Jump to content
zeroabsolut

Ce castiga cei care fac pluginuri pentru browsere

Recommended Posts

Uneori cam acelasi lucru care il castiga cei care iti raspund acum tie:)

intrebam pentru ca mi se parea ca are acelasi raspuns pe care mi l-ai dat tu si mi s-a parut ciudat.

De aceea am ales si sectiune Off-topic ma gandeam la sectiune Cosul de gunoi dar ma gandeam ca nu o fi chiar asa de proasta presupunerea mea......................

Link to comment
Share on other sites

Depinde de extensii,dar alea care aduna multi membrii, de obicei sunt vandute, spre exemplu LastPass care a fost vandut cu ~240 mils dolarei.

Restu, din nimic,e pura placere sa ajuti pe altii, un lucru care multi labari au uitat de el si se asteapta la profit de miliarde de pule in 2 zile fara sa faca nimic.

Link to comment
Share on other sites

In general din free app se castiga renume, o parte din oameni care au nevoie de pluginul tau te contacteaza ... unii iti dau bani pentru cod sursa, altii te platesc sa faci update la plugin, altii iti ofera un loc de munca, uneorii ai mai multe avantaje daca distribui applicatiile free decat daca le-ai vinde. Asta regula e valabila in orice categorie de software.

Link to comment
Share on other sites

Am scris o extensie de 3000 linii de cod in 5 zile, iar asta in timp ce invatam pentru prima oara API-urile din Chrome. My point: nu prea e investit atat efort pe cat crede lumea, deci de-aia multi nu se asteapta la nimic si probabil ori o fac de placere, ori o fac pentru a invata ceva nou, ori ambele.

Majoritatea extensiilor sunt extrem de simple, iar cele care sunt mai complicate, au chiar si companii intregi in spate care le dezvolta. Cat despre profitul companiilor, in general, vine din vanzarea optiunilor aditionale, numite premium, printr-un cont/abonament la ei pe site.

// L.E.

Stii ca exista un sistem de operare complet scris de comunitatea online, gratuit, numit Linux, nu? De ce nu te-ai intrebat acelasi lucru si in privinta lui? Ce ti-a atras atentia asupra extensiilor Chrome?

fiindca stiu raspunsul pentru linux

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...