Jump to content
Guest

WebHostingTalk - Versiune in Romana

Recommended Posts

Salutare,

Bash me daca am gresit cu topicu' asta, dar:

Am de gand sa fac un site gen webhostingtalk pct com in Romana, pentru Romani. De ce ? Observ ca pe zi ce trece din ce in ce mai multi si-o fura (direct sau indirect) de la diversi, habar nu au mai nimic despre hosting, marea majoritate se refera la hosting & things doar cu termenele: calculatoare, internet, site-uri.

Habar n-au ce-i ala un server, subnet, ce-i RIPE, ce-i un uplink, ce-i un agregator ... etc.

Interesat careva sa se implice intr-un astfel de site ?

Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Suna foarte bine dar din experienta mea cu oameni de genul, exista doua feluri de oameni:

1. Nu stiu nimic si nu vor sa invete, deci si-o fura.

2. Nu stiu nimic dar angajeaza pe cienva care sa faca treaba.

Pe cine am sfatuit pana acum si cu cine am vorbit despre asa ceva le citeam pe fata flegma cu care ascultau ce vorbesc. Ideea este ca ceea ce trebuie sa faci sa ajunga la consumatorii mai mari.

Link to comment
Share on other sites

AGSQ, as putea ajuta eu sa te ajut cu chestii, stii vorba aia... incercarea moarte n-are! Si oricum, ce te costa? Domeniul care il poti lua la 1euro sau $1, si webhost-ul.

Nu domeniul si hosting-ul este problema, ci oamenii care au cunostinte in domeniu si ar putea ajuta.

Domeniul exista deja, l-am pandit mult pana a expirat si l-am luat, iar servere ... he he he ... sunt si d-alea :)

Care vreti sa contribuiti, dati-mi va rog un PM cu un skype/yahoo ceva, unde sa discutam.

Link to comment
Share on other sites

Este gazduire.info, o comunitate destul de maricica ce s-a cam dus in ultima perioada. Altul care sa fie complet neutru si sa nu fie ceva prezentat sub forma de reclama nu stiu. Ala este cam singurul si cel mai vechi in domeniu.

Salut! Domnu, cumpara de la mine, am cea mai asemanatoare marfa! Nu te duce la vecinul ca a fost bisnitar :)

Eu am o parere total total diferita despre abordarea clientilor si prezentarea unor servicii sub forma de comunitate (serios, cred ca la asta te gandeai). Clientii incep sa fie pe zi ce trece mai educati. Lasa-i sa se friga la altii care stiu sa ia doar bani, fara sa ofere servicii si apoi vor veni la tine care esti om serios si faci si treaba buna (pe langa luat banuti).

Clientii mari vin pe recomandari iar cei mici (aha, aia cu site-uri cu manele, de 2 euro/lunar) nu cred ca avem nevoie de ei.

Multi o sa spuneti: Ah, nu e vorba de bani aici. E, cacat! Intotdeauna e vorba de ei, deasta ne trezim la ora 6 dupa ce am dormit doua ore (daca am apucat)

Link to comment
Share on other sites

Este gazduire.info, o comunitate destul de maricica ce s-a cam dus in ultima perioada. Altul care sa fie complet neutru si sa nu fie ceva prezentat sub forma de reclama nu stiu. Ala este cam singurul si cel mai vechi in domeniu.

Salut! Domnu, cumpara de la mine, am cea mai asemanatoare marfa! Nu te duce la vecinul ca a fost bisnitar :)

Eu am o parere total total diferita despre abordarea clientilor si prezentarea unor servicii sub forma de comunitate (serios, cred ca la asta te gandeai). Clientii incep sa fie pe zi ce trece mai educati. Lasa-i sa se friga la altii care stiu sa ia doar bani, fara sa ofere servicii si apoi vor veni la tine care esti om serios si faci si treaba buna (pe langa luat banuti).

Clientii mari vin pe recomandari iar cei mici (aha, aia cu site-uri cu manele, de 2 euro/lunar) nu cred ca avem nevoie de ei.

Multi o sa spuneti: Ah, nu e vorba de bani aici. E, cacat! Intotdeauna e vorba de ei, deasta ne trezim la ora 6 dupa ce am dormit doua ore (daca am apucat)

Si bem cafea ... nu uita de cafea :))

Lasand la o parte gluma, in prima faza ma gandeam la un forum/comunitate, insa, dupa ce am analizat putin cererea utilizatorilor, foarte multi vor sa-si ia informatia rapid si sa fuga unde au treaba. Deci cred ca mai de graba ar prinde un site (CMS) simplu, gen IT Security News and Security Product Reviews - SC Magazine + forum separat pentru cei ce vor sa aprofundeze discutiile (Thanks to @SynTAX pentru idee).

