Jump to content
albertynos

Amazon Affiliates

Recommended Posts

Salut,

Acum 18 zile am creat un topic chiar pe acest forum in care intrebam daca se ocupa careva cu amazon associates (topicul aici) , topic la care nu mi-a raspuns nimeni, tind sa cred ca ori nu sunt oameni care se ocupa cu asa ceva, ori cei care o fac deja nu vor sa dezvaluie tainele amazonului.

Am inceput sa ma documentez, sa vad ce si cum, care este regulamentul, de ce am nevoie etc.

Pentru ca deja sunt in domeniul dropshippingului pe o anumita nisa, am hotarat ca pe amazon o sa merg tot pe acea nisa, pentru ca aveam deja pagini de social media facute cu oameni care au cumparat, pagini care le-am construit manual si am cladit un anumit nivel de incredere.

Cum am precizat si in alte topicuri ale mele, eu vand doar prin intermediul social media, nu am treaba cu motoare de cautare.

Ma chinuii de vreo 2 zile sa scriu aceste randuri, acesta nu este un articol , mie imi place sa-i spun motivatie, pentru ca speram ca pentru amazon sa mai gasesc ceva oameni dispusi sa faca bani si sa invete.

Pe 1 am facut topicul si pe 2 seara aveam deja site-ul pus la punct cu sistemul de la amazon integrat, automatizat in proportie de 60%.

Acestea sunt castigurile mele de pe 2 pana pe 16 a aceste-i luni :

ALXaCh3.jpg

Potentialii mei clienti sunt aproximativ 200.000 daca stau sa adun toti care-i am pe social media (facebook, twitter, instagram, pinterest).

Acum sa va spun de ce aveti nevoie :

- de un domeniu + hosting

- Wordpress

- plugin-uri de automatizare (woocommerce amazon affiliates, prosociate)

- o nisa

- de timp sa-ti construiesti cateva pagini de social media pe anumite nise (daca ai un 10-15 dolari cred ca poti cumpara, ieri am achizitionat un cont de instagram cu 66k pe nisa mea cu 25$) sau daca esti tare si ai cunostinte, te bagi pe seo si pe bazezi pe motoarele de cautare.

- timp in fiecare zi cam o ora sa mai bagi produse noi (se face automat, tu doar sa le alegi :D)

Pe scurt ai nevoie de vreo 10-15 dolari sa-ti iei domeniu si hosting ok pentru o luna iar restul resurselor se gasesc gratuite / crackuite de care te poti folosi pana ti le poti cumpara.

Ps: Daca careva vrea sa invete mai multe, mie personal acest topic mi-a fost de ajuns.

Spor la bani

Edited by albertynos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pare interesant, insa am cateva intrebari.

Cate pagini detii si pe ce site-uri de socializare, respectiv cata lume urmareste acele pagini? Cat ti-a luat sa ajungi la acest nivel si dupa cat timp au venit primii bani? Cu ce buget ai inceput toata treaba cu dropshippingu'?

Link to comment
Share on other sites

@Kay97 Detin urmatoarele :

- Twitter : 1

- Instagram : 2

- Facebook : 2

- Pinterest: 2

Cum spuneam mai sus, aproximativ 200.000 de oameni pe toate adunate.

Cu dropshippingul mi-au trebuit ceva mai multi bani pentru ca a trebuit sa-mi fac companie online, dar aproximavti 200 de dolari.

Cu amazonul....mi-au trebuit 15 dolari..

Compania ta de care zici ca e cu acte in regula, cu toate alea, are angajati ? Mai exact ce anume inseamna compania de care zici ?

Ai o firma de transport colete cum e e Fan curier sau ce anume ai concret ?

Cei 200$ de care zici ce anume te-a costat ?

Link to comment
Share on other sites

Compania e doar...o companie, adica esti in legalitate, platesti taxe. Sunt singurul angajat.

Nu am o firma de transport, am contracte insa cu unele si detin un depozit in Londra pentru ce cumpar wholesale.

