Jump to content
comros

Romania, hai in strada!

Recommended Posts

Deoarece pe userul @baarkyy am luat ban deoarece am postat ceva ce nu mai este permis la rubrica Market si-mi cer scuze ptr asta, o sa postez de pe acest user chiar cu riscul de a lua ban si pe acesta, dar rog moderatorii macar sa nu stearga acest thread daca le pasa de viitorul acestei tari!

Nu instig la violenta! Exista si proteste pasnice. Haideti in strada! Lumea protesteaza in toate orasele tarii!

Renunta la comoditate si alatura-te poporului!

Suntem cu 32 mai putini dar mai puternici si hotarati ca oricand!

Nu va lasati intoxicati si manipulati de fel si fel de persoane, verificati informatiile care vi se dau si sursa lor.

Totul e putred in tara asta de la guvern, presedintie pana la biserica.

Coruptia ucide! Tacerea ucide! Este inacceptabil ca in Romania anului 2015 sa moara atatia tineri arsi de vii ca sobolanii din cauza coruptiei si incompetentei!

Un prieten care locuieste langa acel club mi-a povestit ce-a vazut acolo deoarece a fost sa ajute. Nu poti uita intr-o viata de om ce a fost acolo. Oameni tarandu-se cu carnea topita pe ei, o fatã care nu mai avea gura, copii de 15-16 ani care zbierau de durere si de spaima de a nu muri. Nici cel mai bun scenariu de film horror nu poate descrie ce s-a intamplat acolo. Slava Domnului ca n-am avut cunostinte in acel carnagiu.

De atunci am o furie si o manie imensa in mine si ma tot intreb: daca eram eu acolo, daca era vreo ruda, prieten, copiii mei?

Ma apropii de 30 de ani si inca mai sper ca se poate schimba ceva in Romania. Vreau sa asigur urmasilor si copiilor mei un viitor sigur, fara sa fie nevoiti sa plece departe de casa sau sa ajunga niste carpe in propria tara.

Spunea cineva aici pe forum de ce nu-si gaseste de munca desi a terminat facultate si este talentat in ceea ce face. Din cauza CORUPTIEI, SPAGARILOR si a MENTALITATII INFECTE din tara asta. Marea majoritate de pe forumul acesta au varste intre 15-30 ani. Doar noi tinerii mai putem schimba ceva!

Eu unul aleg sa lupt impotriva sistemului care distruge tot ce a mai ramas bun in Romania.

Nu ne pot cumpara cu 3 demisii! Iesiti din casa daca va pasa! Lasati tastatul pentru o vreme si haideti sa le aratam ce inseamna democratie si ca noi ii alegem pe ei, nu ei pe noi!

#COLECTIV

Link to comment
Share on other sites

P.S. Daca imi dai 50 de lei si un pachet de tigari,vin si strig ce vreti voi.

Ce sa strigi ma frate , nu vezi ca sunt o turma de oi ? Cine pula mea i-a votat ? Acum sa indure , mi se face sila cand vad ca se cer demisii , pai ma frate , eu daca imi tai o mana , nu sufar toata viata ? Asa si ei , asta e rezultatul dupa alegeri , asta si-au dorit , nu i-a obligat nimeni sa voteze pe X sau Y apoi sa iasa in strada .. proteste balarii .

Link to comment
Share on other sites

208tr7p.jpg

Se pare ca multe persoane nu inteleg de ce s-a iesit in strada... s-a iesit pentru a se schimba total mentalitatea politica din Romania, pentru a desfinta o data pentru totdeauna ceea ce a insemnat comunismul politic de-alungul anilor in tara noastra.

Poporul isi doreste oameni capabili in functiile de conducere cu specializari in domeniile pe care le conduc si un interes comun - acela de a da inainte fara coruptie pentru ca nu se mai poate asa, s-a umplut paharul fratilor.

Nu mai raspundeti cu comentarii de genul n-o sa se schimbe nimic... nu o sa se faca nimic... tot aceeasi hoti o sa ramana... nu este adevarat... daca ne mobilizam din ce in ce mai multi o sa "se stranga cureaua" in jurul celor care ne-au distrus tara si o sa vedeti ca o sa fie schimbari majore.

Felicitari din partea mea celor care au iesit si au protestat in mod civilizat !

In Craiova s-a vehiculat la Tv ca au iesit circa 2000 de oameni doar .... minciuni grosolane .... au fost peste 5000 de persoane si s-a marsaluit pe Calea Bucuresti pentru a scoate oamenii din casa pentru o cauza ce ne priveste pe toti. Autoritatile din Craiova s-au comportat ireprosabil si au fost cu noi pana la final, fara sa fie vreun incident semnalat!

