Jump to content
thorvenger

54.000 de romani vor fi nevoiti sa plateasca amenzi intre 5000 si 10000 de lei

Recommended Posts

Statul va pierde pentru c? merit? s? piard? |

54.000 de români sînt chema?i la Oficiul Jocurilor de Noroc s? pl?teasc? peste 1.000 de euro de om pentru c? statul a banat, a acreditat ?i iar a banat o firm? de pariuri

ONJN s-a comportat precum vechii mili?ieni care se pitulau cu radarele în tufi?uri. Ei au l?sat autobuzul Bet365 s? circule pe str?zile patriei. Temporar, netemporar, l-au l?sat s? mearg? ca Vod? prin lobod? ?i prin monopol.

?i, dup? ce oamenii s-au dat jos în sta?ie din autobuzul 365, au ajuns acas? ?i ?i-au pus papucii, trîntindu-se în fotoliu ca s? vaz? la televizor cine i-a mai furat, s-au trezit cu amenda în cutia po?tal?. C? de ce au mers cet??enii cu ma?ina 365 care era interzis??! P?i, de ce n-a?i oprit-o voi de pe str?zi dac? sînte?i a?a de de?tep?i?

Sîntem în fa?a unui abuz feudal.

Un stat care ?i-a b?tut joc de Loteria Român? vreme de 25 de ani ?i care a permis s? se umple ?ara de p?c?nele, ma?in?rii primitive ?i prohibite în Europa pentru c? atrag dup? ele dependen?a cea mai crunt? a unei clase de dezmo?teni?i, are acum senza?ia c? î?i salveaz? bugetul arzîndu-i la buzunar tot pe juc?tori.

A?a arat? un stat care va pierde.

Link to comment
Share on other sites

B? ce s? zic, tr?iesc în România, o duc foarte bine ?i nu m-a? muta curând de aici. Numai rata?ii ?i incompeten?ii spun "dac? eram în România nu f?ceam niciodat? banii ??tia". Se poate ?i legal, trebuie doar s? ai r?bdare ?i perspectiv? ca s? în?elegi mecanismele societ??ii române?ti ?i s? le folose?ti în favoarea ta.

2. DNA nu face laba, este chiar eficient? raportat la câ?i angaja?i are. Poate ui?i c? num?rul de dosare cople?e?te num?rul de procurori îns? justi?ia tot vine din urm?, dovad? c? ?i Ilievici este luat acum la puricat.

C? se fac abuzuri ?i legi care s?-i favorizeze e vina celor toleran?i care stau ?i o freac? în loc s? ias? în strad? s? fac? scandal, Ro?ia Montan? n-a fost dat? ca pe o vit? pentru c? s-a umflat hri?ca?ul în români ?i au fost pu?i pe fapte. P?cat doar c? s-au calmat, puteau s? profite de impuls ?i s? dea jos ?i guvernul.

Link to comment
Share on other sites

La munc? m?, nu a?tepta?i s? v? pice de sus banii cât voi v? face?i laba.

524cea45e691b21460c44297_736.jpg

In proportie de cel putin 75% din utilizatorii de pe bet365 erau / sunt oameni cu salariu, inclusiv eu. Oamenii muncesc, iar in sfarsit de saptamana, decat sa arunce banii pe un cacat de bilet la loto, mai bine fac un pic de brain storming si plaseaza un bet baza macar un sfert pe niste calcule, decand pe noroc. Apoi, daca vremea e frumoasa afara, probabil se opineaza si o laba. La fel ca labarii care isi dau cu presupusul aiurea despre altii, crezandu-se mai evoluat ( read involuat ) doar pentru ca are acasa o femeie care nu e satisfacuta, datorita importante surclasate de job.

Link to comment
Share on other sites

C? se fac abuzuri ?i legi care s?-i favorizeze e vina celor toleran?i care stau ?i o freac? în loc s? ias? în strad? s? fac? scandal, Ro?ia Montan? n-a fost dat? ca pe o vit? pentru c? s-a umflat hri?ca?ul în români ?i au fost pu?i pe fapte. P?cat doar c? s-au calmat, puteau s? profite de impuls ?i s? dea jos ?i guvernul.