Cei 200$ au fost banii pentru infiintarea companiei, desi sunt si altele mai ieftine (15 lire), au am avut nevoie de ceva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Compania e doar...o companie, adica esti in legalitate, platesti taxe. Sunt singurul angajat.

Nu am o firma de transport, am contracte insa cu unele si detin un depozit in Londra pentru ce cumpar wholesale.

Cei 200$ au fost banii pentru infiintarea companiei, desi sunt si altele mai ieftine (15 lire), au am avut nevoie de ceva mai mult.

Pai asta vroiam sa stiu. Deci iti trebuie totusi un depozit, niste contracte cu niste firme, e ceva fizic, palpabil. Eu credeam ca poti face totul din spatele calculatorului.

Link to comment
Share on other sites

@albertynos deci mai pe scurt iti trebuie un domeniu+host (site cu produse amazon) si te apuci sa faci vanzari prin social media (fb, pinterest, twitter, instagram)?

Totul se face prin intermediul Amazon? tu fiind doar la mijloc generand vanzari pe nisa care ti-ai ales-o.

Ne poti arata un model de anunt/reclama pe care o postezi pe site-urile de socializare?

Plata prin ce o primesti de la Amazon?

Edited by gipsy
Link to comment
Share on other sites

Nu iti trebuie nici un depozit..ala l-am luat cand am crezut eu de cuviinta ca ma pot extinde.

Da contracte la fel am. dar TOATE LE-AM FACUT DIN SPATELE CALCULATORULUI.

N-am fost la depozit niciodata, contractele le-am facut online...etc..tot !

@Che

Pai da, te rog, cu pasi mai amanuntiti ce si cum, ce contracte, unde, cand ar trebui sa faci, tot, daca vrei ca in fond nu te obliga nimeni si nu esti dator nimanui.

Si depozitul ala de care zici e ptr. a depozita marfa (logic), daca tu nu ai cum sa-l supraveghezi, in caz ca dispare ceva din depozit nu esti tras la raspundere ?

Multumesc mult pentru ceea ce faci !

Link to comment
Share on other sites

@Che

Bai tata, cum ziceam Nu ai nevoie de firma pentru amazon, eu o am pentru ca ma mai ocup si de dropshipping, nu confundati afilierea cu dropshippingul, sunt diferite.

Pentru amazon nu ai nevoie decat de domeniu, o tema pusa pe el si sa fii inscris in programul lor de afiliere, apoi...unde vinzi e treaba ta, cam asa spun ei.

Eu vand pe social media, daca tu esti tare in seo te poti ridica in motoarele de cautare si sa vinzi cu trafic organic.

Partea cu depozitul ti-o explic cand o sa-ti trebuiasca unul, daca o sa-ti trebuiasca vreodata !

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu acum ceva timp niste site-uri pe care puneam produse de la amazon. Gasisem o nisa frumoasa(sweatpants for women), luasem cateva domenii, am rescris cateva articole dupa ezine etc. Nu prea era concurenta si dupa 2 luni eram pe prima pagina la google. Foloseam wordpress, o tema frumoasa si cateva plugin-uri. Le-am tinute vreo 4 luni si am facut vreo 200$

Partea frumoasa e ca daca cineva da click pe link-ul vostru si cumpara produse in 31 de zile (parca), voi tot primiti comision.

Link to comment
Share on other sites

@albertynos

A trecut ceva timp de cand ai deschis acest topic.

Cum merge afacerea de care ai pomenit la inceputul acestui topic ? Mai exact, ce castiguri ai pana acum ? Te intreb fiindca sunt curios daca a fost un "boom" doar la inceput si apoi s-a "dezumflat.

In alta ordine de idei, in topicul de pe blackhatworld de care ai pomenit zice clar ca sa te apuci de asa ceva doar daca poti ajunge primul in Google sau asa ceva, altfel n-are rost sa te apuci. Iar ala cu masini de tuns pe care il da ca exemplu ca facea 6000 de euro pe luna cica e in topul preferintelor celor ce vor sa-si ia o masina de tuns.