Ceea ce nu inteleg eu este cum pot unii oameni sa stea bine mersi in fata Televizoarelor care le-au spalat creierii atatia ani in loc sa fie alaturi de semenii lor intr-o cauza nobila !

Link to comment
Share on other sites

Ok, ii dam jos pe actualii guvernanti sau ce or fi ei dar intrebarea e pe cine pui in locul lor? Se cer demisii, alegeri si alte nebunii, pe cine alegi? Pe cine pui? Nu-i vezi ca in momentu cand ajung la conducere se intorc la 180 de grade si isi baga pula-n ele promisiuni?

Inainte de toate chestiile astea ar trebuii cautati oameni competenti, hai sa nu facem ca-n 89'(unul din cei care au trait atunci ar putea sa ne spuna ce si cum s-a intamplat, la momentu ala eram "pe teava") cand s-a grabit toata lumea sa puna pe cineva mai bun si s-a ajuns unde s-a ajuns (nu neaparat rau pentru toata lumea, nu intelegeti gresit).

Link to comment
Share on other sites

O sa-mi rup din timpul meu pretios, ca sa trec putin prin ce-ai postat. Dupa care o sa ma reintorc la viata mea linistita. Ca si disclaimer: imi pare foarte rau de tragedia din colectiv si de cei implicati.

Suntem cu 32 mai putini dar mai puternici si hotarati ca oricand!

Nu va lasati intoxicati si manipulati de fel si fel de persoane, verificati informatiile care vi se dau si sursa lor.

Totul e putred in tara asta de la guvern, presedintie pana la biserica.

Au murit oameni la mineriada de care nu ne-a interesat. Tot din cauza unui guvern mizer. Altii mor zilnic in spitale, tot din cauza unui guvern mizer. Zilnic sunt peste 50oameni care mor ucisi de nepasarea celor de sus si a noastra. Lucrurile astea trebuiesc schimbate de la sine, printr-o constiinta generala a poporului si printr-o constientizare a situatiei in care suntem. Nu prin 'scandaluri' si proteste pe fond emotional.

Coruptia ucide! Tacerea ucide! Este inacceptabil ca in Romania anului 2015 sa moara atatia tineri arsi de vii ca sobolanii din cauza coruptiei si incompetentei!

Un prieten care locuieste langa acel club mi-a povestit ce-a vazut acolo deoarece a fost sa ajute. Nu poti uita intr-o viata de om ce a fost acolo. Oameni tarandu-se cu carnea topita pe ei, o fatã care nu mai avea gura, copii de 15-16 ani care zbierau de durere si de spaima de a nu muri. Nici cel mai bun scenariu de film horror nu poate descrie ce s-a intamplat acolo. Slava Domnului ca n-am avut cunostinte in acel carnagiu.

De atunci am o furie si o manie imensa in mine si ma tot intreb: daca eram eu acolo, daca era vreo ruda, prieten, copiii mei?

Coruptia ucide? Poi cum ramane cu atentiile ce le oferim pentru o adeverinta medicala? Cu mentalitatea pe care o alimentam mai mult sau mai putin voit prin actiunile noastre doar pentru a sari peste 2 saptamani de asteptat pentru o hartie? Aia ucide. De-acolo se planteaza in mintea tuturor ideea ca spaga e ceva natural si necesar. E mult mai rau cand 500 oameni dau o cafea pentru a obtine pe sub mana ceva, decat daca un parlamentar ia spaga de 50k euro; Aia 500 de oameni contribuie la perpetuarea ideii ca spaga e un MUST HAVE. Hai sa fim onesti macar o data in viata asta mizera si sa aratam raul cu degetul.

Eu unul aleg sa lupt impotriva sistemului care distruge tot ce a mai ramas bun in Romania.

Nu ne pot cumpara cu 3 demisii! Iesiti din casa daca va pasa! Lasati tastatul pentru o vreme si haideti sa le aratam ce inseamna democratie si ca noi ii alegem pe ei, nu ei pe noi!

Tot aruncati termenul de democratie de ici-colo. Poi democratia nu e pentru noi bre. Ca noi n-avem treaba cu ce se-ntampla in tara asta si suntem gata sa ne luam muie zilnic. Pana cand ne atinge ceva la sentiment si iesim in strada. E trist ca aveti impresia ca asta-i mersul firesc al lucrurilor. Dupa cum spuneam, mersul firesc al lucrurilor in anul 2015 ar fii sa constientizam ca e nevoie de o schimbare si sa INCEPEM noi, astia multi. E trist ca nu putem fii proactivi. Vorba cuiva, ne place sa functionam doar in 'regim de avarie'.

