Jump to content
K0mmendante

Intrebare despre SRL vs Bussines online.

Recommended Posts

Daca doar afirmi nu patesti nimic, daca si emiti facturi patesti

Ba p??e?ti ?i doar dac? afirmi. Important e contextul. Inducerea în eroare pentru a ob?ine foloase materiale este în?el?ciune (sau scam cum îi place s? i se zic? pe aici) ?i se pedepse?te cu închisoare. În plus, dac? încasezi bani f?r? s? îi declari sau din servicii pe care nu e?ti autorizat legal s? le prestezi, e fraud?.

Sarcasm: nu p??e?ti nimic, angajezi pe cineva care afirm? c? e avocat ?i te va ajuta garantat 100%.

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere legal daca pui "nume site SRL" si nu esti detinatorul acelei firme sau nu exista acea firma induci lumea in eroare => inselaciune => Sapun => Dush

Asta teoretic, practic daca nu dai de cineva care-i pus pe reclamatii pe la politie, anpc si toate cele nu o sa ti se intample nimic.

Link to comment
Share on other sites

La whmcs billing daca nu aplic VAT presupun ca este ok chiar daca pe site am scris "NUME SITE SRL"?

Si daca ai norocul sa vina un SRL sa cumpere de la tine, crezand ca esti de buna credinta si inregistreaza factura emisa de WHMCS in contabilitate ?

O sa se observe ca XXX SRL nu a emis defapt factura, societatea comeriala a inregistrat-o, a efectuat o plata, apar niste tranzactii => Inselaciune, Frauda, Fals in inscrisuri => Citeste codul penal.

Link to comment
Share on other sites

Totusi sa ne spui si bussines-ul barem sa stim sa fugim

Este vorba de toxic-host(tld in pm), sustin ca sunt SRL desi eu nu cred asta nici daca m-ar bate toti membrii de pe rst.Mi-am facut cont sa vad CUI/CIF(spunea intr-un post ca se afla in contul de client la detalii despre plata[wtf, ce sa caute acolo]), dupa ce mi-am facut cont (desigur, am ales si un serviciu de la ei) n-am gasit deloc sectiunea "detalii despre plata".Am scotocit tot situl realizand ca sunt fisiere lipsa si unele linkuri nefunctionale ba chiar drop down de la client te redirectiona pe index si te deloga.

Primesc sms ca mi-a fost activat serviciul respectiv si dupa 3-4 minute sunt sunat cu numar ascuns(probabil vroiau sa vada daca erau cei de la FISC/ deja avea ala un morcov in fund de 50m).Apoi dupa ce termin discutia telefonica(am vorbit doar eu, el era cam `mut` din ce mi-am dat eu seama :)) ), primesc sms cum ca contul a fost dezactivat.(A vazut ca nu sunt cei de la FISC a zis "Pfff, am scapat si de data asta" :)) )

Link to comment
Share on other sites

Au whmcs nulled , la o simpla cautare fara TLD apar deja peste 20 de topicuri cu tepe pe diferite site-uri , se considera SRL da nu vezi date despre firma CUI / CIF ( 0 barat daca nu is astea pe forum ) , dati report la whmcs si faceti o reclamatie la anpc poate ii inchide site-ul , am citit posturile in care se apara de reclamatii si zicea ca are nu stiu ce dedicate de la Telekom is sigur de asta

Link to comment
Share on other sites

Bun. Acum ca stim ca-i vorba de un cacat, propun stergerea mizeriei de aici... . Pula mea, ne vad oamenii seriosi si ne facem de cacat.

@em ... autosesizati-va bre :))

Link to comment
Share on other sites

Si eu cer inchiderea topicului si ducerea lui la cos, a vazut threadul acesta si un mic review facut la situl lui de rahat.Apoi a inceput sa ma sune cu numar privat de multe ori, un gest copilaresc.Trebuie sa fac o sesizare la ANPC dar vad ca astia cer CUI de la firma respectiva, nici nu stiu cum sa procedez.

COS please. @TheTime

Link to comment
Share on other sites

Si eu cer inchiderea topicului si ducerea lui la cos, a vazut threadul acesta si un mic review facut la situl lui de rahat.Apoi a inceput sa ma sune cu numar privat de multe ori, un gest copilaresc.Trebuie sa fac o sesizare la ANPC dar vad ca astia cer CUI de la firma respectiva, nici nu stiu cum sa procedez.

COS please. @TheTime

ANPC se ocupa de protectia consumatorului in raport cu un comerciant entiate juridica.

In situatia ta, aflii cine e si faci reclamatie la prim procuror pentru inselaciune.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...