-in SEO, the winner takes it all. Make sure that you can rank top 10 at least for that niche (preferablhy number 1), otherwise don’t even bother to start with it. You will make more money by being number 1 for a 320 EMS keyword than being number 10 for a 3200 EMS keyword or being number 20 for a 32000 EMS. The winner takes it all, and the number 1 advantage is real.

Apropo, ce inseamna EMS ?

Plus de asta, link building, private networks etc. Pare destul de mult de munca pentru a iesi verzisorii la iveala.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am automatizat in proportie de 80 % acum totul imi ramane cam jumatate de ora pe zi de lucru, am 3 site-uri in momentul de fata toate pe aceiasi nisa pentru ca am vrut sa o acaparez cumva....nu ca am si reusit dar...am mai multe comenzi acum.

Luna asta pana pe 23 am 1611 $ din 3 site-uri, investitia totala la toate nu depaseste 300 de euro.

Business-ul merge daca te tii...mai exact trebuie sa construiesti o relatie cu clientii si aia papa ceva timp dar e ceva ce imi place si m-am obisnuit.

ems...habar nam...ma gandesc la emergency medical service.

Nu ma intereseaza aspectele backlinkurilor si a altor treburi...eu am zis ca vand doar prin intermediul social media...atat!

Numai Bine.

Link to comment
Share on other sites

@albertynos

A trecut ceva timp de cand ai deschis acest topic.

Cum merge afacerea de care ai pomenit la inceputul acestui topic ? Mai exact, ce castiguri ai pana acum ? Te intreb fiindca sunt curios daca a fost un "boom" doar la inceput si apoi s-a "dezumflat.

In alta ordine de idei, in topicul de pe blackhatworld de care ai pomenit zice clar ca sa te apuci de asa ceva doar daca poti ajunge primul in Google sau asa ceva, altfel n-are rost sa te apuci. Iar ala cu masini de tuns pe care il da ca exemplu ca facea 6000 de euro pe luna cica e in topul preferintelor celor ce vor sa-si ia o masina de tuns.

Apropo, ce inseamna EMS ?

Plus de asta, link building, private networks etc. Pare destul de mult de munca pentru a iesi verzisorii la iveala.

EMS=Exact Match Search

Link to comment
Share on other sites

Si care e problema ?

Daca integrezi produsele printr-un plugin gen "Amazon Affiliates" ai optiunea de spin integrata, iar restul....e munca manuala, nu cred ca e greu sa scrii cateva articole, sa faci o pagina "How To" sau Knowloadge Base cum vrei...si sa scrii totul acolo manual.

Mai am si un blog pe fiecare site pe care scriu saptamanal noutati etc, totul manual. Da ai nevoie de continut original.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am automatizat in proportie de 80 % acum totul imi ramane cam jumatate de ora pe zi de lucru, am 3 site-uri in momentul de fata toate pe aceiasi nisa pentru ca am vrut sa o acaparez cumva....nu ca am si reusit dar...am mai multe comenzi acum.

Luna asta pana pe 23 am 1611 $ din 3 site-uri, investitia totala la toate nu depaseste 300 de euro.

Business-ul merge daca te tii...mai exact trebuie sa construiesti o relatie cu clientii si aia papa ceva timp dar e ceva ce imi place si m-am obisnuit.

ems...habar nam...ma gandesc la emergency medical service.

Nu ma intereseaza aspectele backlinkurilor si a altor treburi...eu am zis ca vand doar prin intermediul social media...atat!

Numai Bine.

Am cateva intrebari, daca nu te superi:

1. Ce anume ai automatizat ? La ce anume te referi ? Si de facut manual ce anume faci manual ?

2. Toate 3 siturile sunt de imbracaminte ? Daca da, atunci ce nevoie ai de trei situri cand le poti combina sa ai un site "mare si bun" ?