Ce guvern sa dea jos? Acelasi guvern care a fost pus acolo de 70% din "cetateni", adica de tarani care au ajuns acasa cu pungi de zahar si sticle de ulei? Nu stiu daca iti aduci aminte ca in 2012 taranii erau in centrele oraselor cu pungi cu USL si strigau "Sa moara, sa moara.." etc.... Problema cu RO e ca populatia e formata in mare parte din tarani nedati la scoala, incuiati, multi batrani cu apucaturi comuniste si alti nenorociti de gen. Ceilalti 30% sunt oameni ca tine, ca mine, ca X, ca Y care isi vad de drum.

Ca popor oricum ne meritam soarta. Problema cu Rosia Montana e urmatoarea, n-a fost praduita acum, dar o sa fie praduita mai tarziu, si poate pe bani mai putini. S-a mai intamplat, se va mai intampla...

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Trebuie sa intelegeti odata pentru totdeauna ca generatia noastra si generatia copiilor nostri vor fi generatii de sacrificiu. Aici nu este democratie, este comunism. Cat timp actualii conducatori si copii lor(cum este in comunism) vor conduce, nu este loc de avans.

Incercati sa va obisnuiti cu ideea si priviti partea buna a lucrurilor. Merge sa dai mita. Suntem un popor de ratati(cu exceptii, bineinteles). Degeaba incercati sa va mintiti singuri ca romanul e destept si e pe dincolo. Cu exceptia tarilor din Africa, nici o tara de pe pamant nu e condusa de aceleasi persoane timp de 30 de ani, cum este in Romania.

Nu exista justitie in tara asta. Obisnuiti-va cu ideea. Cei care omoara scapa iar cei care fura scapa si ei, dar bogati.

Astept de la unul din voi sa ma contrazica.

PS: Fiti recunoscatori moldovenilor. Daca tara lor nu exista, eram cea mai distrusa tara din Europa.

B? ce s? zic, tr?iesc în România, o duc foarte bine ?i nu m-a? muta curând de aici. Numai rata?ii ?i incompeten?ii spun "dac? eram în România nu f?ceam niciodat? banii ??tia". Se poate ?i legal, trebuie doar s? ai r?bdare ?i perspectiv? ca s? în?elegi mecanismele societ??ii române?ti ?i s? le folose?ti în favoarea ta.

2. DNA nu face laba, este chiar eficient? raportat la câ?i angaja?i are. Poate ui?i c? num?rul de dosare cople?e?te num?rul de procurori îns? justi?ia tot vine din urm?, dovad? c? ?i Ilievici este luat acum la puricat.

C? se fac abuzuri ?i legi care s?-i favorizeze e vina celor toleran?i care stau ?i o freac? în loc s? ias? în strad? s? fac? scandal, Ro?ia Montan? n-a fost dat? ca pe o vit? pentru c? s-a umflat hri?ca?ul în români ?i au fost pu?i pe fapte. P?cat doar c? s-au calmat, puteau s? profite de impuls ?i s? dea jos ?i guvernul.

Am o singura intrebare. Te simti respectat de stat in tara ta? Stat care pula mea... e mai smecher ca sotia. Dai mai multi bani la stat decat sotiei.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Oficiul Na?ional pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a început s?-i amendeze pe cei care au pariat online pe siteul Bet365 ?i pe alte astfel de site-uri interzise în perioada 10-30 septembrie.

''Purt?torul de cuvînt al ONJN, Andreea Iordache, a revenit cu preciz?ri ?i a spus c? absolut toate persoanele care au pariat în acea perioad? vor fi amendate indiferent de suma depus?: "Legisla?ia prevede c? to?i pariorii care au depus bani în perioada 10-30 septembrie vor fi amenda?i, chiar ?i dac? au rulat doar 5 lei. Amenzile sînt între 5.000 de lei ?i 10.000 de lei".

"În baza de date avem undeva la aproximativ 54.000 de persoane care urmeaz? s? primeasc? amenzi. Amenzi vor primi doar cei care au rulat peste 5.000 de lei în perioada 10-30 septembrie. Nu se vor aplica nici un fel de avertismente" purt?torul de cuvînt al ONJN, Andreea Iordache, pentru GSP.ro

sursa gsp

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai dati datele personale oricarui site de pariuri/gambling. Pariati doar acolo unde puteti castiga anonim.

