Jump to content
garrone02

Intrebare Ebay

Recommended Posts

Eu am comandat din china in germania cu transport 1 euro si nu a trebuit sa platesc mai mult

Mie mi s-a calculat si cerut intotdeauna tva-ul (*comanda din Coreea) si trebuia sa aduc o factura care sa confirme ca pretul produsului se incadreaza intr-o anumita suma (tabelul de mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Depinde si care eBay folosesti: sunt vreo 26 de variante, fiecare avand Terms & Conditions proprii. Mai depinde si de tipul produsului, cine iti trimite si unde si valoare. Daca spune "free shipping" (sau free P&P - packing and postage) inseamna ca tu vei plati celui ce vinde produsul pretul final al licitatiei (sau de "buy it now") fara ceva aditional acelei persoane/firme. Cei care nu ofera free shipping, atunci cand castigi o licitatie spre exemplu cu 500 usd, iti mai adauga P&P sa zicem de 15 usd si pretul final care il platesti prin PayPal e 515 care intra in contul respectivului. Oricum comisioanele sunt uriase caci s-au lacomit si nu mai e la fel de rentabil de vandut ca inainte iar vanzatorul probabil va primi un 450 usd dar e alta poveste. Free shipping insa nu mai adauga nimic la pretul final. Insa depinzand de cele enumerate mai sus, e posibil sa platesti taxe aditionale unor firme/institutii terte dupa cum au spus si restul mai sus.

Link to comment
Share on other sites

V-as contrazice pe alocuri la tot ce ziceti .

Ca sfat prietenesc cauta furnizori din europa ebay.de .co.uk .ie .es

Daca ai sa cumperi de pe ebay.com si ai free shiping ai sa observi mai jos ca iti sunt trecute si taxele vamale, bine totul depinde de valoare produsului pe care doresti sa-l achizitionezi.

Taxele vamale la noi in tara sunt in felul urmator: pana in 10 euro nu platesti nimic, pana in 150 de euro platesti tva, tot ce depaseste 151 tva+vama (3%).

Totul se rezuma de unde iei produsele , tara din care furnizorul iti trimite produsul.

Este posibil sa-l iei de la un furnizor care in momentul cand te pune sa faci plata sa iti inglobeze toate taxele de transport+vama sau exista varianta sa fie free shiping nu mai platesti nimic pana ajunge la posta si te duci sa ti-l desfaca aia acolo.

Ca sa iti vina la usa ar trebuii sa trimiti mail la furnizor, si sa platesti un transport mai special implicit mai multi bani.

NU te gandii ca nu va trece prin vama, pt ca vei fii sunat de cei de la curierat sa te intrebe ce ai in colet si valoarea lor aproximativa. After vine la usa.

Sper sa te fii ajutat comentariul meu.

O zi buna.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...