Jump to content
SkinCH

cum transformi un smartphone in sms gateway

Recommended Posts

Salutare RST!

As vrea sa aflu si eu cum poti transforma un smartphone in sms gateway.

Cam asa ar sta lucrurile mai explicit: As vrea sa trimit la un numar mai mare de persoane sms-uri dar de pe calculator(bulk sms).

Sunt site-uri care ofera astfel de servicii dar la un pret destul de inconvenabil, adica pentru 10000 de sms-uri trebuie sa platesti vreo 300 de euro ceea ce mi se pare destul de mult.

Sunt site-uri care te lasa sa trimiti sms-uri gratuit dar nu poti trimite in genul bulk sms ci doar numar cu numar ceea ce ar dura o vesnicie.

Un sms gateway este undeva la 1500 lei, unul profi(hardware-ul).

Deci nicio varianta de pana acum nu ma incanta.

Daca as reusi sa imi transform smartphone-ul in sms gateway as scapa doar cu oferta pe care o platesc lunar la cartela undeva la 6 euro telefonul care deja il am si calculator/laptop care deja le am. Deci undeva mult mai avantajos.

Daca stie cineva o metoda sau un link catre un tutorial de asa ceva il rog sa il lase intr-un comentariu mai jos.

Sper ca am fost destul de explicit. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine faci cu un modem usb cum dadeau la orange/vodafone, sunt sigur ca tre' sa ai un prieten care a avut net asa si inca mai are modem-ul. Avantajele sunt mult mai numeroase. Telefonul trebuie sa-l tii mereu la incarcat, se mai poate bloca etc.

Pe ce OS vrei sa instalezi? O sa fie tot timpul on? Numerele le ai intr-o baza de date?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine faci cu un modem usb cum dadeau la orange/vodafone, sunt sigur ca tre' sa ai un prieten care a avut net asa si inca mai are modem-ul. Avantajele sunt mult mai numeroase. Telefonul trebuie sa-l tii mereu la incarcat, se mai poate bloca etc.

Pe ce OS vrei sa instalezi? O sa fie tot timpul on? Numerele le ai intr-o baza de date?

nu ma intereseaza sa fie 24/7 on. numerele da le am intr-o baza de date. si la ce os te referi? laptop sau smartphone?

laptop dual boot windows/linux si smartphone android.

si cum se face cu acel modem? ce setari si etc am de facut?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...