Jump to content
SkinCH

Convert plugin word press to other cms

Recommended Posts

Salutare RST!

Am si eu o problema in a "converti" un plugin facut pentru word press intr-un plugin pentru PrestaShop spre exemplu (nu acesta este cms-ul pentru care vreau sa convertesc pluginul si nici nu ma refer exact la un plugin word press)

Adica mai exact sa zicem ca am nevoie de un plugin pentru PrestaShop sau Drupal sau mai stiu eu ce cms dar care nu a fost creat pana acum pentru respectivul cms dar a fost creat pentru Joomla sau Wordpress de exemplu ...cum il fac sa mearga si pe Drupal?

As dori rationamentul nu sa mi le "converteasca" cineva.. rationamentul tool-urile si ce cunostinte trebuie sa am pentru asta.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Î?i zic eu cum (nu fac mi?to), dac?-mi zici ?i tu mie ra?ionamentul cu care pot converti o roat? de biciclet? într-o roat? de logan. Nu neap?rat de biciclet? ?i nu neap?rat de logan, s? zicem de TIR ?i vreau de motoret?.

Acum s?-?i explic ra?ionamentul afirma?iei mele de mai sus: un plugin nu este o arhiv? .zip cu fi?iere magice, este un script, con?ine anumite comenzi specifice CMS-ului pentru care a fost conceput. Nu exist? o conversie automat?, pentru c? fiecare CMS are propriul set de comenzi (API) ?i propriul mod de a apela aceste pluginuri, unele permit o flexibilitate mai mare, altele mai mic?. Singurul mod prin care po?i converti un plugin e s? pl?te?ti pe cineva s? o fac? sau s? înve?i programare (PHP, MySQL în principiu).

Link to comment
Share on other sites

Î?i zic eu cum (nu fac mi?to), dac?-mi zici ?i tu mie ra?ionamentul cu care pot converti o roat? de biciclet? într-o roat? de logan. Nu neap?rat de biciclet? ?i nu neap?rat de logan, s? zicem de TIR ?i vreau de motoret?.

Acum s?-?i explic ra?ionamentul afirma?iei mele de mai sus: un plugin nu este o arhiv? .zip cu fi?iere magice, este un script, con?ine anumite comenzi specifice CMS-ului pentru care a fost conceput. Nu exist? o conversie automat?, pentru c? fiecare CMS are propriul set de comenzi (API) ?i propriul mod de a apela aceste pluginuri, unele permit o flexibilitate mai mare, altele mai mic?. Singurul mod prin care po?i converti un plugin e s? pl?te?ti pe cineva s? o fac? sau s? înve?i programare (PHP, MySQL în principiu).

nu trebuie sa o arzi asa la misto...

asta stiam si eu si nu am cerut un program sau ceva care sa faca treaba asta...am crezut ca e cineva care a mai facut asta si mi-ar fi putut spune " uite trebuie sa schimbi apelarile functiilor specifice cms-ului , interogarile sql si ce mai e pe acolo" asta am vrut sa aflu

si da am inteles aluzia ta..."cum schimbi o roata de tractor intr-o roata de bicicleta....o construiesti de la 0 dar tot rotunda sa fie"

Edited by SkinCH
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu construitul de la 0 este falsa.

Am sa numesc procesul pe care il doresti tu `copiere`. Poti copia un plugin de wordpress pentru PrestaShop. Indiscutabil.

Ideea de baza este sa cunosti ambele platforme.

Sa incerci sa adaptezi pluginul de wordpress reprezinta un proces greoi si necesita mult timp.

Am facut astfel de `conversii` si sfatul meu este sa creezi in paralel un plugin care face acelasi lucru, folosind functiile/clasele/bucatile din cod necesare din pluginul initial (cel pentru wordpress).

Principalele diferente dintre pluginul copiat si cel original vor fi:

- apelurile catre baza de date

- functiile din core-ul respectivei platforme

Vrei un program (`tool`) care sa faca treaba asta ? Acest proces nu poate fi facut decat de un programator care, cum am spus anterior, trebuie sa cunoasca ambele platforme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...