3. Tu ai zis ca vinzi imbracaminte. Ok. Vad ca ala de pe blackhat zice ca trebuie sa fii in top 10 in Google sau chiar numarul unu daca se poate. Esti asa ? Si mai zice ca trebuie sa ai cam 50 de articole a cate 2000+ de cuvinte fiecare, content de calitate. Stau si ma intreb, cam ce content de calitate ai putea sa scrii in peste 2000 de cuvinte, legat de o rochie. Adica ? E de matase, e fina, e cu model (asta oricum se vede si in poze asa ca e informatie nula oarecum), se aseaza bine etc. Si totusi tot nu ies nici macar 200 de cuvinte d-apoi sa scrii un articol care sa aiba peste 2000 de cuvinte si care sa zica ceva, sa informeze posibilul client, nu sa fie doar apa de ploaie, barbologie si sa nu prezinte interes pentru a fi citit. Si cica sa ai si 50 de astfel de articole. Serios, tu ce ai scris la imbracaminte ? La o rochie, de exemplu ?

4. Numai pe social media faci vanzare ? Daca nu ai fi pe Facebook, asa de pe Google, cam ce vanzare ai face ?

5. Cum construiesti relatia cu clientii de care zici ?

Multumesc mult !

@stresulicy

Nu mai e free. Un link de download ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

1 ) La inceput am adaugat produse manual si am rescirs totul (descrierea) manual, acum se ocupa plugin-urile de tot. Uneori si preturile se mai schimba asa ca trebuia sa tot verific daca s-au schimbat ceea ce manca foarte mult timp, acum o fac automat.

Mai sunt cateva chestii marunte...

2) Toate 3 sunt pe imbracaminte...dar trebuie sa faci diferenta intre nisa si micronisa.

La general sunt pe imbracaminte dar poate pe un site ma axez doar pe palarii..sau doar pe manusi....micronise intelegi ? Sunt doar exemple.

Ai un succes mai mare mi-am facut impresia ca omul cumpara mai repede cand gaseste un site exact doar cu o varietate din acelasi produs.

Ii oferi o gama larga, diverse marimi, culori, firme, o poti face si pe un site unde sa incluzi totul dar asa procedez eu, mi se pare ca functioneaza mai bine.

Plus ca poti da discounturi de pe un site pe altul.

3) Nu sunt nicaieri prin google...adica s-ar putea sa fiu pe la pagina 50 + n-am verificat ca nu ma intereseaza. Acum o sa fac si dezvaluiri, legat de exemplul tau cu rochiile....chiar detin un astfel de shop doar de rochii...ai fi surprins cat de multe poti sa scrii...

Mergi pe Amazon si uitate la o rochie la descriere....unele au peste 500 de cuvinte...si aia nu isi bat capul....dar tu daca o faci o sa ajungi cu usurinta la 100-1500.

In fine...le-am scris doar ca sa nu zica Amazonul ca nu am continut original, nu scriu pentru motoare de cautare, vand doar pe social media.

4) - cred ca am raspuns deja. Daca a-si ar fi doar google nu a-si vinde pentru ca nu m-am axat deloc.

5) Mi-am cumparat un numar de skype, eu trimit mail-uri oamenilor, ii sun sa vad daca a ajuns comanda, ma suna pentru diverse informatii, rulez diverse concursuri pe paginile mele si strang email-uri..se poate, trebuie doar sa arati ca te intereseaza.

3)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebare, banii aia $1600 sunt facuti doar din amazon sau si din dropsing. Daca tot ne oferi informatii, ne poti spune si cati bani faci pe luna din dropshipping? Doar daca esti dragut :)

SI eu m-am apucat de dropshipping de curand, sunt constient ca iti trebuie multa rabdare si timp la inceput, apoi munca se diminueaza semnificativ iar profitul vine si el. In trecut am mai lucrat cu clickbank, am vandut cateva produse, a mers foarte bine 2-3 luni iar apoi a picat dintr-o data, nu se mai vindea nimic. Am renuntat la idee si am auzit tot mai multa lume ca lucreaza cu Amazon, zic sa incerc si eu.

Multumim pentru informatii, ai +1 de la mine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...