Jump to content
iulik

BB Hackpedia (Hackpedia.info a plecat la casa lui)

Recommended Posts

Activitatea de pe Hackpedia a scazut datorita mai multor lucruri, si anume:

1. Generatia care a format cea mai solida comunitate de pe Hackpedia a crescut, unii oameni au plecat prin alte tari fie la studii fie cu munca, altii si-au intemeiat familii, altii pus si simplu nu mai au timp de asa ceva. A fost o perioada frumoasa insa multi dintre noi am ajuns deja la un alt nivel.

2. Generatia actuala de utilizatori (ma refer in general, nu doar in cazul HP) are un nivel mult mai scazut de inteligenta, acest fapt ducand la o scarba de a raspunde mereu si mereu la aceleasi intrebari idioate.

3. Forumurile nu mai sunt la mare cautare.

4. Multi condamna ca administratorii nu mai sunt activi. Complet adevarat insa nu administratorii tin un forum in picioare, ci userii acesteia. Treaba mea este sa am grija ca site-ul este online, sa platesc luna de luna factura la hosting (s-au strans ani buni deja) si sa iau legatura cu staff-ul. Recunosc ca nu ma mai implic asa de mult ca inainte pentru ca o data cu varsta am alte responsabilitati, iar timpul alocat online-ului este foarte mic.

5. Neme nu are absolut nicio legatura cu starea actuala a HP. Cu toate ca el a fost moderator pe forum, nu a avut o contributie vitala la cresterea nivelului.

Despre contopirea celor doua forumuri s-a tot discutat de "n" ori, si nu doar intre useri, ci intre cele doua staff-uri insa era o chestiune delicata.

Pe HP mai exista o mana de oameni pasionati, asa ca una dintre propunerile mele ar fi sa filtram grosul de useri si sa refacem comunitatea. Personal nu ma intereseaza numarul de useri sau traficul...ma intereseaza calitatea. Cu riscul de a-mi lua multe injuraturi, ma gandesc si sa facem o comunitate cu acces restrans unde vor putea intra doar oameni pertinenti, unde fiecare poate contribui la schimburi de opinii/knowledge.

Cat despre signup-ul pe HP, fiecare cont este activat de catre mine, asa ca daca cineva se plange ca nu a primit mailul de activare(nu vorbesc de cazurile de fata), ar trebui sa-si puna un semn de intrebare. Pur si simplu nu mai accept conturi de genul GoguXXL, $mekerul2012, etc.

In cateva luni voi scapa de niste task-uri de la munca si imediat dupa aia voi recladi comunitatea, impreuna cu oamenii de baza din ea.

Numai bine,

epic

Cam asta e parerea lui.

Adevarul e insa altul.

Administratorii nu ca nu erau activi asa cum zice el ci din contra, erau cam prea activi si prea infumurati ca sa mai vada ca fugaresc nu numai pe cei nou veniti pe forum ba chiar si pe cei care erau cu vechime, si ei, si moderatorii.

Erau niste frustrati care iti sareau in cap la cea mai mica chestie, daca intrebai ceva in loc sa primesti raspunsuri asa cum primesti aici dar si pe orice forum, primeai numai replici agresive, printre care si "de ce nu folosesti Google". Asa ca lumea s-a lasat pagubas si a folosit google si s-a pisat cu bolta pe forumul lor, care nu era decat o adunatura de frustrati.

La un moment dat zicea cineva tot aici, cred ca tot el, ca pe hackpedia nu e decat un vizitator nou pe luna. Asta de mai sus e cauza !

Dar se pare ca nu e capabil sa vada care a fost cauza din care s-a prabusit acel forum, ca daca ar fi vazut ar fi remediat situatia, dar din cate se pare de asta l-a si inchis. Si degeaba i-ar spune cineva ca tot nu ar intelege, asa e omul care vede numai drept inainte.

Tin foarte bine minte cum utilizatorii plecau IN GRUP de pe hackpedia si se mutau definitiv pe rst, si asta din cauza moderatorilor de acolo.

Dar ca sa iti dau un contraargument pentru toate argumentele date de el:

Insusi forumul RST este un contraargument care sta foarte bine in picioare.

Dupa cum se vede destul de clar aici adminii/moderatorii sunt mai calmi, mai linistiti, mai cu capul pe umeri si nu sar sa te baneze pentru orice chestie sau sa te trimita sa cauti pe Google daca ai o problema.

Niste moderatori mai indulgenti permit crearea unui forum frumos prin crearea de conditii si prin crearea unui mediu linistit pentru utilizatori. Moderatorii fac forumul accesibil, si nu invers asa cum zice el, dovada e chiar rst.

Link to comment
Share on other sites

epic a migrat toate siteurile sale pe un alt server unde din pacate nu poate sa tina si hackpedia din cauza continutului. Asta este tot. Ar fi avut nevoie, asadar, de un alt spatiu de gazduire.

Pentru ca am postat multa informatie utila acolo si pe care nu o tin minte totdeauna, atunci cand am nevoie il accesez din web archive

clik sa vezi )->Hackpedia - Index page

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...