Jump to content
meformyworld

ROUTER HG532s HELP

Recommended Posts

Salut , apelez la voi deoarece va consider cea mai mare comunitatea cu experienta in aceste domenii si poate , poate aveti un mic sfat si pentru mine .

Sa incepem ...

Sunt in strainatate ( mai exact undeva prin Italia ) , rece mi'am facut un abonament la INFOSTRADA ADSL de 20 mb/s , au venit tehnicianii mi'au verificat cablurile , priza adsl , semnalul etc si au spus ca e sunt aproape de centrala si e perfect , totul e ok ..

Bun , am primit un router Huawei HG532s , setarile sunt facut default in afara de parola wi'fi ceea ce am modificat eu ... in primele zile ajungeam pana la 3 mb/s pe speedtest si la download cu torrent ajungeam pana in 600 kb/s , eu ma multumeam cu viteza asta ca .. pana la urma nu descarc cine stie ce dar dupa cateva zile am inceput sa am probleme , cand sta prietena mea pe youtube de pe telefon ( e disperata de youtube si nu o mai suport ) mie cel putin imi merge in reluare , mai exact am ping de 500 , download de 10 kb/s , nu mai stiu ce sa ii fac .. am cautat prin setari dar nu ma prea pricep sa ii reduc viteza gen sa ii pun o limita de kb/s sau mai stiu eu ce dar nu reusesc . Acum apelez la voi care cunoasteti acest tip de modem , exista vre'o setare prin advanced de genul asta sa ii restrictionez din viteza ? Mentionez ca eu folosesc cablu pentru pc iar ea wifi .

Problema 2 , dupa mii de telefoane la Infostrada , deja mam lasat batut si am ajuns sa imi folosesc wifi de la telefonul meu care la randul lui e si mai rapid decat adsl vietii .

Acum mai nou am download de 150-180 kb/s , e ceva jalnic .. altii au acelasi abonament si ajung la un download de 4mb/s iar eu stau si imi plang de mila ... Tehnicii au spus ca nu sunt probleme cu priza sau modemul , iar de la centrala e totul ok .... atunci unde mama ma'sii se pierd acesti kb/s ? Mentionez ca setarile sunt default si iar cer ajutorul vostru pentru cunoscatori in acest domeniu si acest tip de modem HG532s , sunt setari pe care trebuie sa le fac manual pentru a avea o viteza mai mare ? sau totul e de la centrala si aia ma mint pe fata ?

Va multumesc anticipat pentru cei care incearca sa ma ajute cu cateva sugestii , o seara frumoasa !

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa faci cum a spus @konstantine , adica sa schimbi parola la wireless...

Nu ar fi de mirare sa ai un "sugaci" de internet prin apropierea ta , daca ziceai ca la inceput

a mers cateva zile bine.Ar trebui sa intri in setarile routerului si sa vezi daca la clientii serverului

DHPC nu ai un MAC strain.

Dar , inainte de orice vei face in router , dezactiveaza functia WPS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bun , parola am schimbato , am pus wlan pe 802.11b cu rate de 1mb/s ( cred ca e restrictia vitezei prin wifi ), vad ca are 20dbm setat ( nu umblu ca nu ma pricep ) wps dezactivat .

Poti fi mai detaliat cu mac'ul strain cum il descoper daca esti amabil .

Immagine.png

Edit : La DHP am asa : Immagine.png

Edited by meformyworld
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...