Jump to content
Che

La ce ati folosi un PC super-ultra-performant ?

Recommended Posts

Vorbind la modul cat mai real cu putinta, sa zicem ca primiti cadou de la cineva din strainatate sau castigati la un concurs un calculator top level, cel mai performant cu putinta, gen 10 procesoare xeon de ultima generatie, fiecare cu nu stiu cate nuclee, vreo 5 placi video NVidia Cuda, tot asa de ultima generatie, RAM incarcat la maximum posibil 64Gb sau 128GB cat e posibil la ora actuala, sursa foarte buna care sa duca toate astea, hard de capacitate mare SSD, foarte bun etc.

Sa-l vindeti e cam pacat ca ar trebui sa-l dati cu mult sub valoarea lui, plus de asta e cam greu sa gasesti pe cineva sa-ti cumpere asa ceva avand in vedere ca numai o placa video costa cateva mii de euro.

Editarea video, nu faceti, photoshop, nu faceti.

Ce faceti cu el ? La ce-l folositi ?

Link to comment
Share on other sites

@LLegoLLaS

Ok, il folosesti la editare video. Si ? La ce iti foloseste asta ? Esti vreun youtuber de succes care face mii de euro din treaba asta lunar ? Nu. Pai si atunci cum faci tu bani cu editarea video si la ce ti-ar folosi ?

Esti cam limitat daca crezi ca doar din youtube faci bani cu editare video, iti las mai jos un site unde poti vedea exemple. Sunt mai multe metode de a face bani din editare video dar nu o sa stau sa le enumar.

https://www.upwork.com/o/jobs/browse/skill/video-editing/

Link to comment
Share on other sites

Al vinzi(pentru maximizare profit si experienta, il dezansamblezi si il vinzi pe componente).Dupa ce il vinzi, banii castigati ai investesti in educatie. Inveti engleza, sa treci testele TOEFL cu minim 500 puncte. Apoi, inveti ce-ti place. Ca si bonus, iti cumperi un set de durex, pastrezi 100 de parai pentru o seara in club, agati o bagaboanda, ai dai la buci, iti cumperi 3 seminte de marijuana (pe care le si plantezi, fumezi recolta), si un laptop pe care sa mearga visual studio si Heroes3. Exclus WOT, GTA 5, LOL, Minecraft, CS Go si Metin. De black friday, iti cumperi un ssd, schimbi hardul din laptop cu ssd-ul, vinzi hardul pe olx, si de craciun mergi la un salon de masaj erotic.Banii ramasi, ai investesti in wisky.

LE Extrapolare si conexare, comunicare verbala, si nonverbala. Din postul unei persoane, daca esti putin atent, poti deduce multe. Exemplu....

Suna stupid dar nu degeaba exista termenul de "workstation".

Proiecte masive in soft-uri precum 3ds Max, Maya,SpeedTree,(<-Modelling, nu neaparat randare) Unreal Engine, chiar si in Unity (<- game engines) "streseaza" pc-uri de genu'.

De multe ori build-uri de acest tip se folosesc in industria entertainment.. nu pentru a mina bitcoini sau a gazduii VPS-uri.(Nu numai ca "nu se merita" , dar "poti scoate" mai multi bani din investitii de acest tip cu niste cunostiinte pe masura)

Chiar daca ce am mentionat mai sus sunt "proprietary software" , exista si utilizatori de linux care isi gazduiesc propriile "repo-uri" pe calculatoare de genu', sa nu mai vorbim de X tip-uri de servere de la apache in sus.

Posibilitatile iti dai seama ca sunt nelimitate vorbind , imaginatie sa ai.

Personal nu cred ca as vedea lumina zilei prea des cu asa ceva in "palmares".

Pai, daca omu avea aceste cunostiinte, mai intreba? Cati dintre cei ce folosesc Autocad, SolidWorks, Catia, 3DS, Photoshop, Corel Draw, sau stiu sa faca encodari video si diferenta intre placi video profesionale pun intrebari deastea?Pe de alta parete, si din postul astuia se pot trage cateva deductii.....

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Sun? stupid dar nu degeaba exist? termenul de "workstation".

Proiecte masive în soft-uri precum 3ds Max, Maya,SpeedTree,(<-Modelling, nu neap?rat randare) Unreal Engine, chiar ?i in Unity (<- game engines) "streseaz?" pc-uri de genu'.

