Jump to content
DarKK

Nu ma angajeaza.

Recommended Posts

Bravo ma, bine ca sunteti voi destepti, vorbiti si scrieri corect gramatical. @DarKK asigura-te ca joburile unde ai aplicat corespund profilului tau, ca nu ai depasit termenul inscrierii si ca nu cer foarte mare experienta astfel incat sa nu te incadrezi. Mai cauta alte joburi, fii atent la actualizarea si aparitia lor.

Nu-ti pierde speranta, fii perseverent.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea vrea sa lucreze ca sofer dar nimeni munca fizica unde se castiga bine. Eu sunt student dar lucrez in constructii usoare pe timp de vara si cand am liber de la facultate 2-3 zile pe saptamana. Firma cauta inca angajati,patroni au pus anunt pe olx,la somaj..etc cautand 4 muncitori necalificati + 1 sofer.. intr-o saptamana 7 oameni au sunat pentru postul de sofer si nici unul pentru muncitor. Majoritatea merg pe principiul "Mai bine 5 lei la umbra decat 10 lei la soare".

Link to comment
Share on other sites

kkt...tu te smiorcai aici ca ai depus 2-3 cv-uri si nu te suna nimeni de 4 luni...wtf??? daca nu te cauta nimeni in 7 zile poti sa-ti bagi pula...tu mai astepti ca cineva sa te sune dupa o perioada atat de lunga? :)) eu de vreo 2 luni incerc sa-mi schimb jobul..si in timpul asta cred ca am trimis peste 30 de cv-uri pe joburi care mi se potriveau. Acum cand ma mai suna cate unul primul lucru care sa-l fac e sa-l intreb din ce oras e :)) stiu ca nu e profi..dar am aplicat prin toata moldova..plm

Sfat: trimite cv-uri pana ce iti vine acru in pula...mai poti exagera putin pe acolo cu unele chestii :-j sau mergi pe pile dai si tu 100 de "ieuro" si te baga careva pe undeva...

Link to comment
Share on other sites

kkt...tu te smiorcai aici ca ai depus 2-3 cv-uri si nu te suna nimeni de 4 luni...wtf??? daca nu te cauta nimeni in 7 zile poti sa-ti bagi pula...tu mai astepti ca cineva sa te sune dupa o perioada atat de lunga? :)) eu de vreo 2 luni incerc sa-mi schimb jobul..si in timpul asta cred ca am trimis peste 30 de cv-uri pe joburi care mi se potriveau. Acum cand ma mai suna cate unul primul lucru care sa-l fac e sa-l intreb din ce oras e :)) stiu ca nu e profi..dar am aplicat prin toata moldova..plm

Sfat: trimite cv-uri pana ce iti vine acru in pula...mai poti exagera putin pe acolo cu unele chestii :-j sau mergi pe pile dai si tu 100 de "ieuro" si te baga careva pe undeva...

Imi povestea cineva o intamplare cat se poate de reala despre un cunoscut/prieten de-al lui.

Cica tot asa se duce ala sa-si depuna CV-ul de angajare la o multinationala de asta si el era el cu studii asa dar in practica nu prea se descurca, era cam varza el asa, doar pe hartie dadea bine ca avea diplome. Si se duce ala la firma asta si il si intreaba aia niste chestii sa vada ce-i de capul lui sau ii dau un test, habar n-am, ideea e ca in final astia nu i-au spus direct in fata ca e varza si nu il va angaja nici dracu' niciodata ci l-au luat asa la modul diplomatic "lasati un numar de telefon ca o sa va contactam noi, oricum la testul asta v-ati descurcat chiar foarte bine, dar vedeti dvs., nu sunteti ceea ce cautam noi insa suntem absolut siguri ca veti fi angajat fara mari probleme oriunde altundeva, ar fi bine totusi sa incercati dar, daca nu, asteptati ca va vom cauta noi la telefon cand se va ivi ceva si pentru dumneavoastra etc.".

Si pleaca asta fericit de atat lauda si foarte multumit ca aia i-au vazut adevarata lui valoare si ca si-au dat seama ca e bun, de la o posta.

Nu stiu, poate ca o fi asteptat el sa fie contactat sau nu, dar se duce la o alta firma asemanatoare care procedeaza la fel "sunteti foarte bun dar nu sunteti ceea ce cautam noi, noi avem nevoie de o chestie minora acolo etc., lasati un nr. de telefon poate va vom contacta daca se iveste ceva".

Iarasi pleaca asta fericit de atata lauda si tot asa, gaseste alta firma si tot asa, pana a fost laudat de toti pe unde a fost, pe la vreo 3-5 multinationale si inca vreo 2-3 firme de renume si in final aceeasi chestie ca e foarte bun si sigur isi va gasi el in alta parte la sigur si asa mai departe.

Ideea era ca toti cunoscutii astuia radeau de el pe la spate de pocneau de ras ca pana ca si ma-sa se enerva ca nu-si gaseste ficior-su de lucru dar el nu, el astepta sa fie contactat si pe deasupra mai era si foarte mandru ca si-au dat aia seama cat e el de bun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...