Jump to content
moutaz89

New Challenges

Recommended Posts

Scala Celsius este relativa comparativa cu scalele absolute la care se aplica principiile matematice (metru/litru/volt/amper).

Nu exista delimitare de 0 absolut in termodinamica, nici termenul de "frig/cold" n-o sa-l gasesti, exista doar temperatura .

fra ..raspunsul tau e corect principial :) dar .. referindu-ne la problema actuala. mmm :) nope hahahh

Link to comment
Share on other sites

Daca azi sunt zero grade afara ...si maine va fi de doua ori mai frig. .cate grade vor fi maine ?

Datele problemei sunt prea ambigue.

1. nu zice nimic de ieri

De aici am putea deduce ca ar fi fost ieri 1 grad (maine -2), 2 grade (maine -4) s.a.m.d.

2. si maine va fi de doua ori mai frig

Mai frig decat? Ieri sau azi sau cand...?

Nu poti calcula nici macar teoretic (din cauza punctului 2), ipoteza initiala incompleta.

Solutia:

Error - not enough data

Link to comment
Share on other sites

-136.575 °C. Logica e bulletproof:

0 °C = 273.15 °K (grade Kelvin... doar nu credeai c? exist? doar Celsius ?i Fahrenheit, nu?)

De 2 ori mai frig, înseamn? 273.15 / 2 = 136.575 °K

136.575 °K = -136.575 °C

"Challenge-ul" ?sta e la fel de idiot ca "problema" asta:

Vreau sau cumpar un tricou costa 97de lei ma imprumuta mama cu 50de lei si tata cu 50 de lei dupa ce cumpar tricoul imi raman 3lei ii dau un 1leu mamei si 1leu tatei si un leu mie.trebuie sa ii dau mamai 49 si tatei 49 deci:49+49+1(al meu)=99lei unde este 1leu.

Link to comment
Share on other sites

-136.575 °C. Logica e bulletproof:

0 °C = 273.15 °K (grade Kelvin... doar nu credeai c? exist? doar Celsius ?i Fahrenheit, nu?)

De 2 ori mai frig, înseamn? 273.15 / 2 = 136.575 °K

136.575 °K = -136.575 °C

"Challenge-ul" ?sta e la fel de idiot ca "problema" asta:

Vreau sau cumpar un tricou costa 97de lei ma imprumuta mama cu 50de lei si tata cu 50 de lei dupa ce cumpar tricoul imi raman 3lei ii dau un 1leu mamei si 1leu tatei si un leu mie.trebuie sa ii dau mamai 49 si tatei 49 deci:49+49+1(al meu)=99lei unde este 1leu.

Nu e bulletproof deloc. Uite 2 probleme in logica ta:

1.

De doua ori mai frig...

Tu presupui ca e de doua ori mai frig decat ieri.

2. Enuntul scrie 0 grade. Nu scrie in ce scara (Celsius, Fahrenheit sau Kelvin).

Ce te faci daca sunt 0 grade in Celsius/Fahrenheit/Kelvin?

Iti zic eu: error -not enough data

Link to comment
Share on other sites

Nu e bulletproof deloc. Uite 2 probleme in logica ta:

1.

De doua ori mai frig...

Tu presupui ca e de doua ori mai frig decat ieri.

2. Enuntul scrie 0 grade. Nu scrie in ce scara (Celsius, Fahrenheit sau Kelvin).

Ce te faci daca sunt 0 grade in Celsius/Fahrenheit/Kelvin?

Iti zic eu: error -not enough data

Eram sarcastic. Era o referire la calculul cu Fahrenheit de mai sus (?i implicit cel din siteul pentru copii semiretarda?i de unde a fost copiat? ?i "adaptat?" problema. Ce m? face s? cred c? sunt 0 grade Celsius? Enun?ul original al problemei pe care "challengerul" nu a fost în stare s?-l copieze corect [sau e un trol bun].

Link to comment
Share on other sites

"Challenge-ul" ?sta e la fel de idiot ca "problema" asta:

Vreau sau cumpar un tricou costa 97de lei ma imprumuta mama cu 50de lei si tata cu 50 de lei dupa ce cumpar tricoul imi raman 3lei ii dau un 1leu mamei si 1leu tatei si un leu mie.trebuie sa ii dau mamai 49 si tatei 49 deci:49+49+1(al meu)=99lei unde este 1leu.

Aici are sens, pentru ca 'iti sugereaza' solutia gresita si tu iti faci singur propria ta problema.

La final tu ai de returnat 50 si 50, nu 49 si 49, caci initial ai imprumutat 100, nu 98. Problema asta o inteleg, e vizibila capcana, dar problema din topic e altceva.

Initial n-am detectat sarcasmul tau, doar dupa ce l-ai semnalizat. My bad

Link to comment
Share on other sites

frate apropos de "Enun?ul original al problemei pe care "challengerul" nu a fost în stare s?-l copieze corect [sau e un trol bun].".. nu e adevarat.. habar nu am avut de situl respectiv.. sau ca problema era acolo postata.. aceasta intrebare mi-a fost pusa la o bere. acum 1 luna. de un tovaras. la o masa... :)...

...si mai departe... daca iti spuneam celsius . nu mai avea sens intrebarea. era eronata prin definitie. bro:)

Link to comment
Share on other sites

frate apropos de "Enun?ul original al problemei pe care "challengerul" nu a fost în stare s?-l copieze corect [sau e un trol bun].".. nu e adevarat.. habar nu am avut de situl respectiv.. sau ca problema era acolo postata.. aceasta intrebare mi-a fost pusa la o bere. acum 1 luna. de un tovaras. la o masa... :)...

...si mai departe... daca iti spuneam celsius . nu mai avea sens intrebarea. era eronata prin definitie. bro:)

Clara treaba, pai asta pot sa fac si eu cu un prieten si sa schimb datele problemei in asa fel sa fie cum vreau eu.Dupa cum vezi a mai fost postat acest challenge si aia se bat cu pumnii in piept ca daca era kelvin klein sau celsius sau farenheit chiar daca este un raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...