Eu chiar imi doresc a fi ceva neutru cu informatii si subiecte din domeniul hostingului de peste tot, dar evident scrise in Romana pentru Romani.

Gazduire.info il cunosc, s-a dus rapid pe pula si pentru ca nu prea le pasau astora de ce se intampla pe-acolo. Au aruncat un script, cateva categorii si lasi userii sa faca posturi.

Nu-i asa, tre organizat de staff, zic eu...

Link to comment
Share on other sites

Total de acord cu ce spune Texic?. La mine n-a fost cazul niciodat? s?-mi fac reclam?, totul a mers pe recomand?ri a?a c? n-am avut nevoie de pe?ti?ori iar de task-urile m?runte m? ocup dac? omul nu are alternativ? ?i nu g?se?te ajutor.

Plus c? ?i de nu-?i faci reclam? indirect îi trimi?i la tine prin calitatea explica?iilor, e destul s? vad? c? e?ti profi ?i vorbe?ti pe limba oric?rui prost ?i vor veni la tine.

Link to comment
Share on other sites

Total de acord cu ce spune Texic?. La mine n-a fost cazul niciodat? s?-mi fac reclam?, totul a mers pe recomand?ri a?a c? n-am avut nevoie de pe?ti?ori iar de task-urile m?runte m? ocup dac? omul nu are alternativ? ?i nu g?se?te ajutor.

Plus c? ?i de nu-?i faci reclam? indirect îi trimi?i la tine prin calitatea explica?iilor, e destul s? vad? c? e?ti profi ?i vorbe?ti pe limba oric?rui prost ?i vor veni la tine.

Stai bre ca eu aici vorbeam de astia care dau cu tartacuta de pereti cand aud cuvantul "server". Nu de sysadmini si ingineri NOC.

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte gluma, in prima faza ma gandeam la un forum/comunitate, insa, dupa ce am analizat putin cererea utilizatorilor, foarte multi vor sa-si ia informatia rapid si sa fuga unde au treaba. Deci cred ca mai de graba ar prinde un site (CMS) simplu, gen IT Security News and Security Product Reviews - SC Magazine + forum separat pentru cei ce vor sa aprofundeze discutiile (Thanks to @SynTAX pentru idee).

Eu chiar imi doresc a fi ceva neutru cu informatii si subiecte din domeniul hostingului de peste tot, dar evident scrise in Romana pentru Romani.

Gazduire.info il cunosc, s-a dus rapid pe pula si pentru ca nu prea le pasau astora de ce se intampla pe-acolo. Au aruncat un script, cateva categorii si lasi userii sa faca posturi.

Nu-i asa, tre organizat de staff, zic eu...

Gazduire.info a fost ok, si a avut webmasteri/hosteri/etc. Insa cand se apuca unul si zice de firma X ca sucks, firma X se apuca si zice de firma Y si pana la urma nu mai zice nimeni nimic ca sa nu se ia la cearta.

Insa cred ca au fost 10 posturi anul asta acolo...

Meseria asta de "sysadmin" este cam pe moarte. 90% din site-urile din Romania noi se fac cu Wordpress/Joomla, cam totul e cloud care necesita mai putini sysadmini/cunostinte. Nu mai e ca pe vremuri sa te intereseze ce naiba e ala un vhost ca webmaster... In plus sunt hostate in afara foarte multe.

Iar viitorul cu docker & ubuntu shit duce lucrurile mai mult in devops, deci topicuri gen WHT cam greu sa faci... Nici WHT nu mai e ce era pe vremuri, au aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Man, sysadminul n-o s? moar? niciodat?.

Pentru c? devul, devOPS-ul, qa-ul ?i orice alt? specie tehnic? de pe planeta asta este complet inutil? ?i de la momentul în care DNS-ul nu mai merge cum trebuie pân? la o infec?ie am?rât? cu conficker.

Iar în cloud to?i sunt pierdu?i când încep s? vin? ni?te output-uri mai urâte. ?ia ?tiu doar s? completeze ni?te chei ?i s? se lege la un API iar la chestii mai profunde fac ce ?tiu mai bine: sun? Syadminul.

