Jump to content
tjt

Web development resources

Recommended Posts

As vrea sa invat si eu cateva notiuni despre web development pentru a realiza aplicatii utilizand phonegap.

Din ce m-am documentat, am inteles ca am nevoie de HTML5, CSS si javascript.

Problema e ca eu sunt || cu tot ce tine de web dev, nici macar html-ul nu il stapanesc prea bine.

Cunostintele mele se rezuma doar la C/C++, Java, Python.

Ce carti/resurse imi recomandati (exclus tutoriale video) ?? Stiu ca google-ul e plin de astfel de topicuri, dar vreau sa aflu ce resurse ati utilizat voi pentru a invata web dev.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Iti recomand sa inveti Django. Folosesti Python ( limbaj pe care spui ca il stii deja ).

Documentatia lor e super ok, insa ai si pe-aici ceva tutorial facut de @hades :)

Cateva site-uri facute in Django:

  • Pinterest
  • Instagram
  • Mozilla
  • The Washington Times
  • Disqus

Cateva chestii despre Django:

- urmeaz? modelul arhitectural Model-View-Controller

- poti dezvolta orice site ( de prezentare, CMS (django-cms), E-learning stuff etc )

- ofer? de asemenea un mod administrativ de a crea, citi, actualiza ?i ?terge obiecte printr-o interfa?? op?ional? care este generata dinamic ( admin panel )

- un alt mare avantaj este acela ca schema bazei de date si procesele de între?inere a datelor sunt gestionate de c?tre Django în func?ie de descrierea modelului. Acesta este nucleul ader?rii Django la principiul non-repeti?iei (DRY)

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Django is nice.

1. CRUD through nice ORM.

2. RESTfull APIs eazy peazy

3. MVC babe

4. Template procesor with nice syntax for noobs like me

5. shitload of packages. easy to override/extend

Acum am vazut ca ai scris de phonegap.

Daca vrei python app pentru asta iti recomand asa:

Varianta 1: Django + Django REST Framework + Phonegap comunicare cu API-ul tau

Varianta 2: Tornado (tot python framework) web api + Phonegap

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit peste Django si Tornado. La o prima vedere, Django pare mai complex, dar mai bine structurat, in timp ce tornado mi se pare relativ usor de folosit.

Mersi de info.

Inca ceva, am vazut multa lume discutand despre framework-uri pentru frontend precum bootstrap, boilerplatre. Sunt chiar asa de des utilizate?daca da, ce alte framework-uri cu care ati lucrat/citit imi puteti recomanda ?

Link to comment
Share on other sites

@tjt: Eu am folosit foarte mult bootstrap. Ofera suport dragut pentru responsive design si e destul de bine documentat, mai ales la partea de grid system. Integrarea lui intr-un proiect django e relativ simpla. Boilerplate inca nu am folosit. Oricum, depinde foarte mult ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...