Serios ? Toate casele de pariuri cer o dovada atunci cand faci prima retragere. Mie de la bet365 mi-a venit scrisoare acasa acum 2 ani pentru verificarea identitatii.

Primul pas înapoi al Oficiului: „Cei care au pariat sume mici vor primi cel mult avertisment, nu amend?!” |

Eu am vazut acum ceva timp pe pariurix ce fel juca lumea bilete de 50 - 100 milioane miza, probabil respectivii o sa fie cei amendati si nu cei care au jucat 5 lei.

Link to comment
Share on other sites

Aviz celor care au primit sau au fost instiintati ca vor primi amenda de la ONJN din cauza celor de la bet365:

In data de 15 octombrie, Oficiul National pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a luat o decizie menita sa ne impiedice sa oferim servicii de pariere si jocuri clientilor din Romania. Noi contestam aceasta decizie in instante.

Cunoastem, de asemenea, faptul ca ONJN a inceput sa contacteze si sa emita amenzi impotriva cetatenilor din Romania, inclusiv unora dintre clientii nostri. Suntem extrem de dezamagiti de masurile luate de ONJN si dorim sa va oferim informatii care sa va ajute, in cazul in care sunteti in vreun fel afectati de catre masurile ONJN.

Ati primit deja o amenda?

Daca vi s-a solicitat deja sa platiti o amenda, conform legii din Romania, aveti la dispozitie 15 zile de la data la care amenda v-a fost comunicata, sa faceti apel in instanta. Daca faceti apel, va insemna ca nu trebuie sa platiti amenda acum si e posibil sa nu trebuiasca sa o mai platiti vreodata, daca aveti castig de cauza in instanta. Avand in vedere ca intotdeauna am actionat conform legii din Romania, consideram ca aveti justificarea sa contestati orice amenda si ca aceasta sa fie anulata.

Intelegem ca, pentru a face acest lucru in mod eficient, veti avea nevoie de o buna consultanta juridica si dorim sa ne oferim sprijinul in organizarea si finantarea acesteia. Daca ati primit deja o amenda si doriti informatii din partea noastra pentru a va ajuta sa faceti un apel, trebuie sa actionati foarte rapid. Va rugam sa ne contactati cat mai curand posibil la 0318 107 402 (tarif standard) sau 0800894 754 (Romtelecom) si va vom informa despre cum va putem ajuta.

Ati fost contactat de ONJN dar nu ati primit o amenda?

Daca inca nu vi s-a solicitat sa platiti o amenda, insa ONJN v-a cerut sa va prezentati la sediul sau, tot va putem ajuta.

Inainte de a participa la orice intalnire cu ONJN, va rugam sa ne contactati la 0318 107 402 (tarif standard) sau 0800894 754 (Romtelecom) si va vom pune la dispozitie detalii ale consultantilor nostri locali, care va pot asista in intalnirea cu ONJN si noi vom plati pentru costul acelei intalniri.

Asa cum am mai spus, suntem dezamagiti de faptul ca ONJN a decis sa ia asemenea masuri impotriva dumneavoastra si speram ca va putem ajuta, dovedind ca dumneavoastra, impreuna cu noi, nu am actionat contrar legii.

Cu stima,

Echipa bet365

Link to comment
Share on other sites

@SynTAX O conceptie gresita pe care mute persoane o au este ca statul le reprezinta interesele. In realitate esti singur, cu totii suntem singuri si pe cont propriu in orice democratie contemporana. Nu ar trebui sa te bazezi pe stat sau pe vreo persoana anume, iti traiesti viata si numai tu esti responsabil de cat de bine. Romania nu a avut vreun proiect semnificativ realizat cu succes care sa aduca vreo imbunatatire infrastructurii (comunicatii, retele rutiere si feroviare), invatamantul a decazul prapastios doar un ultimii sase ani. Manualele de liceu care sunt folosite in prezent sunt un fel de rezumte a celor folosite de generatia mea si cea a parintilor mei pana la punctul in care parintii elevilor de astazi sunt obligati sa-i trimita la meditatii contracost pentru a avea o sansa redusa de a promova BAC-ul si examenul de admitere cu note decente.

