Jump to content
SynTAX

CV Traditional vs CV Modern

Recommended Posts

  • Active Members

Salutare,

Intrebarea este simpla: ce model de cv aveti? Cel traditional gen Europass sau modern, cu template si chestii?

PS: Eu am mai multe cv-uri, in functie de jobul pentru care aplic si intentionez sa folosesc diferite template-uri in functie de job.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Fa-ti CV-ul singur.

Fii profesionist si arata angajatorului ca stii sa te auto-evaluezi. Nu trece informatii inutile, nu bate campii si nu scrie ca ai lucrat ca promoter in Cora daca te angajezi ca system administrator sau dev.

Desigur, sunt cretini pe Pamant care vor spune: " E bine sa treci experienta indiferent de domeniu, ca sa vada ala ca esti obisnuit cu un mediu de lucru ". Niciodata.

E bine sa ai vreo doua template-uri daca vrei sa aplici la doua joburi diferite: software developer si storage admin de exemplu. ( in cazul asta ai grija cu CV-urile de pe site-urile de recrutare: bestjobs / e jobs etc. sa ai trecute skilluri din ambele template-uri si sa le imbini cumva armonios ).

NU exagera totusi ! Nu te supra-evalua daca nu este cazul. Iti vei arata calitatile iesite din comun ( daca exista ) la un eventual interviu.

Ca si template, postase @em ceva template in LaTeX pe care l-am si folosit ulterior. cred ca e linkul de mai sus.

Lasa europass-ul ( doar in cazul in care nu aplici pentru ceva job din UE ).

Din pct. meu de vedere, un CV custom ( template personal ) spune mult mai multe despre tine, decat un template de pe Bestjobs.

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Daca ai ceva bani, nu te descurci cu CV-ul si vrei sa aplici pentru un high-end job recomand Professional CV Writing Services from The CV Centre

M-au ajutat mult acum cativa ani. Am vorbit cu unul din consultantii lor, le-am spus ce experienta am, pentru ce vreau sa aplic, le-a trimis job description si person specification si mi-au facut ceva frumos. Le-am platit sa imi rescrie si profilul de LinkedIn. Diferenta s-a vazut chiar in primele saptamani de la ofertele de interviu si job-uri primite ca raspuns la CV si de la oamenii care m-au contactat pe LinkedIn. Pentru mine personal s-a meritat investitia.

Link to comment
Share on other sites

Formatul conteaza mai putin, ideea e continutul.

Lucrez in IT si am citit si CV-uri pe 10+ pagini (no shit). Ce m-a impresionat cel mai mult a fost o pagina de Linkedin unde omul a scris ca lucreaza in domeniu de 20 de ani, din care 3 pe tehnologia X, 5 pe y 5 pe z s.a.m.d.

In ziua de azi personal cred ca less is more.

Daca aplici pentru Romania, cel mai bine vorbesti cu un recruiter/om de HR competent roman de la o companie care te-ar interesa si te sfatuieste cel mai bine.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai ceva bani, nu te descurci cu CV-ul si vrei sa aplici pentru un high-end job recomand Professional CV Writing Services from The CV Centre

M-au ajutat mult acum cativa ani. Am vorbit cu unul din consultantii lor, le-am spus ce experienta am, pentru ce vreau sa aplic, le-a trimis job description si person specification si mi-au facut ceva frumos. Le-am platit sa imi rescrie si profilul de LinkedIn. Diferenta s-a vazut chiar in primele saptamani de la ofertele de interviu si job-uri primite ca raspuns la CV si de la oamenii care m-au contactat pe LinkedIn. Pentru mine personal s-a meritat investitia.

Corect. Ca si experienta personala, am testat in timp diferite tipuri de CV-uri, EU format, UK format. Whatever. Ideea este ca de exemplu, este foarte greu sa ai un CV okay pentru un job localizat in US sau Asia / Pacific. Fiecare cu stilul lor. Eu am platit la un moment dat o firma din UK pentru CV + Scrisoare de intentie + Linkedin profile = 100 Lire. Nu a fost foarte mult. Diferenta s-a vazut aproape imediat pe zonele unde se merge pe stilul Anglo Saxon(UK / Australia / NZ / US / Middle East / etc). CV-ul este maxim 1.5 pagini, scurt si la obiect, fara Ion Creanga style.

Eventual, da-mi PM si cred ca pot sa-ti trimit ce firma am folosit. daca nu iti raspund imediat nu te speria, exista o mega diferenta de fus orar intre noi :)

Ahh, si inca o chestie. Cu ceva timp in urma am folosit asta pentru a crea un alt tip de CV. Ideea mi s-a parut interesanta si output-ul este nice.

https://jsonresume.org/getting-started/

Toate cele bune.

Edited by Amidamaru
Link to comment
Share on other sites

Decat sa dai peste 30lire pentru un CV mai bine il scrii singur.

Uite aici un alt format: Cum sa scrii un CV . Citeste si comentariile la articol pt ca sunt destul de interesante.