Nu uitati ca la fel s-a iesit in strada si acum 25 ani; Cei de-atunci l-au ales pe Iliescu care apoi a adus minerii. Degeaba se iese-n strada fara un scop precis si doar cu povestioare, fara revendicari si solutii clar definite si doar impinsi de emotii.

Imi pare rau de familiile implicate in incident, dar pun mai presus de orice ratiunea. Nu e vorba de doliu national. Pentru ca asa ne pisam pe restu sutelor de oameni care mor zilnic din cauza incompetentei statului. Va place sau nu, asta-i adevaru de care va feriti.

Noapte buna, Romania.

Link to comment
Share on other sites

Mai puneti mana la munca si mai lasati protestele. Pana acum nu ati mai protestat. Va plangeti incontinuu de politica, coruptie, Iliescu, Basescu etc. si vreti totul pe degeaba dar sa puneti mana la munca nu va place. Crezi ca daca iesi tu in strada vine cineva si ne da la toata lumea pe degeaba salarii mari si scoate taxele. Suntem in situatia asta pentru ca foarte multi romani sunt niste lepre ordinare cu ochii numai pe furat, pe combinatii, mondenitati, fotbal si tiganie. In tara asta nu merge nici o firma pentru ca angajatii se gandesc numai la furat. Toti se plang ca nu e de munca dar prefera ajutorul social decat sa munceasca pe salariu minim. Ia orice strada din Bucuresti la picior si vei vedea anunturi cu angajari, du-te cumpara un salam si vei vedea anunt cu angajari casier. Dar nu vreti sa va duceti ca nu e de furat si sunt putini bani, iar voi aveti in buzunar ultima generatie de smartfon. Luati-o ca pe un pamflet.

Link to comment
Share on other sites

Frate trebuie puricati in totalitate cei care vor fi pusi in functie, sa fie capabil sa-si exercite cu succes functia in interes National nu in interes propriu... Nu poti avea ca Ministru al Educatiei un om care nu stie Limba Romana in totalitate, sau un om care sa schimbe Limba Romana si sa permita utilizarea cuvintelor precum "aicea" in loc de "aici" etc... cred ca intelegeti unde bat si nu sunt visator frate, se poate intampla daca se vrea lucrul asta si noi putem face aceasta schimbare pentru ca suntem multi iar ei sunt o mana ... nu instig in nici un fel la vreo miscare Revolutionara ci la una pasnica in care dupa aceste demersuri sa se analizeze fiecare functie in stransa legatura cu poporul roman.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Mai puneti mana la munca si mai lasati protestele. Pana acum nu ati mai protestat. Va plangeti incontinuu de politica, coruptie, Iliescu, Basescu etc. si vreti totul pe degeaba dar sa puneti mana la munca nu va place. Crezi ca daca iesi tu in strada vine cineva si ne da la toata lumea pe degeaba salarii mari si scoate taxele. Suntem in situatia asta pentru ca foarte multi romani sunt niste lepre ordinare cu ochii numai pe furat, pe combinatii, mondenitati, fotbal si tiganie. In tara asta nu merge nici o firma pentru ca angajatii se gandesc numai la furat. Toti se plang ca nu e de munca dar prefera ajutorul social decat sa munceasca pe salariu minim. Ia orice strada din Bucuresti la picior si vei vedea anunturi cu angajari, du-te cumpara un salam si vei vedea anunt cu angajari casier. Dar nu vreti sa va duceti ca nu e de furat si sunt putini bani, iar voi aveti in buzunar ultima generatie de smartfon. Luati-o ca pe un pamflet.

Ca idee despre subiectul munca. Eu muncesc de aproape 2 ani norma intreaga(mai putin ultimele 3 luni) si nu mi se pare normal sa fac rate pe 6 luni sa-mi iau un laptop.

Nu mi se pare normal ca parintii mei(tata inginer, mama economist) sa se gandeasca daca e bine sau nu sa plece o saptamana pe an in concediu, daca nu cumva imi puteau da mie banii aia.

Problema e la cei care nu muncesc, nu la cei care muncesc. Incercati sa deschideti ochii si sa vedeti ca in maxim 10 ani si clasa de mijloc va fi intr-un cacat.

Cat despre imputitii care ne-au condus pana acum, daca tu esti de acord sa scape asa usor, ne meritam soarta.