Statul nu te respecta, nu te va respecta; respectul trebuie sa-l impui pe cont propriu. Sistemul politic actual din Romania este structurat intr-un fel incat numai cei care comit frauda (luare/dare de mita) au sanse reale sa ocupe vreo pozitie (de primar, prefect, primministru si chiar si presedinte), adica persoane santajabile care pot fi usor inlocuite.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@Ganav

Probabil ca m-ai inteles gresit.

Eu nu vreau ca stautl sa imi ofere nimic. Nimic. In romania sunt cateva categorii de oameni.

1.Tigani

2.Parlamentari

3.Oameni simpli

Primele doua categorii sunt cele mai bine privite. Oamenii simplii, ca mine, ca tine, ca parintii mei, ca toata lumea care plateste taxe, sunt privite ca si pleava societatii. Eu nu vreau sa ne ofere nimic. Noi trebuie sa oferim statului dar nu mi se pare normal ca parintii meu, care muncesc 12 luni pe an sa se gandeasca daca nu cumva cu banii pe care-i dau pe concediu m-ar fi putut ajuta pe mine. Sau daca nu cumva cand se intorc, vor mai pleca undeva, macar un weekend, urmatoarele 2-3 luni. Si tata este inginer iar mama economist. Statul nu respecta valorile. Uite-te putin la televizor. De unde vrei sa vina grupul acela de oameni, semnificativ, care sa schimbe Romania prin vot? Cei care se uita la Leo de la Strehaia si Florin Salam sigur nu vor face o schimbare in bine si ei sunt majoritatea.

Vreau ca statul sa nu ii ia 15% lunar din pensie bunicii mele pentru ca un functionar a gresit cu calcularea pensiei. O pensie de 320 de lei lunar. Ce crezi tu ca poate face o femeie cu 270 de lei? Singura?

De ce trebuie mereu sa traiesc un frica? Eu luna asta am iesit cu prietena de 3 ori. De 3 ori am iesit intr-o nenorocita de luna. Si nu pentru ca nu am timp ci pentru ca daca ieseam la restaurant+film de mai multe ori, se duceau pe pula banii de chirie. De ce statul trebuie sa ma sacrifice cat sunt tanar pentru ca sunt la "inceput de drum", cat sunt de pe la vreo 30 pana la 50 de ani, pentru ca am un copil de crescut si dupa 50 de ani pentru ca sunt deja batran?

Pur si simplu imi e frica de frica. Nu vreau sa traiesc cu stresu ca daca nu muncesc o saptamana pe luna, platesc doar chiria si atat. O sa mananc cartofi. Si castig decent, nu minimul pe economie sau macar apropiat.

Am un prieten cu care am lucrat pe cateva proiecte din Danemarca care mi-a spus ca el cat era in facultate muncea 18 zile sa-si plateasca taxa. Eu munceam 3 luni.

Daca voi asa vedeti respectul, eu imi bag pula in ea de tara.

Probabil ca asa cum copii din Africa cer mancare, adica prea mult, asa cer si eu in Romania. Cer sa nu traiesc cu grija zilei de maine. Prea mult.

Voua chiar va place ca in tara voastra, cineva isi bate joc de voi asa cum nimeni nu o mai face altundeva? Adica pula mea, eu imi cumpar laptop in rate(si nu Apple) si altii isi cumpara papion de 8000 de Euro? Care bineinteles, sunt parlamentari sau tigani. Uitati-va putin in jurul vostru si ganditi-va daca sunteti respectati. Lasand la o parte stereotipurile gen frate eu castig bine pentru Romania, nu am nevoie sa plec, va simtiti bine gandidu-va pe termen putin mai lung, la viitor?

Sunt multe de spus, dar pe scurt asta este esenta.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

@Ganav

Probabil ca m-ai inteles gresit.

Eu nu vreau ca stautl sa imi ofere nimic. Nimic. In romania sunt cateva categorii de oameni.

1.Tigani

2.Parlamentari

3.Oameni simpli

Da, ai dreptate desi a doua categorie as defini-o ca si politicineni pentru a fi mai cuprinzatoare.

