Jump to content
Zatarra

Invitatie Defcamp [ Student ]

Recommended Posts

Salut,

Avand in vedere ca firma a binevoit sa-mi cumpere inca o invitatie si @Andrei a fost atat de ingaduitor incat sa ma lase sa o donez pe a mea, ofer 1 invitatie la Defcamp studentului care pune cea mai interesanta intrebare (de logica) pentru un interviu.

Va dau cateva exemple:

1. Daca un cocos sta pe un acoperis, cu fata spre nord, in ce directie cade oul?

2. Care este unghiul dintre limbile ceasului cand arata ora 15:15?

Deadline: Duminica 15.11.2015 Ora 23:59.

Castigatorul va fi anuntat aici si il voi contacta pentru a intra in posesia invitatiei.

Link to comment
Share on other sites

Cateva din favoritele mele:

Categorie usoara:

1. Intr-o competitie oarecare cu n candidati, ce pozitie vei avea daca il intreci pe ultimul?

2. Doua mame si doua fiice merg la restaurant. Se aseaza la o masa de trei persoane si fiecare are propriul loc. Cum explici?

3. Care a fost cel mai inalt varf inainte de descoperirea Everestului?

4. Unde pozitionezi o casa ca aceasta sa fie cu toate fetele spre sud?

5. Care este rezultatul ecuatiei: (x-a)*(x-B)*(x-c)*...*(x-z)=???

6. Un politist vede un sofer de camion beat mergand in sensul opus al unei strazi cu sens unic si totusi nu il opreste. De ce?

Categorie medie:

1. Care a fost primul, oul sau gaina?

2. Doua fete s-au nascut in aceeasi zi, luna, an, au aceeasi mama si totusi nu sunt gemene. Cum explici?

3. Cum poate un copil sa cada dintr-un bloc cu 20 de etaje pe ciment si totusi sa supravietuiasca?

4. Care este acea inventie magica, care ne permite si astazi sa vedem prin pereti?

5. Care este singurul intrument dintr-o orchestra care nu se bazeaza pe vant, corzi sau percutie?

Link to comment
Share on other sites

O firma produce niste becuri foarte rezistente ce se sparg doar de la un anumit etaj. Primesti 5 becuri si o cladire cu 30 de etaje. Cum poti afla etajul minim de la care se sparg?

Modificare: Am reusit sa fut enuntul problemei, intrebarea era: Cum poti afla etajul de la care se sparg? Ele spargandu-se doar de la etajul acela.

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

O intrebare pe care am primit-o recent la un interviu:

Aveti 2 g?le?i: una de 3 litri si alta de 5 litri. Mai stiti c? Aveti la-ndemana o surs? inepuizabil? de ap? (ex: un robinet) iar gale?ile nu sunt gradate (stim doar ca una e de 3L si cealalt? de 5L). Cum puteti obtine exact 4 litri intr-una dintre g?le?i?

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

O intrebare pe care am primit-o recent la un interviu:

Aveti 2 g?le?i: una de 3 litri si alta de 5 litri. Mai stiti c? Aveti la-ndemana o surs? inepuizabil? de ap? (ex: un robinet) iar gale?ile nu sunt gradate (stim doar ca una e de 3L si cealalt? de 5L). Cum puteti obtine exact 4 litri intr-una dintre g?le?i?

Iau Telefonu, si dau drumul la timer ( sau numar in cap ) , vad in cat timp umplu 3 litri, torn in galeata mare, apoi impart la 3 cate secunde a durat si las doar atat sa se umple aia de 3L ( teoretic 1L ) si avem 4. Primu raspuns care mi-o venit in cap cand am citit.

Link to comment
Share on other sites

Iau Telefonu, si dau drumul la timer ( sau numar in cap ) , vad in cat timp umplu 3 litri, torn in galeata mare, apoi impart la 3 cate secunde a durat si las doar atat sa se umple aia de 3L ( teoretic 1L ) si avem 4. Primu raspuns care mi-o venit in cap cand am citit.

1. cea de 3 o golesti in cea de 5

2. o umpli pe cea de trei

3. versi din cea de 3 in cea de 5 pana se umple

4. in cea de 3 vei ramane cu un litru

5. o golesti pe cea de 5

6. torni litrul din cea de 3 in cea de 5

7. o umpli pe cea de 3 si o torni peste litrul din cea de 5

1+3 = 4

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Iau Telefonu, si dau drumul la timer ( sau numar in cap ) , vad in cat timp umplu 3 litri, torn in galeata mare, apoi impart la 3 cate secunde a durat si las doar atat sa se umple aia de 3L ( teoretic 1L ) si avem 4. Primu raspuns care mi-o venit in cap cand am citit.

Nope, nu asta e solutia. Ai o mana atat de sigura incat te vei opri exact atunci cand trebuie ? Vei avea mereu exact aceeasi presiune le robinet ?

Problema trebuie abordata altfel

Link to comment
Share on other sites

O firma produce niste becuri foarte rezistente ce se sparg doar de la un anumit etaj. Primesti 5 becuri si o cladire cu 30 de etaje. Cum poti afla etajul minim de la care se sparg?

Cautare binara.

Il arunci de la etajul 15, dupa de la etajul 7, dupa de la 10 si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Explica mai pe larg :)

Algoritmul e ceva de genul: Daca se sparge, cauti in jumatatea inferioara, daca nu se sparge cauti in jumatatea superioara.

Il arucam de la etajul 15. Se sparge ? Da [ (0 +30) / 2 = 15]

Il aruncam de la etajul 7. Se sparge ? Da. [ (0 + 15 ) / 2 = 7 ]

Il aruncam de la etajul 3. Se sparge ? Da. [ (0 + 7) / 2 = 3]

Il aruncam de la etajul 1. Se sparge ? Nu. [ (0 + 3)/2 = 1]

Il aruncam de la etajul 2. Se sparge ? Da. [ (1 + 3)/2 = 2]

Raspuns : Etajul 2.

https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83utare_binar%C4%83

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Imagineaza-ti ca e?ti un pilot, avionul per care îl conduci pleac? de la Bucure?ti la ora 8:00 c?tre Roma unde ajunge la ora 11:30, cu o pauz? decoleaz? de la Roma la ora 13:00 c?tre Berlin unde ajunge la ora 17:00 , de la Berlin se întoarce la Bucure?ti unde ajunge la ora 20:00.

Q: Ce vârst? are pilotul ?

Este poate ceea mai bun? metod? de a testa aten?ia la detalii a candida?ilor.

Chiar as folosi biletul, evenimentul este la 11 minute de mers cu tramvaiul de unde stau :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Imagineaza-ti ca e?ti un pilot, avionul per care îl conduci pleac? de la Bucure?ti la ora 8:00 c?tre Roma unde ajunge la ora 11:30, cu o pauz? decoleaz? de la Roma la ora 13:00 c?tre Berlin unde ajunge la ora 17:00 , de la Berlin se întoarce la Bucure?ti unde ajunge la ora 20:00.

Q: Ce vârst? are pilotul ?

Este poate ceea mai bun? metod? de a testa aten?ia la detalii a candida?ilor.

Chiar as folosi biletul, evenimentul este la 11 minute de mers cu tramvaiul de unde stau :)

23 ani frumosi are pilotul. Mai e si chipes si destept asa ca mine ( if u know what I mean )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...