ON: Cat despre proteste, si in 2012 si acum am invatat ca daca pe facebook si forumuri sunt 10, la proteste vin 0.5 Nu are rost sa postam aici sa ne facem selfieuri la proteste. Protestele sunt ca donatiile. O faci pentru ca asa simti, nu pentru ca vrei sa fii cool.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Voi astia din "generatia facebook" iesiti in strada am vazut aseara si eu la tv oamenii strigau intr-o parte despre incidentul de la clubul Colectiv si altii impotriva guvernului, pai daca tot iesiti in strada iesiti si strigati toti acelasi lucru.

Ce rezolvati daca ati iesit in strada? Si-au dat demisia Ponta,Piedone si Oprea acum intrebarea e cine o sa le ia locul? Vi se pare ca o sa vina premier un Hitler Jr si o sa faca curatenie? Nu cel mai probabil o sa iasa tot un politician corupt si deci rezultatul care este? Strazile Bucurestiului blocate pt nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Voi astia din "generatia facebook" iesiti in strada am vazut aseara si eu la tv oamenii strigau intr-o parte despre incidentul de la clubul Colectiv si altii impotriva guvernului, pai daca tot iesiti in strada iesiti si strigati toti acelasi lucru.

Ce rezolvati daca ati iesit in strada? Si-au dat demisia Ponta,Piedone si Oprea acum intrebarea e cine o sa le ia locul? Vi se pare ca o sa vina premier un Hitler Jr si o sa faca curatenie? Nu cel mai probabil o sa iasa tot un politician corupt si deci rezultatul care este? Strazile Bucurestiului blocate pt nimic.

Si cam ce propui tu sa facem?

@monstertube : sa stii ca daca ai pus cratima la "asai" tot agramat ramai, nu se pune spatiu inainte si dupa virgula, ci doar dupa.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Sa iti vezi in continuare de job cum facem toti si sa trecem peste aceste lucruri.

Si asa nu o sa se intample nimic.

Cum sa treci peste lucruri prietene? O sa murim de foame la batranete. Nu o sa se intample nimic ca asa sunteti crescuti, cu calusul in gura. Oricum toti care comentati impotriva, 80% sunteti psd-isti. Sper sa ramanem in strada cat mai mult.

PS: Este ultimul meu post aici. Fiecare este liber sa faca ce vrea pula lui dar ca idee ar fi bine sa iesiti din starea asta de ranced si sa mai cascati si voi ochii, ca d-aia lucrati in IT. Duceti-va in alte tari si vedeti cum stau treburile. Numai bine.

Parintii tai au murit de foame dupa revolutie? Ai mei nu au murit, au avut job-uri (si nu joburi cu salarii de zeci de milioane) si tot s-au descurcat.

Faza asta cu muritul de foame este o mare prostie, nu am murit de foame cand era basescu presedinte si murim de foame acum? Sa fim realisti.

Inteleg la ce te referi, sunt de acord cu tine insa nu o sa se intample nimic o sa treaca 1,2,3... luni si lumea o sa uite.

In 2012 cum a fost tot la fel proteste in strada si rezultatul care a fost? Basescu si-a terminat mandatul linistit si acum absolut nimeni nu se ia de el.

Ma bucur ca macar tu ai inteles la ce m-am referit. Nu ma refer sa mori fizic de foame. Ma refer ca viat ape care o sa o duci nu o sa fie tocmai buna.

Fa-ma si pe mine sa inteleg, care-i diferenta dintre noi si Germania/Anglia? Muncesc aia mai mult ca noi? Sunt mai destepti? Chiar te rog, poate sunt eu incuiat, dar explica-mi si mie de ce ei duc o viata mai buna ca a noastra.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare inutil ce se intampla in momentul de fata. Cum au zis si mai sus baietii, isi da demisia Ponta si revine altul la fel. Eu nu cred ca guvernul face o tara, daca fiecare ar incerca sa primeasca o educatie mai buna, ar pune osul la treaba si ar incerca sa fie o persoana mai buna in viata de zi cu zi, in timp totul se va schimba. Pentru ca daca guvernul nu are pe cine manipula nu se mai intampla chestii de genu. Dar cine sunt eu sa zic asa ceva ? Poate gresesc si nu am habar de ce vorbesc..

Link to comment
Share on other sites

Cum sa treci peste lucruri prietene? O sa murim de foame la batranete. Nu o sa se intample nimic ca asa sunteti crescuti, cu calusul in gura. Oricum toti care comentati impotriva, 80% sunteti psd-isti. Sper sa ramanem in strada cat mai mult.

Parintii tai au murit de foame dupa revolutie? Ai mei nu au murit, au avut job-uri (si nu joburi cu salarii de zeci de milioane) si tot s-au descurcat.

Faza asta cu muritul de foame este o mare prostie, nu am murit de foame cand era basescu presedinte si murim de foame acum? Sa fim realisti.