Primele doua categorii sunt cele mai bine privite.

Prima nu. Adica tiganii au ca sursa de venit principala cersitul si gainariile in strainatate. In Romania nu este profitabil sa isi desfasoare activitatile. Occidentalii nu ii prea au la inima; era si o miscare care avea ca scop trimiterea lor inapoi si oferirea fiecaruia o suma de 3000 de euro.

Oamenii simplii, ca mine, ca tine, ca parintii mei, ca toata lumea care plateste taxe, sunt privite ca si pleava societatii.

Nu, cei de la putere depind de oamenii simplii, este in interesul lor ca aceastia sa munceasca, sa-si plateasca taxele si sa nu aiba impresia ca muncesc pentru altcineva. In caz contrar se pot intampla revolutii ca si aceasta:

execution-marie-antionette.jpg

Eu nu vreau sa ne ofere nimic. Noi trebuie sa oferim statului dar nu mi se pare normal ca parintii meu, care muncesc 12 luni pe an sa se gandeasca daca nu cumva cu banii pe care-i dau pe concediu m-ar fi putut ajuta pe mine. Sau daca nu cumva cand se intorc, vor mai pleca undeva, macar un weekend, urmatoarele 2-3 luni. Si tata este inginer iar mama economist.

Si parintii mei au aceleasi locuri de munca si banuiesc ca si varste asemanatoare. Aceste probleme au aparut in urma privatizarii Romaniei in 1989 cand parintii nostrii aveau in jur de treizeci de ani. Practic toata pregatirea si experienta lor de lucru era profilata pe o ramura a industriei care s-a desfiintat. Investitorii nu au aparut decat prin anii '98 - 2000. Acum, la firma Continental te angajeaza daca ai politehnica terminata si trei ani de experienta. Adica, parintii ar fi trebuit in anul 2000 sa se apuce de facultate, sa termine, sa ia diploma si sa se angajeze trei ani in timp ce trebuiau sa ma creasca pe mine. Fireste ca nu era realista.

Statul nu respecta valorile. Uite-te putin la televizor. De unde vrei sa vina grupul acela de oameni, semnificativ, care sa schimbe Romania prin vot? Cei care se uita la Leo de la Strehaia si Florin Salam sigur nu vor face o schimbare in bine si ei sunt majoritatea.

Categoric ca nu le respecta dar trebuie sa stii un lucru, ca presa si media nu mai sunt controlate de stat la noi si in Europa occidentala. Scopul televiziunii este sa cretinizeze masele si se dovedeste a fii extrem de eficace. Grupul acela de oameni nu vor schimba lucrurile prin vot. O lovitura de stat, din partea acelui grup, in Romania ar aduce cu sine o interventie militara din partea fortelor natiunilor unite si NATO sub pretextul eliberarii tarii de grupul fascist/nazist/comunist care s-a instalat la putere. Fireste ca multimea tembelizata va sustine fortele invadatoare si, cel mai probabil, acel grup va fi executat iar canalele de stiri vor anunta o noua victorie asupra terorismului ce va justifica astfel de actiuni militare in viitorul apropiat.

Vreau ca statul sa nu ii ia 15% lunar din pensie bunicii mele pentru ca un functionar a gresit cu calcularea pensiei. O pensie de 320 de lei lunar. Ce crezi tu ca poate face o femeie cu 270 de lei? Singura?

De ce trebuie mereu sa traiesc un frica? Eu luna asta am iesit cu prietena de 3 ori. De 3 ori am iesit intr-o nenorocita de luna. Si nu pentru ca nu am timp ci pentru ca daca ieseam la restaurant+film de mai multe ori, se duceau pe pula banii de chirie. De ce statul trebuie sa ma sacrifice cat sunt tanar pentru ca sunt la "inceput de drum", cat sunt de pe la vreo 30 pana la 50 de ani, pentru ca am un copil de crescut si dupa 50 de ani pentru ca sunt deja batran?

Pur si simplu imi e frica de frica. Nu vreau sa traiesc cu stresu ca daca nu muncesc o saptamana pe luna, platesc doar chiria si atat. O sa mananc cartofi. Si castig decent, nu minimul pe economie sau macar apropiat.