Un coment cu un exemplu de CV de pe infoarena:

Partea cu o pagin? e cam bogus, poate unul din 20 de CV-uri pe care le-am citit au avut o pagin? ?i e foarte okay.

La fel ?i cu doc, am primit multe în format doc ?i a fost okay.

Pentru cine intereseaz?, uite cv-ul cu care eu am ajuns la interviu la Google acum mul?i ani Octavian Costache - Resume

Daca te uiti atent, respectivul CV este scurt si la obiect, fara template-uri sau alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

Linkedin pentru momeal? dac? e vorba de IT/Tehnologie. Handmade, adaptat cerin?ei firme care te oferteaz? raportat la ce ?tii tu s? faci. Scurt ?i la obiect cât s?-i faci pe ei curio?i s? te întrebe mai departe ce ai f?cut pe proiectele men?ionate.

S? nu ui?i s? î?i preg?te?ti ?i tu întreb?ri, dac? reu?e?ti s? arunci mingea din terenul t?u în al lor ?i s?-i faci s? ard? neuroni s? r?spund? la o întrebare atunci ai ?anse foarte mari de reu?it?. Asta pentru c? nu vor un mototol care s? repete mot-a-mot ce a tocit înainte ci un om care folose?te informa?ia perceput? în avantajul s?u.

Sfaturi multe n-a? putea s?-?i dau c? n-am fost decât la pu?ine interviuri oficiale în via?a mea. În rest m-am b?gat unde am vrut pentru c? social engineering ?i au avut nevoie de mine f?r? ca ei s? ?tie într-un fel sau altul.

PS: Dac? îi cite?ti la fa?a locului ?i faci background checks ai ?anse mai mari de reu?it?. Pân? la urm? sunt ?i ei oameni, beau m?nânc? ?i se cac? ca tine. Folose?te asta în avantajul t?u ?i a?eaz?-le puful din zona de confort chiar dac? ei sunt cei care pun întreb?rile.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Multumesc de sfaturi.

Intotdeauna cand ma duc la interviuri imi pregatesc cateva informatii despre firma si cateva intrebari pe care sa le pun. Ba chiar daca stiu cu cine dau interviul, caut pe facebook si pe linkedin despre el sa vad ce-i place si incerc sa duc discutia libera in acel sens.

Eu am cv, dar am intrebat asta pentru ca de curand mi-a spus cineva ca de ce am cv de pe vremea lu Ceausescu si nu-l fac si eu modern cu template. Eu am cv intre si intre, nici europass nici cu template.

Multumesc inca odata de pareri si daca vreti si altii sa puneti intrebari legate de cv, puneti-le.

PS: Poate cei de pe aici cu experienta mai mare ar putea sa ne dea niste sfaturi mai bune, niste tips-uri ca sa zic asa.

PS2: Intrebare pentru toata lumea care a lucrat macar o luna. Este bine sa avem macar 2-3 cv-uri, in functie de jobul pentru care aplicam? Adica, eu am doua cv-uri, unul axat pe programare, altul pe partea de retelistica. Dar cum toata lumea stiti, in Romania daca nu lucrezi la Microsoft sau Oracle e bine sa fii bun la toate. E un minus ca nu trec la jobul de interviu pentru programator faptul ca am skill-uri in retelistica? Daca nu se supara @Nytro sa-mi raspunda ca stiu ca are o oarecare experienta.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Ma repet, dar asta e.

Less is more.

Daca tu aplici pentru postul de programator, pentru mine (ca PM, BUM, etc.) e complet irelevant asta in CV. Mai interesat sunt sa vad ce experienta ai pentru postul pe care aplici.

Hai sa formulez altcumva: Rolul unui CV e sa te aduca in interiorul firmei pentru un interviu. Nimic mai mult. Restul tine de prestanta ta acolo, impresia care mi-o lasi si de cata nevoie am de tine.

Less is more!

Less is more!

Less is more!

PS: vorbesc de cei cu experienta; la cei ce aplica pentru prima data, e alta discutie separata si nu pot fi bagate la gramada.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Perfect de acord cu tine. Dar am intalnit manageri de firme... hai sa le zic medii(20 de angajati) care mi-au spus in felul urmator: "Bine bine, eu te angajez pe tine programator dar retelistica stii? Ca eu nu imi permit sa angajez pe cienva sa se ocupe si de servere, imprimante si asa mai departe". Cand i-am spus da s-a uitat la mine cu o fata, putin ironica, putin neincrezator si mi-a zis de ce nu am trecut si asta in cv.

Link to comment
Share on other sites

Fix asta e ideea dintr-un asemenea CV, anume sa-i filtrezi si tu.

Nu stiu cum e la tine, dar eu de asemenea firme fug. Nu vreau o firma unde sa fiu omul bun la toate si sa fiu platit ca o secretara (de-fapt mai prost ca o secretara, ca aia se fute cu seful), in timp ce eu fac munca la 3-4 oameni.

Edited by m3gatr0n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...