Inteleg la ce te referi, sunt de acord cu tine insa nu o sa se intample nimic o sa treaca 1,2,3... luni si lumea o sa uite.

In 2012 cum a fost tot la fel proteste in strada si rezultatul care a fost? Basescu si-a terminat mandatul linistit si acum absolut nimeni nu se ia de el.

Link to comment
Share on other sites

Parintii tai au murit de foame dupa revolutie? Ai mei nu au murit, au avut job-uri (si nu joburi cu salarii de zeci de milioane) si tot s-au descurcat.

Faza asta cu muritul de foame este o mare prostie, nu am murit de foame cand era basescu presedinte si murim de foame acum? Sa fim realisti.

Inteleg la ce te referi, sunt de acord cu tine insa nu o sa se intample nimic o sa treaca 1,2,3... luni si lumea o sa uite.

In 2012 cum a fost tot la fel proteste in strada si rezultatul care a fost? Basescu si-a terminat mandatul linistit si acum absolut nimeni nu se ia de el.

Hai sa-ti dau un exemplu de oameni care au murit de foame dupa revolutie, minerii (cred ca nu mai are rost sa-ti explic si de ce).Nu poti sa compari protestul din 2012 cu protestul de acum, in 2012 nu a murit nimeni si oamenii se strang din ce in ce mai multi (ceea ce ma bucura, nu ma asteptam sa se intample ceva).Normal ca totul o sa ramana la fel daca toti raman cu mentalitatea ta, ca nu o sa se schimbe nimic, ca tot asa o sa fie.Nu stiu ce varsta ai dar gandeste-te, ai vrea sa le mearga viitorilor tai copii mai bine (sau actualii), daca da, atunci schimba-ti mentalitatea si fa ceva, de asta suntem unde suntem.Aceeasi mentalitate o vad si la profesori, oameni mai in varsta samd. taci si inghite si asta transmiteti si mai departe.Sper sa-ti aduci aminte de postul tau cand o sa ajungi la varsta de pensionare si o sa te trezesti ca-ti primesti pensia din parti (ca deh, las' ca merge si asa)/

As fi vrut sa locuiesc in Bucuresti acum dar din pacate nu sunt de-acolo.

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Asa-i romanul , cand nu are ce face iese in strada. Adunatura de neghiobi. pffff.....

De ce arunci tu cu pietre in romani atunci cand nu e cazul? Ti se pare ca romanii sunt singurul popor care protesteaza impotriva unui guvern corupt? Sau nu te duce mintea sa-ti construiesti un argument valid si e mai usor sa recurgi la generalizari nefondate?

Asta ma uimeste la culme la unii dintre voi - sunteti oameni inteligenti, va descurcati remarcabil cu notiuni destul de abstracte din lumea IT-ului, dar cand vine vorba despre logica si argumente... prapad.

Cititi putin despre dezbateri si incercati sa evitati pe viitor capcanele unui discurs, capcane precum generalizarile nefondate sau gandirea-n alb si negru. Oricarei minti educate ii e greu sa va ia in serios astfel.

Referitor la ce vorbiti voi de job-uri, cred ca un guvern corupt poate sa fure mult mai mult decat poate sa produca o tara harnica. Si mi-ar fi si mie mai usor sa ajung la munca daca s-ar astupa gropile, daca metroul ar fi construit la timp sau daca nu as mai fi constant blocat in Baneasa de coloane oficiale.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca discutia a degenerat in "nu a murit nimeni de foame" si "toata lumea la munca".

Asadar cei care au iesit zilele acestea in strada s-au dus ca sa ceara salarii mai mari sau o masa de pranz ???

Cei care au fost la proteste sunt majoritatea angajati la privat, ei nu cer bani sau ajutor pentru mancare, ei isi doresc doar RESPECT.

Chiar daca politicienii au ramas aceasi, generatiile s-au schimbat. Nu se mai poate minti poporul cu televizorul, cel putin o parte din el.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta discutie.

Schimbarea trebuie sa inceapa insa cu noi.

Daca noi spunem de altii ca fac si dreg si noi inca aruncam hartia pe jos sau mucul de tigare pe unde apucam .... e cam acelasi lucru.

Eu va spun un lucru din experienta mea de viata. Banul corupe. Ia mintile oamenilor si le intuneca judecata. Orice om care se crede curat daca ajunge in niste conditii care ii faciliteaza sa castige usor bani multi fara efort si sa scape cu asta va face si el.

Din pacate in ultimii 25 de ani justitia nu si-a facut treaba ci doar a avut material rulant pe omul de rand care a infundat puscaria ca s-a batut cu vecinul pe o bucata amarata de pamant etc....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...