Jump to content
ben20

Cisco

Recommended Posts

Salut, am mai pus intrebarea asta dar acuma am banii si vreau sa va intreb concret.

- Care este cel mai ok/bun program (profesori/aparatura)? , le vreau pe toate pana la CCNPA nu vreau pe voip ruta aceea.

- Este recunoscuta european ?

- Am auzit la cineva o chestie cam aberanta dar totusi sa intreb, daca nu ai facultate nu este aprobata la nivel european ?.

Mul?am.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu am facut CCNA, deci:

1.Eu am facut la Universitatea din Pitesti si te sfatuiesc si pe tine, daca nu esti din Pitesti, sa faci undeva unde-ti pot pune la dispozitie aparatura. Retelistica nu este ca programarea. Daca nu bagi tu mufulend?rul in ?u?ulend?r nu o sa intelegi nimic. Poti sa lucrezi cu mama packet tracer-ului, nu intelegi daca nu pui tu mana pe modem, pe switch, daca nu mufezi tu.

2.Este recunoscut si in America.

3.Nu a fost cazul, deci nu m-am informat cu privire la intrebarea asta.

P.S: Nu stiu in afara cum este, sau macar la firmele serioase, multinationale, din buCUResti, dar aici la mine in sat, cand aud baietii ca ai CCNA, te angajeaza pe loc, deci se merita.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut CCNA, deci:

1.Eu am facut la Universitatea din Pitesti si te sfatuiesc si pe tine, daca nu esti din Pitesti, sa faci undeva unde-ti pot pune la dispozitie aparatura. Retelistica nu este ca programarea. Daca nu bagi tu mufulend?rul in ?u?ulend?r nu o sa intelegi nimic. Poti sa lucrezi cu mama packet tracer-ului, nu intelegi daca nu pui tu mana pe modem, pe switch, daca nu mufezi tu.

2.Este recunoscut si in America.

3.Nu a fost cazul, deci nu m-am informat cu privire la intrebarea asta.

P.S: Nu stiu in afara cum este, sau macar la firmele serioase, multinationale, din buCUResti, dar aici la mine in sat, cand aud baietii ca ai CCNA, te angajeaza pe loc, deci se merita.

Este obligatoriu sa participi la laboratoarele lor sau poti sa te prezinti doar la examen ?

Intreb pentru un prieten care deja lucreaza in domeniu, dar nu are niciun fel de certificat.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Este obligatoriu sa participi la laboratoarele lor sau poti sa te prezinti doar la examen ?

Intreb pentru un prieten care deja lucreaza in domeniu, dar nu are niciun fel de certificat.

La mine nu era obligatoriu dar este posibil sa fie centre care tin la rata de promovabilitate si nu iti da acceptul sa participi la examen pana nu faci x% prezente, sau pana nu cred ei ca esti pregatit. Trebuie sa intrebi. Oricum, cursurile nu sunt cursuri, sunt defapt niste ore, cam doua de obicei, dupa orele 17:00, in care discutati tot ce cititi online, de pe site-ul oficial al Cisco si puneti intrebari, faceti lucruri practice, chestii trestii.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am mai pus intrebarea asta dar acuma am banii si vreau sa va intreb concret.

- Care este cel mai ok/bun program (profesori/aparatura)? , le vreau pe toate pana la CCNPA nu vreau pe voip ruta aceea.

- Este recunoscuta european ?

- Am auzit la cineva o chestie cam aberanta dar totusi sa intreb, daca nu ai facultate nu este aprobata la nivel european ?.

Mul?am.

1)

Cum vrei dumneata acu'

Profesori sunt prea multi

Dar daca nu te duce capu'

Ai sa incepi sa uiti.

2)

Treaba cu cisco e usoara

Recunoscuta-i peste tot

In schimb partea ce-o sa te doara:

La inceput esti cam mort.

Iti tre' recomandari ... o droaie

Si lucrari tot pe atatea

S-apoi te doare drept in coaie

Te duci si la Harghita.

3)

Nu-ti trebe dom'le facultati

Ca sa stii mufa un cablu

In Telekom sunt idioti

Ce nu stiu nici ce e RAID-u.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt certificat CCNA, deci pot spune o parere. E ok daca ai bani sa-l faci, mai ales daca-ti si place partea de networking e cel mai bun inceput. Cu cat avansezi mai mult cu atat ai sanse mai mari sa intri la un job calumea. Ce-i drept din moment ce ai o certificare de la CISCO ti-ai deschis o groaza de usi.

Nu trebuie sa ai facultate.

Poti da direct examenul.

Link to comment
Share on other sites

Ok deci revin (post cam vechi dar nu fac altul), sunt inscris la academie am cont pe netacad/packet gns3 etc toate formalitatile.

Am documentatia de pe netacad si dupa ce citesc dau si testul acela imediat (bine se reseteaza de instructor daca e chiar asa prost).

Am cartea oficiala + ceva videouri(sa mai intreb in alta sectiune de altele).

Care este ingrijorarea mea . Mi se pare o gramada de informatie si nu stiu cum sa o fixez ce sa invat motamo si ce nu. Gen zilele trecute ma apucasem sa invat comenzi gen " show ip int br" , azi spre exemplu am studiat eu personal dupa ce am terminat de citit de pe netacat , cum se face SSH sunt si acolo ceva comenzi si tot asa.. le practic eu cat merge pe GNS3 ,dar sunt o gramada si concepte si tot asa . Voi cum ati procedat? mi se pare ca ma fixez pe chestii dastea minore gen comenzile , dar parca ma simt aiurea daca nu le stiu :))).

Am intrat pe un site unde sunt intrebari mai oficiale , m-am uitat pe nivelul meu si pot sa zic ca sunt 2 nivele peste mine :))

Help?

Edited by ben20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...