Jump to content
theandruala

Raspberry 5 dolari

Recommended Posts

Noi facem lista... Dar se g?sesc?

Am întrebat un prieten din Anglia dac? g?se?te asa ceva. A fost la majoritatea magazinelor la care se vindea magpi ?i nu mai avea nr 40

Pai asta e pentru cand apar urmatoarele pe stoc. Am dat subscribe sa ma anunte. Acum se gasesc doar la speculanti care le vand pe eBay cu £25 sau pe site-uri in US la pachet cu alte accesorii, nu individual.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Fratilor imi puteti da si mie ceva detalii despre Raspberry asta ? cam ce stie sa faca ? ce utilizari are ? si il pot folosi cumva ca o placuta de dezvoltare ?? :D

Ti-a fost lene sa te uiti la postare in acelasi thread mai devreme https://rstforums.com/forum/107599-raspberry-5-dolari-2.rst#post667221 si iti e lene sa dai un search pe Google. Mai bine lasa zmeura in pace si vezi de pescuit...

Link to comment
Share on other sites

Ti-a fost lene sa te uiti la postare in acelasi thread mai devreme https://rstforums.com/forum/107599-raspberry-5-dolari-2.rst#post667221 si iti e lene sa dai un search pe Google. Mai bine lasa zmeura in pace si vezi de pescuit...

Si ce ma am obligat eu pe cineva sa raspunda ? OK recunosc ca nu am fost atent .. Si ce tie iti era greu sa imi arati frumos linku ? Da nu tu ca taranu faci pe desteptu , si pun pariu ca ai clase cat trenurile din romania ... Si nu te lega u de cunostiintele mele ca nu sti nici macar sa instalezi un SO pe zmeura ; sa vi la tata sa te invete . da pana atunci ia mai bine sapa la spinare si da-i bice pe alta tarla ... ;)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bucuresti++

Dar chiar se materializeaza ideea? Daca am inteles bine, @aa7670 da comanda pentru toti, atunci cand se updateaza stocul? Ne trimite fiecaruia separat? My bad daca s-a scris mai sus, dar nu mi-a sarit in ochi.

El dore?te sa ne ajute. Noi ii trimitem banii pentru ele, sa zicem 7gbp pt fiecare bucata,

Daca suntem 60 devenit ex, el va primi 420 gbp, ?i el va cump?ra 60 buc??i cu 360 gbp, ?i cu restul va pl?ti transportul c?tre un ora? din care se cump?r? cele mai multr(ii mai r?mâne ?i lui de o bere).

De acolo, din acel ora? în care va trimite coletul, va trebui sa ii dai banii unei persoane pentru a î?i trimite ?ie raspberry ul. De preferat ar fi sa îl trimita printr-o recomandata, e destul de solid plicul ?i costa f pu?in.

Link to comment
Share on other sites

El dore?te sa ne ajute. Noi ii trimitem banii pentru ele, sa zicem 7gbp pt fiecare bucata,

Daca suntem 60 devenit ex, el va primi 420 gbp, ?i el va cump?ra 60 buc??i cu 360 gbp, ?i cu restul va pl?ti transportul c?tre un ora? din care se cump?r? cele mai multr(ii mai r?mâne ?i lui de o bere).

De acolo, din acel ora? în care va trimite coletul, va trebui sa ii dai banii unei persoane pentru a î?i trimite ?ie raspberry ul. De preferat ar fi sa îl trimita printr-o recomandata, e destul de solid plicul ?i costa f pu?in.

Da, ceva asemanator. Nu trebuie atat de mult. Scenariul ideal ar fi in felul urmator:

- va anunt cand apar in bulk pe piata la pretul original de £4

- intr-un timp de 2 saptamani o persoana de incredere din Ro aduna banii, nume si adresa. (Aici, logistic, va fi putin mai greu insa cu internet banking se rezolva. Ma gandeam sa setez un mic ecommerce sa se poata plati cu cardul ori ceva dar adauga la costuri.)

- la primirea banilor comand bucatile respective si le trimit in ro la persoana

- respectivul apoi va trimite intr-un plic sanatos, eventual cu bule de aer si intr-o folie de plastic.

