Jump to content
Che

Va rog sa-mi recomandati o tableta buna si ieftina ! :D

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o tableta. Nu am mai avut niciodata nici un fel de tableta si nici macar telefon cu Android.

M-am uitat asa la preturi pe emag si nici nu visez la ceva cu Windows ca e mult mai scump.

In concluzie sa fie ceva cu Android.

Problema e ca nu as vrea (si nici nu imi permit) sa dau 1000 de lei (zece milioane de lei vechi) sau mai mult pe o tableta.

Vreau ceva care sa mearga, sa nu aiba lag si/sau sa se blocheze si sa fie in lista noilor versiuni de Android ca am auzit ca pentru a avea acces la actualizarea de la 4.4 trebuie sa se scoata mai intai pentru tine (pentru modelul tau de tableta) o versiune de Android 5.0 care sa mearga pe tableta ta.

Si nu stiu, daca nu-ti actualizezi OS-ul de la 4.0 la 5.0 e vreo problema ? Se actualizeaza automat ? Si daca se actualizeaza e adevarat ca se poate sa-ti mearga cu lag desi inainte nu aveai nici un lag ?

E adevarat (am citit undeva pe net) ca orice tableta cu Android, dupa cateva luni de folosire sau mai putin, incepe sa aiba lag ?

Asa e usor sa-mi aleg tableta de pe emag, aleg sa aiba cat mai multi RAMi, ok, simplu, dar cum fac cu procesorul ? De unde stiu care e procesorul mai bun la care din ele ? E vreo lista cu performanta procesoarelor asa cum e si pentru PC-uri ?

Si de unde stiu daca un procesor anume e bun si se misca bine sau nu daca eu nu-l testez in mod real ca sa vad asta ?

De asta de exemplu, ce parere aveti:

Tableta Blaupunkt Endeavour 1001 Bucuresti Sectorul 3 • OLX.ro

?

O tabelta cu 1GB DDR3 face cat una cu 2GB DDR2, cu acelasi procesor ?

Multumesc mult !

PS: Vreau sa o folosesc la: citit carti (de asta vreau un ecran cat mai mare, 10"+), stat pe net, pe youtube, mai joc cate un Asphalt 8 (si vreau sa-mi mearga fara lag), si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa eviti firmele no-name, n-o sa primesti update-uri.iPad mini este potrivit pentru ce vrei tu, de miscat se misca ireprosabil si autonomia e bestiala,prima versiune e acum sub 1000 de ron, macar stii ca primesti update-urile la timp, fara delay-uri inutile cauzate de producatori.Sunt curios sa vad ce iti iei pana la urma, mai asteptam si parerile celorlalti.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa eviti firmele no-name, n-o sa primesti update-uri.iPad mini este potrivit pentru ce vrei tu, de miscat se misca ireprosabil si autonomia e bestiala,prima versiune e acum sub 1000 de ron, macar stii ca primesti update-urile la timp, fara delay-uri inutile cauzate de producatori.Sunt curios sa vad ce iti iei pana la urma, mai asteptam si parerile celorlalti.

iPad are OSx de ala, nu ? Pai acolo nu trebuie sa cumperi toate aplicatiile ?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar o tableta. Nu am mai avut niciodata nici un fel de tableta si nici macar telefon cu Android.

M-am uitat asa la preturi pe emag si nici nu visez la ceva cu Windows ca e mult mai scump.

In concluzie sa fie ceva cu Android.

Problema e ca nu as vrea (si nici nu imi permit) sa dau 1000 de lei (zece milioane de lei vechi) sau mai mult pe o tableta.

Vreau ceva care sa mearga, sa nu aiba lag si/sau sa se blocheze si sa fie in lista noilor versiuni de Android ca am auzit ca pentru a avea acces la actualizarea de la 4.4 trebuie sa se scoata mai intai pentru tine (pentru modelul tau de tableta) o versiune de Android 5.0 care sa mearga pe tableta ta.

Si nu stiu, daca nu-ti actualizezi OS-ul de la 4.0 la 5.0 e vreo problema ? Se actualizeaza automat ? Si daca se actualizeaza e adevarat ca se poate sa-ti mearga cu lag desi inainte nu aveai nici un lag ?