De multe ori build-uri de acest tip se folosesc în industria entertainment.. nu pentru a mina bitcoini sau a g?zdui VPS-uri.(Nu numai c? "nu merita" , dar "po?i scoate" mai mul?i bani din investi?ii de acest tip cu niste cuno?tin?e pe m?sur?)

Chiar dac? ce am men?ionat mai sus sunt "proprietary software" , exist? ?i utilizatori de linux care î?i gazduiesc propriile "repo-uri" pe calculatoare de genu', s? nu mai vorbim de X tip-uri de servere de la apache in sus.

Posibilit??ile î?i dai seama c? sunt nelimitate vorbind, imagina?ie sa ai.

Personal nu cred c? a? vedea lumina zilei prea des cu a?a ceva în "palmares".

Edited by em
mesaj bun, corectat gramatică
Link to comment
Share on other sites

E totusi interesant faptul ca niciunul din cei ma sus nu a mentionat faptul ca ceea ce intreaba Che este putin tâmp. Nu exista un asemenea consumer PC, ceea ce definesti tu in ipoteza "ce ar fi daca" este un server. Apoi serverele sunt construite dupa anumite nevoi. Lasand la o parte argumentele sociale ale ipotezei (cine iti face cadou un server care nu stii la ce sa-l folosesti, unda sa castigi o config asa utopica/useless, etc.), un server se construieste pe nevoi specifice. Spre exemplu daca ai nevoie de putere mare de procesare GPU, daca bagi vreo 8 placi Tesla K40M aia iti da 23,040 cores si 96GB DDR5. Daca folosesti asemenea resurse procesorul nu trebuie sa aiba capacitate mare si invers. La fel cu HDD-urile - de obicei se foloseste configuratie pe nevoi (RAID, etc.) dar si solutii back-up si de redundancy. Mai bine lasa daydreaming-ul si vorbeste cu aelius sau AGSQ ori caii sa te ia sub aripa, sa te invete ce si cum - daca esti interesat de acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Ce povestesti tu e deja server. Daca as avea eu unul, sau chiar mai multe astemenea servere sigur as face modelare, animatie si editare 3d (sau video).

Cu suficienta putere poti sa scoti lucruri de mare calitate. In plus. Partitionez niste masini virtuale si-mi fac remote-workstation, storage server, o parte din timp poti rula si simulari universitare (modele atomice, galaxii, modele meteorologice etc.) si daca te duce mintea suficient cercetezi si creezi si tu AI-uri, Game Engines cu real-time rays.

(Desi tehnologiile astea necesita uneori ferme intregi de servere cu specificatiile pe care le-ai dat tu.)

Link to comment
Share on other sites

Al vinzi(pentru maximizare profit si experienta, il dezansamblezi si il vinzi pe componente).Dupa ce il vinzi, banii castigati ai investesti in educatie. Inveti engleza, sa treci testele TOEFL cu minim 500 puncte. Apoi, inveti ce-ti place. Ca si bonus, iti cumperi un set de durex, pastrezi 100 de parai pentru o seara in club, agati o bagaboanda, ai dai la buci, iti cumperi 3 seminte de marijuana (pe care le si plantezi, fumezi recolta), si un laptop pe care sa mearga visual studio si Heroes3. Exclus WOT, GTA 5, LOL, Minecraft, CS Go si Metin. De black friday, iti cumperi un ssd, schimbi hardul din laptop cu ssd-ul, vinzi hardul pe olx, si de craciun mergi la un salon de masaj erotic.Banii ramasi, ai investesti in wisky.

Imi place cum gandesti :)):X

P.S.: Mi-ai facut seara :))

Link to comment
Share on other sites

L-as vinde!

Cu bani castigati de pe urma lui, mi-as cumpara un http://www.machinerytrader.com/listingsdetail/detail.aspx?OHID=9095979

Il blindez cap coada!, gen tipu ala de pe youtube ce se baga in primaria si apoi se sinucide!, Directia casa poporului , si as face ravagi!

Apoi toate primariile, salile cu jocuri de noroc, Casa lu vadim cu sutele de caini!, cimitiru de pe centura de la oradea cu unguri, toata secuimea, as despica carpati ca sa poata sa faca Iohanis autostrada pana la sibiu sa nu mai opreasca traficul, o sa mut ungurii dincolo de syria! , toti tiganii din muntenia in turcia! Sa traiasca patria noastra, nu-s rasist!, dar sunt.... apoi o sa fug in munti si o sa ma izolez pentru urmatorii 30 ani.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...