Referitor la costuri mie nu imi trebuie nici un adaos. Oricum lumea trebuie sa se gandeasca ca vor trebui sa mai achizitioneze una-alta (accessorii) pentru a fi functional (cabluri, card micro-sd, etc.) Va fi doar £4 costul initial + transportul UK-RO ce trebuie sa ajunga la mine. Pentru cel din Ro mai trebuie adaugat putin pentru plic, scrisoare, folie, timbru. Probabil va ajunge la un 6 gbp de caciula.

Insa nu stiu daca toti vor avea rabdare sa astepte pana apar iarasi, unii se vor razgandi ori lua din alte parti daca au posibilitatea, vom vedea. Eu, personal, nu cred ca trebuie incurajati speculantii caci sunt impotriva a tot ceea ce reprezinta Raspberry Pi - un mini-pc la pret accesibil pentru toti.

Link to comment
Share on other sites

Da, ceva asemanator. Nu trebuie atat de mult. Scenariul ideal ar fi in felul urmator:

- va anunt cand apar in bulk pe piata la pretul original de £4

- intr-un timp de 2 saptamani o persoana de incredere din Ro aduna banii, nume si adresa. (Aici, logistic, va fi putin mai greu insa cu internet banking se rezolva. Ma gandeam sa setez un mic ecommerce sa se poata plati cu cardul ori ceva dar adauga la costuri.)

- la primirea banilor comand bucatile respective si le trimit in ro la persoana

- respectivul apoi va trimite intr-un plic sanatos, eventual cu bule de aer si intr-o folie de plastic.

Referitor la costuri mie nu imi trebuie nici un adaos. Oricum lumea trebuie sa se gandeasca ca vor trebui sa mai achizitioneze una-alta (accessorii) pentru a fi functional (cabluri, card micro-sd, etc.) Va fi doar £4 costul initial + transportul UK-RO ce trebuie sa ajunga la mine. Pentru cel din Ro mai trebuie adaugat putin pentru plic, scrisoare, folie, timbru. Probabil va ajunge la un 6 gbp de caciula.

Insa nu stiu daca toti vor avea rabdare sa astepte pana apar iarasi, unii se vor razgandi ori lua din alte parti daca au posibilitatea, vom vedea. Eu, personal, nu cred ca trebuie incurajati speculantii caci sunt impotriva a tot ceea ce reprezinta Raspberry Pi - un mini-pc la pret accesibil pentru toti.

Cred c? ar trebui s? d?m un avans sau chiar to?i banii unui admin sau ?ie, ca s? ?tii clar câte s? comanzi.

Link to comment
Share on other sites

Cred c? ar trebui s? d?m un avans sau chiar to?i banii unui admin sau ?ie, ca s? ?tii clar câte s? comanzi.

Nu trebuie avans, sau toti banii caci lumea sta cu gandul.. "ah.. ala are banii mei". Cand re-apar pe piata vedem atunci.

Ma uitam acum sa vad preturile de trimis un plic si e aproape 2 gbp de trimis un plic pana in 60 gr de aici in Ro. O sa ma uit sa vad ce posibilitati sunt, poate e posibil sa eliminam the middle man si tot acolo ajungem la costuri.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a luat cineva din romania, a dat ca boul 105 lei.

La el mai ai nevoie de : cablu mini hdmi-hdmi.Am fost ieri intr-un carrefour si am gasit de la hama, scump ca dracu vrei 80 lei, si am gasit facut de carrefour, la 30 lei(Nu cred ca imi trebuie cine stie ce viteza de transfer deci merge de 30 lei).

Mai trebuie un adaptor micro usb- usb female -- e cam 20-30 lei.

Eu am mai luat si 2 leduri, 2 butoane, un buton push-up sau cum dracu se cheama, care ramane apasat, niste cabluri, un breadboard, un set de pini.Am dat pe toate accesoriile 31 lei.Fara transport.ideea e ca se pot cumpara cam din orice magazin de electronice.

Btw mai trebuie si un incarcator de telefon gen 5v/1a

LE:

Cablu mini hdmi-hdmi se gaseste in carrefour.

