotect Forte costa la farmacia de langa mine 16 lei, iar la FT doar 8 lei. Pe lucrurile pe care i le-am luat ultima data de la FT am dat 415 lei, iar daca le cumparam din comert cred ca plateam aproape dublu.

 

OxyE - supliment pentru oxigenarea celulelor - l-am luat din SUA, de pe Amazon (pachetul de 5), pentru ca nu era pe stoc in Europa.

 

Miez samburi caise, amari (pentru Vitamina B17) i-am luat de pe driedfruits.ro. Sunt foarte draguti cei de acolo, pentru ca indiferent de ce suma cumpar, mereu iti trimit si cate un cadou. De acolo i-am luat si aloe vera + afine.

 

Vitamina C 1000 + Zn - Dr Hart - Vitamina C de foarte buna calitate, de la farmacia Punkt, pentru ca acolo o gasesc si are cel mai mic pret (11 lei si ceva).

 

Aparatul de alcalinizare apa - hunza.ro Unii sunt acord cu el, altii nu. Eu spun ca-i face bine si este un element important in lupta impotriva cancerului.

 

Purificator aer (ionizare) - l-am luat de pe famtastic.ro. Chiar daca a venit din afara tarii, tot a costat mai putin decat ceea ce gaseam pe la noi. Functioneaza non-stop de cand i l-am cumparat, este fiabil (nemtesc), nu consuma mult, nu-i zgomotos.

 

In rest, multe fructe (rodii, lamai, grapefruit) si legume (broccoli). Toate astea pentru alcalinizarea corpului, pentru oxigenarea sangelui, deoarece cancerul nu poate exsta intr-un mediu alcalin, asa cum a spus Otto Warburg, castigator al Premiului Nobel.

 

M-a mai rugat cineva pe privat sa-i fac o lista cu tot ceea ce i-am cumparat, insa, exact ca atunci, sunt singur ca am omis unele lucruri, pentru nu le mai tin minte pe toate.

 

Sper sa-ti fie de folos si sa se faca bine ruda ta. Daca ai nelamuriri, imi poti scrie pe privat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@sleed  pt cancer de san s-a inventat leac in Cuba :) costa 1$ acolo .

Pe langa ce a insirat alexu , turmericul mai este bun.

A se renunta complet la carne .

Din foarte multe studii si exemple de cazuri care apar tot mai des pe net , uleiul de cannabis este extraordinar .

Lemongrass ,papadia.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Artist despre uleiul de canabis s-a discutat mult si in acest topic, insa nu l-am incercat pana acum, deoarece este ilegal la noi si scump, iar tata se simte deocamdata bine, asa ca-l las ca o ultima solutie. Ceaiul de papadie ar fi bun si el, insa ii dau destule lucruri in prezent, asa ca nu are rost sa amestec si mai multe, ca poate ii fac rau.

 

"A se renunta complet la carne". Asa ar trebui, insa este mai usor de zis, decat de facut. Si tata a renuntat o perioada, insa tot a mai mancat, din cand in cand.

 

La fel si cu lactatele, care si ele creeaza aciditate si pe care tata le cam consuma, desi i-am zis sa o lase mai usor cu ele. Macar mai echilibrez lucrurile cu toate "alcalinele" pe care i le dau.

 

Pe de alta parte, doctorul principal al primei operatii i-a spus ca poate manca orice si sa bea un pahar cu vin rosu, seara. Nu stiu daca este chiar asa cu mancarea, iar vin rosu nu poate sa bea, din cauza medicamentelor pe care le ia.

 

@sleed la fel si tie, familiei tale.

 

Ii multumesc lui @AGSQ, care chiar daca s-a retras, vad ca inca ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...