Jump to content

Recommended Posts

(Salut ..?)

Invat de ceva timp ASM-ul , nu am avut timp de o carte , le bajbii momentan pe ici colo, si am zis sa trec la ceva mai interesant. Am selectat ca tot plodu' primul joc clasic jucat (o strategie de prin 2002) si zic hai sa fac ceva frumos sa intru in rand cu lumea . Mi-am atins intocmai scopul propus , nefiind de altfel vreo filosofie si m-am gandit sa imi scriu si un programel care sa imi automatizeze treaba odata rulat.

Vreau sa editez valoarea unei adrese (cunoscute) in memorie a unui proces X insa cat mai direct fara multe bazaconii . Din ce m-am interesat pana acum, am cateva optiuni prin c++, dll inject .. dar nu am gasit o solutie sau un raspuns concret in legatura cu posibilitatea de a face totul din ASM fara a implica limbaje high-level .

Sunt constient ca sunt obligat sa folosesc totusi o functie externa dar e si asta ok decat sa ma apuc de dll-uri tinand cont ca mi-am propus un anumit target de experienta pana la altele.

Sunt o persoana practica, mai rar aplic concepte si teorii, apreciez insa orice fel de ajutor oferit.

Compilator : NASM .

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai si intrebarea ta care e ? Sau ce probleme intampini ? Care e jocul ? Ce vrei sa faci mai exact ? Ce rezultate astepti ?

Vreau sa manipulez un proces existent doar din programul scris si compilat in NASM , incat sa evit alte dependente precum un compilator C++ . Din informatiile stranse pana in prezent, nu am gasit ceva relevant, doar exemple in delphi / c++ , python eventual ce executau cod ASM intr-un anume context dar nu ce caut eu.

Jocul e "Stronghold Crusader" si m-am jucat un pic cu partea de "taxe" (pentru clasici :) )

@sleed: Multumesc.

Edited by sifon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...