Dac? unul din ei este în stare s? configureze un firewall(chiar ?i hardware) ca s? poat? s? fac? ni?te reguli custom ?i s? nu dea peste cap toat? infrastructura atunci eu m? înclin. Conceptual to?i ?tiu dar când le pui consola în mân? stau ?i se scarpin? la coaie. Acolo e diferen?a între un docker kiddie ?i un ?ef p? scule. #numazic

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu o sa moara definitiv. Insa cererea este MULT mai scazuta decat acum 10 de ani de exemplu. Platformele au devenit mult mai stabile, SaaS blablabla.

Una era cand aveai 1000 de servere, fara chef/puppet pe vremuri si iti trebuia o haita de sysadmini, alta e acum cand iti trebuie doar 2-3 ca le faci cloud, sau cumperi cloud direct gata facut/configurat si cand sunt probleme ask tech support.

Pentru 2-3 reguli de firewall si ceva config "weird", angajeaza un freelancer part time, ii da 50-100$/luna si gata.

Inainte era bataie pe sysadminii skilled, doar zvonul ca pleca unul de la o firma si era instant angajat la alta. Acum, stiu o gramada cu peste 10 ani experienta fara job.

Link to comment
Share on other sites

AGSQ eu te incurajez sa iti pui in practica orice gand doresti.

De unde stiti intentiile userului, poate tot contentu postat sau furnizat de el este de calitate .

Gandesc ca o sa faci o treaba destul de buna cu o sumedenie de tutoriale.

Si da exista wp si joomla, pentru ca se merge pe sistemul click click instal, ok.

Cat vor exista platforme gen envato si lume care sa le crackuiasca produsele, Wp nu va murii niciodata, pentru ca asta este cererea globala, nu doar in Romania.

Ti-as sugera sa-l faci biligv, ca na nu se stie de unde sare iepurele.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca nu este legat de tutoriale. Trebuie sa ai palavragii pe teme de web hosting ca sa fie dinamic. Si ca sa ai ce sa palavragesti, trebuie sa ai motiv/subiect.

WP este o PROSTIE. 90% din siturile facute sunt abandonate dupa un timp ca nu se face nimeni update si cand le face dupa cativa ani crapa themele, nu mai exista pluginuri etc. Daca vrei un site pentru cateva luni, hai 1-2 ani e ok. Dar pentru site-uri serioase NU. Si din pacate "istetii" de webmasteri de la noi, vand site-uri pe care clientul le vrea long-term/serioase pe WP.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu o sa moara definitiv. Insa cererea este MULT mai scazuta decat acum 10 de ani de exemplu. Platformele au devenit mult mai stabile, SaaS blablabla.

Una era cand aveai 1000 de servere, fara chef/puppet pe vremuri si iti trebuia o haita de sysadmini, alta e acum cand iti trebuie doar 2-3 ca le faci cloud, sau cumperi cloud direct gata facut/configurat si cand sunt probleme ask tech support.

Pentru 2-3 reguli de firewall si ceva config "weird", angajeaza un freelancer part time, ii da 50-100$/luna si gata.

Inainte era bataie pe sysadminii skilled, doar zvonul ca pleca unul de la o firma si era instant angajat la alta. Acum, stiu o gramada cu peste 10 ani experienta fara job.

Hai man, sysadmin fara job ? Eu cred ca te-ai referit mai mult la webmasteri intr-un post anterior. Si pe linkedin primesti cel putin 10 propuneri de colaborare de la companii si asta saptamanal.

Link to comment
Share on other sites

E foarte ok propunerea. Partea cu sys adminii , e clar ca nu poti sa inlocuiesti un cacanar care stie 2-3 chestii despre cloud, cpanel cu un sysadmin complet cu CCNA, CCNP, Comptia. De oameni buni pe networking si administrare sisteme va fii intotdeauna nevoie!

Link to comment
Share on other sites

Hai man, sysadmin fara job ? Eu cred ca te-ai referit mai mult la webmasteri intr-un post anterior. Si pe linkedin primesti cel putin 10 propuneri de colaborare de la companii si asta saptamanal.

Ce vezi pe Linkedin, Beyond si alte nebunii sunt in 90% din cazuri ori expirate si uitate, ori au tot felul de cerinte idioate si imposible gen expert C++ PHP NET MSSQL MYSQL etc de parca cineva poate sa fie expert in 10 limbaje ca sysadmin, mai sunt postari puse de headhunteri si HR just in case cine stie cine pica sau se fac ca muncesc si asa mai departe.

In plus faptul ca vezi 20-30-100 de anunturi la nivel _mondial_ pentru un post, in 99% din cazuri necesita relocare si 1% din cazuri vor remote, reflecta exact ce voiam sa spun.

Am cautat pentru un prieten anul trecut si n-am gasit, de la remoteok, linkedin, wwr, reddit, guru, blablabla

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...