Jump to content
cAm

Parere pentru wi fi

Recommended Posts

Buna ziua, ieri mi-an bagat netu de la kabel deutschland si am primit un modem ca sa ii zic asa care ofera si semnal wi fi. Semnalul este destul de bun in prima jumatate a casei dar dupa isi pierde puterea. Vreau sa stiu ce pot sa fac ca sa fie semnal in toata casa, ma gandeam sa cumpar un router wi fi sau un wi fi repeater.

Voi ce imi recomandati? Am nevoie de raspunsuri cat mai rapide pentru ca trebuie sa ma duc sa il cumpar. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Este interesant dar nu stiu daca il gasesc la magazin. Alta parere?

Distanta nu este mare, sunt aprox. 10/15 m.

Trebuie sa gasesti asa ceva, depinde de magazinul in care mergi. Daca nu, sunt si WiFi repeatere de diferite calitati si preturi, uita-te la specs si reviews pe internet. Acum 3 saptamani am cumparat un router din asta NETGEAR D6200-100UKS AC1200 Dual Band Wireless ADSL2+ Modem Router for Phone Line Connections: Amazon.co.uk: Computers & Accessories ca sa extinda prin ethernet de la router-ul original si apoi sa imi fac o retea separata de WiFi, alte setari, etc. A fost foarte usor de instalat, aproape "plug & play", doar cateva chestii ce le-am vrut diferite in rest a mers brici.

Daca vrei ceva ieftin atunci cu niste WiFi repeatere rezolvi insa depinde de calitatea lor, ce frecvente radio mai circula, interferenta, etc. Insa daca vrei ceva mai solid incearca cu router sau ce am recomandat initial.

Link to comment
Share on other sites

Pretul prea putin conteaza, chestia este ca habar n-am ce sa cumpar si sa fie bun. Si vreau sa stiu sigur pentru ca magazinul e la o distanta de aprox. 14 km si nu prea as vrea sa fac drumul degeaba.

Si vreau sa stiu daca functioneaza router in cutia asta neagra pe care o am daca ea emite semnal wi fi.

Link to comment
Share on other sites

Asta am primit de la ei View image: image

Si asta este distanta plus 2m: View image: image

Ps: si nu vreau sa ma intind cu cabluri prin toata casa.

Da, iti va merge cu un WiFi repeater daca nu vrei cabluri. Vezi daca gasesti ceva de la Netgear sau TP-Link. Cateva exemple de modele: NETGEAR EX2700-100UKS, NETGEAR WN3000RP-200UKS, TP-LINK TL-WN822N, TP-LINK TL-WA860RE. Insa ce iti dau eu e irelevant pentru ca tu ajungi la magazin si vei vedea ca au doar anumite modele pe stoc. Cel mai bine e sa mergi acolo si cand ajungi te uiti ce modele au, citesti descrierea lor pe cutie si eventual te uiti de pe telefon rapid sa vezi ce review-uri au primit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...