Jump to content
z4rk

Nu imi merge wget

Recommended Posts

Salut. Am o problema cu un VPS cu centos 6. Totul e in regula, doar ca nu imi merge wget. Imi apare asa, la orice incerc sa descarc:

uZmCBaO.png

In rest totul merge perfect, doar asta e singura problema. Nu e chiar asa deranjant, dar am viteza mica de upload si ma enerveaza sa descarc in PC fiecare fisier si apoi sa-l uploadez. Se poate face cumva sa mearga?

Link to comment
Share on other sites

Nu dragule, nu vreau sa descarc udepe sa dau flood, il pot uploada direct in 0.5 sec daca aia as vrea sa fac. Nu, nu asta vreau sa fac dar am de pus pe el niste fisiere, cam 150-200MB fiecare care sunt deja pe net. Pana le descarc in PC si le uploadez cu winscp sau altceva imi creste barba. Am net foarte prost si nu stau 10 ani sa urc cateva amarate de zip-uri cand le-as putea da direct wget.

Si da, am cautat pe google dar nu am gasit nimic concret. Altfel nu intrebam aici..

Link to comment
Share on other sites

Omfg..mai citim si noi de pe ecran?

Primul neuron : Unable to resolve name -> probleme de rezolvare de nume de domeniu in IP

Al doilea neuron : Daca nu rezolva numele de domeniu in ip, oare e o problema de DNS ?

Al treilea neuron : Oare un

cat /etc/resolv.conf

imi va arata niste servere dns ?

Al 4-lea neuron : Daca imi arata servere dns, oare daca incerc cu 8.8.8.8 ca si dns imi va merge?

:(

Link to comment
Share on other sites

@PingLord Din pacate cei 4 neuroni s-au dus la o bere se pare. Daca nu incercam nu intrebam aici. Daca tu zici ca e problema de la DNS, dece la orice site, orice incerc sa iau cu wget, primesc aia? Spune Iisuse Hristoase Fiul Domnului Dumnezeului nostru ca nu Te rastignim iar. Inca..

Edited by z4rk
Link to comment
Share on other sites

@qps1 Ce?! Apari cu 13 posturi si ma acuzi pe mine de ce? Ai scris aici pt +1 atat. Ca nu-mi dau seama. Daca iti vine sa vomiti du-te la baie, cat mai ai timp. Daca esti userul unui site de al meu si ai luat ban iar apoi ma acuzi ca am copiat ceva de pe rst, afla ca si unele articole de pe rst au fost scrise inainte si in alta parte. Nu totul e unicat si pe site-ul asta apar chestii interesante, nu neaparat unice. Dar tu nu esti constient de vorbele tale. O seara frumoasa sa ai.

PS: Report. Grabeste-te sa nu faci pe tine.

Edited by z4rk
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o problema cu un VPS cu centos 6. Totul e in regula, doar ca nu imi merge wget. Imi apare asa, la orice incerc sa descarc:

uZmCBaO.png

In rest totul merge perfect, doar asta e singura problema. Nu e chiar asa deranjant, dar am viteza mica de upload si ma enerveaza sa descarc in PC fiecare fisier si apoi sa-l uploadez. Se poate face cumva sa mearga?

Ce afiseaza


nslookup www.yahoo.com

?

Daca da inseamna ca ai gresit numele domeniului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...