Ai dreptate ca statul nu asigura un minim necesar corespunzator unui trai decent. Practic ajungi intr-o situatie in care trebuie sa recurgi la frauda doar pentru a supravietui de la o luna la alta.

Am un prieten cu care am lucrat pe cateva proiecte din Danemarca care mi-a spus ca el cat era in facultate muncea 18 zile sa-si plateasca taxa. Eu munceam 3 luni.

Daca voi asa vedeti respectul, eu imi bag pula in ea de tara.

Tara te obliga faci mai mult chiar daca limitele legii sunt incalcate.

Probabil ca asa cum copii din Africa cer mancare, adica prea mult, asa cer si eu in Romania. Cer sa nu traiesc cu grija zilei de maine. Prea mult.

Comparatia aceasta nu este intocmai potrivita deoarece in Africa, acei oameni nu lucreaza, se asteapta sa primeasca totul de UE.

Voua chiar va place ca in tara voastra, cineva isi bate joc de voi asa cum nimeni nu o mai face altundeva? Adica pula mea, eu imi cumpar laptop in rate(si nu Apple) si altii isi cumpara papion de 8000 de Euro? Care bineinteles, sunt parlamentari sau tigani. Uitati-va putin in jurul vostru si ganditi-va daca sunteti respectati. Lasand la o parte stereotipurile gen frate eu castig bine pentru Romania, nu am nevoie sa plec, va simtiti bine gandidu-va pe termen putin mai lung, la viitor?

Sunt multe de spus, dar pe scurt asta este esenta.

Nu, nimeni intreg la cap nu este multumit dar exista un echilibru in care sunt mai multi oameni care traiesc prost dar sunt multumiti decat care traiesc prost si sunt intr-o situatie atat de disperata incat ar fi dispusi sa-si dea viata intr-o lovitura de stat.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Foarte bun punct de vedere si sunt de acord in proportie de 80%, mai putin cu partea de revolta. In Romania nu o sa existe niciodata o revolta, o manifestatie, nimic. Romania este tara razboinicilor pe Facebook(ca si mine) si a petitiilor online.

Si asta nu este vina mea in mare parte. Daca eram nascut inainte de '89, ma refer sa fi avut macar 20 de ani la revolutie. Atunci da, poate ca si eu mi-as fi dat viata asa cum au facut unii atunci, pentru o tara mai buna. Dar daca ar fi acum asa ceva si m-as gandi acum nu merita. Bineinteles, vor fi cativa care zic ca am mentalitatea gen "cei care au furat sa lupte". Tara asta este a oamenilor nu a politicienilor sau a tiganilor, dar practic majoritatea oamenilor din tara asta, daca nu sunt tigani, au un comportament tiganesc.

Ce inseamna comportant de tigani? Mihai Gadea, Ponta, Basescu. Toti au acelasi scop, comun cu al tiganilor: sa te prosteasca si sa te fure. Am dat doar trei exemple din tot atatea daca nu mai mult, milioane.

Este clar ca avem aproximativ aceleasi puncte de vedere, asta poate pentru ca avem varste apropiate, o educatie peste medie(care este foarte jos in Romania), poate pentru ca ne invartim in cercuri oarecum educate sau poate pentru ca am mai iesit din tara si am vazut cum este in alta parte. Discutia asta este la fel ca cea despre fotbal/femei. Infinita.

PS: Nu stiu cum este acum, dar in 2012 cand am fost intr-o tara oarecum indepartata de Romania(cateva mii de km) mi-a fost pur si simplu rusine ca sunt roman. De ce? Pentru ca am fost cu un grup si ceilalti erau de alta nationalitate. Ei erau asociati cu valorile din tara lor, eu cu tigani.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Q: ?i cum ar fi fost acea ?ar? mai bun??

A: Prive?te în jurul t?u acum ?i vei afla.

?sta este un adev?r care ar trebui s? fie spus mai des. Tolerându-i printre noi, ne molipsim cu obiceiurile lor, ne contopim si ne pierdem identitatea. Este un proces îndelungat, dar care este inceput deja.

Avand in vedere ca tiganii se reproduc mai repede decat noi, nu stiu car de eficient este procesul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...