Adaptor micro usb- usb F USB Adapter, Micro B male to USB A female, Logilink AU0029 - eMAG.ro

Nu cred ca se merita altceva mai scump deoarece nu cred ca este nevoie de cine stie ce rata de transfer.

Edited by theandruala
Link to comment
Share on other sites

Au sarit toti gusterii pe ele... ca sa le puna la vanzare pentru black friday. Toti distribuitorii din UK sunt sold-out. Nici de ciuda nu as da banii de 5x la jola... trebuie sa fii cretin sa sustii o asemenea afacere. Daca se gasesc mai multi doritori si puneti banul impreuna, pot face un pachet si trimite in tara si de acolo le impartiti intre voi.

Salut, sunt interesat de vreo 16 - 20 bucati .. fara poante. Cum luam legatura?

Edited by sifon
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt interesat de vreo 16 bucati .. fara poante. Cum luam legatura?

Salut. Dupa cum spuneam in postarea ce ai dat quote toti distribuitorii din UK sunt "sold out" adica nu au nimic pe stoc deocamdata. Inca am dat o raita pe la mai multe WHSmith care de obicei vand revista si care ar fi avut inclus cate 1 buc / revista si aia incepeau sa rada cand intrebam de ea. Momentan se gasesc de cumparat doar la speculanti pe eBay, site-uri de anunturi, etc. care le vand intre 5-8x pretul real - lucru care nu cred ca trebuie incurajat. Cand vor aparea iarasi pe stoc voi anunta aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate aceasta placa nu se afla inca in stocul Robofun.

Fundatia Raspberry PI o ofera direct DOAR catre Adafruit, Pimoroni si ThePiHut (anuntul lor oficial este disponibil aici). Pretul afisat pentru aceasta placa va fi valabil doar in situatia in care Adafruit va permite Robofun sa vanda placa in Romania. Din pacate in acest moment nu avem nici un fel de confirmare de la ei in acest sens, insa este foarte probabil sa nu existe restrictii. Imediat ce vom obtine placa in stoc, vom livra comenzile in ordinea din sistem.

Plasarea in acest moment a unei comenzi va ofera posibilitatea de a primi placa cu prioritate (vom livra in ordinea primirii comenzilor), insa NU va obliga sa o cumparati atunci cand ajunge in stoc, in cazul in care ati gasit-o intre timp in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu cumparati de la Robofun si cu atat mai mult sa nu le mai incurajati afacerea. Preturile sunt atat de nesimtite (mai mult de 50 % adaos si asta in cazurile bune).Mai sunt si alte site-uri care ofera genul de produse , chiar am vorbit cu cineva de la optimusdigital.ro sa vad daca se pot aduce cumva la un pret normal raspy

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu cumparati de la Robofun si cu atat mai mult sa nu le mai incurajati afacerea. Preturile sunt atat de nesimtite (mai mult de 50 % adaos si asta in cazurile bune).Mai sunt si alte site-uri care ofera genul de produse , chiar am vorbit cu cineva de la optimusdigital.ro sa vad daca se pot aduce cumva la un pret normal raspy

Pot spune ca am cautat destul de mult varianta pizero, si doar pe site-ul ala, si jola am gasit.

Exagerat nu prea este, avand in vedere ca o puteai cumpara de la mama lor, 4 gbp pizero-ul, si 6 gbp transportul, deci ajungeai la 60 lei.Ca si in romania.Acum ma rog, daca te combini la transport iesi mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu cumparati de la Robofun si cu atat mai mult sa nu le mai incurajati afacerea. Preturile sunt atat de nesimtite (mai mult de 50 % adaos si asta in cazurile bune).Mai sunt si alte site-uri care ofera genul de produse , chiar am vorbit cu cineva de la optimusdigital.ro sa vad daca se pot aduce cumva la un pret normal raspy

Am efectuat comenzi de la robofun si chiar ii recomand. Pretul este unul decent, doar putin peste costul de import cat sa traiasca. In rest sunt foarte pasionati de ceea ce fac si raspund rapid la intrebari, in detaliu, au customer service excelent si per total sunt foarte multumit. Mi se pare putin penibil-jegos sa aduci astfel de acuzatii fara nici o dovada concreta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...