Jump to content
S.L.C

Cum iti dai seama daca stii sa programezi

Recommended Posts

Am intalnit acest topic acum 1 an si de atunci a devenit sursa mea de amuzament atunci cand sunt dezamagit de cunostintele mele in C++ sau programare in general.

Tot ce trebuie sa fac este sa ma uit putin peste codul din acest topic si instant imi revine increderea in mine si realizez ca se poate si mai rau :))

https://www.daniweb.com/programming/software-development/threads/440954/cant-fix-error-in-my-program

Link to comment
Share on other sites

Am intalnit acest topic acum 1 an si de atunci a devenit sursa mea de amuzament atunci cand sunt dezamagit de cunostintele mele in C++ sau programare in general.

Tot ce trebuie sa fac este sa ma uit putin peste codul din acest topic si instant imi revine increderea in mine si realizez ca se poate si mai rau :))

https://www.daniweb.com/programming/software-development/threads/440954/cant-fix-error-in-my-program

begin

write("Stiu sa programez");

end.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pe partea de web

Incep?tor

-s? poat? explica f?r? prea mari probleme flow-ul unui program (sau s? poat? scrie o diagram? de la zero). Ori printr-un flowchart39 ori prin pseudocod26;

-s? în?eleag? conceptele din spatele oric?rui limbaj: variabile, constante, arrays, loops, condi?ii (o s? r?mâi surprins s? vezi cât de greu sunt de priceput anumite no?iuni) , recursivitate13;

no?iuni de baz? OOP: nu neaparat scrierea propriilor clase, dar s? fac? diferen?a dintre o clas?/metod? static? ?i una non-static?, s? ?tie când o clas? se instan?iaz? ?i când nu, s? ?tie s? apeleze metodele unei clase ( :: vs ->)

DRY s? fie o matra to live by;

-s? digere orice informa?ie, nu s? o înghit? pe ner?suflate; altfel spus: question everything;

-s? cunoasc? un sistem de version control;

-s? fi citit Clean Code, Clean Coders ?i Pragmatic Programmer

-s? ?tie s? foloseasc? motoarele de c?utare;

Mediu

-s? în?eleag? OOP ?i concepte SOLID50;

-s? în?eleag? ?i s? practice unit testing;

-s? în?eleag? design patterns: MV* (depinde de limbaj: MVC, MVVM etc), singleton, facades etc12;

-s? în?eleag? (?i s? poat? explica) cum func?ioneaz? o aplica?ie ceva mai complex? (e.g. una care folose?te design patterns)

-s? fi citit Clean Code, Clean Coders ?i Pragmatic Programmer a doua oar? smiley

Avansat

înc? n-am ajuns acolo, îi las pe al?ii

Textul nu este al meu. Textul apartine lui Ionut Staicu dar mi se pare foarte bine argumentat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...