Jump to content
Nytro

Cluj: Un Hacker de doar 16 ani a furat peste 60.000 de lei din conturile mai multor c

Recommended Posts

Un adolescent de numai 16 ani din Cluj a reu?it s? fure peste 60.000 de lei din conturile clien?ilor de la mai multe b?nci. Conform anchetatorilor clujeanul ?i-ar fi început „meseria” de la 13 ani, dar pân? acum a fost iertat de autorit??i.

Acesta este acuzat de s?vâr?irea a 13 (treisprezece) infrac?iuni de efectuare de opera?iuni financiare în mod fraudulos ?i a 3 (trei) infrac?iuni de tentativ? la efectuare de opera?iuni financiare în mod fraudulos, sub forma autoratului.

„În perioada august – 15 septembrie 2015 inculpatul O. C.-I., în vârst? de 16 ani, a folosit în mod neautorizat date de identificare ale cardurilor bancare emise, dup? caz, de c?tre Banca Transilvania, Banca Comercial? Român?, Unicredit Bank, Millenium Bank ?i Marfin Bank Romania unui num?r de 16 (?aisprezece) titulari de pe întreg teritoriul României, efectuând sau încercând s? efectueze transferuri frauduloase de fonduri din conturile bancare ale acestora, în scopul achizi?ion?rii de produse de telecomunica?ii ?i IT (în special telefoane mobile de ultim? genera?ie), al transfer?rii de bani, al credit?rii unor conturi virtuale pentru convertirea monedei centralizate în moned? digital?, al reînc?rc?rii cartelelor telefonice precum ?i pentru achizi?ionarea de jocuri electronice”, scrie în rechizitoriu.

În activitatea sa, inculpatul minor a încercat s? efectueze în mod fraudulos, în mediul online, tranzac?ii financiare în sum? total? de 96.210,18 lei ?i 40,48 dolari, reu?ind producerea un prejudiciu de 63.569,14 lei ?i 31,61 dolari, scrie romaniatv.net care citeaz? clujust.ro..

Dosarul a fost înaintat, spre competent? solu?ionare, Judec?toriei Cluj-Napoca.

Sursa: Cluj: Un Hacker de doar 16 ani a furat peste 60.000 de lei din conturile mai multor clien?i - Cluj Capitala

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca sunt off topic dar sunteti culmea...75% din userii de aici se dau pentesteri sau it-isti sau mai stiu eu orice care tine de it ... si ei vand scanere si tot felul de tool-uri care duc catre frauda.

E f amuzant ca niciun admin nu face nimic in sensul asta .

on : copil retard , scoala de corectie scrie pe el.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Stiu ca sunt off topic dar sunteti culmea...75% din userii de aici se dau pentesteri sau it-isti sau mai stiu eu orice care tine de it ... si ei vand scanere si tot felul de tool-uri care duc catre frauda.

E f amuzant ca niciun admin nu face nimic in sensul asta .

on : copil retard , scoala de corectie scrie pe el.

Pe nimeni de aici nu interseaza ce face celalalt. Atat timp cat pe forum sau prin intermediul forumului nu se vand chestii ilegale cum ar fi carduri si chestii de genul, fiecare este stapan pe propria libertate. Totul pleaca de ei. Daca ei vor sa intre la puscarie cu orice pret, intra si de pe rst si de pe un chat pe care-l fac si vand chestii intre ei.

Link to comment
Share on other sites

And I'm just standing here hoping for a news like: "Un tanar hacker de numai 16 ani a reusit sa cultive 4 hektare* de struguri, in urma carora va face bani cinstiti" .... but that's only me.

* see what I did there ?

Link to comment
Share on other sites

Poate ca a cumparat acele carduri...poate le-a dat la schimb cu altceva...poate a fost bagat la inaintare de catre altul care sta in spatele lui si a profitat de naivitatea varstei lui...deci DA...nu se poate numi HACKER.

La varsta lui e greu sa ramai anonim...exista dorinta de afirmare si mai mult ca sigur a vbit in stanga/dreapta sau nu l-a interesat sa-si acopere bine urmele mergand pe premisa ca este mic si nu face parnaie.

Fara sa vreau sa supar pe cineva este doar o parere personala...dar generatiile care vin din spate mi se par din ce in ce mai idioate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...