E adevarat (am citit undeva pe net) ca orice tableta cu Android, dupa cateva luni de folosire sau mai putin, incepe sa aiba lag ?

Asa e usor sa-mi aleg tableta de pe emag, aleg sa aiba cat mai multi RAMi, ok, simplu, dar cum fac cu procesorul ? De unde stiu care e procesorul mai bun la care din ele ? E vreo lista cu performanta procesoarelor asa cum e si pentru PC-uri ?

Si de unde stiu daca un procesor anume e bun si se misca bine sau nu daca eu nu-l testez in mod real ca sa vad asta ?

De asta de exemplu, ce parere aveti:

Tableta Blaupunkt Endeavour 1001 Bucuresti Sectorul 3 • OLX.ro

?

O tabelta cu 1GB DDR3 face cat una cu 2GB DDR2, cu acelasi procesor ?

Multumesc mult !

PS: Vreau sa o folosesc la: citit carti (de asta vreau un ecran cat mai mare, 10"+), stat pe net, pe youtube, mai joc cate un Asphalt 8 (si vreau sa-mi mearga fara lag), si cam atat.

Recomand

Tableta Asus ZenPad S 8.0 Z580CA-1A030A cu procesor Intel® Atom™ Quad-Core Z3580 2.3GHz, 8", IPS, 4GB RAM, 64GB, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Android 5.0 Lollipop, Black - eMAG.ro

Asteapta pana de blackfriday poate se face la 1000lei.

Sfatul meu NU TE INCURCA CU IOS! I-a android este linux ai ce sa faci pe el (daca ai root chiar si fara).

Link to comment
Share on other sites

poti incerca la mana a doua .. sau nu vrei sa risti. ( gasesti chiar si la 50 % )

Ba da, caut pe OLX insa nu stiu ce sa aleg sa nu dau nici o caruta de bani pe ceva ce as putea sa aiu la pret in jumatate si ca performanta sa fie dublu.

Ar trebui sa existe o lista a procesoarelor in ordinea performantei asa cum e pentru PC-uri ca sa stii cat e de bun un anume procesor in comparatie cu un altul, asa e destul de dificil sa stii care se misca mai bine.

Ecranul de 10" e o caracteristica esentiala. Nu vreau si nu am ce sa fac cu o chestie de 5-7 inch pe care sa ma chiorasc, chiar daca are procesor ultraperformant.

Apropo de Black Fraier Day cu cat se reduc preturile ? 20% ? 50% ? 80% ? Ca sa stiu la ce sa ma astept. :D

Link to comment
Share on other sites

dar cand te referi la o tableta buna la ce anuma te referi? pentru ce vrei sa o folosesti ? multi prieteni imi spun ca vor sa isi cumpere un Pc , ce anume le-as recomanda ...depinde pentru ce il cumperi nu se merita sa investesti multi bani pentru a intra pe Fb de pe el.

1. Citit carti.

2. Stat pe net, pe diferite situri, mailuri, stiri, stirile protv, stiri locale, bloguri etc.

3. Vazut filme pe youtube.

4. Jucat Asphalt 8 si vreau aici sa nu mi se blocheze sau sa aiba lag.

Link to comment
Share on other sites

Tableta Lenovo Tab Yoga 2 cu procesor Intel® Atom™ Z3745 Quad-Core 1.86GHz, 8", IPS, 2GB DDR3, 16GB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Android 4.4 KitKat, Platinium Grey - eMAG.ro asta ar fi buna pentru ce vrei tu la mana a doua o gasesti cam la 700 RON .oricum astepta Black Friday cat mai este 10 zile .... poate gasesti ceva la reducere de obicei intre 30% si 50%...
Link to comment
Share on other sites

Am avut o singura tableta pana acum si singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa nu iei un no name. Am avut un serioux care avea un lag incredibil. Si cand zic ca avea lag nu ma refer la aplicatii ca abia reuseam sa intru in ele, ma refer inclusiv la partea de meniu. In fine pana la urma am crapat-o in doua de nervi. Asta a fost prima mea tableta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...